Gran Canaria to nie tylko ocean i plaże, gdzie można błogo się wylegiwać. Są tu również miejsca, gdzie można aktywnie spędzić czas.
Znajdziecie tu szlaki trekkingowe, punkty widokowe, z których roztaczający się widok wciśnie Was w ziemię oraz niesamowicie zakręcone drogi, którymi jazda przyprawi Was o zawrót głowy!
Wszystkie informacje, które znajdują się w tym wpisie, zebraliśmy podczas pobytu na Gran Canarii w 2018 i 2019 roku.
1. Pico de las Nieves
Szczyt umownie uznawany za najwyższy na wyspie (1949 m n.p.m).
Na samej górze znajduje się taras widokowy, z którego rozciąga się wspaniały widok na monolit Roque Nublo, Roque Bentayga oraz Teneryfę z wulkanem Teide (tylko w słoneczne dni można dostrzec sąsiednią wyspę). Patrząc na południową stronę, można podziwiać morze chmur wiszących pomiędzy wulkanicznymi szczytami — coś niesamowitego!
Zaraz obok znajduje się baza wojskowa, z charakterystycznym radarem kulką widocznym już z daleka.
„Szczyt śniegu”
Nazwa Pico de las Nieves oznacza „szczyt śniegu”. Istnieją dwie teorie dotyczące tej nazwy. Pierwsza mówi, że w tym miejscu notowano największe opady śniegu na wyspie. Druga natomiast odnosi się do wybudowanych w tym miejscu dołów do przechowywania śniegu. Pierwszy z nich wybudowano w 1649 roku na polecenie kościoła katolickiego. Przechowywany śnieg był stosowany w przeszłości do łagodzenia chorób, zwalczania temperatur podczas epidemii żółtej febry i cholery. Był także używany do chłodzenia napojów i wody dla wyższej klasy.
Do Pico de las Nieves prowadzi piękna widokowo droga GC -130. Na górze jest mały parking dla kilku samochodów.
Musicie, po prostu musicie tam pojechać chociaż raz!
2. Roque Nublo
Najbardziej charakterystyczny punkt na wyspie i drugi pod względem wysokości szczyt Gran Canarii (1813 m n.p.m). Roque Nublo jest nekiem wulkanicznym, czyli górą zbudowaną z lawy wulkanicznej, która zakrzepła w kominie wulkanu.
Góra jest zbudowana z bardzo odpornych minerałów i dzięki temu nie ulega erozji tak szybko, jak skały, które ją otaczają. Całość stanowi niesamowity efekt — podchodząc do neku, czuliśmy się jak na Marsie. Pod nogami mieliśmy zakrzepłą miliony lat temu lawę, a przed nami wyłaniał się ten niesamowity twór Matki Natury. Coś pięknego i z pewnością wartego zobaczenia.
Szlak do Roque Nublo
Na Roque Nublo z La Goleta prowadzi 1,5-kilometrowy bardzo przyjemny i mało wymagający szlak trekkingowy. Oznaczony jest jako S-70. Koniecznie trzeba mieć dobre buty, ponieważ idzie się miejscami po sypkim materiale wulkanicznym (japonki i sandałki zostawcie w aucie!)
Przy drodze GC-600 gdzie zaczyna się szlak, jest parking samochodowy. Jeśli parking będzie pełny to można także znaleźć miejsce nieopodal w zatoczkach dla aut przy drodze albo pojechać dalej w stronę kolejnego wzniesienia — Roque Bentayga i wrócić ponownie za jakiś czas, kiedy będzie mniej ludzi.
3. Roque Bentayga
Kolejny nek wulkaniczny o wysokości 1414 m n.p.m, na który prowadzi krótki szlak trekkingowy. W pobliżu góry znajdują się starożytne osady Aborygenów — jaskinie, silosy, cmentarze i miejsca kultu. Góra była uważana przez Aborygenów za świętą, a na jej szczycie znajduje się „almogarén”, czyli miejsce, gdzie spotykali się pierwotni osadnicy.
Z parkingu na Roque Bentayga prowadzi szlak trekkingowy. Jest on dość krótki, ale miejscami stromy. Ze szczytu rozciągają się wspaniałe widoki na kręte drogi, doliny oraz na Roque Nublo.
Zaraz obok parkingu mieści się małe muzeum archeologiczne (darmowe). W muzeum jest też toaleta oraz sklepik. Warto tam zajrzeć i dowiedzieć się więcej o kulturze pierwotnych mieszkańców wyspy.
Zjawiskowych miejsc jest na Gran Canarii znacznie więcej niż te 14, które znajdziesz w dalszej części artykułu. Kupując planownik od moich serdecznych znajomych Ani i Grzesia, znanych jako Takeyourway poznasz ich nawet 200! Wszystkie ułożone w dwa warianty gotowych planów podróży, które zaprowadzą Cię w najróżniejsze zakamarki tej pięknej wyspy. Wpisz w koszyku kod “zbrojka”, a dostaniesz 5% zniżki na całe zamówienie w sklepie Takeyourway!
4. Los Azulejos
Jadąc krętą drogą GC-200 nagle naszym oczom ukazały się niesamowicie kolorowe skały. Byliśmy dość zaskoczeni, bo nigdzie nie natknęliśmy się na informację, że na Gran Canarii znajdują się takie cuda. Okazało się, że jest to wyjątkowe odsłonięcie formacji skalnych zwanych Los Azulejos. Skały swój kolor zawdzięczają różnym minerałom, które je barwią oraz procesom wulkanicznym, które występowały na tym obszarze 14 milionów lat temu.
Przy odsłonięciu skał znajduje się parking oraz sklepik z owocami. Kawałek dalej znajduje się szlak trekkingowy „Ruta 2”o długości 5,6 km.
5. Wydmy Maspalomas
Rezerwat przyrody zlokalizowany na południu Gran Canarii. Można tu zaobserwować proces przemieszczania się i formowania wydm. W wietrzny dzień drobinki piasku dają tu niesamowity spektakl (chociaż dobrze jest mieć wtedy kominiarkę na twarzy, ponieważ piasek dostaje się wszędzie). Całość prezentuje się bardzo efektownie. Dużym minusem jest mocno zabudowany obszar na północy wydm — hotele i apartamenty, które psują naturalny krajobraz 🙁 . Warto więc pójść w głąb wydm i podziwiać ich piękno bliżej Oceanu Atlantyckiego.
6. Mirador del Balcón
Gran Canaria oferuje wiele pięknych punktów widokowych, między innymi Mirador del Balcón. To miejsce, z którego roztacza się wspaniały widok na klify opadające do Atlantyku. Klify widoczne z tego miejsca zwane są „ogonem smoka”, ponieważ swoim kształtem przypominają właśnie ogon potwora. W bezchmurny dzień i przy dobrej przejrzystości powietrza widać stąd sąsiednią Teneryfę wraz z wulkanem Teide.
Charakterystycznym elementem jest tu kamienny balkon zawieszony nad wodami Oceanu Atlantyckiego, który zlokalizowany jest nieco niżej niż droga. Aktualnie balkon wygląda już inaczej — jest szklany!
Mirador del Balcón znajduje się przy drodze GC-200 w Parku Narodowym Tamabada w zachodniej części wyspy. Aby dojechać do tego punktu, należy z głównej drogi GC-2 skręcić na GC-200. Droga GC-200 prowadząca od punktu widokowego dalej w górę jest ślepą uliczką.
7. El Bufadero
El Bufadero to zagłębienie powstałe w skałach bazaltowych, które znajduje się tuż przy brzegu Oceanu Atlantyckiego w miejscowości Telde. Jest to swego rodzaju studnia/jama, przez którą przepływająca woda jest zasysana i tworzy coś na podobieństwo małego wodospadu. Z uwagi na budowę geologiczną tej formacji, woda, która zasysana jest do studni, w tym samym czasie, wypychana jest w górę przez panujące tam ciśnienie. Całość tworzy jakby wodospad + „gejzer” i wygląda naprawdę imponująco. Warto tu zajrzeć będąc w pobliżu.
8. Salinas de Pozo Izquierdo/Salinas de Tenefé
Salinas de Pozo Izquierdo to jeden z zakładów przemysłowych na wyspie gdzie poprzez odparowanie wody z solanki produkuje się sól.
Solanka pochodzi z Oceanu Atlantyckiego, a baseny ewaporacyjne, w których jest gromadzona, znajdują się tuż przy brzegu oceanu. Pierwsze zbiorniki zostały tu zbudowane w XVIII wieku. Głównym celem zakładu było sprzedawanie wyprodukowanej soli na łodzie rybackie, które zaopatrywały Wyspy Kanaryjskie oraz wybrzeża Afryki.
Salinas de Pozo Izquierdo pierwotnie nosiły nazwę „Las Salinas de los Tres Molinos”, czyli “Trzech Wiatraków”. To właśnie za pomocą wiatraków pompowano wodę do zbiorników. Obecnie na terenie salin stoi jeden zabytkowy wiatrak. Obok basenów z solankami znajduje się budynek, który w dawnych czasach był zarówno mieszkaniem dla Salinero, czyli osób zarządzających produkcją, jak i magazynem na sól. Aktualnie znajduje się tam sklepik oraz niewielkie muzeum (wystawa jest tylko w języku hiszpańskim). W muzeum znaleźliśmy wzmiankę o naszej podkrakowskiej Kopalni Soli w Wieliczce.
Wstęp do salin, jak i do muzeum jest bezpłatny. Na miejscu można kupić sól. Ceny zaczynają się od 3.50 euro za słoiczek.
9. Puerto de Las Nieves
Urocze miasteczko zlokalizowane w północno-zachodniej części wyspy, nieopodal Agaete. Miasteczko słynie z formacji skalnej nazywanej Dedo de Dios, czyli Palec Boży. Skała znajdująca się w Oceanie Atlantyckim blisko klifu wygląda na pierwszy rzut oka jak jaskinia. Dopiero po głębszym wpatrzeniu się widać, że jest to formacja skalna 😉
Klimat miasteczka jest iście sielski z biało niebieską zabudową. Podczas bezchmurnej pogody i przy dobrej przejrzystości powietrza można stąd podziwiać Teneryfę. Jeśli będziecie w miasteczku, to polecamy przy okazji obiad w restauracji Bar Restaurant Dedo de Dios – tu znajdziecie nasze jedzeniowe rekomendacje.
10. Las Salinas
Naturalne baseny zlokalizowane nieopodal Puerto de las Nieves. Miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców Gran Canari oraz turystów. Do basenów można zejść po metalowych drabinkach. Jest także drewniany podest, restauracja oraz toalety. Ponieważ przy basenach bardzo często wieje, a Atlantyk jest wzburzony, to nie zawsze można się kąpać. Aczkolwiek nawet jeśli nie będzie możliwości kąpieli to warto się tu wybrać przy okazji wizyty w Puerto de las Nieves.
Aby dotrzeć do Las Salinas, można przyjść z miasteczka ścieżką nad Oceanem Atlantyckim. Można także z głównej drogi zjechać w prawo w szutrową drogę, która jest dość kamienista i dziurawa dlatego odradzamy wjazd tam niskim autem. Przy końcu drogi znajduje się bezpłatny parking, a stamtąd jest już kilka kroków na plażę.
11. Caldera de los Marteles
Miejsce o niepowtarzalnym klimacie ze względu na orografię otaczającego terenu. Gran Canaria kolejny raz potrafiła nas zaskoczyć. Piękne widoki, soczysta żywa zieleń dookoła, zagłębienie terenu, a w nim pola uprawne. Nie bez przyczyny jest tu tak zielono. Za całą aurą oraz zielonym krajobrazem w pobliżu kaldery stoi budowa geologiczna i geomorfologiczna tego terenu. W tym miejscu bardzo silnie widoczny i odczuwalny jest efekt Foehna, czyli wiatr fenowy. Orografia terenu sprawia, że wędrujące w górę chmury zatrzymują się na wzgórzu przed kalderą. Tam masy wilgotnego powietrza spiętrzają się i ochładzają. Zachodzi tu proces kondensacji, w związku z czym powstają chmury, tworząc najpierw lekką mgiełkę, czego efekty odczuwalne są na skórze. Następnie bardzo szybko pojawiają się opady deszczu. W związku z orografią tego terenu pogoda w otoczeniu kaldery może zmienić się w kilka minut.
Nawet w najbardziej słoneczny i bezchmurny dzień nagle zaskoczyć nas może naciągająca mgła i opady deszczu – o widoki wtedy ciężko. My przekonaliśmy się o tym na własnej skórze 😉 Warto na tę okoliczność mieć w plecaku pelerynę przeciwdeszczową.
12. Firgas
Firgas to urocze małe miasteczko, do którego warto zaglądnąć podczas zwiedzania wyspy. W ścisłym centrum starego miasta znajduje się ciekawa promenada Paseo de Gran Canaria. Po bokach promenady znajdują się 22 herby, które przedstawiają regiony Gran Canarii oraz herb wyspy. Pod każdym z herbów można usiąść na “fotelu” wyłożonym pięknymi płytkami. Przez środek uliczki biegnie 30-metrowa wodna kaskada. Ma to związek z faktem, że Firgas jest jednym z najważniejszych ujęć wód mineralnych na wyspie. Kawałek wyżej znajdują się murowane sylwetki poszczególnych Wysp Kanaryjskich. Przy każdej z nich jest informacja o powierzchni, najwyższym punkcie oraz ilości mieszkańców (dane na rok 1996). Ponadto znajduje się tu zabytkowy kościół św. Rocha oraz najstarszy pozostający w użyciu młyn wodny na Wyspach Kanaryjskich.
13. Arucas i Montana de Arucas
Arucas to miasto słynące przede wszystkim z kościoła, którego fasada przypomina barcelońską Sagrada de Familia. Kościół zdecydowanie warto zobaczyć. Tuż obok Arucas znajduje się wzgórze Montana de Arucas. Ze wzgórza roztacza się przepiękny widok na Pico de Las Nieves, La Islete, Las Palmas i oczywiście okolice Arucas. Ponadto po zachodzie słońca na horyzoncie pojawia się Teneryfa z charakterystycznym wulkanem Teide. Zdecydowanie warto wybrać się na wzgórze!
14. Puerto de Mogan
Puerto de Mogan to małe, urocze miasteczko zlokalizowane na południowym zachodzie Gran Canarii. Ze względu na sieć kanałów łączących marinę z portem rybackim nazywane jest „Wenecją Wysp Kanaryjskich”. Niegdyś było wioską rybacką, obecnie jest jednym z najpopularniejszych kurortów wakacyjnych, jakie oferuje Gran Canaria. Miasteczko słynie z pięknej zabudowy – niskich, dwu kondygnacyjnych białych domków, których fasady wykończone są kolorowymi paseczkami. Uroku dodają także kolorowe kwiaty, które zasadzone są bardzo gęsto na terenie miasteczka. W Puerto de Mogan można z plaży podziwiać piękny zachód słońca z widokiem na Teneryfę. Warto wiedzieć, że w restauracjach ceny są znacznie wyższe niż w pozostałej części wyspy.
Nasze subiektywne odczucie jest takie, że o ile miasteczko jest ładne i zadbane, o tyle nie czuliśmy się tu jak na Gran Canarii. Ciężko pośród tego całego ładu i składu, anglojęzycznych turystów, bazarków i sklepów z pamiątkami odnaleźć klimat Gran Canarii. Reasumując – warto zobaczyć miasteczko, ale na próżno szukać tu ducha wyspy 🙂
15. Teror
Zlokalizowane w centralnej, górzystej części wyspy miasteczko, które słynie z bardzo dobrze zachowanej kanaryjskiej architektury. Kolorowe fasady budynków, drewniane balkony, wąskie uliczki. To wszystko sprawia, że Teror jest jednym z najładniejszych miasteczek, jakie można zobaczyć na Gran Canarii. Nawet podczas deszczowej pogody starówka miasta robi wrażenie. Teror znane jest również z Bazyliki Matki Boskiej Sosnowej „Basílica Nuestra Senora del Pino„, a tym samym jest miejscem wielu pielgrzymek.
16. Winnica i plantacja kawy Bodega Los Berrazales
Winnica Bodega Los Berrazales to wyjątkowe miejsce na mapie Gran Canarii, które z całą pewnością warto odwiedzić podczas pobytu na wyspie. Zlokalizowana jest na zboczach zielonych wzgórz nieopodal miasta Agaete. Tuż pod winnicą przebiega malowniczy wąwóz Barranco de Agaete.
Panujący w okolicy specyficzny mikroklimat pozwala na uprawy winorośli, a także kawy oraz owoców i warzyw. To właśnie w tym miejscu istnieje jedyna w Europie* plantacja kawy. W winnicy produkuje się cztery rodzaje wina: różowe/roso, czerwone wytrawne, białe półsłodkie oraz białe wytrawne. Wszystkich win można skosztować podczas degustacji, która połączona jest ze zwiedzaniem i prezentacją palenia kawy. Wstęp do Bodega Los Berrazales to koszt 8€ za osobę i są to bardzo dobrze wydane pieniądze. Za tę cenę otrzymujemy degustację lokalnych przysmaków, zwiedzanie winnicy i pól uprawnych, które znajdują się najbliżej budynku.
Zwiedzanie i degustacja
Zwiedzanie możliwe jest w języku hiszpańskim i języku angielskim. Przewodniczka przybliża historię winnicy, której działalność sięga 200 lat. Pokazuje różne zakamarki winnicy oraz miejsca, gdzie przechowywane jest wino. Prezentuje także ziarna kawy oraz demonstruje, jak wygląda proces jej palenia. Po zwiedzaniu na gości czeka suto zastawiony stół, na którym znajdują się lokalne smakołyki oraz chleb. Na stole znajdziemy wyśmienite sery, pastę Chorizo de Teror, która składa się z wieprzowiny, czosnku i papryki. Personel serwuje pyszny i niesamowicie oryginalny w smaku dżem z zielonych jabłek i kawy. Pomimo że to połączenie smaków może wydawać się dziwne, to dżem bardzo przypadł nam do gustu. Ponadto świetnie komponuje się z serwowanym serem — palce lizać! Do przekąsek podana jest uprawiana tu kawa, a także cztery kieliszki wyśmienitego wina. Na koniec na stole pojawia się ciasto.
Po zakończonej degustacji, która ilością serwowanego jedzenia przypominała bardziej drugie śniadanie lub lekki lunch, można udać się do sklepiku. Tam do nabycia są lokalne produkty takie jak wina, dżem, Chorizo de Teror czy kawa. Koszt 250 g ziaren kawy to 18€. Natomiast butelka wina kosztuje 12€.
Plusem winnicy jest także wspaniały widok na okolicę oraz bardzo mili właściciele i personel. Z całego serca polecamy!
* Wyspy Kanaryjskie geograficznie należą do Afryki 🙂
17.Las Palmas de Gran Canaria
Las Palmas to największe miasto Gran Canarii i główny ośrodek komunikacyjny. Słynie przede wszystkim z historycznej dzielnicy Vegetua, Domu Kolumba i Katedry Świętej Anny. W historycznej dzielnicy miasta warto udać się na spacer brukowanymi uliczkami i błądzić wśród kolorowych kamienic. Sercem Las Palmas jest jednak plaża Las Canteras i jej okolica. Szeroka i piaszczysta plaża ma długość 4 km i jest najpopularniejszym w mieście miejscem wypoczynku.
Las Canteras zadowoli zarówno miłośników wylegiwania się na złocistym piasku, jak i osoby pragnące aktywnie spędzić czas. Przy plaży znajduje się wiele restauracji, hoteli, a także szeroka promenada, która jest idealnym miejscem na spacer czy trening biegowy. Las Palmas to także idealne miejsce na naukę surfingu. Wiele szkółek ma swoje siedziby w okolicy Auditorio Alfredo Kraus. To właśnie tam surferzy łapią największe fale.
Miasto warto podziwiać także z góry. Miejską zabudowę, port i błękit Oceanu Atlantyckiego widać doskonale z restauracji, która zlokalizowana jest na ostatnim piętrze AC Hotel Gran Canaria. Hotel mieści się w okrągłym budynku, który wyraźnie odznacza się na tle pozostałej zabudowy miasta.
La Isleta
Doskonałym punktem widokowym jest również wzniesienie La Cruz na półwyspie La Isleta. W pogodne dni można dostrzec z niego Pico de las Nieves. To właśnie ten cypelek jest najbardziej na północ wysuniętą częścią wyspy. Na jego terenie poprowadzone są ścieżki piesze, które prowadzą przez piękne zakątki. Od plaży Las Canteras na półwysep La Isleta można dotrzeć pieszo przez przesmyk Guanarteme. Trasa prowadzi wzdłuż plaży Playa del Confital, która znana jest przede wszystkim wśród zaawansowanych entuzjastów surfingu. Przy okazji wycieczki można podziwiać skamieniałe wydmy i niezwykle surowy klimat, jaki panuje na półwyspie.
Wszystkie wspomniane miejsca zaznaczyłam Wam na mapie poniżej:
Jeśli w planie macie również wizytę na innych wyspach, to zerknijcie koniecznie do Karoliny, która zdradza, jakie atrakcje kryje Fuerteventura. O wyspie tej piszą także Imielscy w podróży.
Na naszym blogu natomiast, znajdziecie polecenia miejsc, które warto zobaczyć na Teneryfie.
Patryk Zieliński
24 lutego 2020 at 10:08 AMTakie właśnie klimaty uwielbiam w podróży!
Ola
24 lutego 2020 at 12:26 PMMy także 🙂 Typowy z nas #teamnatura 🙂
Aleksandra
3 czerwca 2023 at 7:36 PMDzięki za super wskazówki. Jedyna rzecz, ktora wzbudza wątpliwość to miejsce dedos de dios. od 2005 od listopada skała jest ułamana. Na waszych zdjęciach prezentuje się w całości. Z kiedy pochodzi zdjęcie?
Ola
5 czerwca 2023 at 1:56 PMWszystkie informacje i zdjęcia pochodzą z 2018 i 2019 roku 🙂 Zdjęcie skały jest z listopada 2018 🙂
Daria
8 czerwca 2021 at 3:42 PMBardzo fajny artykuł, dużo ciekawych wskazówek 🙂 Chętnie skorzystam, ponieważ w tym roku wybieramy się z mężem na Gran Canarię po raz pierwszy 🙂
Ola
23 czerwca 2021 at 3:40 PMDziękuję 😉 Cieszę się, że wpis jest przydatny! Życzę udanego urlopu! 🙂
Suna
16 stycznia 2022 at 7:04 PMCiekawe wskazowki i opis wyspy ,przydadza sie po przybyciu na miejsce . Do poprawki jedynie nazwa tubylcow okreslonych tu aborygenami ,ktorzy mieszkaja w Australii Na Kanarach mieszkali Guanczowie ,pochodzacy od Berberow .
Wojtek
31 lipca 2023 at 10:03 AMNie do końca. Aborygeni to nazwa ogólna ludów rdzennych różnych terytoriów. Na kanarach często ta nazwa pada w odniesieniu do guanchów.
Piotr
23 października 2022 at 10:57 PMŚwietnie opisane, bardzo przydatne informacje, zabieram tam rodzinę w lutym już wiem że nie będziemy żałować 🙂
ZAKOCHANI W HISZPANII
21 kwietnia 2023 at 12:24 PMŚwietna lista miejsc na Gran Canarii 🙂 La Isleta w Las Palmas, Agaete z Puerto de las Nieves, Firgas czy Wydmy w Maspalomas to bliskie naszym <3 sercom miejscowości na Gran Canarii do których chętnie wracamy będąc na wyspie.
Monika
29 grudnia 2023 at 4:55 PMDzień dobry, świetnie opisane! Mam plan wypadu włąnie na Gran Canarie w lutym i zapewne będę się posiłkować tym tekstem :).
Proszę o poradę, czy mieszkać przez tydzień w jednym miejscu, czy jednak się przemieszczać? i Jakie miejscówki (region, miasto) wybrać na baze wypadową? Z góry dziękuję za podpowiedz 🙂
Ola
12 lutego 2024 at 11:53 AMCześć, my mieszkaliśmy w jednym miejscu i dojeżdżaliśmy do poszczególnych atrakcji 🙂
Kinga
4 lutego 2024 at 4:08 PMSuper post! bardzo przydatne informacje, już nie mogę się doczekać odwiedzenia wyspy 🙂
Olek
3 czerwca 2024 at 8:53 AMHej, dziękuję! Bardzo przydatny post!