Gran Canaria – 15 miejsc, które warto zobaczyć na wyspie

gran canaria co zobaczyć
5
(8)

Gran Canaria to nie tylko ocean i plaże, gdzie można błogo się wylegiwać. Są tu również miejsca, gdzie można aktywnie spędzić czas.
Znajdziecie tu szlaki trekkingowe, punkty widokowe, z których roztaczający się widok wciśnie Was w ziemię oraz niesamowicie zakręcone drogi, którymi jazda przyprawi Was o zawrót głowy!

1. Pico de las Nieves

Szczyt umownie uznawany za najwyższy na wyspie (1949 m n.p.m). 
Na samej górze znajduje się taras widokowy, z którego rozciąga się wspaniały widok na monolit Roque Nublo, Roque Bentayga oraz Teneryfę z wulkanem Teide (tylko w słoneczne dni można dostrzec sąsiednią wyspę). Patrząc na południową stronę, można podziwiać morze chmur wiszących pomiędzy wulkanicznymi szczytami – coś niesamowitego!
Zaraz obok znajduje się baza wojskowa, z charakterystycznym radarem kulką widocznym już z daleka. 

„Szczyt śniegu”

Nazwa Pico de las Nieves oznacza “szczyt śniegu”. Istnieją dwie teorie dotyczące tej nazwy. Pierwsza mówi, że w tym miejscu notowano największe opady śniegu na wyspie. Druga natomiast odnosi się do wybudowanych w tym miejscu dołów do przechowywania śniegu. Pierwszy z nich wybudowano w 1649 roku na polecenie kościoła katolickiego. Przechowywany śnieg był stosowany w przeszłości do łagodzenia chorób, zwalczania temperatur podczas epidemii żółtej febry i cholery. Był także używany do chłodzenia napojów i wody dla wyższej klasy.
Do Pico de las Nieves prowadzi piękna widokowo droga GC -130. Na górze jest mały parking dla kilku samochodów. 
Musicie, po prostu musicie tam pojechać chociaż raz!

Widok na Roque Nublo w pochmurny dzień.
Widok w bezchmurny dzień.

2. Roque Nublo

Najbardziej charakterystyczny punkt na wyspie i drugi pod względem wysokości szczyt Gran Canarii (1813 m n.p.m). Roque Nublo jest nekiem wulkanicznym, czyli górą zbudowaną z lawy wulkanicznej, która zakrzepła w kominie wulkanu.
Góra jest zbudowana z bardzo odpornych minerałów i dzięki temu nie ulega erozji tak szybko, jak skały, które ją otaczają. Całość stanowi niesamowity efekt — podchodząc do neku, czuliśmy się jak na Marsie. Pod nogami mieliśmy zakrzepłą miliony lat temu lawę, a przed nami wyłaniał się ten niesamowity twór Matki Natury. Coś pięknego i z pewnością wartego zobaczenia.

Szlak do Roque Nublo

Na Roque Nublo z La Goleta prowadzi 1,5-kilometrowy bardzo przyjemny i mało wymagający szlak trekkingowy. Oznaczony jest jako S-70. Koniecznie trzeba mieć dobre buty, ponieważ idzie się miejscami po sypkim materiale wulkanicznym (japonki i sandałki zostawcie w aucie!)
Przy drodze GC-600 gdzie zaczyna się szlak, jest parking samochodowy. Jeśli parking będzie pełny to można także znaleźć miejsce nieopodal w zatoczkach dla aut przy drodze albo pojechać dalej w stronę kolejnego wzniesienia — Roque Bentayga i wrócić ponownie za jakiś czas, kiedy będzie mniej ludzi.

3. Roque Bentayga

Kolejny nek wulkaniczny o wysokości 1414 m n.p.m na który prowadzi krótki szlak trekkingowy. W pobliżu góry znajdują się starożytne osady Aborygenów – jaskinie, silosy, cmentarze i miejsca kultu. Góra była uważana przez Aborygenów za świętą, a na jej szczycie znajduje się “almogarén” czyli miejsce gdzie spotykali się pierwotni osadnicy. 
Z parkingu na Roque Bentayga prowadzi szlak trekkingowy. Jest on dość krótki, ale miejscami stromy. Ze szczytu rozciągają się wspaniałe widoki na kręte drogi, doliny oraz na Roque Nublo. 
Zaraz obok parkingu mieści się małe muzeum archeologiczne (darmowe). W muzeum jest też toaleta oraz sklepik. Warto tam zajrzeć i dowiedzieć się więcej o kulturze pierwotnych mieszkańców wyspy.

gran canaria co zobaczyć
Gran Canaria – Roque Bentayga czyli święta góra Aborygenów

4. Los Azulejos

Jadąc krętą drogą GC-200 nagle naszym oczom ukazały się niesamowicie kolorowe skały. Byliśmy dość zaskoczeni bo nigdzie nie natknęliśmy się na informację, że na Gran Canarii znajdują się takie cuda. Okazało się, że jest to wyjątkowe odsłonięcie formacji skalnych zwanych Los Azulejos. Skały swój kolor zawdzięczają różnym minerałom, które je barwią oraz procesom wulkanicznym, które występowały na tym obszarze 14 milionów lat temu. 
Przy odsłonięciu skał znajduje się parking oraz sklepik z owocami. Kawałek dalej znajduje się szlak trekkingowy “Ruta 2”o długości 5,6 km.

gran canaria co zobaczyć
Los Azulejos
gran canaria

5. Wydmy Maspalomas

Rezerwat przyrody zlokalizowany na południu Gran Canarii. Można tu zaobserwować proces przemieszczania się i formowania wydm. W wietrzny dzień drobinki piasku dają tu niesamowity spektakl (chociaż dobrze jest mieć wtedy kominiarkę na twarzy ponieważ piasek dostaje się wszędzie). Całość prezentuje się bardzo efektownie. Dużym minusem jest mocno zabudowany obszar na północy wydm – hotele i apartamenty, które psują naturalny krajobraz 🙁 Warto więc pójść w głąb wydm i podziwiać ich piękno bliżej Oceanu Atlantyckiego.

6. Mirador del Balcón

Gran Canaria oferuje wiele pięknych punktów widokowych, między innymi Mirador del Balcón. To miejsce z którego roztacza się wspaniały widok na klify opadające do Atlantyku. Klify widoczne z tego miejsca zwane są “ogonem smoka”, ponieważ swoim kształtem przypominają właśnie ogon potwora. W bezchmurny dzień i przy dobrej przejrzystości powietrza widać stąd sąsiednią Teneryfę wraz z wulkanem Teide.
Charakterystycznym elementem jest tu kamienny balkon zawieszony nad wodami Oceanu Atlantyckiego, który zlokalizowany jest nieco niżej niż droga.
Mirador del Balcón znajduje się przy drodze GC-200 w Parku Narodowym Tamabada w zachodniej części wyspy. Aby dojechać do tego punktu należy z głównej drogi GC-2 skręcić na GC-200. Droga GC-200 prowadząca od punktu widokowego dalej w górę jest ślepą uliczką. 

gran canaria
gran canaria
Widok z balkonu na Teneryfę i klify. Przy dobrej widoczności, Gran Canaria jest świetnym punktem do obserwacji Teneryfy.
Widok z Mirador el Balcon przy dobrej przejrzystości powietrza.

7. El Bufadero

El Bufadero to zagłębienie powstałe w skałach bazaltowych, które znajduje się tuż przy brzegu Ocean Atlantyckiego w miejscowości Telde. Jest to swego rodzaju studnia/jama przez którą przepływająca woda jest zasysana i tworzy coś na podobieństwo małego wodospadu. Z uwagi na budowę geologiczną tej formacji woda zasysana do studni jest jednocześnie wypychana w górę przez panujące tam ciśnienie. Całość tworzy jakby wodospad + „gejzer” i wygląda naprawdę imponująco. Warto tu zajrzeć będąc w pobliżu.

Gran Canaria

8. Salinas de Pozo Izquierdo/Salinas de Tenefé

Salinas de Pozo Izquierdo to jeden z zakładów przemysłowych na wyspie gdzie poprzez odparowanie wody z solanki produkuje się sól.
Solanka pochodzi z Oceanu Atlantyckiego, a baseny ewaporacyjne w których jest gromadzona znajdują się tuż przy brzegu oceanu. Pierwsze zbiorniki zostały tu zbudowane w XVIII wieku. Głównym celem zakładu było sprzedawanie wyprodukowanej soli na łodzie rybackie, które zaopatrywały Wyspy Kanaryjskie oraz wybrzeża Afryki.
Salinas de Pozo Izquierdo pierwotnie nosiły nazwę “Las Salinas de los Tres Molinos” czyli “Trzech Wiatraków”. Bowiem to właśnie za pomocą wiatraków pompowano wodę do zbiorników. Obecnie na terenie salin stoi jeden zabytkowy wiatrak. Obok basenów z solankami znajduje się budynek, który w dawnych czasach był zarówno mieszkaniem dla Salinero czyli osób zarządzających produkcją jak i magazynem na sól. Aktualnie znajduje się tam sklepik oraz niewielkie muzeum (wystawa jest tylko w języku hiszpańskim). W muzeum znaleźliśmy wzmiankę o naszej podkrakowskiej Kopalnia Soli w Wieliczce.

  • gran canaria
  • gran canaria
  • gran canaria
  • gran canaria

Wstęp do salin jak i do muzeum jest bezpłatny. Na miejscu można kupić sól. Ceny zaczynają się od 3.50 euro za słoiczek.

9. Puerto de Las Nieves

Urocze miasteczko zlokalizowane w północno – zachodniej części wyspy, nieopodal Agaete. Miasteczko słynie z formacji skalnej nazywanej Dedo de Dios czyli Palec Boży. Skała znajdująca się w Oceanie Atlantyckim blisko klifu wygląda na pierwszy rzut oka jak jaskinia. Dopiero po głębszym wpatrzeniu się widać, że jest to formacja skalna 😉
Klimat miasteczka jest iście sielski z biało niebieską zabudową. Podczas bezchmurnej pogody i przy dobrej przejrzystości powietrza można stąd podziwiać Teneryfę. Jeśli będziecie w miasteczku to polecamy przy okazji obiad w restauracji Bar Restaurant Dedo de Dios – tu znajdziecie nasze jedzeniowe rekomendacje.

10. Las Salinas

Naturalne baseny zlokalizowane nieopodal Puerto de las Nieves. Miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców Gran Canari oraz turystów. Do basenów można zejść po metalowych drabinkach. Jest także drewniany podest, restauracja oraz toalety. Ponieważ przy basenach bardzo często wieje, a Atlantyk jest wzburzony to nie zawsze można się kąpać. Aczkolwiek nawet jeśli nie będzie możliwości kąpieli to warto się tu wybrać przy okazji wizyty w Puerto de las Nieves.
Aby dotrzeć do Las Salinas można przyjść z miasteczka ścieżką nad Oceanem Atlantyckim. Można także z głównej drogi zjechać w prawo w szutrową drogę, która jest dość kamienista i dziurawa dlatego odradzamy wjazd tam niskim autem. Przy końcu drogi znajduje się bezpłatny parking, a stamtąd jest już kilka kroków na plażę.

11. Caldera de los Marteles

Miejsce o niepowtarzalnym klimacie ze względu na orografię otaczającego terenu. Gran Canaria kolejny raz potrafiła nas zaskoczyć. Piękne widoki, soczysta żywa zieleń dookoła, zagłębienie terenu, a w nim pola uprawne. Ale! Nie bez przyczyny jest tu tak zielono. Za całą aurą oraz zielonym krajobrazem w pobliżu kaldery stoi budowa geologiczna i geomorfologiczna tego terenu. W tym miejscu bardzo silnie widoczny i odczuwalny jest efekt Foehna czyli wiatr fenowy. Orografia terenu sprawia, że wędrujące w górę chmury zatrzymują się na wzgórzu przed kalderą. Tam masy wilgotnego powietrza spiętrzają się i ochładzają. Zachodzi tu proces kondensacji, w związku z czym powstają chmury, tworząc najpierw lekką mgiełkę, czego efekty odczuwalne są na skórze. Następnie bardzo szybko pojawiają się opady deszczu. W związku z orografią tego terenu pogoda w otoczeniu kaldery może zmienić się w kilka minut.

Nawet w najbardziej słoneczny i bezchmurny dzień nagle zaskoczyć nas może naciągająca mgła i opady deszczu – o widoki wtedy ciężko. My przekonaliśmy się o tym na własnej skórze 😉 Warto na tę okoliczność mieć w plecaku pelerynę przeciwdeszczową.

Pogoda może zmienić się dynamicznie. W kilka minut po widokach na zieloną okolicę i dno kaldery zostaje tylko wspomnienie.

12. Firgas

Firgas to urocze małe miasteczko do którego warto wstąpić jeśli będziecie w pobliżu. W ścisłym centrum starego miasta znajduje się ciekawa promenada Paseo de Gran Canaria. Po bokach promenady znajdują się 22 herby, które przedstawiają regiony Gran Canarii oraz herb wyspy. Pod każdym z herbów można usiąść na “fotelu” wyłożonym pięknymi płytkami. Przez środek uliczki biegnie 30 metrowa wodna kaskada. Ma to związek z faktem, że Firgas jest jednym z najważniejszych ujęć wód mineralnych na wyspie. Kawałek wyżej znajdują się murowane sylwetki poszczególnych Wysp Kanaryjskich. Przy każdej z nich jest informacja o powierzchni, najwyższym punkcie oraz ilości mieszkańców (dane na rok 1996). Ponadto znajduje się tu zabytkowy kościół św. Rocha oraz najstarszy pozostający w użyciu młyn wodny na Wyspach Kanaryjskich. 

13. Arucas i Montana de Arucas

Arucas to miasto słynące przede wszystkim z kościoła, którego fasada przypomina barcelońską Sagrada de Familia. Kościół zdecydowanie warto zobaczyć. Tuż obok Arucas znajduje się wzgórze Montana de Arucas. Ze wzgórza roztacza się przepiękny widok na Pico de Las Nieves, La Islete, Las Palmas i oczywiście okolice Arucas. Ponadto po zachodzie słońca na horyzoncie pojawia się Teneryfa z charakterystycznym wulkanem Teide. Zdecydowanie warto wybrać się na wzgórze!

14. Puerto de Mogan

Puerto de Mogan to małe, urocze miasteczko zlokalizowane na południowym zachodzie Gran Canarii. Ze względu na sieć kanałów łączących marinę z portem rybackim nazywane jest „Wenecją Wysp Kanaryjskich”. Niegdyś było wioską rybacką, obecnie jest jednym z najpopularniejszych kurortów wakacyjnych jakie oferuje Gran Canaria. Miasteczko słynie z pięknej zabudowy – niskich, dwu kondygnacyjnych białych domków, których fasady wykończone są kolorowymi paseczkami. Uroku dodają także kolorowe kwiaty, które zasadzone są bardzo gęsto na terenie miasteczka. W Puerto de Mogan można z plaży podziwiać piękny zachód słońca z widokiem na Teneryfę. Warto wiedzieć, że w restauracjach ceny są znacznie wyższe niż w pozostałej części wyspy.

Nasze subiektywne odczucie jest takie, że o ile miasteczko jest ładne i zadbane, o tyle nie czuliśmy się tu jak na Gran Canarii. Ciężko pośród tego całego ładu i składu, anglojęzycznych turystów, bazarków i sklepów z pamiątkami odnaleźć klimat Gran Canarii. Reasumując – warto zobaczyć miasteczko, ale na próżno szukać tu ducha wyspy 🙂

15. Teror

Zlokalizowane w centralnej, górzystej części wyspy miasteczko, które słynie z bardzo dobrze zachowanej kanaryjskiej architektury. Kolorowe fasady budynków, drewniane balkony, wąskie uliczki. To wszystko sprawia, że Teror jest jednym z najładniejszych miasteczek jakie oferuje Gran Canaria. Nawet podczas deszczowej pogody starówka miasta robi wrażenie. Teror znane jest również z Bazyliki Matki Boskiej Sosnowej „Basílica Nuestra Senora del Pino„, a tym samym jest miejscem wielu pielgrzymek.

Wszystkie wspomniane miejsca zaznaczyłam Wam na mapie poniżej: 

Jeśli macie sugestie co zobaczyć na Gran Canarii to piszcie śmiało w komentarzu 😉

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 8

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

4 komentarze

  1. Takie właśnie klimaty uwielbiam w podróży!

    1. My także 🙂 Typowy z nas #teamnatura 🙂

  2. Bardzo fajny artykuł, dużo ciekawych wskazówek 🙂 Chętnie skorzystam, ponieważ w tym roku wybieramy się z mężem na Gran Canarię po raz pierwszy 🙂

    1. Dziękuję 😉 Cieszę się, że wpis jest przydatny! Życzę udanego urlopu! 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

I accept the Privacy Policy