Łopień czarnym szlakiem z Tymbarku

Łopień
5
(5)

Łopień to rozległy, zalesiony szczyt w Beskidzie Wyspowym. Na szczycie Łopienia znajduje się polana z miejscem na ognisko, a z podszczytowej polanki Widny Zrąbek można podziwiać przepiękne widoki na Beskid Wyspowy, Babią Górę, Gorce oraz Tatry. Wędrówka na Łopień to zdecydowanie jedna z łatwiejszych tras w Beskidzie Wyspowym.

Początek trasy w Tymbarku

Wędrówkę na Łopień rozpoczynamy w Tymbarku, tuż przy końcu ul. Kościelnej. W zatoczce obok drogi parkujemy samochód. Zgodnie z czarnymi znakami, asfaltowym odcinkiem kierujemy się pod górę. Po kilku minutach marszu schodzimy z asfaltowej drogi i wkraczamy na leśną ścieżkę.
Po prawej stronie mijamy zabudowania, a po chwili wkraczamy do coraz bardziej gęstego lasu. Od tego momentu zaczynamy stopniowo nabierać wysokości. Ścieżka, którą prowadzi szlak, jest bardzo wygodna i nie nastręcza technicznych trudności.

Łopień

Po około 50 minutach marszu; na trzecim kilometrze trasy prowadzącej na Łopień nasz szlak skręca ostro w lewo. Moment ten łatwo jest przegapić, ponieważ oznaczenie szlaku znajduje się wysoko na drzewie po lewej stronie. Czeka nas teraz strome podejście przez las, który z każdym krokiem staje się coraz bardziej gęsty. Idąc wąską ścieżką, w celu ochrony twarzy przed uderzeniami, musimy co jakiś czas odchylać na boki gałęzie drzew. Docieramy pod szczyt Łopienia Środkowego i po prawej stronie mijamy chatkę Koła Łowieckiego z Tymbarku „Hubertus”. Następnie zgodnie ze znakami kierujemy się w prawo i dość płaskim terenem maszerujemy w stronę Polany Myconiówka, mijając po drodze Łopień Środkowy (955 m n.p.m.).

Polana Myconiówka

łopień

Z Polany Myconiówka roztacza się widok na Mogielicę oraz wieżę widokową, która znajduje się na jej szczycie. W związku z tym można tu na chwilę przystanąć i napawać się widokami. Jak już nacieszymy oczy, to ponownie wkraczamy do lasu i wędrujemy dalej, w kierunku szczytu Łopienia.

Polana Jaworze i szczyt Łopienia

Po kilku minutach marszu wychodzimy z lasu i wkraczamy na rozległą polanę Jaworze, na której zlokalizowany jest szczyt Łopienia. Na polanie znajduje się tabliczka informująca, że oto dotarliśmy do celu naszej wędrówki. Tuż obok postawiona jest mapa z trasami pieszymi z okolic Tymbarku. Ponadto jest tu miejsce na ognisko. Postawione są także drewniane ławki i stoły. Polana Jaworze jest bardzo rozległa, jednakże nie nacieszymy tu oczu pięknymi panoramami. Przyczyna jest prosta-teren dookoła porośnięty jest lasem. Dlatego też warto ze szczytu Łopienia zejść na polankę Widny Zrąbek, która zlokalizowana jest kilkanaście metrów od szczytu, w kierunku południowo zachodnim.

Polanka Widny Zrąbek

Łopień

Z polanki Widny Zrąbek roztacza się przepiękny widok na szczyty Beskidu Wyspowego. Na pierwszym planie widać Jurków i górujący nad nim Ćwilin, a dalej Śnieżnicę. Za Ćwilinem widoczna jest wieża na Luboniu Wielkim, a dalej dostrzec można Babią Górę. Ponadto widać szczyt Lubomira oraz Ciecień. Jeśli zejdziemy na skraj polanki Widny Zrąbek i popatrzymy w lewo ku południowej stronie, to zobaczymy szczyty Tatr. Zdecydowanie warto tam zejść, bo widok jest przepiękny. My polecamy wybrać się na zachód słońca, bo kolory nieba są fantastyczne.

łopień
Łopień i widok na Jurków, Ćwilin, Przełęcz Gruszowiec i Śnieżnicę.
Łopień
Widok z polanki Widny Zrąbek na Ćwilin, Luboń Wielki oraz Babią Górę.

Trasa powrotna

Ze szczytu Łopienia wracamy tą samą trasą. W drodze powrotnej do Krakowa wstępujemy jeszcze na posiłek do włoskiej restauracji Ostaria 239, która znajduje się w miejscowości Gorzków. Miejsce bardzo polecamy. Jedliśmy tam już kilka razy i nigdy się nie zawiedliśmy!

Trudność trasy w naszej ocenie

Mapa

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 5

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności