Łopień to rozległy, zalesiony szczyt w Beskidzie Wyspowym. Na szczycie Łopienia znajduje się polana z miejscem na ognisko, a z podszczytowej polanki Widny Zrąbek można podziwiać przepiękne widoki na Beskid Wyspowy, Babią Górę, Gorce oraz Tatry. Wędrówka na Łopień to zdecydowanie jedna z łatwiejszych tras w Beskidzie Wyspowym.
Początek trasy w Tymbarku
Wędrówkę na Łopień rozpoczynamy w Tymbarku, tuż przy końcu ul. Kościelnej. W zatoczce obok drogi parkujemy samochód. Zgodnie z czarnymi znakami, asfaltowym odcinkiem kierujemy się pod górę. Po kilku minutach marszu schodzimy z asfaltowej drogi i wkraczamy na leśną ścieżkę.
Po prawej stronie mijamy zabudowania, a po chwili wkraczamy do coraz bardziej gęstego lasu. Od tego momentu zaczynamy stopniowo nabierać wysokości. Ścieżka, którą prowadzi szlak, jest bardzo wygodna i nie nastręcza technicznych trudności.

Po około 50 minutach marszu; na trzecim kilometrze trasy prowadzącej na Łopień nasz szlak skręca ostro w lewo. Moment ten łatwo jest przegapić, ponieważ oznaczenie szlaku znajduje się wysoko na drzewie po lewej stronie. Czeka nas teraz strome podejście przez las, który z każdym krokiem staje się coraz bardziej gęsty. Idąc wąską ścieżką, w celu ochrony twarzy przed uderzeniami, musimy co jakiś czas odchylać na boki gałęzie drzew. Docieramy pod szczyt Łopienia Środkowego i po prawej stronie mijamy chatkę Koła Łowieckiego z Tymbarku „Hubertus”. Następnie zgodnie ze znakami kierujemy się w prawo i dość płaskim terenem maszerujemy w stronę Polany Myconiówka, mijając po drodze Łopień Środkowy (955 m n.p.m.).

Polana Myconiówka

Z Polany Myconiówka roztacza się widok na Mogielicę oraz wieżę widokową, która znajduje się na jej szczycie. W związku z tym można tu na chwilę przystanąć i napawać się widokami. Jak już nacieszymy oczy, to ponownie wkraczamy do lasu i wędrujemy dalej, w kierunku szczytu Łopienia.
Polana Jaworze i szczyt Łopienia

Po kilku minutach marszu wychodzimy z lasu i wkraczamy na rozległą polanę Jaworze, na której zlokalizowany jest szczyt Łopienia. Na polanie znajduje się tabliczka informująca, że oto dotarliśmy do celu naszej wędrówki. Tuż obok postawiona jest mapa z trasami pieszymi z okolic Tymbarku. Ponadto jest tu miejsce na ognisko. Postawione są także drewniane ławki i stoły. Polana Jaworze jest bardzo rozległa, jednakże nie nacieszymy tu oczu pięknymi panoramami. Przyczyna jest prosta-teren dookoła porośnięty jest lasem. Dlatego też warto ze szczytu Łopienia zejść na polankę Widny Zrąbek, która zlokalizowana jest kilkanaście metrów od szczytu, w kierunku południowo zachodnim.
Polanka Widny Zrąbek

Z polanki Widny Zrąbek roztacza się przepiękny widok na szczyty Beskidu Wyspowego. Na pierwszym planie widać Jurków i górujący nad nim Ćwilin, a dalej Śnieżnicę. Za Ćwilinem widoczna jest wieża na Luboniu Wielkim, a dalej dostrzec można Babią Górę. Ponadto widać szczyt Lubomira oraz Ciecień. Jeśli zejdziemy na skraj polanki Widny Zrąbek i popatrzymy w lewo ku południowej stronie, to zobaczymy szczyty Tatr. Zdecydowanie warto tam zejść, bo widok jest przepiękny. My polecamy wybrać się na zachód słońca, bo kolory nieba są fantastyczne.



Trasa powrotna
Ze szczytu Łopienia wracamy tą samą trasą. W drodze powrotnej do Krakowa wstępujemy jeszcze na posiłek do włoskiej restauracji Ostaria 239, która znajduje się w miejscowości Gorzków. Miejsce bardzo polecamy. Jedliśmy tam już kilka razy i nigdy się nie zawiedliśmy!
Leave a Reply