BESKID WYSPOWY GÓRY

Mogielica szlakiem z przełęczy Rydza Śmigłego

4.6
(5)

Mogielica 1170 m n.p.m – najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. W tym wpisie proponujemy wędrówkę zielonym szlakiem z Przełęczy Rydza Śmigłego, którym dotrzemy na szczyt Mogielicy. Trasa chociaż łatwa technicznie i piękna widokowo, wymaga minimum kondycji fizycznej. Czekają tu na nas zarówno delikatne jak i ostrzejsze podejścia, które z całą pewnością sprawią, że tętno przyspieszy. Jednakże zdecydowanie warto się wysilić, bo widoki z góry są obłędne!

Mogielica
Wieża widokowa na Mogielicy i bezsprzecznie jedna z najpiękniejszych panoram w Beskidzie Wyspowym!

Zielony szlak na Mogielicę

Wędrówkę rozpoczynamy na Przełęczy Marszałka Rydza Śmigłego. Tutaj na bezpłatnym parkingu zostawiamy samochód.
Szlak zielony na Mogielicę zaczyna się przy kapliczce – tuż obok parkingu. Od kapliczki kierujemy się szosą w lewo. Po chwili widzimy oznaczenie zielonego szlaku, który skręca z szosy w prawo na polanę, a dalej prowadzi nas do lasu. Po przejściu leśnego odcinka trasy czeka nas spacer i podejście asfaltową drogą wzdłuż prywatnych domów i gospodarstw.

Podejścia na zielonym szlaku

Po minięciu zabudowań i zejściu z asfaltu, szlak prowadzi nas przez las i polany. Ten fragment szlaku pnie się stopniowo pod górę, w związku z tym idzie się tu bardzo przyjemnie.
Jednakże warto wiedzieć, że w przeciwieństwie do suchego szlaku, który widać na poniższych zdjęciach, po opadach deszczu zalega tu bardzo duża ilość błota!

Kolejno zaczyna się najtrudniejszy kondycyjnie odcinek szlaku czyli podejście po kamienistym podłożu i mozolne stąpanie pod górę. Wędrówkę uprzykrzać może także sporych rozmiarów materiał skalny, którym usłany jest szlak. Szczególnie w upalne dni podejście to z całą pewnością da mały wycisk 🙂

Polana Kaimówka

Po pokonaniu najcięższego kondycyjnie odcinka trasy docieramy do Polany Kaimówka. Jest to polana leżąca pod szczytem Mogielicy. Z polany rozciągają się piękne widoki na Tatry oraz Beskid Żywiecki. Przy dobrej widoczności pięknie prezentuje się Babia Góra.
Na polanie można urządzić sobie piknik. Polecamy taką opcję ponieważ na szczycie jest zdecydowanie mniej miejsca i więcej osób.

Polana Kaimówka – Mogielica

Z Polany Kaimówka na szczyt Mogielicy jest już bardzo blisko. Zaledwie kilka minut marszu pod górę, a wędrówka nie jest zbytnio męcząca. Na tym odcinku rozpoczyna się Rezerwat Przyrody Mogielica. Rezerwat został utworzony w 2011 roku i ma na celu ochronę między innymi ochronę ostoi głuszca.

Mogielica – szczyt

Mogielica liczy sobie 1170 m n.p.m., a na jej szczycie postawiona jest wieża widokowa, z której rozciągają się przepiękne widoki. Warto wiedzieć, że wieża widokowa na Mogielicy została 1 maja 2020 zamknięta do odwołania. Powodem jest remont, który był niezbędny ze względu na jej stan techniczny.

Mogielica – panoramy z wieży widokowej

mogielica
Widok na Gorce, Tatry i szczyty Beskidu Wyspowego. Po prawej Polana Stumorgowa.
Widok na Babią Górę i Policę w Beskidzie Żywieckim. Po prawej Luboń Wielki.

Powrót na Przełęcz Rydza Śmigłego

Z Mogielicy na Przełęcz Rydza Śmigłego wracamy dokładnie tą samą trasą.

Parking na Przełęczy Rydza Śmigłego

Samochód można zaparkować na bezpłatnym parkingu na Przełęczy Rydza Śmigłego. Nie ma tam bardzo dużo miejsca, ale zmieści się tu około 15-20 aut. Jeżeli wybieracie się z kimś jeszcze to rozważcie jazdę jednym samochodem. Będzie łatwiej z zaparkowaniem oraz milej dla środowiska.

Informacje praktyczne

Trudność trasy w naszej ocenie
  • Trasa na Mogielicę dedykowana jest na dwie godziny marszu. Jednakże zawsze zajmuje nam to mniej czasu, dlatego też myślę, że podany czas jest znacznie zawyżony.
  • Zejście ze szczytu zajmuje około godziny marszu.
  • Z parkingu na przełęczy można także pójść na Łopień. Ta trasa w jedną stronę dedykowana jest na godzinę marszu.
  • W okolicy nie ma schroniska czy restauracji, dlatego polecamy zabrać ze sobą prowiant oraz zapas wody. Szczególnie w upalne dni!
  • W drodze powrotnej do Krakowa polecamy posiłek we włoskiej restauracji Ostaria 239 w miejscowości Gorzków.

Mapa

Mapa Turystyczna

Google Maps

Jeśli podobał Ci się ten wpis i chciałbyś dać wyraz docenienia naszej pracy, prosimy abyś zostawił nam komentarz 🙂 Miło nam będzie jeśli udostępnisz wpis lub polubisz nasze profile w mediach społecznościowych 🙂

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba głosów: 5

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *