Mogielica 1170 m n.p.m-najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. W tym wpisie proponujemy wędrówkę zielonym szlakiem z Przełęczy Rydza Śmigłego, którym dotrzemy na szczyt Mogielicy. Trasa, chociaż łatwa technicznie i piękna widokowo wymaga minimum kondycji fizycznej. Czekają tu na nas zarówno delikatne, jak i ostrzejsze podejścia, które z całą pewnością sprawią, że tętno przyspieszy. Jednakże zdecydowanie warto się wysilić, bo widoki z góry są obłędne!

UWAGA! Aktualnie wieża widokowa jest zamknięta z powodu bardzo złego stanu technicznego!
Zielony szlak na Mogielicę
Wędrówkę rozpoczynamy na Przełęczy Marszałka Rydza Śmigłego. Tutaj na bezpłatnym parkingu zostawiamy samochód. W tym miejscu przede wszystkim chcę zwrócić uwagę na poprawne parkowanie. Nie zostawiajcie proszę samochodów na poboczu, którego praktycznie nie ma. Takim parkowaniem stwarza się zagrożenie, a także dodatkowe uszczuplenie zasobów portfela. Policja bardzo często wystawia tu mandaty. Z naszego doświadczenia wynika, że warto chwilę poczekać na miejsce.
Szlak zielony na Mogielicę zaczyna się przy kapliczce-tuż obok parkingu. Od kapliczki kierujemy się szosą w lewo. Po chwili widzimy oznaczenie zielonego szlaku, który skręca z szosy w prawo na polanę, a dalej prowadzi nas do lasu. Po przejściu leśnego odcinka trasy czeka nas spacer i podejście asfaltową drogą wzdłuż prywatnych domów i gospodarstw.






Podejścia na zielonym szlaku
Po minięciu zabudowań i zejściu z asfaltu szlak prowadzi nas przez las i polany. Ten fragment szlaku pnie się stopniowo pod górę, w związku z tym idzie się tu bardzo przyjemnie.
Jednakże warto wiedzieć, że w przeciwieństwie do suchego szlaku, który widać na poniższych zdjęciach, po opadach deszczu zalega tu bardzo duża ilość błota!
Wędrujemy stopniowo nabierając wysokości. I zaczynamy podejście najbardziej stromym fragmentem szlaku.
Kolejno zaczyna się najtrudniejszy kondycyjnie odcinek szlaku, czyli podejście po kamienistym podłożu i mozolne stąpanie pod górę. Wędrówkę uprzykrzać może także sporych rozmiarów materiał skalny, którym usłany jest szlak. Szczególnie w upalne dni podejście to z całą pewnością da mały wycisk 🙂
Polana Wiśnikówka
Po pokonaniu najcięższego kondycyjnie odcinka trasy docieramy do Polany Wiśnikówka. Jest to polana leżąca pod szczytem Mogielicy. Z polany rozciągają się piękne widoki na Tatry oraz Beskid Żywiecki. Przy dobrej widoczności pięknie prezentuje się Babia Góra.
Na polanie można urządzić sobie piknik. Polecamy taką opcję, ponieważ na szczycie jest zdecydowanie mniej miejsca i więcej osób.
Polana Wiśnikówka – Mogielica
Z Polany Wiśnikówka na szczyt Mogielicy jest już bardzo blisko. Zaledwie kilka minut marszu pod górę, a wędrówka nie jest zbytnio męcząca. Na tym odcinku rozpoczyna się Rezerwat Przyrody Mogielica. Rezerwat został utworzony w 2011 roku i ma na celu między innymi ochronę ostoi głuszca.
Mogielica – szczyt
Mogielica liczy sobie 1170 m n.p.m., a na jej szczycie postawiona jest wieża widokowa, z której rozciągają się przepiękne widoki. Warto wiedzieć, że wieża widokowa na Mogielicy została 1 maja 2020 zamknięta do odwołania. Powodem jest remont, który był niezbędny ze względu na jej stan techniczny.
Ze szczytu polecamy zejść na małą polankę, która znajduje się tuż za skrzyżowaniem szlaków niebieskiego, zielonego i żółtego. Roztacza się z niej przepiękny widok na Gorce, Tatry, Pieniny oraz pobliskie szczyty Beskidu Wyspowego. Panorama jest naprawdę obłędna i śmiało, można rzec, że jest to jedna z najpiękniejszych panoram w Beskidzie Wyspowym. Jeżeli macie ochotę na jeszcze więcej widoków, to zachęcam do zejścia żółto-niebieskim szlakiem na podszczytową Polanę Stumorgową. Tam przy ładnej pogodzie zobaczycie najpiękniejszy w Beskidzie Widok na góry 🙂 Zejście jest strome, ale naprawdę warto!
Mogielica – panoramy z wieży widokowej


Powrót na Przełęcz Rydza Śmigłego
Z Mogielicy na Przełęcz Rydza Śmigłego wracamy dokładnie tą samą trasą.
Parking na Przełęczy Rydza Śmigłego
Samochód można zaparkować na bezpłatnym parkingu na Przełęczy Rydza Śmigłego. Nie ma tam bardzo dużo miejsca, ale zmieści się tu około 15-20 aut. Jeżeli wybieracie się z kimś jeszcze, to rozważcie jazdę jednym samochodem. Będzie łatwiej z zaparkowaniem oraz milej dla środowiska.
Informacje praktyczne
- Trasa na Mogielicę dedykowana jest na dwie godziny marszu. Jednakże zawsze zajmuje nam to mniej czasu, dlatego też myślę, że podany czas jest znacznie zawyżony.
- Zejście ze szczytu zajmuje około godziny marszu.
- Z parkingu na przełęczy można także pójść na Łopień. Ta trasa w jedną stronę dedykowana jest na godzinę marszu.
- W okolicy nie ma schroniska czy restauracji, dlatego polecamy zabrać ze sobą prowiant oraz zapas wody. Szczególnie w upalne dni!
Leave a Reply