BESKID WYSPOWY GÓRY

Mogielica z przełęczy Rydza Śmigłego

Mogielica (1170 m n.p.m) – najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego na który prowadzi kilka szlaków pieszych. My wybraliśmy wędrówkę zielonym szlakiem i polecamy Wam tę trasę na jednodniowy wypad w góry.

Zielony szlak na Mogielicę

Wędrówkę rozpoczynamy na Przełęczy Marszałka Rydza Śmigłego. Tutaj też zostawiamy samochód.
Szlak zielony na Mogielicę zaczyna się przy kapliczce – tuż obok parkingu. Od kapliczki idziemy szosą w lewo i tam widzimy oznaczony zielony szlak, który skręca z szosy w prawo na polanę, a dalej do lasu. Po przejściu leśnego odcinka trasy czeka nas spacer i podejście asfaltową drogą wzdłuż prywatnych domów i gospodarstw.

Podejścia na zielonym szlaku

Dalej trasa na zmianę wiedzie przez las i polany. Ponieważ ten odcinek szlaku jest bardzo łatwy idzie się tu całkiem przyjemnie.
Jednak w przeciwieństwie do suchego szlaku, który widać na poniższych zdjęciach, po opadach deszczu spodziewajcie się tutaj sporej ilości błota!

Kolejno zaczyna się najcięższy odcinek szlaku czyli podejście po kamienistym podłożu i mozolne stąpanie pod górę. Dlatego w tym miejscu ma prawo włączyć się Wam nadmierne sapanie 😉 Szczególnie w upalne dni bądźcie tu gotowi na mały wycisk. Godnym uwagi jest fakt, że poza tym odcinkiem nie ma tu bardzo ciężkich podejść i moim zdaniem szlak zielony na Mogielicę nie ma wysokiego stopnia trudności.

Polana Kaimówki

Po pokonaniu najcięższego wysiłkowo odcinka trasy dochodzimy do Polany Kaimówki. Jest to polana leżąca pod szczytem Mogielicy. Po naszej lewej stronie widać już szczyt wraz z wieżą widokową. Z polany rozciągają się piękne widoki na Tatry oraz Beskidy. Pięknie widać Babią Górę.
Na polanie można urządzić sobie piknik. Polecam taką opcję ponieważ na samej górze jest zdecydowanie więcej osób.

Droga na szczyt Mogielicy

Z Polany Kaimówka na szczyt Mogielicy jest już bardzo blisko. Zaledwie kilka minut marszu pod górę. Na tym odcinku rozpoczyna się Rezerwat Przyrody Mogielica.

Mogielica – szczyt

Na szczycie postawiona jest wieża widokowa. Obecnie na wieży mogą przebywać maksymalnie trzy osoby!
Z wieży rozciągają się piękne widoki. Niestety tym razem kolejka do wejścia na wieżę jest długa. Nie mamy czasu czekać bo nadciągają ciemne chmury i czas zawracać.

Na nasze szczęście rok wcześniej byliśmy na Mogielicy i wtedy oprócz nas nie było nikogo (zdjęcia z dnia 1.02.2018).

Powrót na Przełęcz Rydza Śmigłego

Wracamy tą samą trasą. Niestety już na Polanie Kaimówki dopadają nas pierwsze krople deszczu. Później jest coraz gorzej. Nadciąga burza, ulewny deszcz, a do tego grad. Pierwszy raz jesteśmy totalnie przemoczeni na szlaku 😉 Nawet peleryny nie dają rady. Mimo tego uśmiech nie schodzi nam z twarzy.

Parking na Przełęczy Rydza Śmigłego

Samochód można zaparkować na bezpłatnym parkingu na Przełęczy Rydza Śmigłego. Nie ma tam bardzo dużo miejsca ale zmieści się tu około 15-20 aut. Jeśli wybieracie się z kimś jeszcze to rozważcie jazdę jednym samochodem. Będzie łatwiej z zaparkowaniem oraz milej dla środowiska.

Informacje praktyczne

  • Trasa dedykowana jest na dwie godziny marszu, jednak wejście zajmuje nam mniej czasu nawet z przerwą na piknik.
  • Zejście ze szczytu zajmuje około godzinę.
  • Z parkingu na przełęczy można również pójść na Łopień. Ta trasa w jedną stronę dedykowana jest na godzinę marszu.
  • W okolicy nie ma schroniska czy restauracji, dlatego polecamy zabrać ze sobą prowiant oraz zapas wody. Szczególnie w upalne dni!
  • W drodze powrotnej do Krakowa polecamy posiłek we włoskiej restauracji Ostaria 239 w Gorzkowie.

Mapa

Mapa Turystyczna

Google Maps

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *