Lubań — szlak z Ochotnicy Dolnej

lubań
4.7
(20)

Lubań — szczyt w Gorcach, na którym zlokalizowana jest 30-metrowa wieża widokowa, i miejsce, z którego roztaczają się jedne z najpiękniejszych panoram na Tatry, Pieniny i Beskidy. Na Lubań prowadzi kilka szlaków turystycznych. W tym wpisie przedstawimy trasę szlakiem niebieskim z Ochotnicy Dolnej, który mieliśmy przyjemność wędrować zarówno latem, jak i zimą.

Lubań

Ochotnica Dolna i pierwszy etap wędrówki

Szlak na Lubań rozpoczyna się przy kościele parafialnym w Ochotnicy Dolnej. Stamtąd zgodnie z niebieskimi znakami ruszamy wzdłuż szosy, która prowadzi do kościoła oraz prywatnych posesji. Skręcamy w lewo i maszerujemy szosą, aż do momentu, kiedy nasz szlak skręca ponownie w lewo, w las. Od tego momentu będziemy stopniowo nabierać wysokości. Początkowo maszerujemy lasem, następnie przechodzimy przez polanę i znów wkraczamy do lasu. Już od samego początku naszej wędrówki na Lubań czekają na nas strome podejścia, które z całą pewnością sprawią, że tętno przyspieszy. Podczas dalszego marszu wkraczamy na kolejną polanę, a następnie czeka nas długie podejście przez las. Na tym odcinku szlaku do pokonania będziemy mieli kilka stromych podejść, które zdecydowanie podniosą temperaturę naszego ciała 🙂 Po około 1 godzinie i 20 minutach intensywnego marszu wychodzimy z gęstego lasu, a przed nami roztaczają się pierwsze na trasie widoki, między innymi na Babią Górę.

Po lewej stronie widać już nasz cel, czyli wieżę widokową na Lubaniu. Przed osiągnięciem tego celu, czekają na nas jeszcze dwa solidne podejścia. Już po chwili wkraczamy na wąską, stromą ścieżkę, bogato usłaną kamienistym materiałem, bądź śniegiem, jeśli wędrujemy zimą. Maszerujemy nią, aż do skrzyżowania szlaków. W tym miejscu znak umieszczony na drzewie informuje nas, że na Lubań mamy jeszcze 20 minut wędrówki. Jest tu także znak, informujący, że wieża widokowa na Lubaniu znajduje się 3.2 km stąd. Nie wiemy dokładnie, czy to błąd, czy też oznakowanie szlaku np. rowerowego. W każdym razie wieża widokowa na Lubaniu jest zdecydowanie bliżej, niż wynika to z podanej informacji.

Skrzyżowanie szlaków — Lubań

Po minięciu skrzyżowania szlaków kierujemy się w stronę szczytu Lubania. Od tej pory nasz szlak biegnie równolegle ze szlakami żółtym i czerwonym. Przed nami czeka już ostatnie, mozolne (szczególnie w upalny dzień) podejście na trasie. Po jego pokonaniu — po około 15 minutach od odejścia od skrzyżowania szlaków, stajemy pod wieżą widokową na Lubaniu.

Lubań — szczyt i wieża widokowa na Lubaniu

Po dwóch godzinach wędrówki z Ochotnicy Dolnej stajemy na szczycie Lubania. Aczkolwiek, warto wiedzieć, że Lubań ma nie jeden, ale dwa szczyty. Według różnych źródeł szczyt Lubania wynosi albo 1211 m n.p.m., albo 1225 m n.p.m, bo tyle liczy sobie wschodni wierzchołek, który uznawany jest za wyższy. Tak też informuje nas tablica, zlokalizowana na szczycie Lubania. Inne źródła z kolei podają wysokość „albo, albo” lub po prostu dwa różne wierzchołki, bądź jeden „słuszny” o wysokości 1211 m n.p.m.
Na Lubaniu, tuż obok wieży widokowej znajduje się ołtarz i kilka drewnianych ławek. Poniżej wieży zlokalizowana jest na Polanie Wierch Lubania, Baza Noclegowa SKPG.

Lubań — wieża widokowa

Wieża widokowa na Lubaniu została postawiona w 2015 roku. Ma wysokość 30 metrów. Z tarasu widokowego, który usytuowany jest na wysokości 20 metrów, podziwiać można rozległe panoramy Tatr, Pienin, Gorców oraz Beskidów — Niskiego, Żywieckiego i Wyspowego. Widać także Jezioro Czorsztyńskie oraz Spisz. O widokach, które roztaczają się z Lubania, pisze także Kuba — Sądecki Włóczykij. Na wieży widokowej zamontowane są kamery, dzięki czemu łatwo sprawdzić, jakie warunki atmosferyczne panują w danym dniu.

lubań
Lubań – wieża widokowa.

Trasa powrotna: Lubań — Ochotnica Dolna

Z Lubania do Ochotnicy Dolnej wracamy dokładnie tą samą trasą. Znaki na szczycie informują nas, że wędrówka zajmie nam 1 godzinę i 45 minut. W rzeczywistości docieramy na parking obok kościoła po 1 godzinie i 10 minutach. Podczas schodzenia w dół zalecamy ostrożność, szczególnie zimą, kiedy to nietrudno o ześlizgnięcie się wraz ze śniegiem. Zważywszy na materiał skalny, jaki znajduje się na szlaku, upadek może być bolesny! Uważajcie na siebie 🙂

Informacje praktyczne

Trudność szlaku w naszej ocenie
  • Samochód zaparkować można na parkingu tuż przy kościele parafialnym w Ochotnicy Dolnej.
  • Na trasie nie ma żadnego schroniska, w związku z tym zalecamy zabrać odpowiednią ilość prowiantu oraz wody.
  • Na szlaku niebieskim z Ochotnicy Dolnej na Lubań nie napotkamy żadnych technicznych trudności, jednak nachylenie stoku i kilka stromych podejść z pewnością dadzą o sobie znać 🙂
  • Czas wędrówki na Lubań, który podany jest na znaku obok kościoła, wynosi 2:45 h. W rzeczywistości i zimą i latem wejście na Lubań zajęło nam 2h.

Mapa trasy

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 20

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności