22 miejsca, które warto zobaczyć w Nowej Zelandii

4.5
(15)

Nowa Zelandia to taki kontynent w pigułce. Nie sposób wymienić wszystkich miejsc, które trzeba zobaczyć. W tym wpisie podzielimy się z Wami naszą listą najpiękniejszych miejsc na końcu świata. Chociaż pogoda nie zawsze nam sprzyjała i zimno dawało w kość, to Nowa Zelandia skradła nasze serca.

Na podium stawiamy cały kraj, ale to już jest miejsce poza konkursem 😉

Wyspa Północna

1. Panorama Auckland z Mount Eden

Mount Eden to wygasły stożek wulkanu, jeden z wielu w okolicy Auckland (dokładnie jest ich 48). Jest soczyście zielony, i pięknie kontrastuje z panoramą miasta. Poza tym zobaczycie stamtąd jak srebrzyście mienią się wody zatoki w słoneczny dzień.

2. Wai-O-Tapu

To miejsce jest jak wycieczka w głąb ziemi. Koniecznie je zobaczcie. Nie przerażajcie się zapachami, które na początku mogą przyprawić o zawrót głowy 😉 Więcej o parku termalnym znajdziecie w tym wpisie.

3. Kerosene Creek, czyli gorąca rzeka

Po całym dniu zwiedzania, warto zażyć gorącej i odprężającej kąpieli w ciepłej rzece. Poczujecie się jak w jacuzzi. Dno rzeki jest super ukształtowane i można się bez problemu oprzeć o brzeg. Wstęp jest darmowy!

4. Huka Falls

Wodospad na rzece Waikato, o niesamowicie błękitnym kolorze. Jest to prawdziwy żywioł! Na sekundę przepływa tu aż 220 000 litrów wody. Rafting tutaj należy do jednych z najbardziej niebezpiecznych na świecie.

5. Tongariro Alpine Crossing

Inaczej mówiąc jest to słynny Mordor 😉 Jest tam pięknie, dziko i surowo. Życzymy Wam pięknej pogody podczas wędrówki na szlaku. Nam niestety nie sprzyjała, ale i tak byliśmy zachwyceni klimatem tego miejsca.
Ps. Jak Wam się uda zobaczyć Tongariro w całej okazałości, to podeślijcie nam fotki na pocieszenie 😉

6. Napier

Urocze miasteczko na wschodzie wyspy północnej, które leży tuż nad oceanem. W 1931 roku zostało zniszczone przez silne trzęsienie ziemi i odbudowane w stylu Art deco (wtedy był to najmodniejszy styl w architekturze). Mają tam naprawdę piękne wschody słońca i ciekawą zabudowę.

7. Wzgórze Te Mata Peak

Wzgórze w okolicy Napier. Iście sielski krajobraz z typowymi dla Nowej Zelandii zielonymi wzgórzami, na których pasą się puchate owieczki. Polecamy pojechać tam na zachód słońca.

8. Wellington

Stolica Nowej Zelandii. Miasto gdzie wieje gorzej niż w kieleckim 😀 Jest ładne i zadbane. Z Mount Victoria możecie podziwiać panoramę miasta. Jeśli pogoda będzie kiepska, to zaglądnijcie do tutejszego muzeum – jest świetne!

Wyspa Południowa

9. Abel Tasman National Park i Split Apple Rock

Park Abla Tasmana jest najmniejszym parkiem narodowym w Nowej Zelandii. W pogodny dzień można wynająć tu kajak i popływać po okolicy. Jest też kilka ścieżek spacerowych oraz punktów widokowych. Nieopodal znajduje się plaża, z której widać skałę Split Apple Rock. Jej nazwa wzięła się od kształtu, który przypomina przepołowione na pół jabłko. Co ciekawe, nikt z naukowców dokładnie nie wie, kiedy doszło do pęknięcia.

10. Pancake Rocks, czyli Skały Naleśnikowe

Bardzo ciekawe formacje skalne, które wyglądem przypominają ułożone na sobie naleśniki 😉 Dodatkową atrakcją w tym miejscu są blowholes, czyli dziury w skałach, przez które zasysana jest woda i pod ciśnieniem wypychana w górę niczym gejzer.

11. Hokitika Gorge

Wąwóz pośrodku paprotkowego lasu, z niesamowicie błękitną wodą. Piękne miejsce i naprawdę warto je zobaczyć. Nam ten kolor przypominał rzekę Soczę w Słowenii.

12. Franz Josef Glacier i Fox Glacier

Piękne lodowce, które niestety bardzo szybko topnieją. Można udać się na szlak, prowadzący przez młodą dolinę polodowcową, aż do czoła lodowca. Trasy opisaliśmy w tym wpisie. Ps. na trasie możecie podziwiać piękne doliny U-kształtne.

13. Lake Matheson

Jezioro w którego tafli odbija się Mt Cook i Mt Tasman. O poranku nie ma tam nikogo. Jedynie kaczki pływające po jeziorze mogą zepsuć efekt lustra 😀
Droga do jeziora prowadzi przez paprotkowy busz, a dotarcie do celu z parkingu zajmuje około godziny.

14. Moeraki Boulders

Kuliste głazy, rozrzucone na plaży, które nazywane są “konkrecją” czyli takim tworem skalnym, gdzie minerały narastają od środka, wokół jądra (np. wokół ziarna piasku czy skamieniałości). Moeraki są bardzo duże, ich średnica dochodzi nawet do 2,2 metra. Podłoże w którym się znajdują jest muliste, i co jakiś czas odsłaniają się kolejne głazy. Miejsce jest bardzo ciekawe, i myślę, że nie tylko pod względem geologicznym, ale także krajobrazowym.

15. Dunedin

To tu znajduje się najbardziej stroma ulica na świecie – Baldwin Street. Plany zagospodarowania przestrzennego sporządzane były w XIX wieku, kiedy Nowa Zelandia była kolonią angielską. Wytyczając ulicę, nikt nie wziął pod uwagę nachylenia terenu. Obecnie stanowi atrakcję turystyczną, w najbardziej stromym punkcie jej nachylenie wynosi 35%.

16. Sandfly Bay

To właśnie na tej plaży można w naturalnym środowisku spotkać wylegujące się lwy morskie. My trafiliśmy tu na niezłą bijatykę pomiędzy czterema młodzieńcami 😉 Uważajcie schodząc w dół po wydmach, bo właśnie tam lwy morskie lubią wypoczywać!

17. Slope Point

Jest to najbardziej na południe wysunięty punkt Nowej Zelandii. Aby tam dotrzeć, należy przejść przez prywatny teren w dół zbocza. Stojąc w tym miejscu czujecie się jakbyście stali na krańcu końca świata 😉 Dalej jest już tylko Wyspa Stewarta i Antarktyda!

18. Aoraki/Mount Cook National Park

Park narodowy, gdzie czuliśmy się jak w krainie lodu. Niebieskie rzeki z wodą wypływającą spod lodowca, młode stożki usypiskowe, piękna rzeźba polodowcowa, jeziora, a nad tym wszystkim majestatyczna Góra Cooka. Coś pięknego!

19. Hooker Valley Track

Ścieżka trekkingowa w Parku Narodowym Góry Cooka. Trasa jest bardzo łatwa i przepiękna widokowo.

20. Jezioro Pukaki

Piękne jezioro morenowe, które swój błękitny kolor zawdzięcza wodzie pochodzącej z topniejących lodowców. My niestety trafiliśmy tam na mgłę, która przez cały dzień zasłaniała okolicę, jednak nawet w takiej aurze kolor wody był przepiękny.

21. Queenstown

Według nas to najpiękniej położone miasto w Nowej Zelandii. Polecamy wyjść na wzgórze Skyline Queenstown i stamtąd podziwiać panoramę miasta.

22. Milford Sound

Piękna zatoka ukształtowana przez lodowiec. Punkt charakterystyczny stanowi góra Mitre Peak (1692 m n.p.m), którą widać już z parkingu. W zatoce mieszają się wody słodkie z wodami morskimi, tym samym stanowiąc unikalną faunę i florę. Jest to jedno z najbardziej deszczowych miejsc na świecie. Polecamy wycieczkę statkiem po zatoce, ale koniecznie porannym rejsem – wtedy jest jeszcze bardzo pusto, na trasie są tylko dwa statki. Podczas rejsu można spotkać delfiny oraz wygrzewające się na kamieniach foki. Statek podpływa w trakcie rejsu pod wodospady, można więc bardzo zmoknąć 😉 Na lądzie uważajcie na papugę “kea”, która jest niesamowicie przebiegła 😉 Więcej o tym stworzeniu przeczytacie w tym wpisie.

Po Nowej Zelandii podróżowaliśmy przez trzy tygodnie, na przełomie maja i czerwca.
Aby zobaczyć te miejsca spędziliśmy tydzień na Wyspie Północnej i dwa tygodnie na Wyspie Południwej.
Niestety pogoda nam nie sprzyjała, i z powodu zimy wielu miejsc nie udało nam się zobaczyć.
Wrócimy do ciebie Nowa Zelandio!

Poniżej mapa z zaznaczonymi punktami

Tu przeczytasz o tym jak ogarnąć się w kraju kiwi, oraz co zabrać na koniec świata.

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 15

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności