Ornak szlakiem z Doliny Chochołowskiej

Ornak
5
(18)

Szlak na Ornak w Tatrach Zachodnich. Piękna widokowo i wymagająca kondycyjnie wędrówka. Trasa rozpoczyna się i kończy na Siwej Polanie u wylotu Doliny Chochołowskiej. Brak tu trudności technicznych, jednakże podejście na Ornak z Iwaniackiej Przełęczy z całą pewnością da popalić — szczególnie w upalne dni 🙂

Dolina Chochołowska — Polana Iwanówka — Iwaniacka Przełęcz

Wędrówkę rozpoczynamy w Siwej Polanie (935 m n.p.m.). Kierujemy się Doliną Chochołowską, aż do rozwidlenia szlaków zielonego i żółtego. Ten fragment trasy ma długość około 4 km i wiedzie po płaskim dnie Doliny Chochołowskiej. Tym samym jest to najłatwiejszy, ale również najmniej emocjonujący odcinek całej naszej trasy. Po dotarciu do rozwidlenia szlaków kierujemy się w lewo zgodnie z żółtymi znakami, które pokierują nas na Polanę Iwanówka, a następnie w stronę Iwaniackiej Przełęczy. Wkraczamy na wygodną ścieżkę, która prowadzić nas będzie wśród bujnie rosnących traw, a latem wśród pięknie kwitnącej na różowo wierzbówki kiprzycy. Po 10 minutach docieramy do rozwidlenia szlaków żółtego i czarnego. My kontynuujemy wędrówkę żółtym szlakiem w stronę Iwaniackiej Przełęczy. Czarny szlak zaś zaprowadzi nas na Siwą Polanę. Także tym, czarnym szlakiem, będziemy później wracać do Doliny Chochołowskiej.

Rozpoczynamy podejście na Iwaniacką Przełęcz (1459 m n.p.m.). Najpierw kroczymy wśród kwitnącej wierzbówki kiprzycy, bardzo wąską, zarastającą ścieżką. Następnie szlak prowadzi nas do lasu i zmienia swój charakter. Pojawiają się skaliste stopnie, które chociaż wygodne, to w upalny dzień dadzą nam popalić. Wędrujemy nimi przez około 50 minut, aż do momentu kiedy dotrzemy na przełęcz. Tam szukamy zacienionego miejsca i odpoczywamy przez około 10 minut, konsumując przy okazji kanapki 🙂

Iwaniacka Przełęcz — Ornak

Z Iwaniackiej Przełęczy wybieramy zielony szlak na Ornak. Znaki informują nas, że na szczyt czeka nas 1 godzina 30 minut wędrówki. Nasza trasa do tej pory była mało widokowa, jednakże już za chwilę się to zmieni. Zanim jednak pojawią się pierwsze panoramy, poczujemy spiętą łydkę, solidnie pracujące nogi oraz szybsze bicie serca 🙂 Bowiem na podejściu na Ornak, mamy do pokonania ponad 400 metrów przewyższenia. Szlak na Ornak z Iwaniackiej Przełęczy już od początku pnie się bardzo mocno pod górę, a my szybko nabieramy wysokości. Kroczymy po wysokich skalnych stopniach wśród gęsto rosnącej kosodrzewiny i krzaków borówek. Z każdym krokiem odsłaniają się coraz bardziej rozległe widoki. Pomimo żaru lejącego się z nieba i dużego wysiłku, uśmiech nie schodzi z twarzy.

Ornak

Po 50 minutach wędrówki z Iwaniackiej Przełęczy docieramy na pierwszy szczyt, który znajduje się w grzbiecie Ornaku — Suchy Wierch Ornaczański. Panoramy stąd są jak malowane. Za naszymi plecami roztacza się cudowny widok na Kominiarski Wierch, a w oddali pięknie prezentują się szczyty Tatr Wysokich. Przed nami w całej krasie roztaczają się wierzchołki Tatr Zachodnich. Panorama jest obłędna — bez dwóch zdań. Dodatkowym atutem są pustki na szczycie, co w szczycie sezonu jest sporym luksusem. Kroczymy po rozległym, grzebiecie Ornaku. Docieramy na jego szczyt i robimy sobie krótką przerwę. Pięknie widać sylwetkę Starorobociańskiego Wierchu, który latem mieni się odcieniami zieleni, jesienią zaś skąpany jest w brązach, czerwieniach i pomarańczach. W dole zaś widać Polanę Chochołowską wraz ze schroniskiem, a za nią wznosi się Grześ, dalej Rakoń i Wołowiec.

Z Ornaku kierujemy się dalej wyznaczonym szlakiem ku Ornaczańskiej Przełęczy, tracąc na wysokości, a następnie zmierzamy ku skalistemu Zadniemu Ornakowi oraz Siwym Skałom. Zadni Ornak jest najwyższym spośród wszystkich szczytów znajdujących się w grzbiecie Ornaku. Liczy sobie 1867 m n.p.m., i swoją skalistą budową, zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałych wzniesień. Wędrując przez ten szczyt, zalecam trzymać się oznaczeń na szlaku. Właściwa droga prowadzi prawie przez sam szczyt Zadniego Ornaku, podczas gdy „alternatywne” wydeptane obok ścieżki mogą mocno nas zmylić. Zadni Ornak jest jedynym miejscem na całej naszej trasie, gdzie do pokonania jest skaliste podejście oraz skaliste, momentami strome zejście.

Nasz krótki film, który obrazuje podejście na Ornak od Polany Iwanówka przez Iwaniacką Przełęcz

Siwa Przełęcz — Dolina Chochołowska — Siwa Polana

Po zejściu z Zadniego Ornaku kierujemy się ku Kotłowej Czubie, a następnie docieramy do Siwej Przełęczy. Stąd możemy pójść dalej w kierunku Starorobociańskiego Wierchu lub Bystrej. Możemy także skierować się czarnym szlakiem ku Polanie Iwanówka i Dolinie Chochołowskiej, co też czynimy. Szlak prowadzi nas przez Starorobociańską Rówień. Idzie się po nim niezbyt wygodnie — podłoże dość mocno się kruszy, ze względu na profil trasy szybko tracimy wysokość. Nietrudno tu o upadek czy potknięcie się na różniej wielkości materiale skalnym. Po 35 minutach marszu niewygodnym szlakiem docieramy do bardziej przystępnej i milszej dla stopy ścieżki. Niestety widoki nie są już tak miłe — dookoła nas widać bardzo dużo martwych drzew. Ponadto jest to teren Wspólnoty 8 Wsi, których mieszkańcy są uprawnieni do zrywki drewna. Następnie kierujemy się ku rozwidleniu szlaków czarnego i żółtego, po czym docieramy do Doliny Chochołowskiej. Kolejne 4 km marszu to dotarcie do parkingu, na którym zostawiliśmy samochód.

Ornak — widoki ze szlaku podczas wędrówki w październiku

Ornak – informacje praktyczne

Trudność trasy w naszej ocenie: wymagająca kondycyjnie.
  • Suma przewyższeń na trasie wynosi ponad 1000 metrów.
  • Długość proponowanej trasy to około 20 km.
  • Samochód zaparkować można na jednym z wielu parkingów przed Doliną Chochołowską. Ceny oscylują między 10-25 PLN za cały dzień.
  • Bilet wstępu do TPN to koszt 8 PLN za bilet normalny, 4 PLN za bilet ulgowy. Aby uniknąć kolejek przy kasach, polecam zakupić bilet on-line lub przez aplikację SkyCash.
  • Bilety wstępu można zakupić on-line, do czego Was serdecznie zachęcam. Kolejki przed kasami bywają długie, a ponadto oszczędzicie środowisku kolejny zbędny świstek papieru 🙂 Bilety dostępne są w aplikacji Skycash oraz na stronie TPN.
  • Do Doliny Chochołowskiej można wjechać rowerem. Koszt wjazdu to 6 PLN.
  • Na trasie Siwa Polana — Polana Huciska kursuje w lecie i jesienią kolejka „Rakoń”. Koszt przejazdu w jedną stronę to 7 PLN (od roku 2020, wcześniej cena wynosiła 5 PLN). Ostatni kurs z Polany Huciska jest o godzinie 17.
  • Na proponowanej we wpisie trasie nie ma żadnego schroniska. Polecam więc zabrać ze sobą zapas prowiantu oraz wody.
  • W Dolinie Chochołowskiej znajdują się bezpłatne toalety Toi-Toi.
  • Jeżeli zgłodniejecie po wędrówce, a macie ochotę np. na dobrą pizzę, to polecamy serdecznie Bistro Pełna Chata w Witowie. Serwują pyszną lemoniadę oraz rewelacyjną pizzę na kruchym, cienkim cieście.

Mapa trasy

Szukasz noclegu pod Tatrami?
Miło nam będzie jeśli zarezerwujesz swój nocleg poprzez naszą stronę. Dzięki temu zyskamy kilka groszy na prowadzenie i udoskonalanie naszego bloga 🙂 
Dziękujemy i mamy nadzieję, że nasze treści są pomocne przy planowaniu Twoich wędrówek! 🙂 
Udanego pobytu i pięknych wspomnień!
Booking.com

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 18

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

4 komentarze

    1. Ornak oferuje zacne panoramy! Serdecznie polecam 🙂

  1. skorzystałyśmy dziś 20 08 2020 z Waszego opisu ciekawy, rzetelny , wycieczka się udała
    dziękujemy

    1. Miło nam to czytać 🙂 Cieszymy się, że wędrówka się udała 🙂 Pozdrawiamy serdecznie!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności