Park Narodowy Risnjak to przepiękne zielone tereny znajdujące się na północ od Rijeki. Park chociaż niewielki, to zachwyca bogactwem natury, krajobrazami oraz przepięknie poprowadzonymi szlakami. W tym wpisie podrzucam propozycję dwóch wędrówek w parku: na szczyt Snježnik oraz do źródła rzeki Kupa.
Platak — Park Narodowy Risnjak
Wędrówkę na chorwacki szczyt Snježnik rozpoczynamy na parkingu ośrodka narciarskiego Platak. Najpierw maszerujemy szeroką szutrową drogą prowadzącą do wyciągu i kolejki linowej. Po minięciu kolejki wchodzimy do lasu i kontynuujemy wędrówkę zgodnie ze znakami. Początkowo idziemy szeroką ubitą drogą. Po kilku minutach wędrówki znaki wprowadzają nas na leśną ścieżkę. Jest to jednocześnie skrót, który przecina wijącą się zakosami drogę. W związku z tym możemy albo kontynuować marsz drogą, albo przejść skrótami przez las.
Po minięciu dwóch skrótów ponownie znajdziemy się na szerokiej drodze. Idziemy nią przez kilka minut i skręcamy w lewo — dobrze widoczny znak na Snježnik.
Docieramy do rozwidlenia szlaków i skręcamy w prawo. Z tego miejsca według znaków, na szczyt Snježnika jest 45 minut marszu. Po kilku minutach od wyruszenia ze skrzyżowania wchodzimy w granice Parku Narodowego Risnjak, o czym informuje nas duża tablica edukacyjna.
Park Narodowy Risnjak — szczyt Snježnik
Odtąd szlak lekko zmienia swój charakter. W przeciwieństwie do wcześniejszego odcinka trasy pojawia się więcej skał, jest też bardziej stromo.
Zaledwie kilka minut po wejściu do parku narodowego pojawiają się pierwsze widoki. W oddali widać Veliki Risnjak i zlokalizowane pod nim schronisko. Wszędzie jak okiem sięgnąć widać gęste, zielone lasy. Nie bez przyczyny region ten, czyli Gorski Kotar nazywany jest zielonymi płucami Chorwacji!
Ścieżka, którą podążamy, staje się z każdym krokiem ciekawsza. Dookoła rosną soczyście zielone trawy i kolorowe kwiaty. Ponownie wkraczamy do lasu. Pokonujemy miejscami strome ziemisto-skaliste fragmenty szlaku i w końcu wychodzimy ponad granicę lasu. Przed nami pojawiają się gęste trawy, kosodrzewina i kolorowe kwiaty. Widoki z każdym krokiem stają się bardziej rozległe. Na horyzoncie pokazuje się coraz więcej szczytów i okolicznych pasm górskich. Widać także wybrzeże i pobliskie wyspy.
Wreszcie przed nami wyrasta wapienny, jasny szczyt Snježnika. Zmierzamy ku niemu przepięknie poprowadzoną ścieżką, która wije się wśród kolorowych kwiatów. Zieleń traw i błękit nieba fantastycznie kontrastuje z jasnymi wapiennymi skałami. Krajobraz jest niesamowity! W kość daje jedynie chłodny wiatr, który tego dnia nam towarzyszy.
Snježnik 1505 m n.p.m.
Ostatnia prosta na szczyt to krótka, ciekawa wspinaczka po lekko eksponowanych skałach oraz przejście przez skalne wrótka. Po ich pokonaniu wędrujemy jeszcze chwilę skalistą ścieżką i stajemy na szczycie Snježnika. Stąd roztacza się przepiękny widok na całą okolicę. Widać zarówno wybrzeże, jak i góry w Słowenii, w tym słoweński Śnieżnik. Zdecydowanie warto spędzić na szczycie dłuższą chwilę — oczywiście jeśli warunki na to pozwalają. Nas zniechęcił silny, zimny wiatr.
Droga powrotna na Platak
Aby nie wracać takim samym szlakiem, postanawiamy zejść ze Snježnika od jego zachodniej strony. Stromy i sypki szlak sprowadza nas najpierw do nieczynnego schroniska górskiego Dom Snježnik. Budynek służy jako schron i miejsce odpoczynku. Tu robimy sobie krótką przerwę na posiłek i podziwianie widoków. Góry ciągną się po horyzont. Można więc snuć plany na kolejne chorwackie wędrówki!
Od schroniska znakowaną ścieżką schodzimy w dół. Miejscami jest stromo!
Ścieżka wyprowadza nas do lasu. Wędrujemy nim, dość szybko tracąc wysokość. Po dotarciu do rozstaju szlaków skręcamy w prawo i znaną nam z wcześniejszej wędrówki drogą wracamy na parking ośrodka narciarskiego Platak.
Informacje praktyczne
- Szlak jest łatwy, jedyną trudność może sprawić ostatni jego fragment, a konkretne skaliste wejście na szczyt.
- Miejscami jest stromo i sypko, zapewne po opadach deszczu czy przy oblodzeniach w zimie, fragmenty te będą trudniejsze do przejścia. Polecam zabrać kije trekkingowe, a zimą odpowiedni do warunków sprzęt.
- Długość szlaku w dwie strony to 7 km. Suma podejść 400 metrów.
- Spokojne przejście szlaku wraz z przerwą na posiłek, zdjęcia itd. powinno zająć 3-3,5 godziny.
- Wstęp do Parku Narodowego Risnjak jest płatny 7€. Bilet jest ważny przed dwa dni.
- Przy parkingu ośrodka narciarskiego Platak znajdują się toalety.
- Dojazd do Platak: polecam kierować się za znakami, bo Mapy Google nie widzą drogi, która prowadzi do ośrodka! Z głównej drogi należy skręcić zgodnie z dużym znakiem Platak. Asfaltowa, wąska droga wije się przez 9 km.
- Warunki ze szlaku na Snježnik widoczne na zdjęciach oraz informacje pochodzą z dnia 28.06.2023.
- Warto wiedzieć: temperatura powietrza zarówno w ośrodku Platak, jak i na Snježniku była znacznie niższa niż panująca na wybrzeżu! Końcem czerwca sięgała zaledwie 16 stopni Celsjusza, a do tego wiał zimny wiatr. Z tego powodu polecam zawsze sprawdzić warunki, a także zabrać ekstra odzież np. bluzę/longsleeve.
Mapa szlaku na Snježnik, Chorwacja, Park Narodowy Risnjak
Źródło rzeki Kupa — szlak z Razloge
Szlak do źródła rozpoczyna się przy parkingu we wsi Razloge. Z parkingu asfaltową drogą udajemy się w kierunku budki z biletami oraz budynku, w który mieści się wystawa oraz WC. U miłego i gadatliwego pana kupujemy bilety wstępu — płatność tylko gotówką! Bilet kosztuje 7€ i jest ważny w Parku Narodowym Risnjak przez dwa dni.
Od budki z biletami kierujemy się na Izvor Kupe. Szlak do źródła jest dość krótki, bo jego długość to 1,5 km, jednak miejscami bardzo stromy! Idąc do źródła Kupy, szybko tracimy na wysokości i obniżamy się o 220 metrów względem punktu początkowego. Szlak cały czas prowadzi przez las, a najbardziej stromy fragment znajduje się już na końcu szlaku i ustabilizowany jest deskami, z których zrobione są stopnie.
O ile zejście nie nastręcza większych trudności, to strome podejście w upalny dzień z całą pewnością da się we znaki! 🙂 Polecam zabrać zapas wody i drobną przekąskę. Przydatne są także kije trekkingowe. Zdecydowanie należy mieć na nogach buty w teren! Klapki czy japonki odpadają ze względów bezpieczeństwa.
Po dotarciu do źródła można odpocząć na jednej z drewnianych ławek podziwiać piękny kolor wody i zapoznać się z tablicami informacyjnymi. W czerwcu 2023 nie było możliwości przejścia dalszą częścią szlaku, ze względu na zniszczenia tamtejszej infrastruktury.
Leave a Reply