GÓRY TATRY

Nosal – Polana Olczyska – Jaszczurówka

Nosal to jeden z najpopularniejszych szczytów reglowych Tatr. Szlak jest łatwo dostępny, a z jego szczytu roztacza się piękny widok na całe Tatry.

Tama pod Nosalem – Nosal

Wędrówkę na Nosal rozpoczynamy przy końcu drogi Bulwary Słowackiego. Tam znajduje się Tama pod Nosalem i to będzie nasz punkt początkowy. Zielonym szlakiem wędrujemy w stronę kasy biletowej TPN, a następnie pniemy się powoli pod górę w stronę szczytu. Ścieżka usłana jest ubitą ziemią i skałami oraz miejscami drewnianymi schodami. Dodatkowym udogodnieniem na szlaku jest poręcz. Wędrujemy cały czas pod górę szybko nabierając wysokości, a po prawej stronie rozpościerają się widoki na szczyty Tatr.

Po około 30 minutach wędrówki docieramy na szczyt Nosala (1206 m n.p.m.) będący najwyższym punktem naszej trasy. Z Nosala rozpościera się piękny widok na całe Tatry – od Giewontu, przez Czerwone Wierchy, Kasprowy Wierch, Świnicę, Kościelec, Kozi Wierch, Granaty

Widok ze szczytu Nosala

Nosal – Nosalowa Przełęcz

Ze szczytu Nosala schodzimy stromym skalistym uskokiem (należy tu zachować ostrożność, szczególnie jeśli skały są śliskie) i dalej ścieżką w stronę Nosalowej Przełęczy.

Nosalowa Przełęcz – Polana Olczyska – Jaszczurówka

Na Nosalowej Przełęczy wybieramy żółty szlak w stronę Polany Olczyskiej (alternatywą jest zielony szlak prowadzący do Kuźnic).
Żółtym szlakiem idziemy ścieżką przez las. Po prawej stronie mamy Wielki Kopieniec, a w dole widać już drewniane budynki pasterskie, które znajdują się na polanie.

Trasa ta pięknie prezentuje się także zimą 😉

Z Polany Olczyskiej (1037 m n.p.m.) wybieramy zielony szlak w stronę Jaszczurówki.
W Jaszczurówce znajduje się Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów. Na terenie ośrodka znajduje się ścieżka dydaktyczna. Z pewnością warto tu wstąpić i zapoznać się z informacjami odnośnie płazów i gadów żyjących w Tatrach.

Informacje praktyczne

Trudność szlaku w naszej ocenie
  • Szak należy do łatwych, jednak osoby nie mające kondycji fizycznej z pewnością poczują mięśnie nóg na podejściu na Nosal 😉
  • Koniecznie załóżcie dobre buty trekkingowe ! Czeka Was wejście po skałach, które w zależności od warunków atmosferycznych mogą być śliskie – nie ryzykujcie skręcenia kostki czy złamania nogi. Płaskie buty zostawcie w domu!
  • Woda oraz mała przekąska z pewnością przydadzą się na szlak.

Mapa

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *