GÓRY TATRY

Z Doliny Kościeliskiej do Kuźnic przez Dolinę Strążyską

5
(1)

Trasa z Doliny Kościeliskiej – idealna na brzydką i pochmurną pogodę w Tatrach, kiedy warunki pogodowe nie pozwalają na wędrówki w wyższych partiach gór ze względów bezpieczeństwa.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby tę wędrówkę odbyć przy pięknej i słonecznej pogodzie!

Kiry – Przysłop Miętusi

Wędrówkę zaczynamy w Kirach (927 m n.p.m) czyli na początku Doliny Kościeliskiej.
Wędrujemy zielonym szlakiem przez około 10 minut, aż do rozwidlenia szlaków.

Na rozwidleniu skręcamy z Doliny Kościeliskiej w lewo na czarny szlak prowadzący na Przysłop Miętusi. Szlak na początku wiedzie prawie po płaskim podłożu i wyłożony jest drobnym materiałem po którym szczerze mówiąc idzie się dość niewygodnie 😉 Kolejno szlak wznosi się stromo do góry a po naszej prawej stronie na chwilę ukazują się Czerwone Wierchy. Po około 40 minutach wędrówki docieramy na Przysłop Miętusi.

Przysłop Miętusi – Wielka Polana Małołącka

Stamtąd podążamy dalej czarnym szlakiem w kierunku Wielkiej Polany Małołąckiej (1164 m n.p.m). Trasa wiedzie w dół przez las i po 15 minutach marszu docieramy na miejsce. Na rozwidleniu szlaków znajdują się ławki i można tu odpocząć i zaplanować kolejny etap wędrówki.

Wielka Polana Małołącka – Przełęcz w Grzybowcu

Z Wielkiej Polany Małołąckiej (1164 m n.p.m) kierujemy się na lewo (drogę wskazuje strzałka na głazie), wciąż czarnym szlakiem w stronę Przełęczy w Grzybowcu.
Trasa wiedzie wzdłuż polany i przez las. Nie jest wymagająca, ale przy dużej wilgotności powietrza może lekko dać w kość.

Przełęcz w Grzybowcu – Polana Strążyska

 Do Przełęczy w Grzybowcu docieramy po około 30 minutach. Z tego miejsca można dalej udać się czerwonym szlakiem na Giewont (około 2 godziny wędrówki) oraz do Doliny Strążyskiej. My kierujemy się czarno czerwonym szlakiem w dół, aż do Doliny Strążyskiej. Na całym odcinku trasy idzie się nam bardzo niewygodnie i śmiało mogę stwierdzić, że ten szlak jest moim najmniej lubianym jak dotąd w Tatrach 😉 Pokonanie tej trasy w moim przypadku wiązało się z bólem kolan. Ponadto z opinii moich znajomych wynika że także go nie lubią, więc coś musi być na rzeczy. Ale nie zrażajcie się, może Wam przypadnie do gustu. Z resztą jest to tylko część zaplanowanej trasy.

Polana Strążyska – Czerwona Przełęcz

Po około 30 minutach marszu w deszczu docieramy do Polany Strążyskiej (1029 m n.p.m)
O ile dotąd nasza trasa była dość uboga w turystów to od tego miejsca zaczyna się zagęszczenie ludności 😀 Kierujemy się do samego końca doliny (za herbaciarnią) i tam kontynuujemy wędrówkę czarnym szlakiem w stronę Sarniej Skały (dokładnie Czerwonej Przełęczy skąd prowadzi szlak na Sarnią Skałę) i Kalatówek.

Trasa wiedzie cały czas pod górę, jednak idzie się o wiele wygodniej niż na wcześniejszym odcinku. Na drodze mijamy wiele osób. Niestety spora część ludzi jest zupełnie nieprzygotowana na panujące akurat warunki atmosferyczne. Obuwie wielu osób pozostawia dużo do życzenia 🙁 Spotykamy kobietę która z płaczem schodzi w dół ponieważ prawdopodobnie skręciła kostkę. Sądząc po jej płaskich butach, deszczu, ilości błota i poziomie śliskości na szlaku nie było trudno zrobić sobie krzywdę.
Po okołu 30 minutach marszu docieramy do Czerwonej Przełęczy.

Czerwona Przełęcz – Kalatówki – Kuźnice

Z Czerwonej Przełęczy można udać się na Sarnią Skałę, ale zważywszy na warunki pogodowe tym razem odpuszczamy wejście (i tak nic byśmy nie widzieli 🙁 ). Kierujemy się więc na Kalatówki. Najpierw schodzimy kilka minut w dół, aż do rozwidlenia szlaków i w tym miejscu kontynuujemy wędrówkę czarnym szlakiem (wciąż w kierunku Kalatówek).

Trasa na Kalatówki jest naszym ulubionym odcinkiem tej wędrówki. Po pierwsze mało kto tędy chodzi (albo my mamy takie szczęście ilekroć tędy idziemy), a po drugie sama trasa jest dość łatwa i przyjemna. Na szlaku są urozmaicenia w postaci mostków i drewnianych schodów. Idzie się tu bardzo dobrze.

Po około godzinie wędrówki docieramy do Kalatówek, a stamtąd już po kocich łbach idziemy w stronę Kuźnic (około 15-20 minut marszu).
W Kuźnicach wsiadamy do busa, który zawiezie nas w okolice Dworca Głównego gdzie zaparkowaliśmy samochód.

Informacje praktyczne

  • Na trasie nie spotkamy żadnych trudności technicznych, jednak minimum kondycji fizycznej jest tu wskazane.
  • Na trasie nie ma żadnego schroniska z ciepłym posiłkiem – poza herbaciarnią na Polanie Strążyskiej, dlatego warto mieć przy sobie prowiant i zapas wody.
  • Długość trasy wynosi 12 km.
  • Suma podejść wynosi 938 m.
  • Suma zejść wynosi 840 m.
  • Wędrówka wraz z przystankami zajęła nam około 4,5 godziny.
  • Wstęp do TPN kosztuje 5 zł za bilet normalny i 2,50 zł za bilet ulgowy.
  • Bus z Dworca Głównego w Zakopanem do Doliny Kościeliskiej (Kiry) kosztuje 5 zł od osoby.
  • Bus z Kuźnic do Dworca Głównego z Zakopanem kosztuje 3 zł od osoby.

Mapa szlaku

Udanej wędrówki!

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

I accept the Privacy Policy