Teneryfa – szlaki trekkingowe, na które warto się wybrać.

TEIDE NATIONALPARK
5
(78)

Teneryfa to idealny kierunek dla miłośników górskich wędrówek. Na wyspie wyznaczonych jest wiele szlaków trekkingowych o różnym stopniu trudności. Poniżej przedstawiam listę tras, którymi mieliśmy przyjemność wędrować.

Wąwóz Masca

Wąwóz Masca to zdecydowanie najpopularniejszy szlak trekkingowy na Teneryfie. Znajduje się w masywie Teno, jednej z najstarszych części Teneryfy. Wędrówka dnem Barranco de Masca to niesamowita przygoda, podczas której wkraczamy w głąb rzeźbionego przez 5 milionów lat wąwozu. Matka Natura stworzyła tu naprawdę fantastyczny krajobraz. Wysokie, pionowe ściany, które przecięte są żyłami wulkanicznymi i porośnięte zieloną, soczystą roślinnością. Zapis wulkanicznych dziejów wyspy widać tu jak na dłoni. Bez wątpienia Wąwóz Masca jest piękny i warto go odwiedzić. Zanim jednak wybierzesz się na wędrówkę, musisz wiedzieć, że wejść możesz tylko, mając pozwolenie oraz odpowiednie przygotowanie. Wszystko, co musisz wiedzieć na temat Wąwozu Masca, opisane jest dokładnie w TYM WPISIE. Znajdziesz tam informacje o tym, jak ubiegać się o pozwolenie, jak dojechać i jak wygląda trasa przez wąwóz.

Masca
Wąwóz Masca – luty 2017. Na zdjęciu widoczna jest stara trasa. Obecnie szlak poprowadzony jest inaczej.
Wąwóz Masca
Wąwóz Masca – listopad 2021. Szlak jest bardzo dobrze oznaczony. Obowiązkowo należy mieć na głowie kask, który dostaniesz w Informacji Turystycznej Masca.

Północna Teneryfa — Góry Anaga

Szlak z Cruz del Carmen do Chinamada oraz Punta del Hidalgo

Początek szlaku wiedzie przez mistyczne, soczyście zielone trzeciorzędowe lasy wawrzynowe. Ponieważ na szlaku jest dość ślisko, warto zachować ostrożność. W szczególności podczas pokonywania zejść. Dalsza trasa wiedzie przez teneryfskie wioski i pola. Bywa, że trzeba przejść przez prywatne gospodarstwa, jednak mili tubylcy witają turystów z uśmiechem na twarzy i pozwalają przejść przez własne podwórka. Ostatni odcinek trasy prowadzi znów przez las, a wokół roztaczają się wspaniałe widoki na góry, ocean i czubek wulkanu Teide. Tu Teneryfa pokazuje swoje zielone oblicze.

Góry Anaga

Informacje praktyczne dotyczące szlaku

Trasa w dwie strony liczy 12 km. Jest łatwa, przyjemna, bez trudności technicznych. Myślę, że każdy, kto ma chęci i możliwość wyjścia na szlak, pokona ją bez problemu.
W wiosce Chinamada zobaczyć można domy-groty, w których żyją tubylcy. Warto wejść na punkt widokowy Mirador Aguaide, z którego roztacza się fantastyczny widok na Ocean Atlantycki i wybrzeże w okolicy Punta del Hidalgo. Na parking Cruz del Carmen wracamy taką samą trasą.
Wędrówkę z Chinamada można również kontynuować do Punta del Hidalgo. Trasa jest zdecydowanie bardziej urozmaicona. Miejscami eksponowana i pokryta luźnym materiałem skalnym. Technicznie odcinek ten jest ciekawszy i zdecydowanie warto rozważyć przejście całej trasy. My szlak z Cruz del Carmen do Punta del Hidalgo przeszliśmy w październiku 2021 i z całego serca polecamy każdemu miłośnikowi wędrówki. Dokładny opis trasy z Cruz del Carmen do Punta del Hidalgo znajduje się w TYM WPISIE.

Góry Anaga – las wawrzynowy.
Widok na wioskę Chinamada. Marzec 2018.

Szlak z Chamorga do Roque Bermejo

Przepiękna widokowo trasa pętla, która z wioski Chamorga prowadzi na północny kraniec Teneryfy do Roque Bermejo. W drodze powrotnej zahaczamy o najstarszą latarnię morską na Teneryfie — Faro de Anaga, podziwiamy wyłaniające się z Atlantyku formacje skalne Roques de Anaga oraz wędrujemy wijącą się nad klifami ścieżką. Miłośnicy fantastycznych widoków, ciszy, spokoju i szczypty wysiłku fizycznego z całą pewnością będą zadowoleni! Opis trasy wraz z mapą i wskazówkami dojazdu znajduje się w TYM WPISIE.

Benijo — El Draguillo 

Przyjemna trasa pętla, która z Benijo prowadzi najpierw do wioski El Draguillo, a następnie pnie się na wzgórze, z którego roztaczają się cudowne widoki na całą okolicę. Szlak jest krótki, bo pętla ma długość 5.5 km, a jego przejście zajmuje +/- 2 godziny. Jeśli zwiedzając północną Teneryfę, masz ochotę na szybki wyskok na szlak, to ta trasa będzie idealna! Dokładny jej opis znajdziesz w TYM WPISIE.

Park Narodowy Teide

Roques de Garcia

Jeden z najłatwiejszych szlaków w Parku Narodowym Teide oznaczony jako S-3. Trasa pętla ma niespełna 4 km. Rozpoczyna się i kończy przy parkingu. Większość szlaku wiedzie po dość płaskim terenie. Jedynie ostatnie podejście, które trzeba pokonać, aby wrócić na parking, z całą pewnością da w kość. Na szlaku zdecydowanie przydadzą się buty trekkingowe z bieżnikiem. Wulkaniczne podłoże, po którym wędrujemy, jest momentami bardzo słabo związane. Trasa Roques de Garcia prowadzi przez niesamowite formacje skalne. Podczas wędrówki cały czas widać majestatyczną sylwetkę wulkanu Teide. Z bliska można obserwować zastygłą lawę ❤. Jest się czym zachwycać i zdecydowanie warto się tam wybrać. Miejsce fenomenalnie prezentuje się podczas zachodu słońca. Nie przejmuj się tłumami przy punkcie widokowym. Turyści zazwyczaj robią kilka zdjęć i odjeżdżają. Weź jednak do serca informacje dotyczące kradzieży w autach i nie zostawiaj nic na widoku.

Szlak Roques de Garcia. Park Narodowy Teide, Teneryfa.

Wskazówka: trasa zatacza pętlę, jednak wiele osób kończy spacer w momencie, kiedy dociera do końca prostej ścieżki. Tam należy odbić w lewo, na wyraźnie poprowadzony szlak. Na początku nie ma oznaczeń. Te pojawiają się chwilę później.

Formacje skalne na końcu trasy. W tle schowany wulkan Teide. Marzec 2018.
Roques de Gracia podczas zachodu słońca. Listopad 2021. W oddali Alto de Guajara.

Montana Samara – Montaña de la Botija

Łatwy i niesamowicie widokowy szlak, który zatacza pętlę o długości 5 km. W Parku Narodowym Teide oznaczony jest jako S-13. Na jego spokojne przejście należy przeznaczyć 2-2,5 godziny. Trasa rozpoczyna się przy parkingu samochodowym Mirador de Samara. Początkowo biegnie płaską ścieżką, która po kilku minutach zaczyna wznosić się pod górę. Skręcamy w lewo i pokonujemy pierwsze podejście na krawędź wulkanu Montana Samara. Jest to świetny punkt widokowy, z którego podziwiać można wulkan El Teide, Pico Viejo, Montaña de la Botija. Po przeciwnej stronie roztacza się widok na sąsiednią La Gomerę, a także na Góry Teno. Po chwili spędzonej na szczycie wracamy na dół taką samą trasą i zgodnie ze znakami kierujemy się prosto ścieżką S-13.

Wędrujemy pachnącym sosnowym lasem. Intensywna zieleń igieł sosny kanaryjskiej mocno kontrastuje z czarnym, wulkanicznym podłożem i błękitem nieba. Maszerujemy wygodną i doskonale widoczną ścieżką. Las rzednie, a okolica robi się bardziej surowa. Szlak spokojnie wyprowadza nas ku górze.

Montaña de la Botija

Po 30 minutach od zejścia ze szczytu Montana Samara trasa zaczyna mocniej piąć się pod górę. Krótkie i intensywne podejście na Montaña de la Botija sprawia, że tętno nam przyspiesza. Jest to jednak jedyne takie miejsce na szlaku i to właśnie tu musimy najbardziej się wysilić. Po osiągnięciu wysokości zgodnie ze znakami kierujemy się ścieżką biegnącą na wprost. Po chwili zaczynamy tracić na wysokości. Przed sobą mamy masywne sylwetki wulkanów Pico Viejo i El Teide. Maszerujemy przez 15 minut surową ścieżką. Po tym czasie docieramy do najwyższego punktu na naszej trasie. Jest to skrzyżowanie szlaków. W lewo biegnie szlak S-38 w kierunku Pico Viejo i El Teide.

Teneryfa

My kierujemy się w prawo zgodnie z oznaczeniem trasy S-13. Przed nami ukazuje się niesamowite morze chmur, które jest częstym zjawiskiem występującym w Parku Narodowym Teide. Można tu poczuć się jak na innej planecie — surowy, otaczający nas klimat i miękkie niczym wata cukrowa chmury — coś pięknego! W oddali wyraźnie widać zarys La Gomery. Przez ostatni kilometr trasa spokojnie prowadzi nas w dół. Ponownie pojawiają się sosny kanaryjskie, a my docieramy do parkingu. 

Teneryfa – tu można poczuć się jak na innej planecie!

El Portillo Visitor Center – La Fortaleza

Bardzo łatwa i piękna widokowo wędrówka w północnej części Parku Narodowego Teide. Szlak rozpoczyna się przy centrum informacji turystycznej El Portillo i prowadzi do punktu widokowego pod Risco de la Fortaleza ścieżką oznaczoną jako S-1. Z tego miejsca można podziwiać niesamowite morze chmur rozlewające się u podnóża wulkanu.
Podczas wędrówki towarzyszy nam widok na majestatyczną sylwetkę wulkanu Teide, a także Montana Blanca i Montana Rajada. Trasa wiedzie wygodną, pylasto-żwirową ścieżką, a jej przebieg wyraźnie oznaczony jest ułożonymi po bokach skałami. W jedną stronę szlak ma długość 5.1 km, a jego przejście zajmuje 1 godzinę i 10 minut. Brak tu stromych podejść czy zejść, dlatego też idealnie nada się dla każdego.

Warto wiedzieć, że La Fortaleza stanowi jedyną zachowaną część kompleksu skalnego, zlokalizowanego po północnej stronie starej kaldery Las Canadas del Teide. Reszta formacji została zniszczona przez sam wulkan oraz przez osuwiska. Z tego powodu La Fortaleza jest cennym stanowiskiem geologicznym w parku. Na szczyt okazałej skały prowadzi ścieżka, na którą należy zejść ze szlaku już wcześniej. Idąc od centrum Visitor Center, należy przy skrzyżowaniu tras nie skręcać w lewo na szlak S-1, ale iść prosto na przełęcz Degollada del Cedro, którą osiągniemy, jeśli skierujemy się zgodnie z oznaczeniem szlaku 0.4.0 w kierunku Playa de El Socorro.
Ze szczytu Riscos de la Fortaleza roztacza się widok na wulkan Teide, Montana Blanca, pasmo górskie Cumbre, a także północne wybrzeże Teneryfy.

Teneryfa
Przełęcz Degollada del Cedro. Po prawej stronie wznosi się Riscos de la Fortaleza.

Teneryfa, La Fortaleza – miejsce idealne na zachód słońca!

Wskazówka: w ciągu dnia na szlaku można spotkać sporo osób, natomiast przed zachodem słońca jest szansa, że na trasie nie spotkacie nikogo-tak jak my. Miejsce jest idealne na podziwianie zachodu pod wulkanem. Pamiętajcie jednak żeby zabrać ze sobą ciepłe ubranie, bo po zachodzie słońca temperatura powietrza znacznie się obniża. Przydadzą się także przekąski oraz woda. Ponadto należy mieć latarkę, aby oświetlać sobie drogę powrotną na parking.

Szlak pętla z Parador del Teide na Alto de Guajara 2718 m n.p.m. 

Przepiękna i niesamowicie widokowa trasa, która prowadzi wśród skąpej roślinności porastającej wulkaniczne podłoże. Podczas wędrówki można podziwiać rozległe widoki na wulkan Teide oraz całą okolicę. Po drodze otwiera się widok na Gran Canarię, natomiast ze szczytu Alto de Guajara widać sąsiednie wyspy: La Gomerę, El Hierro i La Palmę. Moim zdaniem jest to zdecydowanie najpiękniejszy widokowo szlak w parku. Pełny opis trasy, mapa oraz wskazówki dostępne są w TYM WPISIE.

Wulkan Teide

Wulkan Teide — najwyższy szczyt Teneryfy, Wysp Kanaryjskich, Hiszpanii oraz najwyższe wzniesienie na Oceanie Atlantyckim. Trasa z Sendero de Montaña Blanca przez schronisko Altavista to bardzo przyjemny wariant wejścia. Technicznie łatwa, bez sztucznych udogodnień. Prowadzi zarówno po wulkanicznych żwirach, zastygłej lawie, pyle oraz różnej wielkości materiale skalnym, który lubi się osunąć spod nóg. O tym jak dokładnie wygląda wejście na najwyższy szczyt Hiszpanii, a także jak się przygotować co warto wiedzieć i jak zdobyć pozwolenie na wejście przeczytacie w TYM WPISIE.

Pico Viejo

Pico Viejo to drugi najwyższy szczyt Teneryfy i Wysp Kanaryjskich. W TYM WPISIE ZNAJDZIESZ DOKŁADNY OPIS TRASY. Wznosi się na wysokość 3135 m n.p.m. i jest doskonałym punktem widokowym. Jego krater ma imponującą średnicę 720 metrów, a ze szczytu doskonale widać sąsiedni wulkan Teide i całą okolicę parku. Przy dobrej pogodzie pojawia się również sąsiednia wyspa — La Gomera. 

Pico Viejo
Teneryfa – wulkan Pico Viejo

Wycieczka na wulkan obfituje w fantastyczne widoki, jednak ciągnie się niemiłosiernie i okrąża Pico Viejo od południowego zachodu. Kiedy myślisz, że to już, a przed tobą ostatnia prosta na szczyt, okazuje się, że nie. Nie ma lekko 🙂

Najbardziej jednak uciążliwym elementem tej trasy jest bardzo (BARDZO) sypkie podłoże. Są takie fragmenty, że idzie się jak po piasku, który wsypuje się do butów, zapewniając przy okazji peeling stóp. Tej trasy długo nie zapomnimy. W kategorii „najbardziej uporczywy szlak” trasa z Mirador de las Narcies del Teide na Pico Viejo zajmuje pierwsze miejsce. Pomimo wszelkich trudów, które spotkały nas na tym szlaku, polecamy go, bo widoki, cisza dookoła i błogi spokój były rewelacyjne!

Południowa Teneryfa

Arona – Roque del Conde

Szlak, który z miasteczka Arona w południowej części Teneryfy zaprowadzi nas wprost na Roque del Conde — zdecydowanie najlepszy punkt widokowy w tej okolicy. Trasa rozpoczyna się w mieście i prowadzi najpierw asfaltowymi uliczkami. Początkowo znaki prowadzą nas ku Ifonche i dopiero po 10 minutach wędrówki docieramy do skrzyżowania szlaków. Tabliczka (w listopadzie 2021 roku dość zniszczona) informuje nas, że trasa na Roque del Conde prowadzi w lewo. Po kolejnych 5 minutach wędrówki szlak się obniża, a my schodzimy do wąwozu Barranco del Rey.

Przekraczamy jego dno i doskonale widoczną ścieżką kierujemy się ku górze. Szeroka i wygodna trasa prowadzi nas obok opuszczonego budynku i spokojnie wyprowadza w stronę zakosów. Pokonujemy je w palącym słońcu i pocie czoła — podejście, chociaż nie wygląda, to w ciepły dzień da popalić! Po 45 minutach od wyruszenia z miasteczka Arona docieramy do przełęczy, z której roztacza się przepiękny widok na wybrzeże Costa Adeje i okolice El Medano. Napawamy się widokami podczas krótkiej przerwy i ruszamy w dalszą trasę na szczyt.

Przełęcz – Roque del Conde

Druga część szlaku to strome podejście wąską i sypką ścieżką. Pod nogami mamy zarówno pył, jak i mniejsze i większe skały. Ta część trasy pod względem podłoża i ukształtowania wymaga więcej czujności niż dotychczasowa droga. Po 25 minutach od opuszczenia przełęczy docieramy do podszczytowej partii Roque del Conde. Witają nas rozległe widoki, cisza i bardzo surowy krajobraz, który porastają kaktusy i opuncje. Po krótkiej przerwie na posiłek ruszamy ku szczytowi. Ten mamy już w zasięgu wzroku, a wejście na niego zajmuje mniej więcej 8 minut.

Pomimo że Roque del Conde to najlepszy punkt widokowy w okolicy nie mogliśmy w pełni cieszyć się widokami. Niestety w dniu naszej wędrówki północna i wschodnia część wyspy otulona jest chmurami. Jednak przy dobrej widoczności, krajobrazy z całą pewnością są rewelacyjne!
Do miasteczka wracamy taką samą trasą. Na szlak warto zabrać zapas wody, przekąski, kije trekkingowe, buty z bieżnikiem, krem z filtrem i okulary przeciwsłoneczne. Jeśli to możliwe, polecamy wybrać się w bezchmurny dzień, bo wtedy można w 100% skorzystać z fenomenalnych widoków.
Czas przejścia bardzo spokojnym tempem oraz z przerwami to nieco ponad 3 godziny w dwie strony.

Monte del Aqua

Ten szlak polecił nam strażnik spotkany przy wejściu do zamkniętego Wąwozu Masca.
Jest to trasa pętelka, która zaczyna się i kończy w miejscowości Las Lagunetas.
Auto można bezpłatnie zaparkować w wiosce. Szlak najpierw prowadzi przez wioskę i pola, a następnie przez lasy i wzgórza. W pewnym momencie na horyzoncie pojawia się Teide. Końcówka szlaku wiedzie asfaltową drogą i kończy się przy restauracji Bodegon Patamero, która serwuje bardzo smaczne posiłki.

Montana Amarilla

Położone w południowej części wyspy góry wyglądają jak z innego świata. Trasa jest dość krótka i zaczyna się przy plaży z centrum nurkowym. Na początku pnie się w górę, którą trzeba obejść. Przy zejściu trafiamy na piękne formacje skalne. Krajobrazy są tu typowe dla tej części Teneryfy — jest sucho i surowo, ale jednocześnie marsjańsko. Auto można bezpłatnie zaparkować na osiedlu niedaleko wejścia na plażę. Ponieważ plaża jest kamienista/skalista nie natkniecie się tu na miękki piasek.

Teneryfa – formacje skalne w Montana Amarilla
Teneryfa — Montana Amarilla widok ze szczytu

Wszystkie wymienione szlaki, parkingi i restauracje znajdziesz na tej mapie.

Teneryfa ma wiele do zaoferowania. Sprawdź co jeszcze warto zobaczyć na wyspie 🙂

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 78

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

2 komentarze

  1. Hej, bardzo zainteresowała mnie trasa w kierunku La Fortalezy – mam jedynie pytanie: czy pkt zaznaczony jako nr 3 na pokazanej przez Ciebie mapie, to szczyt/ punkt w którym podziwialiście zachód jak na załączonych zdjęciach? 🙂

    1. Hej, tak, to punkt przy końcu trasy. Na rozwidleniu szalków nie idziesz na Przełęcz Degollada del Cedro, ale skręcasz w lewo i tam na końcu jest taki spocik z widokami 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności