Jak dobrać buty na zimowe wędrówki w górach wysokich?

buty na zimowe wędrówki
5
(2)

Przed zimową wędrówką w górach wysokich, gdzie element ekwipunku odgrywa absolutnie fundamentalną rolę, podstawowym warunkiem jest wybranie odpowiednich butów. Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie i komforcie na śnieżnych szlakach, a na pewno tak jest, poświęć chwilę na zrozumienie, co czyni dobre obuwie zimowe górskie niezastąpionym towarzyszem Twoich przygód.

Artykuł sponsorowany.

Buty na zimowe wędrówki — wysoka cholewka

Wybierając buty na zimowe wędrówki w górach, skup się na kilku kluczowych cechach – pierwszą z nich jest wysoka cholewka. Jej rola polega na zabezpieczaniu kostki przed skręceniem i przed dostaniem się śniegu do wnętrza buta. Możesz się więc domyślać, że właśnie wysoka cholewka wyróżnia zimowe obuwie trekkingowe.

Membrana

Drugą istotną kwestią jest obecność membrany. Ta cienka warstwa materiału umieszczona pomiędzy wierzchnią częścią buta a jego wnętrzem zapewnia wodoodporność i oddychalność. Pozwala na wydostanie się potu na zewnątrz, jednocześnie nie przepuszczając wody do środka.

buty na zimowe wędrówki

Buty na zimowe wędrówki — dopasowanie do raków

Jeśli wybierasz się zimą w wyższe partie gór, bez raków ani rusz. Górskie buty na zimowe wędrówki, które wybierzesz, powinny więc gwarantować odpowiednią sztywność i przede wszystkim być wykonane w taki sposób, aby dało się zamocować raki. Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem jest dopasowanie buta do stopy. Niezależnie od tego, jakie obuwie wybierzesz, musi być na tyle wygodne, aby podczas wielogodzinnej wędrówki czuć się w nim wygodnie.

System sznurowania

A co z systemem sznurowania? Zaawansowane modele butów trekkingowych wyposażone są w specjalne blokady sznurowadeł, które umożliwiają dokładne dopasowanie obuwia do stopy i utrzymanie go w stabilnej pozycji, co jest niezbędne podczas pokonywania stromych zboczy. Niektóre buty wykorzystują sznurowadła z technologią szybkiego wiązania, co znacznie ułatwia zakładanie i zdejmowanie butów w trudnych warunkach i przy niskich temperaturach, kiedy palce mogą być zdrętwiałe z zimna.

buty na zimowe wędrówki

Podeszwa

Podeszwa powinna być dostosowana do zmiennych warunków zimowych. Warianty Vibram, często stosowane w butach górskich, słyną z wytrzymałości i doskonałej przyczepności nawet na lodzie czy mokrych skałach. Wzór bieżnika ma tu fundamentalne znaczenie – głębokie rowki i agresywny profil przekładają się na lepsze trzymanie się podłoża i minimalizują ryzyko poślizgu. Sprawdź jakość gumy, z której wykonano podeszwę – upewnij się, że zachowa elastyczność w niskich temperaturach.

Buty na zimowe wędrówki — rodzaj ociepliny

Niektóre modele butów wykorzystują nowoczesne materiały izolacyjne, takie jak PrimaLoft czy Thinsulate, które doskonale zatrzymują ciepło przy jednoczesnym zachowaniu lekkości. Uznaje się je za znacznie efektywniejsze niż tradycyjne ociepliny, ponieważ skutecznie izolują nawet wówczas, gdy są mokre.

Wykonanie i dodatki

Jakość wykonania i detale, np. ochronne wzmocnienia na czubkach butów i wokół pięt, dodatkowe amortyzujące wkładki czy też użycie kevlarowych albo stalowych elementów w konstrukcji buta, również mają znaczenie dla trwałości i funkcjonalności. Solidne górskie buty na zimowe wędrówki często wyposaża się też we wzmocnioną, gumowaną część przednią. Część ta chroni palce przed uderzeniami o kamienie czy lód.

Dobry but podstawą górskich wędrówek zimą

Precyzyjnie dobrany but gwarantuje komfort wędrówki i ogranicza ryzyko powstawania obtarć czy odcisków, dlatego zalecamy przymierzenie interesującego Cię modelu. Na zakup zdecyduj się dopiero wówczas, gdy zyskasz pewność, że dobrze się w nim czujesz. Upewnij się, że but spełnia wszystkie wymagania, o których wcześniej pisaliśmy. Dobre buty to must have zimowych wędrówek w wysokich górach – podobnie jak polisa turystyczna, która chroni Cię finansowo w razie poważnego wypadku. Kupisz ją zarówno stacjonarnie u agenta, jak i przez internet, wybierając górskie ubezpieczenie podróżne na polisaturystyczna.pl czy w innym serwisie.

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.