Hala Gąsienicowa z Brzezin — najłatwiejszy i najbezpieczniejszy szlak na zimowe wyjście w Tatry

Hala Gąsienicowa
5
(2)

Hala Gąsienicowa — jedno z najpopularniejszych miejsc w Tatrach. Idealny punkt na wyjście w wyższe partie gór np. na Kościelec, Świnicę czy Granaty. W tym wpisie przedstawiam szlak, który jest zarówno bardzo łatwy, jak i bardzo bezpieczny zimą podczas zagrożenia lawinowego. Trasa wiedzie przez las i przez wiele osób uważana jest za nudną, jednak świetnie nada się na spokojny spacer z widokami na szczyty Tatr Wysokich.

Trasa bardzo łatwa zarówno latem, jak i zimą. Idealna na spokojną wędrówkę. Szlak jest dostępny dla rowerów.

Brzeziny — Hala Gąsienicowa. Wędrówka przez las.

Droga z Brzezin na Halę Gąsienicową przez polanę Psia Trawka rozpoczyna się na polanie Brzeziny tuż obok drogi Oswalda Balzera. Przy początku szlaku, obok drogi znajduje się płatny parking − 25 PLN za dobę za auto osobowe. Znakowany na czarno leśny szlak ma 6,5 km w jedną stronę i dość spokojnie wyprowadza ku Hali Gąsienicowej. Prowadzi Doliną Suchej Wody, którą kilka razy przecina Potok Sucha Woda. Brak tu stromych podejść czy stromych zejść. Wędrujemy lasem, który momentami przerzedza się, dzięki czemu można podziwiać tatrzańskie szczyty okalające rejon Doliny Gąsienicowej np. Kościelec czy Świnicę.

Poza turystyką pieszą trasa ta jest dostępna dla rowerów. Ponadto jest ona drogą gospodarczą, którą transportowane są towary do schroniska Murowaniec. Spotkamy tu także narciarzy oraz rodziny z dziećmi, które podróżują na sankach.

Trasa Brzeziny — Hala Gąsienicowa to najbezpieczniejszy wybór przy lawinowej trójce!

Dolina Suchej Wody — kilka ciekawostek o miejscu, którym będziesz wędrować

Dolina Suchej Wody to piękne miejsce na mapie Tatr. Ukształtowana przez lodowiec wciąż nosi ślady jego działalności, np. moreny i cyrki polodowcowe. Dolina Suchej Wody podchodzi aż do grani głównej Tatr, a jej górnym piętrem jest Dolina Gąsienicowa, w której znajduje się 21 stawów. Tym samym jest miejscem, gdzie zlokalizowana jest największa ilość jezior w polskich Tatrach. To właśnie w ich okolicy znajduje się wiele popularnych szlaków, które prowadzą np. na Granaty i Kozi Wierch, na Zawrat, Świnicę czy Kościelec. Dolina Gąsienicowa to także miejsce, gdzie przebiega granica pomiędzy Tatrami Zachodnimi i Tatrami Wysokimi. Nazwa doliny wywodzi się od Potoku Sucha Woda, który płynąc po krasowym terenie, często nagle znika pod ziemią i wypływa w innym miejscu.

Jak przygotować się na trasę?

  • Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę, że idziemy w góry i pogoda oraz warunki mogą się diametralnie zmieniać!
  • Przed wyruszeniem na szlak należy sprawdzić prognozy pogody i komunikaty turystyczne Tatrzańskiego Parku Narodowego. Sprawdzisz je na tej stronie: https://tpn.pl/zwiedzaj
  • Na nogach koniecznie mieć buty trekkingowe, a na nich raczki/raki. Trasa, chociaż łatwa to może być oblodzona!
  • Warto zabrać także kije trekkingowe, które będą dodatkową podporą na szlaku.
  • Ubiór na cebulkę jest idealnym wyjściem. Podczas podejścia na Halę Gąsienicową z pewnością się rozgrzejemy. Przy zejściu natomiast może nam być chłodniej.
  • Trzeba zapoznać się z mapą, aby mieć pojęcie, jak przebiega trasa i gdzie dokładnie wędrujemy.
  • W plecaku powinny znaleźć się przekąski oraz woda lub ciepła herbata.
  • Gorący posiłek można zjeść w restauracji schroniska Murowaniec.

Pamiętaj, aby po górach chodzić z głową! W mało sprzyjających warunkach, np. podczas silnych wiatrów, należy dla własnego bezpieczeństwa zrezygnować z wędrówek.

Hala Gąsienicowa
Schronisko Murowaniec serwuje bardzo dobre posiłki. Uwaga! Płatność tylko gotówką!

Hala Gąsienicowa — mapa szlaku z Brzezin

Szukasz noclegu pod Tatrami?
Miło nam będzie jeśli zarezerwujesz swój nocleg poprzez naszą stronę. Dzięki temu zyskamy kilka groszy na prowadzenie i udoskonalanie naszego bloga  🙂
Dziękujemy i mamy nadzieję, że nasze treści są pomocne przy planowaniu Twoich wędrówek!  
Udanego pobytu i pięknych wspomnień!
Booking.com

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

1 Comment

  1. Spora dawka pomocnych informacji i fotorelacja, która zachęca do odwiedzenia tego miejsca. Pozdrawiamy!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności