Wieki Kopieniec zielonym szlakiem z Toporowej Cyrhli

Polana Kopieniec
4.9
(17)

Lekki i przyjemny szlak z Toporowej Cyrhli na Wielki Kopieniec. Idealny na rozruch w Tatrach lub poranną/wieczorną wędrówkę. Szlak jest krótki, ale na końcu czekają na nas przepiękne widoki na panoramę Tatr.

Toporowa Cyrhla – Polana Kopieniec

Wędrówkę zaczynamy przy drodze w Toporowej Cyrhli. Tam zaczyna się czerwono zielony szlak. Wędrujemy najpierw wśród zabudowań polną ścieżką. Mijamy drewniane stare chaty, docieramy do napisu “bacówka” i tam skręcamy w prawo.

Wędrujemy chwilę po betonowych płytach, po prawej mijamy kolejne zabudowy. Wkraczamy na wąską ścieżkę i docieramy do szlakowskazów na Polanę pod Kopieńcem oraz na Psią Trawkę. W tym miejscu skręcamy w prawo i wkraczamy do lasu. Wędrujemy leśną ścieżką wzdłuż polan, wiatrołomów i pięknie kwitnącej kiprzycy. Po około 5 minutach marszu docieramy do kasy TPN i kupujemy bilety wstępu.

Tuż za kasą wkraczamy drewnianymi schodami na kolejny odcinek zielono czerwonego szlaku. Wędrujemy nim około 5 minut po wyznaczonej ścieżce aż do rozstaju szlaków.
Na rozstaju szlaków skręcamy w prawo na zielony szlak prowadzący na Polanę Kopieniec. Po prawej stronie na drzewie namalowana jest strzałka wskazująca kierunek wędrówki, którą z pewnością ciężko przegapić.

Od tego momentu nasz szlak zmienia nieco swój charakter. Wciąż wędrujemy przez las ale po kamienistym podłożu. Nietrudno tu o potknięcie. W związku z tym polecam mieć buty które amortyzują uderzenia palcami w głazy 😉 Szlak teraz zaczyna mocniej piąć się pod górę. Idziemy po wychodniach skał, które są dość śliskie (nawet bez deszczu! Są zwyczajnie wyślizgane przez turystów 😉 ). Wędrujemy tym odcinkiem szlaku około 10 minut i docieramy do Polany Kopieniec.

Polana Kopieniec – Wielki Kopieniec

Tu od razu skręcamy w prawo i po wygodnych kamienistych stopniach zaczynamy wspinać się w górę. W przeciwieństwie do wcześniej pokonanej trasy tu szybko nabieramy wysokości. Z każdym krokiem widzimy coraz piękniejszą panoramę Tatr, a w dole Polanę Kopieniec w całej okazałości wraz z drewnianymi szałasami. Wędrujemy pod górę przez las, po naszej prawej stronie w pewnym momencie ukaże się widok na Zakopane. W oddali widać także Babią Górę. Po około 10-15 minutach wędrówki docieramy na szczyt Wielkiego Kopieńca.

Szczyt Wielkiego Kopieńca

Panorama z Wielkiego Kopieńca jest jedną z najpiękniejszych w Tatrach. Szczyty widać tu jak na dłoni. W słoneczny dzień i przy dobrej przejrzystości powietrza wygląda to rewelacyjnie.

Panorama Tatr z Kopieńca

Trasa powrotna

Ze szczytu schodzimy tą samą trasą. Można także zejść szlakiem z drugiej strony na Polanę Kopieniec i przejść ją na przełaj. Ponieważ zaparkowaliśmy w Toporowej Cyrhli z Polany Kopieniec wracamy identyczną drogą jaką przyszliśmy.

Informacje praktyczne

Trudność szlaku w naszej ocenie
  • Szlak należy do łatwych i mało wymagających. Nie ma tu żadnych trudności technicznych. Z pewnością jednak minimum kondycji fizycznej jest zalecane. Przyda się szczególnie na podejściu do polany i na szczyt.
  • Ze względu na łatwość szlaku polecamy dla osób początkujących.
  • Ponieważ po drodze nie ma żadnego schroiska, zabierzcie zapas wody i prowiant.
  • Koniecznie załóżcie buty z przyczepną podeszwą – zejście z Polany Kopieniec jest strome, a skały są śliskie!
  • Bilet wstępu do TPN to koszt 7 PLN za bilet normalny, 3.5 PLN za bilet ulgowy. Aby uniknąć kolejek przy kasach polecam zakupić bilet on-line lub przez aplikację SkyCash.
  • Przejście trasy z krótką przerwą na szczycie zajmuje około 1:40 h.
  • Auto można zaparkować w małej zatoczce przy drodze w Toporowej Cyrhli lub na jednym z płatnych parkingów.

Mapa

Zobacz także inne warianty szlaków na szczyt Wielkiego Kopieńca

Wielki Kopieniec z Kuźnic oraz Wielki Kopieniec z Jaszczurówki

imorelebags
Za plecak worek na krótkie wypady na szlak serdecznie dziękuję Imorelebags 😉

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów: 17

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

2 komentarze

  1. Wielki Kopieniec to nasze górskie odkrycie w 2021 roku. Piękne zdjęcia!

    1. Wielki Kopieniec jest super 🙂 Często wychodzimy tam na poranną szybką wycieczkę 🙂 Lubimy o każdej porze roku! Do zobaczenia na szlaku i pięknych wycieczek w 2022 roku 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności