Wielki Kopieniec i Nosal szlakiem z Kuźnic

Tatry, szlak na Wielki Kopieniec
5
(2)

Malownicza i piękna widokowo trasa z Kuźnic przez Olczyską Polanę na Wielki Kopieniec. W drodze powrotnej wchodzimy jeszcze na Nosal. Trasa należy do łatwych i nie spotkamy na niej trudności technicznych. Zarówno z Wielkiego Kopieńca, jak i z Nosala roztaczają się jedne z najpiękniejszych panoram w Tatrach.

Kuźnice – Nosalowa Przełęcz – Olczyska Polana

Wędrówkę rozpoczynamy w Kuźnicach. Ruszamy niebiesko zielonym szlakiem w stronę Nosalowej Przełęczy. Początkowo szlak biegnie przez las, prowadząc nas wygodną, zmodernizowaną w 2020 roku ścieżką. Po krótkim marszu, który rozgrzał nasze mięśnie i przyspieszył bicie serca, docieramy do rozwidlenia szlaków. Niebieski szlak skręca w prawo w stronę Przełęczy między Kopami i Hali Gąsienicowej. My natomiast podążamy wciąż pod górę zielonym szlakiem, aż do Nosalowej Przełęczy.

Po dotarciu do Nosalowej Przełęczy skręcamy w prawo i żółtym szlakiem kierujemy się w stronę Olczyskiej Polany. Widoki dookoła są wspaniałe zarówno latem, jak i zimą. Po lewej stronie widać już Wielki Kopieniec, a w oddali wierzchołki szczytów Tatr Wysokich. Wędrówka żółtym szlakiem jest przyjemna i nie sprawia żadnych trudności. Tracąc na wysokości, docieramy do Olczyskiej Polany na której stoi zabytkowy drewniany szałas pasterski. Chwilę później mijamy po prawej stronie Olczyskie Wywierzysko. Wędrujemy jeszcze przez moment i docieramy do skrzyżowania szlaków żółtego z zielonym, który dociera tu z Jaszczurówki.

Olczyska Polana – Polana Kopieniec

Zielonym szlakiem kierujemy się w stronę Wielkiego Kopieńca i Polany Kopieniec. Przechodzimy przez drewniany mostek, który znajduje się na Olczyskim Potoku, a właściwie na jego odnodze, która wypływa z Olczyskiego Wywierzyska. Początkowo szlak prowadzi nas wygodną ścieżką po dość płaskim terenie. W lecie otoczenie ścieżki porośnięte jest kwitnącą na różowo wierzbówką kiprzycą. Jesienią zaś przekwitnięta wierzbówka zamienia się w puchate białe formacje, które przypominają bawełnę. Szlak wprowadza nas do lasu i zaczyna coraz mocniej piąć się pod górę. Ten fragment szlaku jest zdecydowanie bardziej wymagający kondycyjnie niż pokonana dotąd trasa. Podejście nie jest długie, ale z pewnością sprawi, że tętno przyspieszy.

Polana Kopieniec

Po dotarciu do Polany Kopieniec naszym oczom ukaże się widok na zabytkowe, drewniane szałasy. Jeszcze do niedawna prowadzono tu kulturowy wypas owiec. Obecnie nie prowadzi się takich praktyk. Warto wiedzieć, że wiosną Polana Kopieniec usłana jest dziesiątkami kwitnących krokusów, które w otoczeniu szałasów i widoków na szczyty Tatr prezentują się naprawdę pięknie.

Polana Kopieniec – Wielki Kopieniec

Z Polany Kopieniec na szczyt Wielkiego Kopieńca prowadzi zielony szlak, który dedykowany jest na 15 minut marszu pod górę. W ciepłym półroczu ten czas jest o wiele dokładniejszy niż zimą, kiedy trzeba przedzierać się przez śnieżne zaspy i chronić przed wiatrem. Z pewnością jednak o każdej porze roku widoki ze szczytu są warte tej wędrówki.

Drugą opcją dotarcia na Wielki Kopieniec jest przejście przez całą długość Polany Kopieniec i wejście na szczyt szlakiem, który wprowadza nas od strony północnej. Podejście to jest dłuższe, ale zdecydowanie łagodniejsze. Warto rozważyć wejście jednym szlakiem i zejście szlakiem prowadzącym po przeciwnej stronie szczytu.

Szczyt Wielkiego Kopieńca

Ze szczytu Wielkiego Kopieńca rozciąga się jedna z najpiękniejszych panoram na Tatry Słowackie oraz Polskie. Od wschodu widać pięknie między innymi Hawrań, Jagnięcy Szczyt, Łomnica, Krzyżne, Kozi Wierch, Kościelec, Świnicę, Kasprowy Wierch, Giewont, Sarnią Skałę.

Trasa powrotna

Po zejściu z Wielkiego Kopieńca i dotarciu do Polany Kopieniec wracamy taką samą trasą aż do Nosalowej Przełęczy. Tam kontynuujemy wędrówkę zielonym szlakiem w stronę Nosala. W zimowym wariancie wejścia polecamy zachować szczególną ostrożność podczas wchodzenia na szczyt-ostatnie podejście jest bardzo strome! Ze szczytu podziwiać można piękną panoramę Tatr Zachodnich.
Z Nosala schodzimy zielonym szlakiem do Tamy pod Nosalem, a stamtąd do Kuźnic lub wędrujemy dalej do centrum Zakopanego.

Alternatywną trasą od Nosalowej Przełęczy może być zejście bezpośrednio do Kuźnic niebiesko zielonym szlakiem z pominięciem wejścia na Nosal.

Informacje praktyczne

Trudność szlaku w naszej ocenie
  • Szlak należy do łatwych i mało wymagających. Nie ma tu żadnych trudności technicznych, ale minimum kondycji fizycznej jest zalecane  Przyda się szczególnie na podejściu do polany i na szczyt.
  • Bilet wstępu do TPN to koszt 7 PLN za bilet normalny, 3.5 PLN za bilet ulgowy. Aby uniknąć kolejek przy kasach polecam zakupić bilet on-line lub przez aplikację SkyCash.
  • Bus na trasie Zakopane – Kuźnice kosztuje 3 zł w jedną stronę.
  • Na trasę zabierzcie zapas wody oraz prowiant.
  • Koniecznie włóżcie buty trekkingowe, zimą natomiast przydatne będą raczki (szczególnie na podejściu na Nosal).

Mapa

Zobacz także szlak na Wielki Kopieniec z Jaszczurówki

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności