GÓRY TATRY

Na Wielki Kopieniec z Kuźnic

Malownicza i piękna widokowo trasa z Kuźnic przez Olczyską Polanę na Wielki Kopieniec. W drodze powrotnej wchodzimy jeszcze na Nosal. Trasa należy do łatwych i nie spotkamy na niej trudności technicznych.

Kuźnice – Nosalowa Przełęcz – Olczyska Polana- Polana Kopieniec

Ruszamy niebiesko zielonym szlakiem z Kuźnic w stronę Nosalowej Przełęczy. Początkowo szlak biegnie przez las cały czas pod górę, po ścieżce wyłożonej kamiennymi głazami. Po krótkim marszu docieramy do rozwidlenia szlaków. Niebieski szlak skręca w prawo w stronę Przełęczy między Kopami i Murowańca, my natomiast podążamy wciąż pod górę zielonym szlakiem przez las, aż do Nosalowej Przełęczy.

Z Nosalowej Przełęczy żółtym szlakiem kierujemy się w stronę Olczyskiej Polany. Widoki dookoła są wspaniałe zarówno latem jak i zimą. Po lewej stronie widać już Wielki Kopieniec. Na Polanie Olczyskiej mijamy drewniane budynki pasterskie i kierując się w dół docieramy do rozwidlenia szlaków.

Wybieramy zielony szlak w kierunku Polany Kopieniec i kierujemy się nim powoli przez las. Szlak nie jest trudny, jednak ciągła wędrówka pod górę z pewnością da o sobie znać 😉 Najbardziej stromym punktem tego odcinka szlaku jest podejście tuż przed wejściem na Polanę Kopieniec.
Polana jest rozległa, znajdują się na niej drewniane szałasy pasterskie oraz drewniane ławki i stoły. Wiosną można podziwiać na polanie dziesiątki kwitnących krokusów.

Polana Kopieniec – Wielki Kopieniec

Z Polany Kopieniec na szczyt Wielkiego Kopieńca prowadzi zielony szlak dedykowany na 15 minut marszu pod górę. W ciepłym półroczu ten czas jest o wiele dokładniejszy niż zimą kiedy trzeba przedzierać się przez śnieżne zaspy i chronić przed wiatrem. Z pewnością jednak o każdej porze roku widoki ze szczytu są warte tej wędrówki 😉

Szczyt Wielkiego Kopieńca

Ze szczytu Wielkiego Kopieńca rozciąga się jedna z najpiękniejszych panoram na Tatry Słowackie oraz Polskie. Od wschodu widać pięknie między innymi Hawrań, Jagnięcy Szczyt, Łomnica, Krzyżne, Kozi Wierch, Kościelec, Świnicę, Kasprowy Wierch, Giewont, Sarnią Skałę.

Trasa powrotna

Z Wielkiego Kopieńca wracamy tą samą trasą aż do Nosalowej Przełęczy. Tam kierujemy się zielonym szlakiem i kontynuujemy wędrówkę w stronę Nosala. W zimowym wariancie wejścia polecamy zachować szczególną ostrożność podczas wchodzenia na szczyt – ostatnie podejście jest bardzo strome! Ze szczytu podziwiać można piękną panoramę Tatr Zachodnich.
Z Nosala schodzimy zielonym szlakiem do Tamy pod Nosalem, a stamtąd do Kuźnic lub wędrujemy dalej do centrum Zakopanego.

Alternatywną trasą od Nosalowej Przełęczy może być zejście bezpośrednio do Kuźnic niebiesko zielonym szlakiem z pominięciem wejścia na Nosal.

Informacje praktyczne

Trudność szlaku w naszej ocenie
  • Szlak należy do łatwych i mało wymagających. Nie ma tu żadnych trudności technicznych, ale minimum kondycji fizycznej jest zalecane  Przyda się szczególnie na podejściu do polany i na szczyt.
  • Bilet wstępu do TPN kosztuje 5 zł (normalny), 2,50 zł (ulgowy).
  • Bus na trasie Zakopane – Kuźnice kosztuje 3 zł w jedną stronę.
  • Na trasę zabierzcie zapas wody oraz prowiant.
  • Koniecznie załóżcie buty trekkingowe, zimą natomiast przydatne będą raczki (szczególnie na podejściu na Nosal).

Mapa

Zobacz także szlak na Wielki Kopieniec z Jaszczurówki

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *