Wielki Kopieniec z Jaszczurówki do Toporowej Cyrhli

Tatry, Wielki Kopieniec
5
(6)

Wielki Kopieniec to szczyt, który znajduje się w reglowej partii Tatr Zachodnich. Podejście nie jest wymagające, a widok ze szczytu zapiera dech! Dla nas jest to miejsce z jedną z najpiękniejszych panoram Tatr.

Jaszczurówka – Polana Olczyska

Wędrówkę na Wielki Kopieniec rozpoczynamy w Jaszczurówce tuż przy Ośrodku Czynnej Ochrony Płazów i Gadów. Zielonym szlakiem ruszamy w kierunku Polany Olczyskiej. Podążamy płaską ścieżką wzdłuż potoku powoli wznosząc się ku górze. Ten odcinek szlaku jest spacerową spokojną trasą, a do pokonania mamy 154 metry przewyższenia. Po około 30 minutach docieramy do Polany Olczyskiej.

Polana Olczyska – Polana Kopieniec

Z Olczyskiej Polany kontynuujemy wędrówkę zielonym szlakiem w stronę Polany Kopieniec i Wielkiego Kopieńca. Podejście prowadzi przez las po ścieżce wyłożonej kamiennymi głazami. Nie jest trudne, ale z pewnością odczuwalne będzie pokonywanie przewyższenia 😉 O ile wcześnie wędrowaliśmy po praktycznie płaskim terenie, o tyle teraz trzeba będzie się troszkę wysilić. Najbardziej stromy odcinek szlaku, który trzeba będzie pokonać, jest tuż przed samą Polaną Kopieniec.

Polana Kopieniec – Wielki Kopieniec

Na Polanie pod Kopieńcem można usiąść i odpocząć przed podejściem na szczyt. Dostępne są tam drewniane ławki oraz stoły. Polana jest rozległa, miejsca więc starczy dla każdego.
Wejście na szczyt Wielkiego Kopieńca z polany zajmuje około 15 minut.
Ruszamy w stronę Wielkiego Kopieńca i wędrujemy cały czas pod górę, a za naszymi plecami co krok roztaczają się coraz piękniejsze widoki na Tatry. Po dotarciu na szczyt można usiąść i podziwiać panoramę dookoła.

Wielki Kopieniec – Polana Kopieniec – Toporowa Cyrhla

Ze szczytu schodzimy szlakiem prowadzącym na polanę z drugiej strony – czyli obchodzimy szczyt prawie dookoła. Po dotarciu do polany wybieramy zielony szlak na Toporową Cyrhlę (aby nie wracać tą samą trasą). Początek trasy wiedzie po skalistym podłożu (tu należy zachować ostrożność, szczególnie przy mokrej skale).

Następnie idziemy łagodną ścieżką przez las, mijamy szlakowskazy z odbiciem na czerwony szlak na Psią Trawkę i dalej podążamy zielono czerwonym szlakiem w stronę Toporowej Cyrhli. Dochodzimy do bacówki i tam skręcamy w lewo w las (oznaczenie szlaku widnieje na głazie, łatwo je przeoczyć!). Szlakiem tym idziemy aż do asfaltowej drogi i stamtąd już asfaltem maszerujemy do Jaszczurówki gdzie zaparkowaliśmy samochód. Idąc asfaltową drogą, w momencie kiedy zobaczycie oznaczenia czerwonego szlaku skręćcie w niego w las i idźcie tym szlakiem. Będzie o wiele przyjemniej niż szosą. Z lasu wyjdziecie tuż obok Kaplicy Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce.

Alternatywą może być oczywiście powrót do Jaszczurówki tą samą trasą 😉

Informacje praktyczne

Trudność szlaku w naszej ocenie
  • Szlak należy do łatwych i mało wymagających. Nie ma tu żadnych trudności technicznych, jednakże minimum kondycji fizycznej jest zalecane. Przede wszystkim przyda się szczególnie na podejściu na Polanę Kopieniec oraz na szczyt.
  • Na trasę zabierzcie zapas wody i prowiant.
  • Zdecydowanie należy założyć trekkingowe z przyczepną podeszwą. Zejście z Polany Kopieniec jest strome, a skały są śliskie!
  • Bilet wstępu do TPN to koszt 7 PLN za bilet normalny, 3.5 PLN za bilet ulgowy. Aby uniknąć kolejek przy kasach polecam zakupić bilet on-line lub przez aplikację SkyCash.

Mapa

Wejście na Wielki Kopieniec można także połączyć z wejściem na Nosal.
Miłej wędrówki!

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 6

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

1 Comment

  1. Świetny opis pięknego szlaku. Zabrakło nam informacji o kaplicy w Jaszczurówce – zobaczcie tutaj : https://www.tatrafoto.pl/slub-w-kaplicy-na-jaszczurowce/ co prawda bardziej opisujemy tutaj śluby w tym miejscu, ale o samej kaplicy też napisaliśmy kilka słów!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności