Wielki Kopieniec z Jaszczurówki przez Dolinę Olczyską

Wielki Kopieniec
5
(13)

Wielki Kopieniec to szczyt, który znajduje się w reglowej partii Tatr Zachodnich. Podejście nie jest bardzo wymagające, a widok ze szczytu zapiera dech! Dla nas jest to miejsce z jedną z najpiękniejszych panoram Tatr. Szlak jest idealny dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z wędrówkami po Tatrach.

Wielki Kopieniec

Jaszczurówka — Dolina Olczyska — Polana Olczyska

Szlak na Wielki Kopieniec rozpoczyna się w Jaszczurówce u wylotu Doliny Olczyskiej. Przechodzimy obok szlabanu, mijamy budkę z biletami wstępu do TPN i docieramy do Ośrodka Czynnej Ochrony Płazów i Gadów. Niegdyś, ze względu na naturalny wypływ cieplicy, istniały w tym miejscu baseny. Aktualnie po basenach i infrastrukturze nie pozostał żaden większy ślad. Jedynie dwa jeziorka, w które są miejscem rozrodu płazów. Jeśli ktoś chce zobaczyć, jak to miejsce tętni żabim życiem, to warto zajrzeć tu wiosną.

Wędrówka Doliną Olczyską

Po krótkiej wizycie w ośrodku kontynuujemy wędrówkę na Wielki Kopieniec. Najpierw podążamy szeroką Doliną Olczyską. Po lewej stronie płynie wartko Potok Olczyski. Latem zacieniona dolina i miły chłód bijący od strumyka, jest prawdziwym ukojeniem. Zimą oraz w chłodne dni, warto ciepło się ubrać. Początkowo prawie płaska trasa zaczyna po kilku minutach delikatnie piąć się ku górze. Kilka razy przekraczamy potok.

W końcu po prawej stronie otwierają się widoki na zbocza Nosala. Po lewej widać już nasz cel, czyli Wielki Kopieniec. Docieramy do pierwszej na szlaku polany Brylówka. W tym miejscu znajdują się ławeczki oraz tablica informacyjna z ciekawostkami o korniku drukarzu. Doskonale widać Nosal, Mały Kopieniec, a także Wielką Królowę Kopę, którą mija się, idąc niebieskim szlakiem z Kuźnic na Halę Gąsienicową. 

Olczyska Polana i Olczyskie Wywierzysko

Zielony szlak, którym podążamy, prowadzi nas szeroką i wygodną ścieżką ku Olczyskiej Polanie. Po dotarciu do polany warto zboczyć kawałek ze szlaku i skierować się na żółty szlak, w kierunku Nosalowej Przełęczy. Po niespełna 300 metrach dotrzemy do miejsca, gdzie ścieżka zbacza w lewo, w kierunku Olczyskiego Wywierzyska. Jest to największe w polskich Tatrach wywierzysko. Daje ono początek Olczyskiemu Potokowi. Co ciekawe wywierzysko to odwadnia dolinę Pańszczycy, którą biegnie szlak na Krzyżne. Jak można przeczytać w przewodniku Józefa Nyki, woda, która ucieka z doliny Pańszczycy przez ponory, wypływa właśnie tu. Ucieczkę i wypływ wody dzieli 3,3 km i 40 godzin płynięcia korytarzami i szczelinami. 

Wielki Kopieniec

Olczyska Polana i szlak na Wielki Kopieniec

Po zobaczeniu Olczyskiego Wywierzyska wracamy na Olczyską Polanę i kierujemy się w stronę Polany Kopieniec. Skręcamy na drewniany mostek na Olczyskim Potoku i podążamy za zielonymi znakami. Po lewej stronie widzimy Wielki Kopieniec. Szlak początkowo wznosi się lekko pod górę i wkracza do lasu. Powoli nabieramy wysokości. Tuż przed linią drzew warto zerknąć za siebie i spojrzeć na Giewont, który z tej perspektywy prezentuje się zupełnie inaczej niż widziany, chociażby z Zakopanego. 

Coraz bardziej stromym szlakiem podążamy przez las. Pod nogami mamy ułożony ”chodniczek” z dużych głazów. Latem jest to przyjemna wędrówka w cieniu drzew. Zimą jest chłodno, a głazy bardzo często są oblodzone. Dlatego też bardzo polecam mieć na butach, chociażby raczki, a w rękach kije trekkingowe. Szlak na Wielki Kopieniec należy do łatwych, jednak zima w Tatrach nie zna litości — o butach typu adidaski ze śliską podeszwą polecam nawet nie myśleć 🙂 

Wędrówka przez las zwieńczona jest stromym podejściem na Polanę Kopieniec. Chwila wysiłku nagrodzona zostaje pięknym widokiem na rozległą polanę. Pierwsze co ujrzymy to drewniane szałasy — pozostałość po wypasie owiec. Warto obejrzeć się przez prawe ramie i zerknąć na przepięknie prezentujące się szczyty Tatr Wysokich. Na Polanie Kopieniec można zrobić sobie przerwę — są tu ławki i stół. Wiosną kwitną krokusy.

Polana Kopieniec — Wielki Kopieniec

Z Polany Kopieniec na Wielki Kopieniec prowadzi krótki, ale stromy szlak. Jest to jeden z dwóch wariantów wejścia na szczyt. Druga ścieżka znajduje się na przeciwległym skraju polany. Jest dłuższa, ale ma łagodniejszy profil. Nią będziemy schodzić z Wielkiego Kopieńca. 

Podążając wciąż za zielonymi znakami, podchodzimy szybko pod górę. Według znaków na szczyt mamy 15 minut. W rzeczywistości przejście tego odcinka nie powinno zająć więcej niż 10 minut. Szlak z każdym krokiem staje się coraz bardziej widokowy. Po lewej stronie roztacza się piękny widok na tatrzańskie szczyty. Za nami powoli wyłaniają się Tatry Bielskie. Uroczo wygląda Polana Kopieniec wraz ze znajdującymi się na niej szałasami. 

Wielki Kopieniec

Po dotarciu na szczyt otwiera się pełny widok na całą okolicę. Widać Zakopane, szczyty od słowackich Tatr Zachodnich — Osobita, aż po Tatry Bielskie. W oddali majaczy Pilsko i Babia Góra. Ponadto Gorce i Pieniny. Wielki Kopieniec jest doskonałym punktem obserwacyjnym i przyznam szczerze, że jest to mój ulubiony tatrzański szczyt, na który można dotrzeć w krótkim czasie i nacieszyć się widokami. 

Chociaż wydaje się niepozorny na tle tatrzańskich kolosów, to mieliśmy tu zajęcia z kursu zimowej turystyki wysokogórskiej i był to doskonały punkt do ćwiczeń hamowania czekanem 🙂 

Wielki Kopieniec — Polana Kopieniec — Toporowa Cyrhla — Jaszczurówka

Z Wielkiego Kopieńca można wrócić na Polanę Kopieniec taką samą drogą lub przejść przez wierzchołek i udać się w kierunku północnym. Zejdziemy wtedy na północy kraniec Polany Kopieniec. I taki wariant wędrówki polecam. Zejście na polanę jest naprawdę piękne – wręcz jak z pocztówki! 

Po dotarciu do polany mamy do wyboru dwie opcje powrotu do Jaszczurówki. 

  1. Przechodzimy przez całą długość polany i wracamy taką samą drogą,
  2. skręcamy w lewo, w kierunku Toporowej Cyrhli. 

Drugi wariant to zejście najpierw zielonym szlakiem do Hali Kopieniec. Tu zielony szlak krzyżuje się z czerwonym szlakiem, który biegnie z Psiej Trawki. Na skrzyżownaiu skręcamy w lewo i przyjemną ścieżką schodzimy w kierunku Toporowej Cyrhli. Mijamy kasę biletową TPN, następnie docieramy do zabudowań i bacówki. Przed bacówką skręcamy w lewo i po kilku minutach docieramy do szosy: Drogi Oswalda Balzera. To ta sama, główna droga, która prowadzi ku Palenicy Białczańskiej. 

Ostatni odcinek naszej wycieczki to wędrówka szosą w kierunku Jaszczurówki. Podążamy poboczem, a przy jednym z zakrętów, gdzie znajduje się przystanek autobusowy z zatoczką, przechodzimy na drugą stronę szosy, na chodnik. Po chwili skręcamy z chodnika w prawo, zgodnie z tabliczką z napisem Zakopane. Schodzimy po drewnianych schodkach i docieramy do słynnej Kaplicy w Jaszczurówce. Przechodzimy przez szosę, przecinamy parking i skrótem po schodkach przecinamy lasek. Następnie kierujemy się w lewo i po chwili stajemy u wylotu Doliny Olczyskiej. Tym samym zataczamy pętlę i kończymy wycieczkę na Wielki Kopieniec.

Informacje praktyczne

Trudność szlaku w naszej ocenie
  • Szlak na Wielki Kopieniec należy do łatwych i mało wymagających. Nie ma tu trudnych technicznie fragmentów, jednakże minimum kondycji fizycznej jest zalecane. Przede wszystkim przyda się szczególnie na podejściu na Polanę Kopieniec oraz na szczyt.
  • Ponieważ na proponowanej trasie nie ma schroniska, należy zabrać zarówno wodę jak i prowiant.
  • Zdecydowanie należy założyć trekkingowe z przyczepną podeszwą. Zejście z Polany Kopieniec jest strome, a skały są śliskie!
  • Bilet wstępu do TPN to koszt 8 PLN za bilet normalny, 4 PLN za bilet ulgowy. Aby uniknąć kolejek przy kasach, polecam zakupić bilet on-line lub przez aplikację SkyCash.

Mapa

Wejście na Wielki Kopieniec można także połączyć z wejściem na Nosal.

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 13

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

1 Comment

  1. Świetny opis pięknego szlaku. Zabrakło nam informacji o kaplicy w Jaszczurówce – zobaczcie tutaj : https://www.tatrafoto.pl/slub-w-kaplicy-na-jaszczurowce/ co prawda bardziej opisujemy tutaj śluby w tym miejscu, ale o samej kaplicy też napisaliśmy kilka słów!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności