Giewont – propozycje 5 szlaków prowadzących na szczyt Śpiącego Rycerza

Giewont
4.9
(39)

Giewont to bez wątpienia najpopularniejszy szczyt w Polsce. Co roku przyciąga rzesze turystów, którzy marzą, aby się na niego wspiąć. Jak przygotować się do wyprawy oraz który szlak najlepiej wybrać? Jakie trudności czekają na szlaku i jak wygląda ciąg łańcuchów, który prowadzi na szczyt? Zapraszam Was do lektury, bo na Giewont podchodziłam już z każdej możliwej strony i chętnie podzielę się wrażeniami.

Giewont — co warto wiedzieć, zanim wyruszysz na szlak?

Na początku warto odpowiedzieć sobie, czy Giewont to odpowiedni szczyt na swoją pierwszą tatrzańską wędrówkę? O ile dotarcie do Wyżniej Kondrackiej Przełęczy nie powinno sprawiać problemów, o tyle fragment z łańcuchami sprawia trudność wielu osobom. Warto wziąć pod uwagę, że ostatnia prosta na szczyt wiedzie po eksponowanym terenie, a skały, po których podchodzimy, są bardzo mocno wypolerowane i tym samym śliskie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że wyjście na Giewont wymaga braku czułości na ekspozycje. Dlatego też, jeżeli masz lęk wysokości, przeraża Cię eksponowany teren i duża przestrzeń, to zastanów się, czy aby na pewno to wycieczka dla Ciebie.

Zaznaczam, że nie mam zamiaru nikogo straszyć, jednak widziałam na Giewoncie różne zachowania i wiem, że niektóre osoby absolutnie nie powinny się tam wybierać, bez uprzedniego sprawdzenia jak zareagują w takim terenie.
Słynne są także kolejki na Giewont, które powstają zazwyczaj z powodu przerażonego turysty, który źle przeliczył swoje siły na zamiary. Zdecydowanie więc warto na Giewont wybrać się poza sezonem letnim lub wyjść wcześnie rano na szlak, aby uniknąć tłumów.

Giewont — łańcuchy

Ostatnia prosta na Giewont prowadzi po eksponowanym terenie, który ubezpieczony jest ciągiem łańcuchów. Od momentu, kiedy zaczynają się sztuczne ubezpieczenia, szlak staje się JEDNOKIERUNKOWY. Podchodząc na szczyt, zgodnie z oznaczeniami kierujemy się w prawo. Najpierw po kamiennych stopniach, a następnie po kamiennych płytach wspinamy się pod górę. W pewnym momencie będziemy musieli mocno podciągnąć się na łańcuchu i zaprzeć nogami, aby pokonać skalną półkę. Później czeka nas kolejne wejście wzdłuż łańcuchów, po płytach, w których wykute są skalne stopnie. Należy zachować tu dużą uwagę, ponieważ fragment ten jest bardzo mocno wypolerowany i łatwo o poślizgnięcie się. Ostatnia część podejścia będzie wymagać niewielkiej wspinaczki, która przy pomocy łańcucha nie powinna sprawiać trudności. Po pokonaniu tego fragmentu szlaku docieramy na szczyt.

Zejście z Giewontu znajduje się po zachodniej stronie szczytu. Początkowo musimy pokonać niewielki skalny uskok, a następnie po stopniach i płytach zejść w dół. Tworzą się tu spore zatory, dlatego też polecam schodzić tyłem i asekurować się przy pomocy łańcucha. Zejście przodem w moim odczuciu jest zarówno bardziej niebezpieczne, jak i niewygodne. Z moich obserwacji wynika, że największą trudność sprawia pokonanie ostatniej sekcji łańcuchów. Należy tam zrobić dość duży krok, aby zejść ze stromo ułożonych skalnych płyt.

Szlak na Giewont — który wybrać?

Trasa numer 1

Kuźnice – Hala Kondratowa – Kondracka Przełęcz – Wyżnia Kondracka Przełęcz – Giewont

Trasa ta jest zdecydowanie najpopularniejszą drogą na Giewont. Rozpoczyna się w Kuźnicach i bardzo łatwym szlakiem prowadzi najpierw w okolice Kalatówek, a następnie na Halę Kondratową gdzie znajduje się Schronisko PTTK. Od Hali Kondratowej szlak prowadzi wzdłuż północnego skraju Polany Kondratowej. Następnie nieregularnymi zakosami wznosi się coraz wyżej, a my szybko nabieramy wysokości. Początkowo trasa jest mało widokowa, jednakże z każdym krokiem pojawiają się coraz szersze panoramy. Po około 1 godzinie i 15 minutach od wyruszenia spod schroniska na Hali Kondratowej docieramy na Kondracką Przełęcz. Podziwiać stąd można piękne panoramy Tatr Wysokich, Kasprowy Wierch oraz okolicę Hali Kondratowej. Bardzo ładnie prezentuje się także sylwetka Giewontu, która z tej perspektywy wygląda inaczej niż ta widziana z Zakopanego. Od Kondrackiej Przełęczy podchodzimy wzdłuż pasma kosodrzewiny do Wyżniej Kondrackiej Przełęczy. Stamtąd już kilkanaście minut dzieli nas od szczytu. Oczywiście pod warunkiem, że nie ma tłumów ludzi i zatorów na łańcuchach. 

Do Kuźnic można wrócić taką samą trasą lub urozmaicić sobie wędrówkę i wybrać jeden z wariantów, które opisane są poniżej.

MAPA TRASY

Trasa numer 2

Kuźnice – Hala Kondratowa – Przełęcz pod Kopą Kondracką – Kopa Kondracka – Kondracka Przełęcz – Giewont – Kondracka Przełęcz – Hala Kondratowa – Kuźnice

Bardzo przyjemna i piękna widokowo trasa pętla, która zaczyna się i kończy w Kuźnicach. Początkowo szlak biegnie w kierunku Kalatówek i na Halę Kondratową, gdzie znajduje się schronisko PTTK. Następnie kierujemy się w stronę Doliny Kondratowej i zielonym szlakiem rozpoczynamy podejście na Przełęcz pod Kopą Kondracką. Trasa początkowo wiedzie po dość płaskim terenie dnem Doliny Kondratowej. Po prawej stronie widać bardzo dobrze niebieski szlak, którym później będziemy schodzić z Kondrackiej Przełęczy. Po przejściu Doliny Kondratowej zielony szlak zaczyna stopniowo wznosić się ku górze. Podejście jest trochę żmudne jednakże warte każdego wysiłku. Po mniej więcej godzinie od wyruszenia z okolicy schroniska docieramy do regularnych zakosów, które biegną równolegle do Długiego Żlebu Kondratowego i wyprowadzają nas na Przełęcz pod Kopą Kondracką. Pokonanie tego odcinka trasy zajmuje około 1 godzinę 30 minut.

Z Przełęczy pod Kopą Kondracką ruszamy na Kopę Kondracką. Trasa jest bardzo łatwa i przyjemna, a podejście powinno zająć około 15 minut. Warto podczas wędrówki zerknąć za siebie i podziwiać panoramę Tatr Wysokich. Idealnie widać także szlak, który prowadzi tu z Kasprowego Wierchu przez Goryczkową Czubę. 

Kopa Kondracka

Po dotarciu do Kopy Kondrackiej zdecydowanie polecam zrobić sobie krótką przerwę i cieszyć się widokami. Kopa jest świetnym punktem widokowym i podziwiać stąd można panoramy w każdym kierunku. Z tej perspektywy Giewont prezentuje się niebywale skromnie i wygląda jak mała góra, która leży u stóp Czerwonych Wierchów. Przy dobrej widoczności fantastycznie prezentują się stąd Tatry Wysokie, a także cała okolica Zakopanego. Widać również Gorce, masyw Babiej Góry i Policy

Z Kopy Kondrackiej kierujemy się na Kondracką Przełęcz. Trasa jest przepiękna widokowo i wiedzie bardzo przyjemnym szlakiem. Podczas wędrówki cały czas widać sylwetkę Giewontu, Dolinę Małej Łąki i masywne ściany Wielkiej Turni. Po dotarciu do Kondrackiej Przełęczy kierujemy się na Wyżnią Kondracką Przełęcz i na Giewont.
Z Giewontu wracamy do Kondrackiej Przełęczy i niebieskim szlakiem schodzimy na Halę Kondratową, a następnie do Kuźnic. Wycieczkę można sobie oczywiście urozmaicić i np. z Kondrackiej Przełęczy zejść do Doliny Małej Łąki i trasę zakończyć w Groniku.

MAPA TRASY

Trasa numer 3

Dolina Strążyska – Polana Strążyska – Przełęcz w Grzybowcu – Wyżnia Kondracka Przełęcz – Giewont

UWAGA: Szlak na odcinku Przełęcz w Grzybowcu – Wyżnia Kondracka Przełęcz, ze względu na duże zagrożenie lawinowe jest zamknięty od 1 grudnia do 15 maja.

Trasa rozpoczyna się u wylotu Doliny Strążyskiej. Najpierw czerwonym szlakiem kierujemy się ku Polanie Strążyskiej. Jest to najmniej wymagająca część wędrówki. Po dotarciu do polany ukazuje się piękny widok na północną ścianę Giewontu. Są tu także stare szałasy pasterskie, herbaciarnia oraz słynna skała Sfinks. Zgodnie ze znakami na Polanie Strążyskiej, skręcamy w prawo i przechodzimy przez Strążyski Potok. Od teraz czerwono czarnym szlakiem, będącym częścią Drogi pod Reglami, kierujemy się do Przełęczy w Grzybowcu. Fragment ten jest zdecydowanie najbardziej wymagającym odcinkiem całej trasy. Podejście do Przełęczy w Grzybowcu wiedzie lasem. Wysokości nabieramy bardzo szybko. W upalne dni fragment ten potrafi mocno dać w kość. Od Przełęczy w Grzybowcu kierujemy się zgodnie z czerwonymi znakami na Giewont. Podchodzimy chwilę przez las, a następnie trasa staje się coraz bardziej widokowa. Docieramy do pierwszego punktu widokowego, z którego wspaniale prezentują się Dolina Małej Łąki, monumentalna ściana Wielkiej Turni oraz Ciemniak.

Kolejno trasa nieznacznie kieruje się w dół, aby za chwilę ponownie wznieść się do góry. Szlak jest bardzo przyjemny. Prowadzi ścieżką, która najpierw wiedzie wzdłuż górnoreglowego lasu, a następnie przechodzi w piętro kosodrzewiny. Trasa staje się coraz bardziej widokowa. Cały czas widać Dolinę Małej Łąki i jej otoczenie, a w oddali Gorce i Beskid Żywiecki.

Zbocza Małego Giewontu

Czerwony szlak, którym się poruszamy, wiedzie stromym zboczem Małego Giewontu. Miejscami podłoże bywa dość sypkie lub śliskie. Pojawiają się też wapienne żłobki krasowe, które miejscami są mocno wypolerowane — zalecam więc zachować ostrożność podczas ich pokonywania. Najwięcej trudności na trasie może sprawić pokonanie skalnego żeberka — przy zejściu skały są bardzo wypolerowane i śliskie, a szlak mocno wyeksploatowany. Z całą pewnością warto mieć to na uwadze. Dalsza trasa wznosi się powoli ku górze, a pod nogami mamy sporo sypkiego materiału skalnego. Ścieżka momentami staje się dość wąska i sypka, ale jest to na szczęście krótki odcinek trasy. Kolejno szlak wyłożony jest wygodnymi skałami, które niczym stopnie wyprowadzają nas na niewielką przełęcz pod Małym Giewontem.

Na przełęczy zrobić można sobie krótką przerwę. Z tej perspektywy widać już szczyt Giewontu. Dalsza trasa prowadzi bardzo wygodnym szlakiem wśród gęstych kosówek na Wyżnią Kondracką Przełęcz. Z przełęczy już tylko kilkanaście minut dzieli nas od szczytu. 

Po zejściu ze szczytu można wybrać jeden z kilku szlaków, które zaprowadzą nas do dolin. Ja proponuję urozmaicić sobie trasę i jeśli są ku temu warunki oraz siły to polecam wejść na Kopę Kondracką, a następnie zejść na Przełęcz pod Kopą Kondracką i zielonym szlakiem zejść na Halę Kondratową, a dalej do Kuźnic. Cała trasa obfitować będzie w piękne widoki i zdecydowanie warto rozważyć taki wariant wędrówki.

MAPA TRASY

Trasa numer 4

Gronik – Dolina Małej Łąki – Wielka Polana Małołącka – Kondracka Przełęcz – Giewont 

Wędrówkę rozpoczynamy w Groniku i żółto niebieskim szlakiem kierujemy się w stronę Doliny Małej Łąki. Trasa jest bardzo wygodna — wiedzie wyremontowanym w 2016 roku żwirowym chodnikiem i spokojnie doprowadza nas do Doliny Małej Łąki, która swoim urokiem zachwyca o każdej porze roku. Warto zatrzymać się tu na chwilę i nacieszyć oczy widokami jednej z najpiękniejszych dolin w Tatrach. Szczególnie latem okolica prezentuje się bardzo wybornie — wszędzie kwitną kolorowe kwiaty, które w połączeniu z soczyście zieloną Wielką Polaną Małołącką tworzą sielski krajobraz.

Po krótkiej przerwie kontynuujemy wędrówkę żółtym szlakiem, który przecina całą polanę i wyprowadza nas do lasu. Zaczynamy stopniowo nabierać wysokości, a żółty szlak prowadzi nas w otoczeniu monumentalnych ścian Wielkiej Turni, Skoruśniaka oraz kotła Świstówki. Trasa pnie się coraz bardziej stromo pod górę i wyprowadza nas w okolice Mnichowych Turni. Następnie skręca w lewo, prowadząc nas Głazistym Żlebem. W tym momencie widać już cel naszej wędrówki, a konkretnie krzyż na szczycie Giewontu. Po lewej stronie góruje Siodłowa Turnia, na której lubią wypasać się kozice — warto więc rozglądać się w tym rejonie za tymi uroczymi mieszkańcami Tatr.

Szlak jeszcze przez chwilę wznosi się stromo ku górze, a następnie wkracza w pasmo gęstej kosodrzewiny i wyprowadza nas na Kondracką Przełęcz.
Stamtąd kierujemy się na Wyżnią Kondracką Przełęcz i na Giewont.
Ze szczytu do dolin wrócić można taką samą trasą lub urozmaicić sobie wędrówkę i wybrać jeden z dostępnych szlaków, lub wejść dodatkowo na Kopę Kondracką i zejść na Halę Kondratową i do Kuźnic.

MAPA TRASY

Trasa numer 5

Kuźnice – Myślenickie Turnie – Kasprowy Wierch – Goryczkowa Czuba – Przełęcz pod Kopą Kondracką – Kopa Kondracka – Kondracka Przełęcz – Wyżnia Kondracka Przełęcz – Giewont – Kondracka Przełęcz – Hala Kondratowa – Kuźnice 

Długa, ale przepiękna widokowo trasa, podczas której wejdziemy zarówno na Kasprowy Wierch, Kopę Kondracką jak i Giewont. Jest to jeden z moich ulubionych szlaków w Tatrach, a najbardziej lubię pokonywać tę trasę jesienią. Wędrówka obfituje w fantastyczne panoramy, które towarzyszą nam od Kasprowego Wierchu, aż do zejścia z Giewontu. 
Dokładny opis szlaku jest w TYM wpisie i tam Was odsyłam 🙂

Ps. Uroczy model oraz magnes w kształcie Giewontu możesz nabyć w sklepie Syćko. Jest to doskonała pamiątka po zdobyciu najpopularniejszego szczytu w Tatrach — link afiliacyjny.

Szukasz noclegu pod Tatrami?
Miło nam będzie jeśli zarezerwujesz swój nocleg poprzez naszą stronę. Dzięki temu zyskamy kilka groszy na prowadzenie i udoskonalanie naszego bloga  🙂
Dziękujemy i mamy nadzieję, że nasze treści są pomocne przy planowaniu Twoich wędrówek!  
Udanego pobytu i pięknych wspomnień!
Booking.com

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów: 39

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności