Turbacz – szlak pętelka z Łopusznej

Turbacz
5
(45)

Przyjemna i piękna widokowo trasa na Turbacz z Łopusznej. Brak tu trudności technicznych, są za to piękne widoki, podejścia przyspieszające bicie serca, a także wędrówka lasem i polanami.

Turbacz
Hala Długa

Łopuszna – Pucołowski Stawek

Wędrówkę rozpoczynamy na osiedlu Zarębek Niżni w Łopusznej, przy skrzyżowaniu szlaków czarnego z niebieskim. Ruszamy czarnym szlakiem, przechodzimy przez mostek biegnący nad potokiem Łopuszanka i kierujemy się na polną drogę. Maszerujemy drogą około 10 minut. Docieramy do niewielkiego cieku wodnego, przechodzimy przez prowizoryczny mostek. Po jego przekroczeniu wchodzimy na węższą, polną drogę. Po kilku kolejnych minutach dotrzemy do miejsca, w którym rozchodzą się: czarny szlak i ścieżka edukacyjna. Tu zgodnie z czarnym szlakiem kierujemy się w lewo i wkraczamy do lasu. Od teraz będziemy coraz szybciej nabierać wysokości.

Po 10 minutach od rozejścia się szlaków docieramy do Polany Chowańcowa na której stoi zabytkowy, drewniany szałas. Przechodzimy przez polanę, skręcamy w lewo i rozpoczynamy podejście lasem. Maszerujemy 25 minut szlakiem przez las. Tu już z pewnością poczujemy szybsze bicie serca 🙂 Docieramy do Polany Srokówki i zgodnie z kierunkowskazem, odbijamy ze szlaku w lewo, w kierunku Pucołowskiego Stawku.

Pucołowski Stawek jest jednym z najwyżej położonych jezior beskidzkich. Zasilany jest tylko wodami opadowymi oraz wodami z topniejącego śniegu. Latem zagłębienie stawu porośnięte jest bujną roślinnością. Stawek znajduje się na Polanie Srokówki. Roztacza się stamtąd widok na Tatry i Kotlinę Nowotarską.

Pucołowski Stawek – Polana Jankówki – Polana Rąbaniska – Kiczora

Od Pucołowskiego Stawku wracamy na czarny szlak i kontynuujemy wędrówkę. Po 10 minutach marszu docieramy do granicy Gorczańskiego Parku Narodowego, a po kolejnych 30 minutach do Polany Jankówki. Tu znajduje się drewniany schron GPN, a w nim stół i dwie ławki. Jest to świetne miejsce na przerwę, a także spożycie posiłku.

Od schronu maszerujemy jeszcze 15 minut czarnym szlakiem, aż do Polany Rąbaniska. Tu skręcamy w lewo na czerwony szlak. Znaki informują nas, że na Turbacz mamy jeszcze 1 godzinę i 25 minut drogi. Rozpoczynamy marsz czerwonym szlakiem. Najpierw trasa prowadzi nas przez las, a po kilku minutach wychodzimy na rozległą i długą Polanę Zielenica. Polana znana jest ze swoich walorów widokowych. Pięknie prezentuje się południowa część Gorców — idealnie widać wieżę widokową na Magurkach. Jest także widok na Pieniny, Tatry i Jezioro Czorsztyńskie. Jak informuje tablica edukacyjna GPN, polana ta znajduje się na trasie migracji dużych ssaków drapieżnych. Przede wszystkim wilków, a czasami niedźwiedzi, których odciski łap oraz odchody można zauważyć w okolicy.

Od Polany Zielenica maszerujemy dość mocno nachylonym stokiem, który zarówno latem jak i zimą da się we znaki. Jest to jedno z najbardziej (jak nie najbardziej) wymagających kondycyjnie podejść na trasie. Latem dodatkową „atrakcją” są rzesze much, które są niesamowicie uporczywe! Na szczęście wszelkie trudy wynagradzają piękne widoki.
Po około 15 minutach intensywnego podejścia docieramy do Hali Młynska i Kiczory 1282 m n.p.m. Widoki, które się stąd roztaczają, są naprawdę piękne. Warto na chwilę przycupnąć na pniu czy drewnianej ławie i nacieszyć oczy cudownymi panoramami.

Kiczora – Turbacz

Z Kiczory na Turbacz mamy około 45 minut marszu. Kierujemy się zgodnie ze znakami, ścieżką prowadzącą nas nieznacznie w dół, ku Polanie Gabrowskiej. Maszerujemy kolejne minuty dość płaskim terenem, a następnie tracąc na wysokości, wchodzimy na Halę Długą, która znajduje się pod Turbaczem. Przy dobrej widoczności przepięknie widać Tatry. Uważam, że jest to jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w okolicy Turbacza 🙂
Znajdują się tu drewniane ławki, a także bacówka, która funkcjonuje latem. Jeśli marzycie o pikniku z pięknym widokiem, to zdecydowanie Hala Długa jest świetnym miejscem. Po przejściu przez Halę Długą czeka nas kilkuminutowe podejście do Schroniska PTTK Turbacz.

Hala Długa – wersja letnia

Schronisko PTTK Turbacz – Turbacz

Ze schroniska kierujemy się prosto na Turbacz. Na szczyt prowadzi czerwony szlak, a wędrówka zajmuje nam około 7 minut. Po krótkim pobycie na szczycie wracamy do schroniska i jemy posiłek. Przy dobrej widoczności ze schroniska podziwiać można Tatry i Jezioro Czorsztyńskie. Schronisko prowadzi restaurację, a także kawiarnię, która znajduje się na parterze. Jest także okienko sprzedaży, gdzie serwowane są głównie zimne napoje i przekąski.

Schronisko PTTK Turbacz – Wisielakówka – Bukowina Waksmundzka

Od schroniska kierujemy się niebieskim szlakiem w kierunku Nowego Targu/Kowańca — później na trasie będą znaki prowadzące do Łopusznej. Szlak ten biegnie równolegle do szlaku zielonego i żółtego. Najpierw schodzimy wąską, stromą ścieżką, a następnie rozległą trasą maszerujemy w kierunku rozejścia się szlaków przy Wisielakówce. Na rozejściu wybieramy trasę, która odbija lekko w lewo i kierujemy się niebieskim szlakiem do Łopusznej. Znaki informują nas, że do celu mamy 2 godziny 15 minut. Trasa ta pokrywa się częściowo z zielonym szlakiem, którym na Turbacz dotrzemy z Kowańca. Szlak prowadzi nas cały czas delikatnie w dół.

Po około 15 minutach docieramy do kolejnego rozejścia się szlaków. Skręcamy w lewo zgodnie z niebieską strzałką. Następnie maszerujemy cały czas ścieżką przez las, później wzdłuż gospodarstw i domów. Na końcu szlak skręca z drogi w prawo, na bardzo stromą leśną ścieżką. Po przejściu stromego odcinka docieramy do polany, na której znajdują się drewniane szałasy. Przechodzimy przez metalowy mostek i wchodzimy na asfaltową drogę. Maszerujemy szosą przez osiedle Średni Zarębek i po chwili docieramy do miejsca, w którym zostawiliśmy samochód, tym samym zataczając pętlę na Turbacz.

Informacje praktyczne

  • Samochód zaparkować można w okolicy skrzyżowania szlaków niebieskiego i czarnego na osiedlu Zarębek Niżni.
  • Nasz czas przejścia wraz z godzinną przerwą w schronisku to 6 godzin.
  • Trasa jest bardzo przyjemna i brak tu trudności technicznych. Nada się na wędrówkę zarówno latem jak i zimą.
  • Jeżeli planujecie wędrówkę zimą, to przydatne będą raczki — z całą pewnością ułatwią wiele zejść 🙂

Mapa

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 45

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

1 Comment

  1. Szlak piękny zima i wiosna polecam

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności