Stare Wierchy i Turbacz z Obidowej

Stare Wierchy
4.8
(26)

Wędrówka podczas której odwiedzimy dwa gorczańskie schroniska – Stare Wierchy i Turbacz. Szlak o małym stopniu trudności i niewielkich przewyższeniach. Idealny na weekendową wędrówkę. Proponowana trasa jest pętelką. Zaczyna się i kończy w Obidowej.

Stare Wierchy Turbacz

Obidowa – Stare Wierchy

Wędrówkę rozpoczynamy w miejscowości Obidowa. Od parkingu samochodowego ruszamy zgodnie ze szlakowskazem zielonym szlakiem w stronę schroniska Stare Wierchy. Wędrówka z tego miejsca do Starych Wierchów ze względu na przewyższenie które musimy pokonać jest najbardziej wymagającym fragmentem całej trasy. Podejście wiedzie najpierw wśród zabudowań, a następnie po leśnej ścieżce usłanej kamiennymi głazami. Już od początku szybko nabieramy wysokości i rozgrzewamy mięśnie 😉 Maszerujemy przez las około 40 minut i docieramy do pierwszego na naszej trasie schroniska Stare Wierchy.

W schronisku dostępna jest restauracja (warto zaznaczyć, że karmią tu bardzo dobrze 😉 ), toaleta, miejsce na ognisko, ławki i stoły (niektóre wraz z parasolami), leżaki. Przy schronisku jest bardzo dużo miejsca, istnieje możliwość gry w siatkówkę.

Stare Wierchy – Turbacz

Ze Starych Wierchów na szczyt Turbacza wiedzie czerwony szlak dedykowany na 2:20 h. Trasa należy do łatwych, ale niestety mało widokowych ponieważ w większości wiedzie przez las. Momentami mijamy polany z których roztaczają się widoki na szczyty Gorców i Beskidów. Nie ma tu ciężkich podejść ani żadnych trudności technicznych. W związku z tym śmiało można powiedzieć, że poradzi sobie każdy kto chodzi po górach 😉
Nasza wskazówka – kiedy dotrzecie do rozwidlenia szlaków ze znakami na Turbacz i Schronisko pod Turbaczem polecamy najpierw pójść na szczyt Turbacza. Z doświadczenia wiemy, że w drodze powrotnej z pełnym po obiedzie brzuchem lepiej schodzi się w dół niż idzie pod górę 😉
W przeciwieństwie do pokonywanej dotąd czerwonym szlakiem trasy, ostatnia prosta na Turbacz wymaga większego wysiłku. Ścieżka prowadzi mocniej pod górę, maszeruje się po wyrzeźbionych i umocnionych drewnianymi belkami stopniach.

Szczyt Turbacza i Schronisko PTTK im. Władysława Orkana na Turbaczu

Turbacz jest najwyższym szczytem Gorców i należy do Korony Gór Polski. Ze szczytu do schroniska prowadzi czerwony szlak, którym idzie się zaledwie kilka minut. Schronisko na Turbaczu jest jednym z najlepszych schronisk w jakim byliśmy. Znajduje się tu restauracja (bardzo dobrze karmią, ceny jednak są dość wysokie, ale porcje solidne), na parterze jest kawiarnia (otwarta w maju 2018). Na zewnątrz są stoły i ławki, leżaki, miejsce na ognisko wraz z altaną. W pogodny dzień widać pięknie panoramę Tatr.

Turbacz – Obidowa

Ze schroniska na Turbaczu kierujemy się w stronę Obidowej najpierw żółtym szlakiem aż do Wisielakówki, będącej górną częścią Polany Świderowej. Na polanie nasz szlak zbacza w prawo (wciąż żółty) i kontynuujemy wędrówkę aż do skrzyżowania z czarnym szlakiem na Bukowinie Miejskiej. Następnie maszerujemy czarnym szlakiem aż do skrzyżowania z zielonym szlakiem na Bukowinie Obidowskiej. Warto zaznaczyć, że zielony szlak jest najbardziej stromym odcinkiem którym przyjdzie nam schodzić. Z zielonego szlaku schodzimy już bezpośrednio na parking samochodowy w Obidowej.

Informacje praktyczne

Trudność szlaku w naszej ocenie
  • Samochód zostawić można na parkingu w Obidowej – opłata 15 zł za dzień.
  • Proponowana trasa jest pętelką. Zaczyna się i kończy w Obidowej.
  • Szlak należy do łatwych, brak tu technicznych trudności.
  • Trasa Obidowa-Stare Wierchy często wybierana jest przez rodziny z dziećmi ze względu na łatwe podejście oraz dostępność infrastruktury dla dzieci w Schronisku PTTK Stare Wierchy.
  • W schronisku na Turbaczu można płacić kartą zarówno w restauracji jak i w kawiarni.
  • Na szlak można wejść z psem.

Nocleg

Ponieważ Gorce to wspaniałe miejsce na weekendowy czy wakacyjny wypoczynek, warto zatrzymać się tu na dłużej niż jeden dzień. Ze względu na to, że mieliśmy okazję tu nocować z czystym sumieniem polecamy Wam nocleg w domkach w Klikuszowej. Domki są nowe, dostępne dla turystów od sierpnia 2019, świetnie wyposażone i czyste. Dodatkowym bonusem jest położenie z dala od drogi, miejsce na ognisko, plac zabaw dla dzieci i widok na Tatry 😉
Namiary na świetne domki w Gorcach znajdziecie pod tym linkiem.

Mapa

Zobacz także propozycję wędrówki na Turbacz zielonym szlakiem z Kowańca

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 26

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności