Wieże widokowe, to jedna z atrakcji turystycznych, która nieodpłatnie dostępna jest na kilku szczytach w Małopolsce. Ich dużym plusem jest możliwość podziwiania wspaniałych panoram, a także wschodów i zachodów słońca. Na szczytach wieże widokowe dość sprytnie wkomponowały się w krajobraz oraz spowodowały, że turyści chętniej odwiedzają dane miejsce.
W tym wpisie przedstawię kilka wież widokowych, które odwiedziliśmy podczas naszych wędrówek.
Wieże widokowe, a środowisko – co warto wiedzieć?
Oczywiście poza walorami krajobrazowymi jakich dostarczają turystom wieże widokowe, należy wziąć pod uwagę ewentualny wpływ takich konstrukcji na środowisko. Wieże widokowe, same w sobie są wobec środowiska neutralne. Oczywiście pod warunkiem, że są postawione zgodnie z zasadami sztuki budowlanej. Problem może pojawić się wtedy, kiedy do ich budowy zostaną użyte niskiej jakości materiały np. farby, które nie będą w stanie wytrzymać warunków atmosferycznych. Jeżeli doszłoby do takiej sytuacji, to łuszcząca się z wieży widokowej farba może przedostać się do środowiska i je zanieczyścić. Kontrowersje budzi często także transport materiałów z których ma powstać wieża. Mam tu na myśli rozjeżdżanie szlaków i naruszenia siedlisk roślin czy zwierząt. Myślę, że warto o tym wspomnieć, bo sama budowa jednak w jakiś sposób ingeruje w otoczenie i może wpłynąć na otaczającą je przyrodę, a my jako turyści powinniśmy być tego świadomi 🙂
Problem wpływu wież i platform widokowych na środowisko, porusza Karolina, autorka bloga agrafkageografka.pl. Na przykładzie Karkonoszy i budowy platformy na Złotym Widoku, przedstawia wpływ takiej inwestycji na środowisko.
Regulamin wież widokowych.
Każda z wież widokowych ma umieszczony w dolnej części konstrukcji regulamin korzystania. Warto przed wejściem zapoznać się z tablicą informacyjną i oczywiście stosować do zaleceń. Przede wszystkim należy sprawdzić ile osób jednocześnie może przebywać na wieży, a także jak zachować się będąc na wieży widokowej. Dlatego też polecam przed wejściem przeczytać regulamin dla bezpieczeństwa swojego oraz innych. W tym miejscu podzielę się historią, która spotkała nas na wieży widokowej pod Jaworzem.
Pogodny, ładny dzień. Stoimy na najwyższym poziomie wieży widokowej pod Jaworzem w Beskidzie Wyspowym. W pewnym momencie dołącza do nas para. Widzę, że chłopak ma w ręce walizeczkę z napisem DJI. Myślę sobie – nie, nie możliwe, żeby ktoś wpadł na pomysł uruchomienia drona na szczycie wieży widokowej. A jednak…
Kiedy widzimy, że chłopak rozkłada sprzęt i przymierza się do uruchomienia drona, Grzesiek sugeruje żebyśmy zeszli. Tak też robimy. On schodzi pierwszy, ja idę kilka kroków za nim. Kiedy jestem już na dole i pokonuje ostatnie schody, słyszę jak Grzesiek woła „Ola uważaj”. W tym momencie, tuż obok mnie spada z hukiem na ziemię dron. Nie będę gdybać, co by było gdyby… jednakże cieszę się, że byłam jeszcze pod zadaszeniem, a dron rozbił się o belkę tuż obok mnie i spadł obok wieży. Niestety nieroztropność ludzi jest czasem przerażająca. Szczególnie nieodpowiedzialne było to, że pod wieżą przebywało kilka rodzin z małymi dziećmi. Na szczęście dron nikogo nie uszkodził, ale wnioski możecie wyciągnąć sami. Dodam, że przestrzeń pomiędzy belkami na wieży jest dość mała i trzeba mieć naprawdę duże umiejętności i być ich pewnym, żeby w ogóle pomyśleć o takim starcie dronem.
Wieże widokowe w Beskidzie Wyspowym
Mogielica
Wieża znajduje się na szczycie najwyższego wzniesienia Beskidu Wyspowego. Konstrukcja jest drewniana, ma 20 metrów wysokości. Na samej górze znajduje się zadaszony taras. Widoki z wieży są naprawdę piękne. W słoneczne dni i przy dobrej przejrzystości powietrza, pięknie prezentują się Tatry, Pieniny, Gorce. Widać także pozostałe szczyty Beskidu Wyspowego czy szczyty Beskidu Żywieckiego z wyraźnie odznaczającą się Babią Górą.
Obecnie wieża z powodu złego stanu technicznego nie jest dostępna dla turystów. Z informacji, które uzyskałam w urzędzie gminy Mszana Dolna wynika, że w ciągu najbliższego roku na miejscu obecnej wieży ma powstać zupełnie nowa konstrukcja.
Jeśli wybieracie się na Mogielicę to wejść możecie zielonym szlakiem z Przełęczy Rydza – Śmigłego. Niebieskim szlakiem z Jurkowa lub przepięknym widokowo szlakiem Półrzeczek i przez Krzysztonów dotrzeć na Polanę Stumorgową, wejść na Mogielicę i zejść do Jurkowa. Stamtąd asfaltową drogą wrócić do Półrzeczek.
Jaworz
Jaworz, to zalesiony szczyt, który znajduje się w Paśmie Łososińskim. Biegnie przez niego niebieski szlak, którym dotrzeć możemy zarówno od strony Limanowej lub Pisarzowej przez Sałasz, jak i od strony Rojówki. O ile z samego szczytu widoków nie doświadczymy, to z polany, która znajduje się nieopodal szczytu, rozciągają się przepiękne widoki na Pogórze Rożnowskie z wyraźnie widocznym Jeziorem Rożnowskim. Widać także Beskid Sądecki, Beskid Niski, Gorce, a przy dobrej pogodzie Tatry. Oczywiście pięknie prezentują się także szczyty Beskidu Wyspowego.
Na polanie postawiona została 20 metrowa wieża widokowa. Z jej szczytu widoki są jeszcze piękniejsze i bardziej rozległe.
Tuż obok wieży stoi drewniana wiata z ławkami i stołem. Jest także miejsce na ognisko czy grilla. Ze względu na łatwość dostępu do wieży jest ona licznie odwiedzana przez turystów, również tych najmłodszych. Od strony Rojówki gdzie zostawić można samochód, spacer pod wieżę widokową to 15-20 minut, podczas których trzeba pokonać około 1 kilometr.
Modyń
Obecnie z inicjatywy gminy Łącko, na Modyni trwa budowa wieży widokowej. Wieża ma stanąć do końca czerwca 2021. Podczas naszej wizyty w grudniu 2020 na miejscu budowy znajdowały się fundamenty. Modyń jest jednym z najwyższych szczytów Beskidu Wyspowego, dlatego też z wieży z całą pewnością będą rozciągać się fantastyczne widoki.
Cztery kolejne wieże widokowe znajdują się na terenie Gminy Ochotnica Dolna.
Powstały w latach 2014-2015 w ramach programu „Enklawa aktywnego wypoczynku w sercu Gorców – szlaki turystyki rowerowej, pieszej i narciarskiej w Gminie Ochotnica Dolna„
Każda z tych wież jest bardzo solidną, osadzoną na betonowym fundamencie, drewnianą konstrukcją. Wieże są zadaszone, a na ich szczycie znajdują się tarasy widokowe wraz z opisem panoram na cztery strony świata. Konstrukcje mają 20 metrów wysokości, a schody które prowadzą na ich szczyt są obudowane. Dzięki temu osoby, które obawiają się przestrzeni i nie przepadają za widokiem dziur pod nogami mogą poczuć się swobodniej. Na każdej z wież zamontowane są kamery, które przekazują obraz na żywo. Przynajmniej w założeniu, ponieważ kamery częściej nie działają niż działają.
Wieże widokowe w Beskidzie Sądeckim
Koziarz
Koziarz to szczyt, który położony jest w zachodniej części Pasma Radziejowej. Ma wysokość 943 m n.p.m. Postawiona na jego szczycie w 2015 roku wieża widokowa, spowodowała, że Koziarz zyskał „drugie życie”. Mocno zalesiony szczyt miał dość ograniczone walory widokowe, jednakże solidna konstrukcja wieży zmieniła ten stan rzeczy. Z wieży widokowej roztaczają się przepiękne panoramy na Gorce, Tatry, Pieniny, Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy, a także na Magurę Spiską.
Podczas naszej wiosennej wizyty przejrzystość powietrza nie była zachwycająca, jednakże widoki i tak bardzo przypadły nam do gustu. Jeżeli wybieracie się na Koziarz, to polecam Wam wędrówkę zielonym szlakiem z Tylmanowej.
Wieże widokowe w Gorcach
Gorc
Gorc zlokalizowany jest we wschodniej części Gorczańskiego Parku Narodowego. Prowadzą na niego między innymi szlaki z Rzek, ze Szczawy, z Ochotnicy Dolnej. Na Gorc można wejść przy okazji dłuższej wędrówki. Ze swojej strony proponuję piękną trasę pętelkę z Rzek przez Gorc Troszacki, Kudłoń, Turbacz. Po drodze mija się przepiękne polany widokowe. Trasa ma około 32 km , dlatego też polecam przejść ją latem, kiedy dzień jest dłuższy. Wtedy też wędrówkę zwieńczyć zachodem słońca oglądanym z wieży widokowej.
Dość popularny jest także czerwony szlak z Zasadnego. Wędrówka jest o wiele mniej widokowa ale za to krótsza. Ta propozycja świetnie sprawdzi się zimą.
Dodam jeszcze, że wieża widokowa na Gorcu to jeden z najlepszych punktów lokalizacyjnych w tym paśmie. Z uwagi na to, że wieża jest doskonale widoczna, patrząc na Gorce np z Beskidu Wyspowego można zorientować się w terenie i utrwalić sobie lokalizację poszczególnych pasm i szczytów.
Lubań
Wieża widokowa na Lubaniu podobnie jak ta na Gorcu zapewnia przepiękne widoki. Na 30 metrowej wieży umieszczone są tablice z opisem panoram. Jest również pieczątka, którą można wbić do książeczki GOT – pod warunkiem, że pieczątka nie zamarzła.
Z wieży rozciągają się widoki na Tatry, Pieniny, Gorce, Jezioro Czorsztyńskie, Magurę Spiską. Pięknie prezentuje się podszczytowa polana na której zlokalizowana jest baza namiotowa na Lubaniu. Warto wiedzieć, że na Lubaniu planowana jest budowa nowego schroniska górskiego.
Jeżeli planujecie wyjście na Lubań, to polecam trasę niebieskim szlakiem z Ochotnicy Dolnej.
Magurki
Magurki to jak dotąd najmniej popularne miejsce w Gorcach, gdzie znajduje się wieża widokowa. Myślę, że z biegiem czasu to się zmieni, ponieważ Magurki to naprawdę piękne i ciekawe miejsce. Z wieży widokowej roztaczają się fantastyczne panoramy – między innymi na Tatry i Pieniny, Gorce, Beskid Niski, Pasmo Radziejowej. Wieża zlokalizowana jest na rozległej polanie, która w ciepły i słoneczny dzień jest idealnym miejscem na piknik na łonie natury. Na Magruki dotrzeć można na dwa sposoby – opisy szlaków znajdziecie w TYM wpisie. Poza walorami krajobrazowymi Magurki zapewniają także atrakcje kulturowe i historyczne. Warto przejść się Szlakiem Kultury Wołoskiej oraz odwiedzić miejsce katastrofy samolotu B-24J zwane „Uroczyskiem Pamięci”.
To już wszystkie wieże widokowe, które odwiedziliśmy. Wpis będzie oczywiście uzupełniany. Was zachęcam do podzielenia się opinią na tematy wież widokowych. Nie tylko w Małopolsce, ale także w innych miejscach w Polsce.
Joanna
22 listopada 2022 at 10:56 AMKocham wieże widokowe i powracam na nie często, zwłaszcza na te w Gorcach. Pięknie je opisałaś. Czekam na kolejne 😊