Sarnia Skała – miejsce z pięknym widokiem na Giewont

Tatry, Sarnia Skała widok na Giewont
5
(3)

Sarnia Skała to szczyt, z którego rozpościera się przepiękny widok na północną stronę masywu Giewontu oraz na panoramę Podhala. Wędrówka należy do łatwych i niewymagających.

Wielka Krokiew – Dolina Białego – skrzyżowanie szlaków

Wędrówkę rozpoczynamy w okolicy Wielkiej Krokwi przy wejściu na Drogę pod Reglami tuż obok restauracji “Szałas pod Reglami”. Maszerujemy czarnym szlakiem wzdłuż kolejki linowej na Wielką Krokiew, a następnie wygodną ścieżką prowadzącą do rozwidlenia szlaków.  

Na rozwidleniu szlaków wybieramy żółty szlak biegnący wzdłuż Doliny Białego. Kierujemy się doliną wzdłuż Białego Potoku, delikatnie nabierając wysokości. Idzie się tu bardzo przyjemnie, ponieważ trasa jest niezwykle malownicza. Po około 30 minutach docieramy do rozwidlenia szlaków tuż przy wodospadzie.

Skrzyżowanie szlaków – Czerwona Przełęcz

W tym miejscu przechodzimy przez drewniany mostek i kontynuujemy wędrówkę w stronę Sarniej Skały, a dokładnie w stronę Czerwonej Przełęczy. Czeka nas podejście przez las będące jednocześnie najbardziej stromym odcinkiem tej trasy. Przejście lasem nawet podczas deszczowej pogody jest bardzo przyjemne, wokół panuje jedyny w swoim rodzaju klimat.

Czerwona Przełęcz

Docieramy do Czerwonej Przełęczy skąd na szczyt Sarniej Skały mamy jeszcze 10 minut wędrówki. W bezchmurny dzień dookoła roztaczają się piękne widoki. Podchodząc na Sarnią Skałę za plecami mamy masyw Giewontu, a przed nami góruje Sarnia Skała. Poniżej szczytu znajduje się polana porośnięta kosodrzewiną oraz ławki.

Widok na Giewont z polany pod Sarnią Skałą

Ostatnie podejście na szczyt prowadzi po skałach. Z pewnością należy tam zachować ostrożność i uważnie stąpać oraz wspinać się przy użyciu rąk (szczególnie na początku wejścia asekuracja jest wskazana 😉 ). Po pokonaniu tego odcinka szlaku jesteśmy już na szczycie, a naszym oczom ukazuje się fantastyczny widok na Giewont i całe Podhale.

Trasa powrotna

Z Sarniej Skały schodzimy tą samą trasą do Czerwonej Przełęczy. Kontynuujemy swoją wędrówkę w stronę Kalatówek i Doliny Białego.
Po dotarciu do rozwidlenia szlaków można wrócić pod Wielką Krokiew, taką samą trasą jak przyszliśmy. Ponieważ z tego miejsca są różne warianty powrotu, można wybrać opcję wędrówki przez Kalatówki do Kuźnic lub Dolinę Strążyską.

Warianty trasy powrotnej

  • 1. Wersja wędrówki na Sarnią Skałę spod Wielkiej Krokwi i z powrotem.

W tym wariancie na rozwidleniu szlaków wybieramy kierunek Dolina Białego i wracamy dokładnie taką samą trasą jaką przyszliśmy.

  • 2. Wersja wędrówki na Sarnią Skałę spod Wielkiej Krokwi i powrotem przez Kalatówki do Kuźnic.

W tym wariancie na rozwidleniu szlaków wybieramy czarny szlak (Ścieżka nad Reglami) w kierunku Kalatówek. Dużym plusem jest to, że ilekroć tędy idziemy to jest bardzo pusto 😉 Trasa biegnie przez las i jest urozmaicona drewnianymi mostkami oraz schodkami. Idzie się tędy bardzo przyjemnie.
Wędrujemy szlakiem aż do skrzyżowania przy Kalatówkach, a tam wybieramy niebieski szlak w stronę Kuźnic.
Z Kuźnic busem jedziemy do Ronda Jana Pawła II i stamtąd mamy kilka kroków do zaparkowanego pod Wielką Krokwią samochodu.

  • 3. Wersja wędrówki na Sarnią Skałę spod Wielkiej Krokwi z powrotem przez Polanę Strążyską, Przełęcz w Grzybowcu, Przysłop Miętusi, Kiry.

Ta trasa jest dłuższa niż pozostałe warianty. Z Czerwonej Przełęczy schodzimy na Polanę Strążyską, a następnie podejściem przez las docieramy do Przełęczy w Grzybowcu. O ile jednak cała trasa należy do lekkich, to podejście tym szlakiem z pewnością da w kość! Można w związku z tym, zamiast wchodzić na Przełęcz w Grzybowcu dotrzeć do początku Doliny Strążyskiej i tam zakończyć wędrówkę.
Tu propozycja podobnej trasy, ale w odwrotnym kierunku.

Ciekawostki

Podczas wędrówki w okolicy Sarniej Skały istnieje duże prawdopodobieństwo, że spotkacie niebieskie i atramentowe ślimaki. Stworzenia wyglądają jak rodem z Borneo, ale są mieszkańcami Tatr i lubią przebywać w tym rejonie.
Kiedyś uważane były za endemit we wschodnich Karpatach, ale znaleziono je także w Niemczech i w Turcji. Widok niebieskiego ślimaka w Tatrach jest bardzo egzotyczny.

Informacje praktyczne

Trudność szlaku w naszej ocenie
  • Bilet wstępu do TPN to koszt 7 PLN za bilet normalny, 3.5 PLN za bilet ulgowy. Aby uniknąć kolejek przy kasach polecam zakupić bilet on-line lub przez aplikację SkyCash.
  • Szlak należy do łatwych i mało wymagających, ponieważ nie ma tu żadnych trudności technicznych. Z pewnością jednak minimum kondycji fizycznej jest zalecane. 
  • Na trasę przede wszystkim załóżcie wygodne i odpowiednie do górskiej wędrówki buty. Podeszwa powinna się kleić do podłoża i skał, szczególnie będzie to przydatne podczas ostatniego odcinka szlaku na Sarnią Skałę.
  • Po drodze nie ma żadnego schroniska. W związku z tym polecamy więc zabrać zapas wody i prowiant. Posiłek na szczycie Sarniej Skały smakuje wyśmienicie!
  • Zanim wyruszycie na szlak, sprawdźcie np. TU jakie warunki pogodowe zapowiadane są na dzień wędrówki. Przede wszystkim zwróćcie uwagę czy zapowiadane są burze! Z pewnością dzięki temu unikniecie nieprzyjemnych sytuacji i strachu na szlaku.

Udanej wędrówki!

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

I accept the Privacy Policy