GÓRY TATRY

Sarnia Skała – miejsce z pięknym widokiem na Giewont

Sarnia Skała to szczyt z którego rozpościera się przepiękny widok na północną stronę masywu Giewontu oraz na panoramę Podhala. Wędrówka należy do łatwych i niewymagających.

Wielka Krokiew – Dolina Białego – skrzyżowanie szlaków

Wędrówkę rozpoczynamy w okolicy Wielkiej Krokwi przy wejściu na Drogę pod Reglami tuż obok restauracji “Szałas pod Reglami”. Maszerujemy czarnym szlakiem wzdłuż kolejki linowej na Wielką Krokiew, a następnie wygodną ścieżką prowadzącą do rozwidlenia szlaków.  

Na rozwidleniu szlaków wybieramy żółty szlak biegnący wzdłuż Doliny Białego. Kierujemy się doliną wzdłuż Białego Potoku delikatnie nabierając wysokości. Trasa jest niezwykle malownicza i bardzo przyjemna. Po około 30 minutach docieramy do rozwidlenia szlaków tuż przy wodospadzie.

Skrzyżowanie szlaków – Czerwona Przełęcz

W tym miejscu przechodzimy przez drewniany mostek i kontynuujemy wędrówkę w stronę Sarniej Skały, a dokładnie w stronę Czerwonej Przełęczy. Czeka nas podejście przez las będące jednocześnie najbardziej stromym odcinkiem tej trasy. Przejście lasem nawet podczas deszczowej pogody jest bardzo przyjemne, wokół panuje jedyny w swoim rodzaju klimat.

Czerwona Przełęcz

Docieramy do Czerwonej Przełęczy skąd na szczyt Sarniej Skały mamy jeszcze 10 minut wędrówki. W bezchmurny dzień dookoła roztaczają się piękne widoki. Podchodząc na Sarnią Skałę za plecami mamy masyw Giewontu, a przed nami góruje Sarnia Skała. Poniżej szczytu znajduje się polana porośnięta kosodrzewiną oraz ławki.

Widok na Giewont z polany pod Sarnią Skałą

Ostatnie podejście na szczyt prowadzi po skałach. Należy tam zachować ostrożność i uważnie stąpać oraz wspinać się przy użyciu rąk (szczególnie na początku wejścia asekuracja jest wskazana 😉 ). Po pokonaniu tego odcinka szlaku jesteśmy już na szczycie, a naszym oczom ukazuje się fantastyczny widok na Giewont i całe Podhale.

Trasa powrotna

Z Sarniej Skały schodzimy do tą samą trasą do Czerwonej Przełęczy. Kontynuujemy swoją wędrówkę w stronę Kalatówek i Doliny Białego.
Po dotarciu do rozwidlenia szlaków można wrócić pod Wielką Krokiew taką samą trasą lub wybrać opcję powrotu przez Kalatówki do Kuźnic lub Dolinę Strążyską.

Warianty trasy powrotnej

  • 1. Wersja wędrówki na Sarnią Skałę spod Wielkiej Krokwi i z powrotem.

W tym wariancie na rozwidleniu szlaków wybieramy kierunek Dolina Białego i wracamy dokładnie taką samą trasą jaką przyszliśmy.

  • 2. Wersja wędrówki na Sarnią Skałę spod Wielkiej Krokwi i powrotem przez Kalatówki do Kuźnic.

W tym wariancie na rozwidleniu szlaków wybieramy szlak w kierunku Kalatówek. Dużym plusem jest to, że ilekroć tędy idziemy to jest bardzo pusto 😉 Trasa biegnie przez las i jest urozmaicona drewnianymi mostkami oraz schodkami. Idzie się tędy bardzo przyjemnie.
Wędrujemy szlakiem aż do skrzyżowania przy Kalatówkach, a tam wybieramy niebieski szlak w stronę Kuźnic.
Z Kuźnic busem jedziemy do Ronda Jana Pawła II i stamtąd mamy kilka kroków do zaparkowanego pod Wielką Krokwią samochodu.

  • 3. Wersja wędrówki na Sarnią Skałę spod Wielkiej Krokwi z powrotem przez Polanę Strążyską, Przełęcz w Grzybowcu, Przysłop Miętusi, Kiry.

Ta trasa jest dłuższa niż pozostałe warianty. Z Czerwonej Przełęczy schodzimy na Polanę Strążyską, a następnie podejściem przez las docieramy do Przełęczy w Grzybowcu. O ile jednak cała trasa należy do lekkich to podejście tym szlakiem z pewnością da w kość! Można w związku z tym zamiast wchodzić na Przełęcz w Grzybowcu dotrzeć do początku Doliny Strążyskiej i tam zakończyć wędrówkę 😉
Tu propozycja podobnej trasy, ale w odwrotnym kierunku.

Ciekawostki

Podczas wędrówki w okolicy Sarniej Skały istnieje duże prawdopodobieństwo że spotkacie niebieskie i atramentowe ślimaki. Stworzenia wyglądają jak rodem z Borneo, ale są mieszkańcami Tatr i lubią przebywać w tym rejonie.
Kiedyś uważane były za endemit we wschodnich Karpatach, ale znaleziono je także w Niemczech i w Turcji. Widok niebieskiego ślimaka w Tatrach jest bardzo egzotyczny 😉

Informacje praktyczne

  • Samochód zaparkować można na jednym z bezpłatnych parkingów w okolicy Wielkiej Krokwi.
  • Szlak należy do łatwych i mało wymagających. Nie ma tu żadnych trudności technicznych, ale minimum kondycji fizycznej jest zalecane  Przyda się szczególnie na podejściu przez las do Czerwonej Przełęczy i na szczyt.
  • Na trasę załóżcie wygodne i odpowiednie do górskiej wędrówki buty. Podeszwa powinna się kleić do podłoża i skał, szczególnie będzie to przydatne podczas ostatniego odcinka szlaku na Sarnia Skałę.
  • Po drodze nie ma żadnego schroniska – polecamy więc zabrać zapas wody i prowiant. Posiłek na szczycie Sarniej Skały smakuje wyśmienicie 😉

Udanej wędrówki!

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *