Halicz i Tarnica z Wołosatego

Tarnica
4.3
(6)

Piękna trasa pętelka podczas której wchodzimy na Przełęcz Bukowską, Rozsypaniec, Halicz, a na końcu czeka na nas Tarnica – najwyższy szczyt Bieszczadów. Trasa doskonała widokowo, a także pod względem przyrodniczym i edukacyjnym.

Wołosate – Przełęcz Bukowska

Ruszamy czerwono niebieskim szlakiem z parkingu samochodowego w miejscowości Wołosate w stronę kasy biletowej, gdzie należy kupić bilet wstępu do Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Po nabyciu biletów wstępu ruszamy czerwonym szlakiem w stronę Przełęczy Bukowskie/Halicza. Szlak przez pierwsze dwie godziny wiedzie po asfalcie i utwardzanej kamienistej drodze. Do pokonania mamy 400 metrów przewyższenia. Ta część trasy jest mało wymagająca, wręcz spacerowa. Wzdłuż szlaku biegnie ścieżka przyrodnicza “Rozsypaniec – Krzemień”, a małe tabliczki informacyjne wzdłuż tej trasy pozwalają na bliższe poznanie przyrody BdPN.

Czerwony szlak Wołosate – Halicz. W tle widoczna sylwetka Tarnicy.

Przełęcz Bukowska

Po dwóch godzinach marszu przez las docieramy do Przełęczy Bukowskiej (1127 m n.p.m.). W tym miejscu znajduje się wiata oraz ekologiczne WC z których bezpłatnie można skorzystać. Zanim pójdziemy dalej w stronę Halicza, odbijamy jeszcze na punkt widokowy z którego rozciągają się przepiękne widoki na Ukrainę i Ukraińskie Bieszczady – widok jest wspaniały, warto więc przejść te kilka kroków. 

W tym miejscu widnieje znak “Granica państwa”. Pamiętajcie więc aby nie przekraczać granicy i robić sobie zdjęć po ukraińskiej stronie gdyż może się to zakończyć mandatem!

Panorama na Ukraińską stronę Bieszczadów

Przełęcz Bukowska – Halicz

Z Przełęczy Bukowskiej kierujemy się dalej czerwonym szlakiem w stronę Halicza. Szlak od tego momentu zmienia zupełnie swój charakter. Rozpoczynamy wędrówkę wąską ścieżką wzdłuż soczyście zielonych traw i kolorowych polnych kwiatów. Już po kilku minutach marszu naszym oczom ukazują się piękne połoniny, z lewej strony widać w oddali Tarnicę, przed nami Rozsypaniec, a za naszymi plecami rozciągają się fenomenalne widoki na ukraińską część Bieszczadów.
Nam niestety na tym odcinku szlaku towarzyszy deszcz i wiatr, który zawzięcie smaga nasze twarze i zasłania widoki. Co chwilę nadciągają chmury i widoczność jest minimalna. Dodatkowym utrudnieniem są tu wysokie trawy które smagając nasze nogi moczą nogawki 😉 Takie uroki wędrówki w deszczu! 

W takich okolicznościach pogodowych docieramy najpierw schodząc w dół, a następnie pnąc się w górę na szczyt Halicza (1333 m n.p.m.), gdzie niestety widoki są zerowe. Dookoła wiszą chmury, które zupełnie zasłaniają panoramę.

Halicz – Przełęcz Goprowska – Przełęcz pod Tarnicą

Maszerujemy dalej w stronę Przełęczy Goprowskiej. Słońce na szczęście wychodzi zza chmur, a deszcz przestaje padać. Dzięki temu można znów podziwiać widoki dookoła. Szlak na tej trasie biegnie spokojnie w dół, ścieżką dość równą, ale w niektórych miejscach natykamy się na wychodnie skał po których należy uważnie stąpać.

Docieramy do Przełęczy Goprowskiej (1160 m n.p.m.). W tym miejscu szlak czerwony zbiega się z niebieskim. Następnie dwukolorowym szlakiem czeka nas podejście o przewyższeniu 125 metrów. Ten odcinek szlaku prowadzi przez drewniane stopnie, które są dość wygodne i wyglądają na groźniejsze niż są w rzeczywistości.

Docieramy do Przełęczy pod Tarnicą (1285 m n.p.m.) i stąd żółtym szlakiem idziemy na Tarnicę (1346 m n.p.m.). To podejście prowadzi najpierw po drewnianych stopniach, a później po kamienistym podłożu i dedykowane jest na 15 minut marszu. W rzeczywistości docieramy na szczyt po 7 minutach.

Tarnica

Na szczycie Tarnicy znajdują się drewniane ławki na których można usiąść i rozkoszować się widokami dookoła. Jest także tabliczka informująca o wysokości szczytu oraz duży metalowy, charakterystyczny krzyż.
Tarnica jest najwyższym szczytem polskich Bieszczadów i należy do Korony Gór Polski.

Tarnica – Wołosate

Do Przełęczy pod Tarnicą schodzimy tym samym szlakiem (żółty), a następnie wybieramy niebieski szlak w kierunku miejscowości Wołosate. Niebieski szlak prowadzi stromo w dół, najpierw po drewnianych stopniach, a następnie stromo przez las, aż do polany i budki z kasami BdPN. Od kasy idziemy już asfaltem aż do parkingu.

Zejście z Tarnicy
Trudność szlaku w naszej ocenie

Informacje praktyczne

 • Parking samochodowy w miejscowości Wołosate kosztuje 16 zł.
 • Na parkingu znajdują się bezpłatne toalety, restauracja oraz sklepik z pamiątkami.
 • Na trasie Ustrzyki Górne – Wołosate kursują busy.
 • Wejście do Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Wołosatym kosztuje 7 zł (bilet normalny), 3.50 zł (bilet ulgowy)
 • Przejście całej pętli Wołosate – Wołosate z przystankami na szlaku zajęło nam 6 h 10 min. Trasa z parkingu i z powrotem liczy 20,1 km.
 • Na szlaku są dostępne wiaty gdzie można usiąść, zjeść posiłek, schronić się przed deszczem.
 • Przed Przełęczą Bukowską dostępne jest bezpłatne WC.
 • Pamiętajcie o wyłączeniu danych sieci komórkowej – telefony łapią Ukraińską sieć, a co za tym idzie rachunki za telefon mogą zaskoczyć 😉
 • Trasa jest pętelką, dlatego można przejść ją w przeciwnym kierunku rozpoczynając stromym podejściem na Tarnicę niebieskim szlakiem i łagodniejszym zejściem czerwonym szlakiem.
 • Trasa nie należy do trudnych technicznie, jednak minimum kondycji fizycznej się przyda 😉 Pamiętajcie także o zabraniu prowiantu oraz wody.
Szukasz noclegu w Bieszczadach ?
Miło nam będzie jeśli zarezerwujesz swój nocleg poprzez naszą stronę. Dzięki temu zyskamy kilka groszy na prowadzenie i udoskonalanie naszego bloga  🙂
Dziękujemy i mamy nadzieję, że nasze treści są pomocne przy planowaniu Twoich wędrówek!  
Udanego pobytu i pięknych wspomnień!
Jeżeli jeszcze nie masz konta na portalu airbnb, to możesz skorzystać z naszej zniżki 100 PLN na pierwszy nocleg. Minimalna wartość rezerwacji to 300 PLN. Po Twoim wymeldowaniu my dostaniemy 50 PLN na kolejne podróże. Dziękujemy!

Mapa

Zobacz także szlak na Małą Rawkę, Wielką Rawkę i Krzemieniec

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 6

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

1 Comment

 1. Troche sie wstydze przyznac ale dla mnie ta trasa wcale nie byla taka latwa, przejscie 20 km skaczac z kamienia na kamien do przyjemnosci moze nie nalezy, nie kiedy sie ma 65 lat i stawy nieco zuzyte
  Ale zgadzam sie ze jest naprawde ladna, szlismy nia z mezem kilkakrotnie (ja- psioczac caly czas) i zawsze zatrzymywalismy sie oniemiali, zachwyceni urokiem tych gor, polecam goraco, nawet starszym turystom: to najladniejszy szlak Bieszczad

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

I accept the Privacy Policy