Ostra zielonym szlakiem z Mszany Dolnej – Beskid Wyspowy

Ostra
5
(2)

Ostra, to jeden z mniej popularnych szczytów Beskidu Wyspowego. Właśnie dlatego jest świetnym kierunkiem na spokojną, nietrudną i przepiękną widokowo wędrówkę. Jeżeli macie ochotę na wyjście w góry bez towarzystwa tłumów turystów, to Ostra jest idealnym wyborem.

Letni krajobraz Beskidu Wyspowego – przede wszystkim soczysta zieleń porastająca wzgórza!

Mszana Dolna – granica lasu

Wędrówkę rozpoczynamy w Mszanie Dolnej przy potoku Łostówka. Samochód parkujemy tuż przy mostku, który znajduje się na potoku. Ruszamy zgodnie za zielonymi znakami asfaltową drogą. Szlak prowadzi nas wzdłuż zabudowań. Maszerujemy asfaltem około 5 minut i wkraczamy na kamienistą drogę, która prowadzić nas będzie pomiędzy polami uprawnymi, łąkami i pastwiskami.

Kolejne 30 minut wędrówki to marsz po odsłoniętym terenie. W upalne dni grzejące słońce mocno daje się tu we znaki. Drzew, które rzucają upragniony cień na naszą trasę jest tu niestety bardzo mało. Na szczęście, z każdym krokiem, dookoła nas odsłaniają się coraz to piękniejsze widoki na okoliczne szczyty i pasma górskie. Przede wszystkim pięknie widać szczyty Beskidu Wyspowego, a także Beskidu Żywieckiego oraz pasmo Gorców. Świetnie widać Luboń Wielki wraz z charakterystyczną wieżą na jego szczycie. Przełęcz Glisne oraz Szczebel. Na prawo od Szczebla Lubogoszcz, a dalej Ćwilin. Za Luboniem Wielkim zaś wyłania się majestatyczna Babia Góra.

Las – Ostra

Po 30 minutach wędrówki wchodzimy do lasu, co w porównaniu do wędrówki po odsłoniętym terenie jest bardzo miłą odmianą. Od teraz maszerować będziemy po dość szerokiej drodze dojazdowej do pól, którą biegnie zielony szlak. Po opadach deszczu jest tu sporo błota i bardzo duże kałuże, które musimy obejść bokiem. Przejście tego leśnego fragmentu szlaku zajmuje nam 10 minut. Po tym czasie wychodzimy z lasu na rozległą polanę z widokiem na Gorce i od razu skręcamy ostro w lewo.

Kolejne 30 minut to marsz przez gęsty las, ścieżką, która prowadzi nas wzdłuż krzaków borówek i w przyjemnym cieniu rzucanym przez drzewa. Szlak dość spokojnie pnie się pod górę. Jest tu tylko jedno ostrzejsze podejście, które zdecydowanie wyróżnia się na tle całej trasy. Warto zwracać uwagę na znaki, ponieważ szlak dwa razy dość mocno skręca w prawą stronę. Odcinek tej trasy, chociaż przyjemny, to niestety nie oferuje rozległych widoków.

Ostra 780 m n.p.m.

Po niespełna 1,5 godzinie wędrówki z Mszany Dolnej, docieramy na szczyt Ostrej. W przeciwieństwie do wcześniejszego zalesionego odcinka trasy, rozciągają się stąd piękne i rozległe panoramy, przede wszystkim na Gorce i Beskid Wyspowy. Na szczycie nie ma żadnej infrastruktury turystycznej. Znajduje się tu tylko tabliczka z jego nazwą.
Z Ostrej do Mszany Dolnej wracamy dokładnie tą samą trasą.

Informacje praktyczne

Trudność trasy w naszej ocenie
  • Trasa należy do bardzo łatwych zarówno pod względem technicznym jak i kondycyjnym.
  • Jest z całą pewnością dobrą opcją na wędrówkę z dziećmi.
  • Ze względu na małą popularność, a zarazem piękne widoki polecamy ją na krótki wypad w Beskid Wyspowy. Szczególnie jeżeli macie ochotę na spokojną wędrówkę bez towarzystwa innych osób.
  • W upalne dni podczas wędrówki poza uporczywym słońcem i wysoką temperaturą, dokuczliwe są wszędobylskie muchy. Z tego względu polecamy zaopatrzyć się w coś, co je odstraszy 🙂
  • Spokojne i dość powolne przejście całej trasy z długą przerwą na posiłek zajęło nam 3 godziny.
  • Jeżeli podczas upalnego dnia macie ochotę na trochę ochłody po wędrówce, to z pewnością wizyta nad rzeką Mszanką jest dobrym pomysłem.
  • Natomiast jeżeli zgłodnieliście podczas wędrówki i szukacie lokalu, który serwuje bardzo dobre posiłki to z całego serca polecamy COOLturka Bar w Mszanie Dolnej. Trafiliśmy tam przypadkiem i z całą pewnością jeszcze wrócimy!

Mapa trasy

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności