Luboń Wielki żółtym szlakiem przez Perć Borkowskiego

Schronisko na Luboniu Wielkim
5
(18)

Luboń Wielki – najwybitniejszy i piąty co do wysokości szczyt Beskidu Wyspowego. Na szczyt prowadzi kilka szlaków turystycznych. W tym wpisie przedstawiamy najciekawszy według nas wariant wejścia – żółtym szlakiem z Rabki Zaryte przez Perć Borkowskiego.

Luboń Wielki żółty szlak

Początek szlaku i przejście przez las

Żółty szlak rozpoczyna się przy Drodze krajowej 28. Z parkingu samochodowego dla turystów, który znajduje się pod sklepem Lewiatan (dokładne koordynaty znajdziecie na mapie na dole wpisu) kierujemy się w stronę szosy, przechodzimy przez pasy dla pieszych i maszerujemy około 300 metrów “wracając” się w stronę Krakowa. Po drodze miniemy wejście na niebieski szlak (nim będziemy schodzić).

Docieramy do początku żółtego szlaku. Na ogrodzeniu jednego z domów znajduje się szlakowskaz wskazujący kierunek marszu. Z tego miejsca mamy 2 godziny drogi na szczyt Lubonia Wielkiego. Początkowo szlak prowadzi nas wzdłuż zabudowań. Docieramy na skraj lasu i zgodnie z żółtymi strzałkami na drewnianym ogrodzeniu skręcamy w prawo. Maszerujemy polną drogą mijając pastwiska. Nasza ścieżka robi się coraz węższa. Las gęstnieje. Maszerujemy zgodnie z oznaczeniem szlaku, nabierając wysokości. Ścieżka staje się coraz bardziej stroma, a tętno przyspiesza. Przez las (od parkingu) idziemy przez około godzinę.

Gołoborze – rezerwat przyrody nieożywionej Luboń Wielki

Po godzinie intensywnego marszu docieramy do granicy rezerwatu przyrody nieożywionej Luboń Wielki. Tu nasz szlak zmienia swój charakter. Zostawiamy w tyle leśne ścieżki usłane piaskowcami i po kilku minutach marszu wkraczamy na skalne głazy, które leżą u podnóża gołoborza. Oznaczenia na szlaku informują nas którędy dokładnie dojść do rumowiska skalnego. Mijamy po drodze pierwsze napotkane na szlaku szczeliny jaskiniowe, które znajdują się na tym terenie.

Duży wykrzyknik przy oznaczeniu szlaku daje nam znać, że oto właśnie wchodzimy na unikatowe dla Beskidu Wyspowego gołoborze. Krajobraz jest tu zupełnie inny niż na szlakach Beskidu Wyspowego. Czeka nas teraz przejście po skałach zwanymi Dziurawymi Turniami i urwiskach. W warunkach letnich przejście tego odcinka dla osób o dobrej kondycji fizycznej nie stanowić powinno żadnego problemu. Szliśmy tędy także zimą, kiedy skały były przyprószone śniegiem, ale nie oblodzone i przejście również nie sprawiało problemu. Z pewnością podczas srogiej zimy, kiedy skały pokrywa lód wejście tędy nie należy do łatwych.

Gołoborze latem

Gołoborze zimą

Godnym uwagi jest fakt, że odcinek żółtego szlaku prowadzący przez gołoborze jest dość krótki. Przejście tej części szlaku zajmuje około 10 minut. A ponieważ właśnie dla tego miejsca wybraliśmy ten szlak to chcielibyśmy się nim nacieszyć. Jednakże w lecie nie jest to łatwe, ponieważ całe stada much uprzykrzają nam wędrówkę 🙁 Ilość latających wokół nas stworzeń jest przerażająca. Ciężko jest się zatrzymać, a co dopiero napić wody czy coś przekąsić!
W górnej części gołoborze kończy się stromym urwiskiem po którym należy przejść z dużą ostrożnością.

Końcowy etap wędrówki -przejście przez las

Po zejściu z urwiska nasz szlak znów diametralnie zmienia swój charakter. Wkraczamy ponownie na leśną ścieżkę, która po kilku minutach zaczyna ostro piąć się pod górę. W naszym odczuciu jest to najbardziej stromy fragment na całym szlaku 😉

Po pokonaniu stromego odcinka teren wypłaszcza się. Idziemy jeszcze kawałek, mijamy granicę rezerwatu i w tym miejscu nasz żółty szlak łączy się ze szlakiem czerwonym. Kierujemy się za znakami i po chwili marszu jesteśmy przy Schronisku PTTK na Luboniu Wielkim.

Schronisko na Luboniu Wielkim

Schronisko działa od sierpnia 1931 roku. Dysponuje 25 miejscami noclegowymi, bufetem i świetlicą. Na zewnątrz znajdują się drewniane stoły i ławki, taras widokowy oraz miejsce na ognisko. Schronisko Czynne jest przez cały rok. Ponieważ w schronisku nie ma bieżącej wody warto w razie planowanego noclegu wziąć to pod uwagę i zaopatrzyć się w przybory higieniczne.

Powrót do Rabki-Zaryte niebieskim szlakiem

Ponieważ nie chcemy wracać tym samym szlakiem na drogę powrotną wybieramy niebieski szlak z Lubonia Wielkiego do Rabki Zaryte. Kierujemy się najpierw zielono niebieskim szlakiem, który po kilku minutach rozwidla się. My wybieramy niebieski szlak w lewo i podążamy cały czas przez las za znakami. Miejscami jest dość stromo, a po opadach deszczu trasa jest momentami śliska. Dlatego więc polecam mieć na nogach dobre obuwie, bo zdecydowanie ta trasa nie nadaje się wędrówkę w trampkach czy klapkach! Po 40 minutach szybkim marszem docieramy do sklepu spożywczego. Za sklepem skręcamy w prawo na chodnik dla pieszych i wracamy do samochodu.

Gołoborze na Luboniu Wielkim

Gołoborze jest efektem działania procesów mrozowych czyli zamarzania i rozmarzania skał. Ponieważ termin „gołoborze” jest określeniem regionalnym (dla Gór Świętokrzyskich) stosowanie tej nazwy w odniesieniu do tutejszych głazów nie jest poprawne. Jednak umownie przyjęto taką terminologię.
Tutejsze gołoborze zlokalizowane jest na południowo – wschodnich ścianach Lubonia Wielkiego i zbudowane z piaskowców magurskich pochodzących z eocenu. Jest to największy w Beskidzie Wyspowym jęzor osuwiska skalnego. Wśród bloków skalnych które mijamy idąc żółtym szlakiem możemy zaobserwować nisze i szczeliny jaskiniowe oraz groty skalne – w górnej części gołoborza można zboczyć z trasy i zejść w lewo aby zobaczyć owe groty. Do tej pory na terenie rezerwatu przyrody Luboń Wielki opisano 13 jaskiń. Największą jest Jaskinia w Luboniu Wielkim.

Informacje praktyczne

Trudność szlaku w naszej ocenie
 • Parking dla turystów obok sklepu Lewiatan jest płatny. Opłata wynosi 10 PLN za samochód. Za informację serdecznie dziękujemy Tomaszowi i Ewelinie. W czasie kiedy my tam wędrowaliśmy, parking był jeszcze darmowy. Sklep czynny jest również w niedzielę. Dlatego też bez problemu będzie można uiścić zapłatę za parkowanie.
 • Na szlak polecamy wziąć zapas wody oraz przekąski. Ze względu na fakt, że latem potrafi być tu bardzo ciepło zalecamy zabrać co najmniej 1-1,5 litra wody na osobę.
 • Ubierzcie wygodne buty trekkingowe z przyczepną podeszwą! Szlak wiedzie po kamieniach i głazach, dlatego nie trudno o potknięcie.
 • Proponowana przez nas trasa jest pętelką. Na wejście proponujemy żółty szlak, który jest bardziej stromy niż niebieski i zdecydowanie ciekawszy.
 • Żółty szlak jest najciekawszą ale zarazem najtrudniejszą opcją wejścia na Luboń Wielki, podczas gdy niebieski szlak jest łatwiejszy, ale mniej urozmaicony.
 • Trasa przez gołoborze na szczyt dedykowana jest na 2 godziny. W praktyce wejście zajęło nam 1 godzinę 17 minut.
 • Z pewnością dużym atutem tego miejsca jest bliska odległość od Krakowa. Dojazd zajmuje nieco ponad godzinę.

Mapy

Mapa Turystyczna
Google Maps + zaznaczony parking dla turystów

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 18

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

10 komentarzy

 1. Parking przy Lewiatanie jest już płatny jednorazowo 19 zł. Przy wyjeździe płaci się w kasie w sklepie. Pani zamyka parking na łańcuch z kłódką.

  1. Cześć,
   Bardzo dziękujemy za informację 🙂 Już zaktualizowałam wpis.
   Pozdrawiamy 🙂

 2. Hej, a my zapłaciliśmy wczoraj tj 10.10.2020 10zł za parking pod Lewiatanem (na tabliczce przy parkingu też była taka cena). Reszta o łańcuchu i płatności przy kasie się zgadza 🙂
  Pozdrawiam 🙂

  1. Dziękujemy za informacje 🙂 Dodamy ją do wpisu 🙂

 3. Parking „dyszka”. Korzystałem 4.06.2021

  1. Dziękuję za informację 🙂

 4. Czy parking jest czynny w niedzielę ? Też płaci się w tym Lewiatanie ?

  1. Cześć 🙂
   Niestety nie wiem, bo dawno nie byliśmy w tamtym rejonie 🙁 Być może w niedzielę jest tam ktoś, kto pobiera opłatę za parking?

   1. A jeśli nie – orientujesz się czy będzie gdzie zostawić samochód w okolicy 🙂 ?

    1. Niestety nie 🙁 Być może na którejś z grup tematycznych Beskidu Wyspowego na FB ktoś będzie w stanie udzielić odpowiedzi 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

I accept the Privacy Policy