Monte Monaco — trekking ponad San Vito lo Capo, Sycylia

Monte Monaco
5
(2)

Monte Monaco to góra wznosząca się ponad San Vito lo Capo. Jest doskonałym celem na krótką wędrówkę zwieńczoną wspaniałymi widokami na całą okolicę. O tym, jak wygląda szlak na Monte Monaco, gdzie zaparkować i ile czasu zajmuje wejście na szczyt, dowiesz się z tego wpisu. 

Monte Monaco — parking i początek szlaku

Szlak na Monte Monaco zaczyna się w San Vito lo Capo. Na szczyt podchodzić będziemy od zachodniej strony góry. Ruszamy z miejsca, w którym zaparkowaliśmy auto. Koordynaty GPS: 38.161026705137424, 12.745737159429593. W tej małej uliczce znajdują się niewielkie zatoczki, w których można zaparkować. W razie, gdyby nie było tam miejsca, to wiele aut stało przy głównej ulicy Strada Comunale Mondello. Zaznaczam jednak, że nie wiem, w jakim stopniu legalne jest parkowanie przy głównej ulicy. Z drugiej strony na Sycylii chyba nikt nie kwestionuje parkowania w miejscu, w którym ma akurat ochotę zaparkować 🙂

Szlak na Monte Monaco

Ruszamy najpierw szutrową drogą, przy której zaparkowaliśmy, mijając po drodze małe poletka. Docieramy do szutrowej drogi i idziemy nią kilka metrów, aż do momentu, kiedy pojawi się znak kierunkowy na szczyt Monte Monaco. Zgodnie ze znakiem skręcamy w prawo i wkraczamy na kamienistą ścieżkę, która wije się wśród traw. Po chwili ścieżka się zwęża i pnie coraz stromiej do góry. Co jakiś czas usłana jest większymi kamieniami. Poknujemy kolejne metry i bardzo szybko nabieramy wysokości. Widoki pojawiają się już na samym początku wędrówki, dlatego warto raz na czas przystanąć i rzucić okiem na okolicę. W niedalekiej odległości widać doskonale sylwetkę góry Monte Cofano, a także otulone chmurami Erice. W dole natomiast widać zielone pola i gaje oliwne.

Skalny przesmyk i druga część szlaku

Podchodzimy najpierw wąskimi zakosami. Zarośla smyrają nas po nogach. Wychodzimy coraz wyżej i usłaną sypkimi kamieniami ścieżką docieramy najpierw do skalnych płyt, a następnie do miejsca, gdzie znajduje się skalny przesmyk. Miejscami jest bardzo stromo, a materiał skalny osuwa się spod nóg. Zalecam ostrożność! 

Monte Monaco

Po przejściu przez skalne wrótka skręcamy w lewo i podążamy wąską ścieżką. Szlak wije się pomiędzy niskimi zaroślami. Pojawia się znak kierunkowy. Podchodzimy w górę ścieżką biegnącą wśród krzaczastych zarośli i karłowatych palemek.

Po mniej więcej 10 minutach podejścia docieramy do szerokiej szutrowej drogi. Na ziemi leży znak kierunkowy — w ziemię wbity pozostał tylko palik. Skręcamy w lewo i kamienistą drogą zmierzamy na Monte Monaco. W oddali widać już krzyż, który znajduje się na szczycie. Kilka minut później docieramy do pozostałości po kamieniołomie. Wycięte są tu głębokie kamieniste tunele. Doskonale widać przekrój przez eksploatowane niegdyś skały. 

Ostatnia prosta na Monte Monaco to wędrówka wąską ścieżką po starym kamieniołomie i wejście po skałach. Na szczycie znajduje się krzyż i książka wejść.

Monte Monaco 532 m n.p.m.

Ze szczytu Monte Monaco roztacza się przepiękny widok na plażę w San Vito lo Capo. Fantastycznie widać lazurową wodę i jasny piasek. Ponadto podziwiać można zatokę Castellammare, Monte Cofano i Monte Erice. Z drugiej strony roztacza się widok na położoną na wybrzeżu Tonnara del Secco i okolice Rezerwatu Zingaro. Szczyt jest doskonałym punktem widokowym i zdecydowanie warto tu wejść, będąc w okolicy.

Monte Monaco

Monte Monaco poza tym, że jest świetnym celem wędrówki, to znane jest także wśród wspinaczy, którzy na dolomitowych ścianach pokonują drogi wielowyciągowe.

Ze szczytu Monte Monaco schodzimy dokładnie taką samą drogą. Tuż pod szczytem podchodzimy jeszcze na niewielkie wzniesienie, które jest pozostałością po kamieniołomie. Widoki są przepiękne. Dookoła panuje cisza, a przyjemne grudniowe temperatury pozwalają na spokojne rozkoszowanie się wycieczką.

Informacje praktyczne

 • Szlak na Monte Monaco nie należy do trudnych, jednak wymaga dobrej kondycji fizycznej, ponieważ startujemy z wysokości 70 m n.p.m.
 • Suma podejść od parkingu aż na szczyt to ponad 460 metrów, a szlak pnie się dość stromo pod górę.
 • Czas wejścia na szczyt to według znaków to 1 godzina.
 • Łączny czas wędrówki: podejście, czas na szczycie i zejście to 2 godziny 30 minut.
 • Na wędrówkę koniecznie trzeba zabrać zapas wody i przekąski/prowiant. W gorące dni przyda się czapka z daszkiem, okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem.
 • Z uwagi na kamienisty i sypki charakter szlaku zalecam włożyć odpowiednie w górski teren buty.
 • Po opadach deszczu szlak może być bardzo śliski! Niektóre podejścia są strome i prowadzą po ziemistych ścieżkach.
 • Warto rozważyć zabranie kijów trekkingowych.
 • Wszystkie informacje i zdjęcia w tym wpisie pochodzą z dnia 6 grudnia 2022.
 • Pogoda w grudniu w San Vito lo Capo: temperatury oscylowały w okolicy 20 stopni Celsjusza. Było bardzo przyjemnie — idealnie na wędrówkę.
 • Okolice San Vito lo Capo to miejsce, które znane jest przede wszystkim z pięknych plaż i popularnych rejonów wspinaczkowych. Miłośnicy wspinaczki mają tam do dyspozycji wiele dróg. Jeżeli ktoś chce podszkolić swoje umiejętności pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, to polecam zerknąć na obóz wspinaczkowy na Sycylii, organizowany przez Polę i Darka z climb2change.
Monte Monaco

Mapa szlaku z San Vito lo Capo

Szukasz noclegu na Sycylii?
Miło nam będzie, jeśli zarezerwujesz swój nocleg poprzez naszą stronę. Dzięki temu zyskamy kilka groszy na prowadzenie i udoskonalanie naszego bloga  🙂
Dziękujemy i mamy nadzieję, że nasze treści są pomocne przy planowaniu Twoich wyjazdów i wędrówek!  
Udanego pobytu i pięknych wspomnień!
Booking.com

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

1 Comment

 1. Dzisiaj tzn. 25.05.2023 wchodzimy zgodnie z Twoim opisem trasy. Dzięki za pomoc. Pewnie znajdziecie urywki z naszego wejścia na naszych mediach „spółdzielczych” 😂 pozdrowienia z Sycylii. Natalia&Mateusz😎

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności