Etna — szlaki trekkingowe w Parco dell’Etna na Sycylii

Etna szlaki trekkingowe
5
(13)

Etna — najwyższy i największy wulkan w Europie. Majestatyczny, przykuwający wzrok, buchający popiołami. Okolica wulkanu i teren parku narodowego to doskonałe miejsce na trekking.

Etna

Sycylia to doskonały kierunek na aktywny urlop. Natomiast wędrówki po szlakach Etny to widokowa uczta i warto wybrać się, chociażby na jeden. Poniżej przedstawiam szlaki trekkingowe z widokiem na wulkan i jego otoczenie. 

Wszystkie informacje, a także widoczne na zdjęciach warunki pochodzą z przełomu listopada i grudnia 2022.

Widokowy szlak pętla: Rifugio Citelli – Grotta di Serracozzo – Serra Delle Concazze – Rifugio Citelli

Widokowy szlak pętla, który rozpoczyna się i kończy przy schronisku Rifugio Citelli. Oznaczony jest numerem 723, a wejście na szlak znajduje się tuż przy asfaltowej drodze, która prowadzi do schroniska i oznaczone jest drewnianą tabliczką. 

Etna
Serra Delle Concazze — w dole Valle del Bove i Valle Leone. W oddali Etna i jej dymiące kratery.

Pierwszy etap wędrówki to łatwe podejście przez las. Po dotarciu do skrzyżowania szlaków skręcamy w lewo na szlak 723 Serracozzo-Pizzi Deneri. Szlakiem tym dotrzemy do jaskini lawowej Grotta di Serracozzo. W przeciwieństwie do pierwszego etapu wędrówki, ten fragment jest bardziej urozmaicony. Szlak biegnie zarówno przez las, jak i po pokładach lawy, które pokrywają ten obszar. Podczas wędrówki będziemy to podchodzić pod górę, to schodzić w dół, pokonywać bazaltowe stopnie i przeskakiwać cieki wodne.

Grotta di Serracozzo

Po mniej więcej 1 godzinie od rozpoczęcia wędrówki docieramy do jaskini lawowej Grotta di Serracozzo. Jaskinia powstała w 1971 roku podczas erupcji Etny. Miejsce to oznaczone jest drewnianą tabliczką, natomiast wejście do jaskini znajduje się w zagłębieniu. Tuż obok wejścia jest skała z kolorowymi napisami.  Przy wejściu do jaskini zalecam zachować ostrożność — trzeba mocno się pochylić. 

Z Grotta di Serracozzo ruszamy w kierunku punktu widokowego Serra Delle Concazze, z której podziwiać będziemy dymiący wulkan Etna oraz rozległą dolinę Valle del Bove. Ten etap wędrówki zajmuje mniej więcej 30 minut. Szlak wiedzie pomiędzy niewielkimi drzewkami oraz kępami traw. Podczas naszej wizyty w tym miejscu leżało bardzo dużo śniegu — Etna w listopadzie pokazała się w prawdziwie zimowej szacie 🙂 

Podejście nie nastręczało żadnych trudności, jednak warto wiedzieć, że lekko trzeba się wysilić. Z całą pewnością wygodniej jednak idzie się po śniegu niż po osypującym się żwirze wulkanicznym. 

Serra Delle Concazze

Po dotarciu do wysokości 2000 m n.p.m. stajemy na krawędzi ponad doliną Valle del Bove. Widok jest oszałamiający! Dymiące kratery Etny, śnieg pokrywający dno doliny i czarne wstęgi świeżej lawy. Do tego gęste chmury, które wdzierają się do doliny — coś pięknego! Stoimy i chłoniemy ten widok, a cisza dookoła zakłócana jest tylko podmuchami wiatru. Jest po prostu wspaniale! 

Po kilku minutach zadumy ruszamy wyżej, na kolejny punkt widokowy: Serra Delle Concazze. Z lewej strony cały czas mamy widok na Valle del Bove i Etnę. Natomias po prawej, pomiędzy chmurami widać Morze Jońskie i sycylijskie wybrzeże. Jeśli tylko warunki pozwolą, to warto podejść na wysokość 2300 m n.p.m. – widoki są jeszcze bardziej rozległe. 

Serra Delle Concazze – Rifugio Citelli

Po chwili przerwy rozpoczynamy zejście. Kierujemy się zgodnie z oznaczeniami szlaku oraz tyczkami, które ustawione są przy ścieżce. Szlakiem Variante Serracozzo schodzimy najpierw do wysokości 2070 m n.p.m., a następnie skręcamy ostro w prawo i wzdłuż stoku schodzimy do skrzyżowania szlaków na wysokości 1840 m n.p.m. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i znaną nam już ścieżką przez las docieramy do asfaltowej drogi nieopodal schroniska Rifugio Citelli.

 • Czas przejścia tej trasy to 3,5 godziny.
 • Suma podejść 583 metry.
 • Parking: albo przy schronisku, albo w zatoczce przy drodze obok wejścia na szlak.

Szlak na punkt widokowy Serra Delle Concazze

Na Serra Delle Concazze, z którego roztacza się świetny widok na Valle del Bove i Etnę można podejść dokładnie tym samym szlakiem, którym schodziliśmy w poprzedniej propozycji wędrówki. 

Od Rifugio Citelli podchodzimy do skrzyżowania szlaków i skręcamy w prawo. Podchodzimy kilkadziesiąt metrów i lekko skręcamy w lewo. Odtąd ścieżka biegnie cały czas prosto pod górę, równolegle do stoku. Szlak jest dobrze widoczny — są ślady, a raz na czas tyczki. Po dotarciu do wysokości 2070 m n.p.m. szlak skręca ostro w lewo. Przed skrętem znajduje się duży głaz. Podążając za tyczkami i wyraźną ścieżką docieramy do punktu widokowego, na wysokości 2160 m n.p.m. a następnie podchodzimy na wysokość 2300 m n.p.m. 

Szlak jest łatwy technicznie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że wędrówka po materiale wulkanicznym bywa uciążliwa — wpadające do butów skały, osuwający się spod nóg materiał. Suma podejść na tym szlaku to 570 metrów. Widoki są wspaniałe, także zdecydowanie warto!

 • Parking: albo przy schronisku, albo w zatoczce przy drodze obok wejścia na szlak.
 • Czas przejścia w dwie strony wraz z długą przerwą na punkcie widokowym to 3,5 godziny.

Etna – szlak na Serra del Salifizio i Monte Zoccolaro

Piękna trasa pętla, która prowadzi ścieżkami ponad doliną Valle de Bove. Nawet jeśli są chmury, to szlak ten ma niepowtarzalny klimat. Wije się wśród kęp skąpej roślinności, gęstych traw, a momentami wkracza do lasu. Przy bardziej sprzyjających warunkach widok na Etnę podziwiać można już z parkingu, a po dotarciu na pierwszy punkt widokowy majestat tego wulkanu i pokładów zgromadzonej w dolinie lawy macie jak na dłoni.

Etna

Wędrówka rozpoczyna się na parkingu Piano del Vescovo. Najpierw idziemy szeroką pokrytą żużlem drogą, a po chwili skręcamy w lewo. Znaki są doskonale widoczne. Przechodzimy przez otwór w ogrodzeniu. Mijamy spalony dom i po chwili wkraczamy do lasu. Przechodzimy przez mostek i zgodnie ze znakami wędrujemy ścieżka przez las. Trasa staje się coraz bardziej stroma. Wędrówka po liściach i popiołach wulkanicznych jest momentami uporczywa — wszystko osuwa się spod nóg.

Po 30 minutach od opuszczenia parkingu docieramy do groty o nazwie La Rocca. Odtąd szlak staje się jeszcze bardziej stromy i sypki. Wędrówka pod górę mocno rozgrzewa mięśnie 🙂 Pod nogami mamy bardzo drobny materiał wulkaniczny — idzie się jak po wydmie. Wychodzimy ponad granicę lasu. Dookoła rosną wysokie trawy i paprocie. Podchodzimy jeszcze kilkanaście minut i docieramy do punktu widokowego Serra del Salifizio. Podejście z parkingu zajęło nam niespełna 1 godzinę. 

Etna

Serra del Salifizio

Widoki z Serra del Salifizio są przepiękne. W dole fantastycznie widać Valle del Bove. Czerń pokrytej lawą doliny niesamowicie kontrastuje z nisko wiszącymi chmurami i kolorowymi jesiennymi drzewami. Pomimo że nie widać wulkanu i tylko momentami można dostrzec fragmenty stoków, to miejsce to robi na nas ogromne wrażenie. Robimy tu krótką przerwę, a następnie kierujemy się w stronę Monte Zoccolaro 1739 m n.p.m.

Szlak wije się najpierw pomiędzy kępami traw. Widok na okolicę jest coraz bardziej rozległy. Pięknie widać także kontrastujące ze sobą kolory. W drodze na Monte Zoccolaro mijamy punkty widokowe, wędrujemy lasem, przechodzimy przez gęste trawy i paprocie. Szlak jest przyjemny i dość urozmaicony. Wędrówka na Monte Zoccolaro z punktu widokowego Serra del Salifizio zajmuje nam 50 minut. 

Monte Zoccolaro – Piano del Vescovo

Na szczycie robimy przerwę na posiłek, a następnie rozpoczynamy zejście w kierunku Piano del Vescovo. Najpierw wędrujemy zgodnie ze szlakiem, a następnie skręcamy na leśną drogę Strada di bonifica Cassone-Monte Pomiciaro. Droga jest szeroka i ubita. W okolicy prowadzona jest ścinka drewna. Droga ta doprowadza najpierw do szlaku, a następnie do parkingu. 

Etna
 • Parking: Piano del Vescovo
 • Czas przejścia wraz z przerwami to 3,5 godziny
 • Suma podejść 440 metrów

Monti Sartorius i dymiąca Etna — szlaki po stożkach wulkanicznych

Kratery Monti Sartorius to doskonałe miejsce na łatwą, krótką i widokową wycieczkę w Parku Narodowym Etny. Kratery powstały w trakcie erupcji Etny, w 1865 roku. Widokowa ścieżka prowadzi pomiędzy kraterami oraz po ich krawędziach. Podczas wędrówki można podziwiać super widok na dymiącą Etnę, a także na wybrzeże. 

Szlak na Monti Sartorius rozpoczyna się tuż przy drodze Strada Regionale Mareneve. Przed wejściem znajduje się duża tablica z nazwą kraterów i informacją o wysokości, na jakiej się znajdujemy — łatwo ją zauważyć.  Koordynaty miejsca, gdzie rozpoczyna się szlak: 37.770770675740046, 15.060458820560156

Ze względu na to, że miejsce jest łatwo dostępne, a szlak łatwy, trzeba się liczyć z tym, że spotkacie tu więcej ludzi niż na wyżej opisanych przeze mnie szlakach. Parking na Monti Sartorius znajduje się albo przed wejściem na szlak, albo kawałek wyżej. Trzeba jechać w stronę schroniska Rifiugio Citelli — parking jest po lewe stronie. W okolicy jest także kilka zatoczek przy drodze.

Wizytę w tym miejscu można zaplanować w ten sam dzień, kiedy wybieramy się na Serra Delle Concazze. Wejścia na szlaki są oddalone od siebie o 1 km.

Poglądowa mapa ścieżek po Monti Sartorius:

Crateri Silvestri — łatwy szlak pod Etną

Kratery Silvestri — dwa najczęściej odwiedzane w Parco dell’Etna stożki wulkaniczne. Znajdują się tuż obok Rifugio Giovanni Sapienza. Powstały podczas erupcji Etny w 1892 roku. Ścieżki, które prowadzą po stożkach, są łatwe, podobnie jak te na Monti Sartorius. Widoków na najwyższe kratery Etny tu nie ma, ale widać za to pięknie wybrzeże. Ze względu na bliskość Rifugio Giovanni Sapienza turystów jest tu znacznie więcej niż na innych szlakach.

To właśnie w tej okolicy rozpoczyna się szlak na Etnę. Stąd też rusza kolej linowa na wulkan, która wywozi turystów na wysokość 2500 m n.p.m.

Cassone-Monte Pomiciaro — Monte Zoccolaro

Krótki szlak, który prowadzi z punktu widokowego Cassone — Monte Pomiciaro na szczyt Monte Zoccolaro. Trasa według znaków dedykowana jest na 20 minut marszu i wiedzie głównie lasem. Ścieżka jest wąska, jesienią pokryta grubą warstwą liści. Po drodze mijamy punkt widokowy na Valle del Bove. Ze szczytu podziwiać można Etnę oraz rozległą dolinę. Jest to najszybszy wariant dotarcia na ten szczyt.

Do punktu widokowego Cassone — Monte Pomiciaro dojechać można asfaltową drogą. Przy jej końcu znajduje się parking, a pod nim taras widokowy.

Etna — szlaki w parku narodowym. Jak się przygotować do wędrówki?

Szlaki trekkingowe w okolicy Etny to sypkie, pokryte materiałem wulkanicznym ścieżki. Warto wiedzieć, że bez względu na to, gdzie się wybieramy, żwir i drobny pył wulkaniczny dosłownie wygryzają się w buty i nogawki spodni. Poniżej przedstawiam informacje o tym, jak się ubrać i co zabrać na wędrówki w okolicy Etny:

 • Warto włożyć buty z wysoką cholewką. Zminimalizuje to ryzyko ciągłego wpadania małych odłamków skalnych do buta i konieczności ich wytrzepywania.
 • Jeśli jednak macie krótkie buty, to warto mieć dłuższą nogawkę spodni. To też będzie dobrą ochroną przed uporczywymi skałami 🙂
 • Przydatne będą kije trekkingowe — w szczególności na tych najbardziej sypkich szlakach. Koniecznie z talerzykami, bo bez talerzyków kije zapadną się w sypkim materiale.
 • W listopadzie i grudniu szlaki pod Etną już od wysokości 1600 m n.p.m. pokryte są śniegiem. Trzeba wziąć to uwagę, planując trekking. Przed wyjściem sprawdzić aktualne warunki i zerknąć na kamery internetowe pod Etną. Na szlakach mogą pojawić się oblodzenia i chociaż temperatury do wysokości 2300 m n.p.m. podczas naszej wizyty oscylowały w granicy 0 stopnia Celsjusza, to były miejsca, w który fragmenty szlaków pokrywał lód.
 • Etna to kapryśna pogodowo okolica. Koniecznie trzeba się odpowiednio ubrać. Najlepiej na cebulkę, bo na podejściach szybko się rozgrzewamy, a chwilę po dotarciu na punkty widokowe temperatura mocno spada. Do tego często wieje zimny wiatr, który tylko przyspiesza wychłodzenie. Zestaw ubrań na trekking w okolicy Etny, który nam się sprawdził to: termo skarpety i bielizna, długie spodnie + ewentualnie legginsy pod spodnie, oddychająca koszulka, bluza, kurtka puchowa i wiatrówka. Do tego czapka, rękawiczki i komin. Polecam zawsze mieć w plecaku coś ekstra np. bluzę, bo wiatr i niska temperatura mogą dać mocno w kość!
Etna

Etna — warunki pogodowe na szlakach i mapa turystyczna

Pogoda w okolicy wulkanu zmienia się dynamicznie i mieliśmy okazję przekonać się o tym kilka razy. Podczas wędrówek w listopadzie i grudniu mieliśmy zarówno warunki zimowe, jak i późnojesienne z symboliczną ilością śniegu. Silnego i zimnego wiatru doświadczyliśmy raz, podczas wędrówki po Crateri Silvestri. Natomiast najbardziej dawała się we znaki mgła. Przychodziła nagle i bez ostrzeżenia. Dosłownie w ciągu kilkudziesięciu sekund zasłaniała wszystko dookoła.

Etna

Z tego powodu polecam zawsze, ale to zawsze mieć przy sobie mapę szlaku! My korzystamy z mapy. cz, które działają w wersji offline. Wgrywamy je na zegarek, który pomaga w nawigacji. Ponadto zawsze na szlakach szliśmy blisko siebie i pilnowaliśmy, żeby nie stracić się z oczu. W gęstej mgle ciężko się odnaleźć. Dla przykładu podam, że kilka dni po naszej wędrówce na Serra Delle Concazze, w okolicy jaskini lawowej zabłądziła we mgle grupa turystów i do akcji musiały wkroczyć służby ratunkowe.

Szlaki w Parku Narodowym Etna — co zabrać na wędrówkę?

Proponowane w tym wpisie wycieczki piesze w obrębie Etny powinny zająć maksymalnie 4 godziny. Oczywiście wszystko zależy od tempa marszu, warunków pogodowych i tego, czy robimy dłuższe przerwy w punktach widokowych. Na taką trasę polecam zabrać 1 litr wody. Latem, kiedy temperatury są wyższe to nawet 2 litry wody + izotonik. Przekąski i kanapkę — fajnie zjeść ją z widokiem 🙂 Do plecaka warto wrzucić powerbank + kabel, chusteczki higieniczne, mapę, okulary przeciwsłoneczne i ewentualnie ekstra odzież.

Etna

Bezpiecznych i pięknych wędrówek pod Etną!
A jeśli lubicie wędrówki po wulkanach, to polecam także szlaki trekkingowe na Teneryfie. Tam, w Parku Narodowym Teide jest wiele pięknie poprowadzonych tras.

Szukasz noclegu na Sycylii?
Miło nam będzie, jeśli zarezerwujesz swój nocleg poprzez naszą stronę. Dzięki temu zyskamy kilka groszy na prowadzenie i udoskonalanie naszego bloga  🙂
Dziękujemy i mamy nadzieję, że nasze treści są pomocne przy planowaniu Twoich wyjazdów i wędrówek!  
Udanego pobytu i pięknych wspomnień!
Booking.com

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 13

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności