Cypr – 26 miejsc, które warto zobaczyć na Wyspie Afrodyty

Cypr
4.9
(50)

Cypr to miejsce, które oferuje przepiękne i naturalne widoki. Na Wyspie Afrodyty każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy natury mogą podziwiać przepiękne formy skalne i erozyjne. Fani starożytnych zabytków nacieszą oczy, zwiedzając stanowiska archeologiczne i starówki miast. Amatorzy aktywnego spędzania czasu znajdą tu wiele szlaków trekkingowych. Natomiast entuzjaści plażowania mogą wypocząć na pięknych cypryjskich plażach i napawać się widokiem błękitu Morza Śródziemnego. Cypr jest także miejscem, które z całą pewnością zachwyca o każdej porze roku. Poniżej przedstawiam Wam listę miejsc, które mieliśmy przyjemność zobaczyć podczas wyjazdu na Cypr na własną rękę w styczniu 2020.

cypr
Cypr- Cape Greco

Okolice Ayia Napa

Przylądek Cape Greco

Cape Greco — Kawo Greko, to najdalej na południowy wschód wysunięta część Cypru. Obszar objęty jest programem ochrony przyrody Natura 2000. Cypel z obu strony oblewają błękitne wody Morza Śródziemnego. W połączeniu z jasną barwą form skalnych oraz klifami, które osiągają wysokość do 10 metrów, miejsce to z całą pewnością zadowoli miłośników przyrody. Krajobraz Cape Greco niszczą niestety wieże brytyjskiej bazy wojskowej, które zlokalizowane są w najdalej wysuniętym punkcie cyplu.

cypr

Przylądek warto zacząć zwiedzać „od końca”. To właśnie tam przy końcu asfaltowej drogi znajdują się punkty widokowe oraz brytyjska baza wojskowa. Podczas zwiedzania i przemieszczania się na zachód przylądka, warto zatrzymać się na wyznaczonych parkingach i zejść do punktów widokowych.

Kamara Tou Koraka Stone Arch

Jedną z piękniejszych form geomorfologicznych na Cape Greco jest łuk skalny Kamara Tou Koraka Stone Arch. Miejsce dla bezpieczeństwa ogrodzone jest siatką. Podziwiać je można tylko z zachowaniem odpowiedniej odległości. Także kolor wód i skał jest tu fenomenalny. Koniecznie zapiszcie to miejsce na swojej mapie 🙂 Jadąc dalej wyznaczoną drogą dojedziecie do kościoła Agioi Anargiroi. Natomiast jeśli wrócicie na główną drogę to warto pojechać na plażę Konnos Beach.

cypr
Cypr- Kamara Tou Koraka Stone Arch

Sea Caves

Sea Caves to zespół jaskiń krasowych, które zlokalizowane są tuż nad brzegiem morza. Uroku temu miejscu dodaje zatoczka, która wcina się łukiem w całą formację skalną. Tunele jaskiń wydrążone są w głąb lądu i mają długość dochodzącą do 80 metrów. Sea Caves można podziwiać z poziomu lądu, a także z wody. Do tego miejsca organizowane są rejsy turystyczne. Na całe szczęście my zastaliśmy tam pustą zatokę, a w okolicy było zaledwie kilku turystów. Nie ulega wątpliwości, że to zasługa wyjazdu na Cypr poza sezonem turystycznym.

Fenomenalne formacje skalne powstawały przez miliony lat, ale także teraz można zaobserwować procesy erozyjne. Ponadto w słynnym skalnym oknie zauważyć można tworzące się stalaktyty, czyli nacieki jaskiniowe. Jeśli macie ochotę zejść z klifu i stanąć w skalnym oknie to przede wszystkim ubierzcie wygodne, pełne buty. Schodząc, zachowajcie ostrożność. Weźcie pod uwagę, że skały, z których zbudowane są klify i jaskinie zawierają dużo skamieniałej i ostrej fauny morskiej np. muszle z ostrymi krawędziami.
Warto wiedzieć, że do Sea Caves prowadzi szutrowa droga, jednakże każde auto poradzi sobie na niej bez problemu.

Love Bridge

cyor

Love Bridge to kolejny na Cape Greco naturalny łuk skalny, który znajduje się w miejscowości Ayia Napa. Nazywany jest także naturalnym mostem. Jego charakterystyczny kształt oraz otoczenie wodami Morza Śródziemnego sprawiają, że miejsce jest szczególnie popularne wśród zakochanych par. Wybierając się na most, polecam mieć pełne obuwie, ponieważ żeby zejść w kierunku łuku, należy pokonać kamieniste podłoże. Warto pamiętać, że łuk ulega ciągłym procesom erozyjnym. Dlatego też zachowajcie tu bezpieczeństwo i rozwagę 🙂

Plaża Makronissos Beach

cypr

Cypr słynie z pięknych i zadbanych plaż. Wiele z nich co roku odznaczane jest „Błękitną Flagą”, czyli międzynarodowym certyfikatem, który przyznawany jest według kilku ściśle sprecyzowanych zasad. Na Cape Greco takich plaż znajdziemy klika. Między innymi właśnie Makronissos Beach, która w dzień zachwyca błękitem wód, a wieczorem jest świetnym miejscem na wypoczynek i relaks przy zachodzącym słońcu. Podczas gdy w miesiącach letnich plaża tętni życiem, to poza sezonem turystycznym panuje tu całkowita cisza i spokój, a jedynymi towarzyszami są mieszkające na plaży koty.

Larnaka i okolice

Larnaca Salt Lake

Cypr to miejsce, gdzie znajdują się kolonie flaminga różowego.
Jednym z nich jest Larnaca Salt Lake, które jest zamieszkiwane przez flamingi w okresie zimowym. Jezioro jest w okresie zimowym wypełnione wodą, a tym samym jest idealnym miejscem do życia dla flamingów. W wodzie bowiem żyją krewetki, którymi flamingi się odżywiają. Rosną tam także jednokomórkowe glony, które również są ich pokarmem. Dość istotną sprawą w wyglądzie flaminga różowego jest to, że flamingi nie są z natury różowe 🙂 Rodzą się z szarymi piórkami, które stopniowo zmieniają swoją barwę właśnie dzięki jedzeniu krewetek solankowych i glonów. Niestety z bliskiej odległości nie udało nam się obserwować flamingów. Już na przyszłość wiemy, że warto mieć przy sobie lornetkę! Dlatego też, jeśli macie w planach obserwacje tych ptaków, to koniecznie zaopatrzcie się w odpowiedni sprzęt 😀 

Niestety życie flamingów na terenie jeziora w Larnace nie ma zbyt różowych barw. W styczniu 2020 znaleziono na terenie jeziora i wokół jeziora 25 martwych ptaków. Przyczyną ich zgonów jest prawdopodobnie zanieczyszczenie jeziora przez kanały przemysłowe.

Oroklini Lake

Kolejne słone jezioro, które znajduje się w okolicy Larnaki. To właśnie tu, z dość bliskiej odległości udało nam się obserwować kolonię flamingów. Jezioro jest ważnym, podmokłym obszarem łęgowym dla około 190 gatunków ptaków. Objęte jest ochroną na mocy dyrektywy ptasiej UE. Szczególną ochroną objęte są tu dwa gniazdujące gatunki ptaków: szczudłak zwyczajny oraz czajka szponiasta. Pod ochroną znajduje się także występująca w nim roślinność halofityczna, czyli odporna na wysokie zasolenie. W okresie zimowym Oroklini stanowi siedlisko dla kolonii flaminga różowego. Pomimo że flamingi są dość blisko od brzegu, to polecamy mieć ze sobą lornetkę, aby móc obserwować latające nad jeziorem osobniki. Dla nas było to o wiele bardziej emocjonujące doświadczenie niż nad Larnaka Salt Lake 🙂

Cypr

Stare miasto w Larnace i cerkiew św. Łazarza

cypr

Na starym mieście w Larnace najlepiej się zgubić i odkrywać jego zakamarki poza utartym szlakiem. Z całą pewnością warto zobaczyć cerkiew św. Łazarza, czyli prawosławną świątynię będącą jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w mieście. Cerkiew według tradycji Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego znajduje się w miejscu pochówku Łazarza, który został wskrzeszony przez Chrystusa. Następnie trafił na Cypr i został biskupem Kition, czyli dawnej Larnaki.

Akwedukt Kamares

Akwedukt Kamares to osiemnastowieczna budowla wzniesiona na obrzeżach Larnaki za czasów osmańskich. Zbudowany przez tureckiego namiestnika Bekira Paszę, akwedukt zaopatrywał w wodę mieszkańców Larnaki od roku 1750 do 1939. Był bezsprzecznie jedną z najbardziej fenomenalnych budowli w tamtych czasach. Wizyta w tym miejscu zajmuje zaledwie kilka minut. Zdecydowanie warto je zobaczyć, jadąc, chociażby z/do Larnaki.

Klasztor Stawrowouni

Klasztor Stawrowouni to prawosławny klasztor, który wybudowany został na szczycie góry o tej samej nazwie. Góra liczy sobie 660 m n.p.m, i zarówno ją, jak i klasztor widać już z daleka. Według tradycji Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego, jego założycielką była cesarzowa bizantyjska Helena. Owa cesarzowa przypadkowo znalazła się na Cyprze wraz z relikwiami krzyża, na którym zmarł Jezus Chrystus, a także krzyżami dwóch ukrzyżowanych wraz z Jezusem łotrów. Jedną z relikwii pozostawiła na Cyprze, a przy okazji ufundowała klasztor, w którym owa relikwia miała być czczona. Obecnie jest to jedyny klasztor prawosławny na Cyprze, do którego całkowity zakaz wstępu mają kobiety.

Z terenu klasztoru rozciągają się przepiękne krajobrazy. Idealnie widać południowe wybrzeże Cypru wraz z jeziorami w okolicy Larnaki, po zachodniej stronie wzgórza podziwiać można górskie panoramy. Do Klasztoru Stawrowouni prowadzi kręta i wąska droga. Po drodze znajduje się punkt widokowy z ławkami. Na szczyt prowadzi także szlak trekkingowy E4. Naszym zdaniem warto tu przyjechać, aby zobaczyć zarówno piękne położenie klasztoru jak i fenomenalne panoramy, które rozciągają się ze szczytu.

cypr

Limassol i okolice

Limassol Salt Lake

Kolejne słone jezioro na wyspie, gdzie można obserwować zimujące flamingi. W przeciwieństwie do dwóch pozostałych jezior, które znajdują się w okolicy Larnaki, w Limassol ciężko było dostrzec flamingi przy brzegu. Dlatego warto wizytę w tym miejscu połączyć z jednoczesnym odwiedzeniem pobliskiej plaży Lady’s Mile Beach. Teren dookoła zajmują brytyjskie bazy wojskowe. Zimą jezioro wysycha i znacznie zmniejsza swoją powierzchnię, a jego dnem prowadzi droga dla samochodów.

Governor’s Beach

Plaża znana przede wszystkim z pięknych, białych, kredowych formacji skalnych. Formacje te kontrastują z błękitem Morza Śródziemnego oraz czarnym i złotym piaskiem. Plaża podzielona jest na dwie części, a najsłynniejszy odcinek „Plaży Gubernatora” to Kalymnos Beach. To właśnie tu wgłąb morza, wcina się charakterystyczny biały kredowy cypel. Miejsce to zlokalizowane jest tuż przy restauracji Kalymnos Fish Tawern. Aby dostać się na dokładnie tę plażę, należy wejść na teren restauracji, przejść w stronę brzegu i schodami zejść w dół. Z plaży widoczne są także piękne klify, znajdujące się tuż obok brytyjskich baz wojskowych. Poza sezonem plaża jest całkowicie pusta. W sezonie tętni życiem, a w pobliżu znajdują się knajpki oraz zaplecze sanitarne. Z uwagi na fakt, że teren znajduje się na obszarze militarnym, obowiązuje tu całkowity zakaz lotów dronem.

White Stones

White Stones zwane także White Rocks, to przepiękna formacja skalna znajdująca się pomiędzy Larnaką, a Limassol. Białe skały to nic innego jak kreda, czyli skała, która powstała na dnie morza. Składa się ona z żyjątek morskich oraz mikrytu (to takie spoiwo/cement dla skały), dzięki czemu jej kolor jest prawie śnieżnobiały. Cała formacja skalna jest bardzo ładna, a dodatkowym atutem są okalające ją wody Morza Śródziemnego, które mają w tym miejscu fenomenalny kolor.

Skała Afrodyty

Skała Afrodyty to najbardziej znana formacja skalna na Cyprze. Według mitologii to właśnie w tym miejscu z morskiej piany wyłoniła się Afrodyta; grecka bogini piękności, miłości i płodności. Żadne źródła nie podają dokładnie, która ze skał, to skała Afrodyty. W dodatku cały ten obszar jest nazwany Petra tu Romiu. Z kolei nazwa Petra tu Romiu wywodzi się od herosa Digenisa Akritasa, który to właśnie w tym miejscu miał według legend bronić Cypru przed Arabami. Obrona polegać miała na rzucaniu we wroga kamieniami wyrwanymi z gór i tym samym zatapianiu arabskich statków.

cypr

Z miejscem związane są także lokalne legendy i tradycje. Najsłynniejsza z nich mówi, że jeśli opłynie się Skałę Afrodyty nago, przy pełni księżyca i dokładnie o północy, to człowiek stanie się nieśmiertelny i wiecznie młody. Pytanie tylko brzmi, którą skałę należy opłynąć, skoro nie wiadomo, która jest tą właściwą? Być może chodzi o tę największą, aczkolwiek ona stoi w połowie na lądzie także opłynąć się jej nie da 🙂

Aby dotrzeć do Skały Afrodyty, należy zjechać z autostrady i zatrzymać się na wyznaczonym parkingu. Następnie, podziemnym tunelem należy przejść na drugą stronę drogi. Tam właśnie znajduje się plaża oraz cała formacja skalna. Parking jest bezpłatny.
Chociaż Skała Afrodyty jest najbardziej znanym miejscem na wyspie, to naszym zdaniem jest również najbardziej przereklamowanym miejscem na wyspie. Oczywiście warto zobaczyć to miejsce jeśli będziecie na Cyprze, jednakże nie polecamy jechać tam specjalnie, a raczej przy okazji 🙂

cypr

Góry Troodos i okolica

Cypr poza pięknymi plażami, wąwozami i formacjami skalnymi, może pochwalić się także górskim krajobrazem. W środkowo zachodniej części wyspy znajdują się Góry Troodos. Najwyższym szczytem tychże gór jest Olimp, który liczy sobie 1951 m n.p.m. Zimą na zboczach Olimpu czynne są stoki narciarskie. Na szczyt Góry Olimp niestety nie można wyjść, ponieważ znajduje się tam baza wojskowa. Jednakże dotrzeć w pobliże Olimpu można samochodem lub pieszo po asfaltowej drodze. Z całą pewnością warto się tam wybrać, ponieważ rozciągają się stamtąd piękne widoki.

Ponadto z geologicznego punktu widzenia, cypryjskie góry są fenomenem na skalę światową. W paśmie Troodos znajduje się największa na świecie sekwencja ofiolitowa, czyli seria skał magmowych, które powstawały w odpowiednich odstępach czasowych i charakteryzują się odpowiednim dla tej sekwencji składem. Przemierzając drogi w Górach Troodos można co jakiś czas zobaczyć stanowiska geologiczne wraz z oznaczeniem profilu skał.

Jeśli lubicie piesze wędrówki, to warto wiedzieć, że w Troodos wyznaczone są szlaki trekkingowe np. Artemis Trail czy Persefona Trail. Niestety w okresie zimy, kiedy w górach zalega warstwa śniegu, szlaki są zamknięte i trzeba obejść się smakiem 🙁 .

cypr
Cypr w zimowej odsłonie – dla wielu osób jest to niemałe zaskoczenie 🙂
NASZA RADA

Jeśli wybieracie się w Góry Troodos to polecamy pojechać albo w tygodniu, albo wczesnym rankiem w weekend. W soboty i niedziele jest tam bardzo tłoczno. Ponadto w sezonie zimowym wiele osób przyjeżdża na stoki narciarskie, a tym samym ciężko jest znaleźć miejsce parkingowe. Zaoszczędzicie dzięki temu zarówno czas, jak i nerwy tracone w korkach 🙂

Wodospad Millomeris

Millomeris Waterfalls to jeden z najwyższych wodospadów, jakie znajdują się na Cyprze. Woda spływa wąską kaskadą z wysokości 15 metrów. Wokół wodospadu nie doświadczymy bujnej zieleni i słonecznej aury. A to dlatego, że słońce tu praktycznie nie dociera, a miejsce, gdzie znajduje się wodospad, jest zawsze zacienione i mokre. Do wodospadu można dotrzeć na dwa sposoby. Pierwszy, łatwiejszy sposób to zostawienie auta przy „waterfall car park” (zaznaczyłam na mapie, na dole strony), i przejście niewielkiego odcinka wygodną ścieżką i metalowymi schodami. Druga opcja to okazja do krótkiego, ale intensywnego trekkingu. Wybrać wtedy należy szlak Millomeris Waterfall Trail, który zaznaczyłam na mapie i ścieżką prowadzącą przez las udać się w stronę wodospadu. Warto wiedzieć, że na szlaku czeka nas spora różnica wysokości do pokonania. Dlatego też konieczne jest zabranie zapasu wody 🙂

Wodospad Kalidonia

Caledonia Waterfalls liczy sobie 12 metrów i jest to jeden z najwyższych wodospadów na Cyprze. Dotrzeć do niego można jedną ze ścieżek trekkingowych, które wiodą przez las. My wybraliśmy ścieżkę, która rozpoczyna się przy drodze B8. Znakowanym szlakiem E4 ścieżka prowadzi najpierw w dół, w głąb lasu, a później po dość płaskim terenie, aby w końcu wznieść się pod górę. Na trasie nie ma szczególnych trudności technicznych, jednakże w zimie trzeba przekroczyć rwącą rzekę i jest to jedyna przeszkoda, jaką napotkaliśmy. Trasa nie jest wymagająca, ale minimum kondycji fizycznej napewno się przyda 🙂

Lania

Lania to urocza wioska, która słynie z przepięknej zabudowy, kolorowych drzwi i okiennic oraz wąskich, brukowanych uliczek. Odwiedzając wioskę, nie sposób nie zachwycić się jej klimatem. Poza urokliwym wyglądem, Lania słynie z lokalnej, tradycyjnej produkcji wina „commandaria”. Cypr może poszczycić się faktem, że „commandaria” jest jednym z najstarszych na świecie udokumentowanych win. Jego produkcja sięga czasów antycznych. Obecnie w wiosce można oglądać stare prasy do wina, a wstęp do każdego pomieszczenia jest darmowy. Nawet jeśli nie jesteście fanami miasteczek i wiosek, to z całą pewnością Lania pozytywnie Was zaskoczy 🙂 Zdecydowanie warto tu zajrzeć!

Pafos i okolice

Kato Pafos Archeological

Park Archeologiczny Kato Pafos to najsłynniejsza atrakcja turystyczna na wyspie. Dla miłośników starożytnej sztuki jest to nie lada gratka. W parku można oglądać wspaniale zachowane mozaiki podłogowe z okresu rzymskiego i greckiego. Najbardziej niesamowitą rzeczą jest to, że mozaiki znajdują się dokładnie w tym miejscu, w którym zostały ułożone. Niektóre mają około 2 tysięcy lat! W Parku Archeologicznym znajdują się wydzielone segmenty, w których oglądać można poszczególne dzieła. Spośród miejsc z pięknie zachowanymi mozaikami, wyróżnia się: Dom Ajona, Dom Tezeusza, Dom Ofreusza, Dom Dionizosa. Ponadto znajduje się tu także odeon, na którym zasiadać mogło nawet 1200 widzów. Starożytna agora, a także latarnia morska wybudowana w 1888 roku. Teren parku jest bardzo rozległy, dlatego też przeznaczyć na jego zwiedzanie należy kilka godzin. Park czynny jest przez cały rok, wstęp kosztuje 4.5 €. Ze względu na skaliste podłoże, polecamy ubrać wygodne i pełne buty. Nawet jeśli nie jesteście fanami zwiedzania stanowisk archeologicznych, to jednak warto zajrzeć do Kato Pafos, bo jest to jeden z niewielu na świecie przykładów tak świetnie zachowanych starożytnych dzieł.

Grobowce Królewskie

Tak naprawdę to grobowce nie są królewskie, ponieważ nigdy, w żadnym z tutejszych grobowców nie spoczywał król. „Grobowce Królewskie” to starożytna nekropolia z II w. p.n.e., w której grzebano wysokich urzędników państwowych oraz najbogatszych mieszkańców miasta. Każdy z grobowców składa się ze schodów prowadzących w dół, do wnętrza. Dużego, centralnego atrium oraz komór grobowych gdzie grzebani byli zmarli. Groby były budowane na podobieństwo domów, w których mieszkano w starożytności. Niektóre grobowce mają pięknie zachowane zdobienia fasady oraz mozaiki. Podczas zwiedzania warto podążać po wyznaczonej ścieżce i zejść do poszczególnych grobowców, które znacznie się od siebie różnią. Grobowce Królewskie zlokalizowane są tuż nad brzegiem morza. Z terenu nekropolii widać wrak statku M/V Demetrios II, znajdujący się nieopodal brzegu. Wstęp do Grobowców Królewskich kosztuje 2.5 € od osoby.

Stare miasto w Pafos i murale

Będąc w Pafos, warto pójść na stare miasto i zgubić się w gąszczu uliczek. Przy okazji można wypić filiżankę wyśmienitej kawy w Beanhaus Coffee Roasters i zobaczyć kolekcję starych zdjęć i negatywów. W mieście znajduje się sporo kolorowych murali. Bardzo fajną opcją na zwiedzanie Pafos jest ich poszukiwanie podczas spaceru 🙂 Nam najbardziej przypadł do gustu mural przedstawiający Afrodytę, która wyłania się z morskiej piany. Będąc na wybrzeżu Pafos, warto wybrać się na spacer wzdłuż morza i zobaczyć okolicę gdzie znajduje się deptak oraz Zamek w Pafos.

Cypr to wyspa Afrodyty, a w Pafos znajdziecie świetny mural z jej wizerunkiem.

Edro III shipwreck

Statek Edro III rozbił się u wybrzeży Cypru w grudniu 2011 roku. Edro III płynął z Cypru na Rodos, i miał za zadanie przetransportować płyty gipsowo kartonowe. Jednak nigdy na Rodos nie dotarł. Już od początku towarzyszyła mu zła pogoda, która w trakcie rejsu się pogarszała. Statek zboczył z kursu, uderzył o skałę i całą noc dryfował w stronę brzegu. Przy brzegu ponownie uderzył w skałę i tym samym zakończył swój rejs.
Do tej pory podjęto kilka prób usunięcia wraku, jednak wszystkie zakończyły się niepowodzeniem. Usunięto natomiast wszystkie oleje napędowe i substancje, które mogły dostać się do morza i zaburzyć tutejszy ekosystem.
Na dzień dzisiejszy nie wiadomo czy zostaną podjęte kolejne próby mające na celu odholowanie statku. Być może jego rosnąca popularność sprawi, że statek pozostanie tam na zawsze, podobnie jak wrak statku w Navagio Beach na Zakynthos. Niby jest to kupa żelastwa, która rozbiła się o skały, ale powiemy Wam, że widok ten wbił nas w ziemię 🙂

cypr

Półwysep Akamas

Wąwóz Avakas

Wąwóz Avakas to wapienny wąwóz, który jest najdłuższym, najwęższym i najgłębszym wąwozem na Cyprze. Avakas został wydrążony przez płynącą nim rzekę Avgas. Rzeka swój początek bierze w krasowym plateau i szukając ujścia do morza, drąży skały. Efekt? Przepiękny wąwóz, którego dnem można wybrać się na trekking. Dla miłośników geologii będzie to nie lada gratka, ponieważ przy szlaku znajdują się piękne odsłonięcia skał oraz błyszczące selenity.

cypr

O ile latem szlak przez Wąwóz Avakas jest suchy, o tyle zimą jego dnem płynie rzeka, którą podczas trekkingu trzeba kilka razy przekraczać. Szlak dla entuzjastów pieszych wędrówek i osób żądnych przygody będzie wspaniałym doświadczeniem. Wydawać się może, że przekraczanie rwącej rzeki jest proste, jednak uwierzcie nam na słowo, że trzeba nie lada skupienia, równowagi i przemyślanych kroków, aby nie wpaść do wody. Są w wąwozie miejsca, gdzie z całą pewnością zmoczycie obuwie, bo nie ma jak przejść suchą stopą 🙂 Pamiętajcie, żeby koniecznie mieć na nogach buty trekkingowe z podeszwą o dobrej przyczepności. Jeśli macie problemy z równowagą, to polecamy już na początku wędrówki zaopatrzyć się w kije. Bez problemu znajdziecie je przy szlaku 🙂

Dojazd do Wąwozu Avakas

Aby dotrzeć do Wąwozu Avakas, należy kierować się na knajpę White River Tawern. Za knajpką kończy się asfaltowa droga, a zaczyna szutrowa, która momentami usłana jest kamieniami. Po szutrowej drodze jedzie się około kilometr, przekracza mostek i skręca w prawo na parking. My auto zostawiliśmy właśnie na tym parkingu, ale można jechać jeszcze wyżej i zaparkować blisko wejścia do kanionu. Wstęp do kanionu jest bezpłatny. Cała trasa według tabliczek przed wejściem ma 4 km. My przeszliśmy około 2 km, bo na więcej nie pozwalała nam rzeka i wysoki poziom wody.

Lara Beach

To szeroka, piaszczysta plaża, znajdująca się na Półwyspie Akamas. Na Lara Beach od czerwca do września jaja składają dwa gatunki żółwi: carreta carreta i żółwie zielone. Cypr jest ich miejscem lęgowym, i w tym okresie, plaża jest pod ścisłym nadzorem osób zajmujących się żółwiami. Zimą natomiast jest to istna oaza ciszy i spokoju. Miejsce idealne na zaszycie się i leżakowanie z książką, z dala od zgiełku miasta 🙂 Jednak warto wiedzieć, że dojazd na plażę zajmie z Pafos chwilę czasu, ponieważ prowadząca na nią droga jest szutrowa, a dodatkowo usłana dziurami. Nam w pewnym momencie przejazd drogą uniemożliwiła płynąca rzeka. Przeszliśmy więc dwa ostatnie kilometry do plaży na nogach, a samochód zaparkowaliśmy bezpiecznie na poboczu. Zdjęcia z drogi są dostępne jako uzupełnienie mapy na dole strony :).

Wanna Afrodyty oraz Szlak Afrodyty

Wanna Afrodyty to miejsce, gdzie grecka bogini zażywała kąpieli. To właśnie tu, według legendy Adonis pierwszy raz ujrzał Afrodytę, zakochał się w niej i zostali kochankami. Miejsce warto zobaczyć przy okazji zwiedzania Półwyspu Akamas.

Wanna Afrodyty

Aphrodite Natural Trail

Szlak Afrodyty rozpoczyna się nieopodal Wanny Afrodyty. Polecamy najpierw z parkingu przejść się do źródełka i je zobaczyć, a później zgodnie za znakami kierować się na ścieżkę „Aphrodite Natural Trail„. Po kilkunastu metrach zobaczycie furtkę z napisem EXIT, przejdźcie przez nią. Zobaczycie tam znak wskazujący kierunek szlaku, a chwilę później tablice informacyjne. Szlak trekkingowy “Aphrodite Trail” należy do bardzo łatwych. Nie napotkacie tu trudności technicznych. W dodatku szlak jest świetnie oznaczony. Cały czas kierujcie się za brązowymi metalowymi strzałkami oraz zielonymi tabliczkami wskazującymi kierunek trasy.

UWAGA NA ZMYŁKĘ

Polecamy mieć przy sobie, chociażby Mapy Google, ponieważ w pewnym momencie szlak łączy się ze szlakiem Adonis Trail i zielona strzałka właśnie tam nas kieruje. My trzymamy się cały czas prawej strony! Ten moment jest mniej więcej po trzecim kilometrze na szlaku. Łatwo Wam będzie ogarnąć kilometry, ponieważ są one zaznaczone na trasie. Kiedy miniecie ten fragment szlaku, czeka Was podejście pod górę. Wysokości nabiera się tu stopniowo. Po drodze są dwa punkty widokowe, a obok nich ławki, gdzie można usiąść i napawać się widokami. Zwieńczeniem szlaku będzie z całą pewnością dotarcie na szczyt i podziwianie północno wschodniej części Półwyspu Akamas. W oddali widać idealnie błękitną Blue Lagoon. Natomiast podczas całej trasy jeśli spojrzycie na horyzont to na północy widać linię brzegową Turcji. Zimą wyraźnie odznaczają się ośnieżone tam szczyty Gór Taurus.

DROGA POWROTNA

Ze szczytu schodzimy ścieżką w dół i odtąd nasz szlak już będzie wiódł albo w dół, albo po płaskim terenie. Po zejściu do poziomu morza możemy pójść jeszcze w lewo, w stronę Blue Lagoon lub kierować się na prawo do Wanny Afrodyty.
Cały szlak ma około 7.5 km, jego spokojne przejście z dłuższą przerwą zajmuje około 2.5 godziny. Na szlak koniecznie ubierzcie wygodne buty trekkingowe, ponieważ ścieżka jest bardzo kamienista. W zimie spaceruje się tu bardzo przyjemnie, natomiast latem temperatura powietrza z pewnością da się we znaki. Pamiętajcie o nakryciu głowy, kremie z filtrem UV oraz zapasie wody. Miłego wędrowania.

To już wszystkie miejsca, które udało nam się zobaczyć podczas pobytu na Cyprze w styczniu 2020 roku. Mamy nadzieję, że wpis był pomocny i zainspirował Was do zobaczenia pięknych zakątków na wyspie 🙂

Mapa

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów: 50

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności