Cypr na własną rękę. Jak zorganizować wyjazd?

Cypr
4.8
(26)

Cypr to świetne miejsce na zimowy czy jesienny wypad na południe Europy. Położony na Morzu Śródziemnym kraj kusi swoim pięknem i ciepłem przez cały rok. Jest idealnym miejscem na ucieczkę od zimowej słoty i miastowego smogu. Od Polski dzielą go około trzy godziny lotu. Na miejscu dostępnych jest wiele atrakcji. Dlatego też zarówno miłośnicy przyrody, jak i entuzjaści zwiedzania miasteczek i starożytnych zabytków znajdą tu coś dla siebie. Cypr odwiedziliśmy w styczniu 2020. Wpis ten powstał na podstawie naszych osobistych doświadczeń zdobytych podczas wyjazdu.

Cypr
Sea Caves – Cape Greco

Gdzie leży Cypr i co warto wiedzieć?

Cypr położony jest we wschodniej części Morza Śródziemnego, na wyspie o tej samej nazwie. Strefa czasowa na Cyprze to GTM+2, czyli jest tu godzinę później niż w Polsce. Od wybrzeży Turcji dzieli go zaledwie 65 km, natomiast od Syrii 100 km. Jest trzecią co do wielkości wyspą znajdującą się na Morzu Śródziemnym. Kraj leży na kontynencie azjatyckim i zaliczany jest często do Bliskiego Wschodu. Jednakże kulturowo, historycznie czy chociażby politycznie zaliczany jest do Europy. Cypr razem z Polską dołączył do Uni Europejskiej 1 maja 2004 roku. W kraju obowiązującą walutą jest €. Jednakże nie wszędzie! Dlaczego?

Podział polityczny Cypru

Obecnie sytuacja polityczna na Cyprze jest skomplikowana. Cypr podzielony jest na część grecką oraz część turecką, a obie te części są oddzielone od siebie tak zwaną Zieloną Linią. Do tego dochodzi jeszcze obszar należący do Wielkiej Brytanii, na którym zlokalizowane są bazy wojskowe. Część turecka nazywana jest Cyprem Północnym lub Samozwańczą Republiką Cypru Północnego. Państwo to uznawane jest jedynie przez Turcję i nawet obowiązująca tam waluta to lira turecka. Pozostałe kraje uznają cały Cypr za jedno państwo. Istotną sprawą jest także fakt, że na cypryjskich mapach część północna jest oznaczona jako obszar okupowany. Wybierając się na Cypr, warto wiedzieć, że legalnie granice można przekraczać tylko w części greckiej. Informacja ta znajduje się na stronie MSZ i brzmi następująco:

Granice Republiki Cypryjskiej można przekraczać jedynie przez przejścia graniczne na lotniskach w Larnace i Pafos oraz przejścia graniczne morskie w Larnace, Limasol, Pafos i Latchi. Wjazd i wyjazd na teren Republiki Cypryjskiej przez porty lotnicze lub morskie znajdujące się na terenie tzw. „Tureckiej Republiki Cypru Północnego” (północna część wyspy) jest traktowany przez władze Republiki Cypryjskiej jako nielegalny.

Na poniższej mapie można zobaczyć, gdzie przebiega Zielona Linia i jak podzielony jest Cypr. Zielona Linia w tym wypadku to przerywana czarna linia, która biegnie przez środek stolicy Cypru, czyli przez Nikozję. Na północnym zachodzie widać także skrawek terenu, który jest oddzielony od pozostałej części przerywaną linią. Jest to wieś Kokina, która stanowi enklawę Cypru Północnego na terenie Republiki Cypryjskiej. Wieś funkcjonuje obecnie jako obóz armii tureckiej.

Jak dostać się na Cypr?

Larnaka lotnisko

Z Polski na Cypr latają tanie linie lotnicze takie jak Ryanair i Wizzair. Połączenia do Pafos linią Ryanair realizowane są z Krakowa, Warszawy Modlin, Katowic oraz z Poznania. Natomiast linią Wizzair dolecimy do Larnaki z Krakowa, Katowic oraz Warszawy.
Lecąc na Cypr w styczniu, kupiliśmy bilety lotnicze dokładnie na tydzień przed wylotem. Lepszą cenę oferowały wówczas linie Wizzair. Lot na trasie Kraków — Larnaka trwał 3 godziny. Za bilety dla dwóch osób w dwie strony i z jednym bagażem rejestrowanym zapłaciliśmy 788 PLN. Nasz okres pobytu to dwa tygodnie (19.01-2.02.2020).
Warto także przy planowaniu wyjazdu sprawdzić ceny biletów czarterowych, które oferują biura podróży takie jak Rainbowtours, TUI oraz Itaka. Najkorzystniejsze ceny biletów czarterowych są zazwyczaj dostępne w opcji last minute.

Co warto wiedzieć przy wylocie?

Na lotnisku w Polsce, po odprawie bagażowej (jeśli oczywiście lecicie z bagażem rejestrowanym) oraz przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa należy udać się do kontroli paszportowej. Taka procedura obowiązuje przy wylotach na Cypr. Bez obaw. Nie będziecie mieli problemu ze znalezieniem stanowisk kontroli paszportowej, ponieważ numer bramki podanej na tablicy odlotów wskaże Wam odpowiednią drogę. Dla przykładu — w Krakowie za kontrolą paszportową znajdują się bramki o numerach od 12 do 18. Kontrolę paszportową przejść trzeba także podczas powrotu do Polski.

Paszport czy dowód osobisty?

Lecąc na Cypr możemy wjechać do kraju na podstawie zarówno dowodu osobistego jak i paszportu. Dokument musi być ważny i w dobrym stanie technicznym. Na podstawie ważnego dokumentu obywatele Unii Europejskiej mają prawo do ruchu bezwizowego na Terytorium Republiki Cypryjskiej do 90 dni.

Ubezpieczenie zdrowotne

Z uwagi na fakt, że Cypr należy do Unii Europejskiej, to obywateli Polski obowiązuje ubezpieczenie EKUZ. Jednakże lecąc na Cypr, zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ karta EKUZ nie wszędzie będzie honorowana. Więcej informacji na temat działania EKUZ na Cyprze przeczytacie na oficjalnej stronie NFZ. Jeśli zastanawiacie się jakie ubezpieczenie zdrowotne wykupić na wyjazd, to podpowiemy Wam, że my korzystamy zazwyczaj z ubezpieczenia Revolut lub mBank.

Jak znaleźć mieszkanie?

Głównymi ośrodkami turystycznymi na Cyprze są Pafos, Larnaka, Limassol i Ajia Napa. To właśnie tam znajdziecie największą bazę noclegową, a także najwięcej restauracji i sklepów. Warto jednak wiedzieć, że w wielu miejscowościach w okresie zimy lokalne sklepiki i restauracje są zamknięte. My na całe dwa tygodnie pobytu wybraliśmy Pafos. Głównie dlatego, że tu mieszkania miały najkorzystniejsze ceny wynajmu. Plusem mieszkania w Pafos były także odległości do tras trekkingowych takich jak Wąwóz Avakas czy Półwysep Akamas.

Mieszkania na Cyprze szukać można na stronach Airbnb lub booking.com.
My w styczniu 2020 roku mieszkanie w Pafos rezerwowaliśmy przez Airbnb. Z uwagi na fakt, że styczeń to miesiąc poza sezonem turystycznym, udało nam się wynegocjować niższą cenę. Mniej turystów oznacza mniejsze obłożenie. Dlatego też właściciele mieszkań chętnie przystają na propozycje niższej ceny. Na zasadzie wilk syty i owca cała — my mamy mieszkanie w korzystniejszych pieniądzach, a właściciel jest zadowolony, bo lokal nie stoi pusty 🙂

O czym warto wiedzieć wynajmując mieszkanie?

Do ceny mieszkania podanej na rachunku często doliczyć należy koszty za media, takie jak woda i prąd. Na Cyprze jest to popularna procedura i w każdym mieszkaniu, jakie my przeglądaliśmy pod kątem wynajmu, widniała informacja o osobnych opłatach za media. Opłaty za media wyglądają następująco: 3 € za metr sześcienny wody, 25 centów za 1kWh prądu. Zimą w cypryjskich mieszkaniach jest chłodno. Właściwie można śmiało powiedzieć, że jest zimno. W budynkach nie ma centralnego ogrzewania, dlatego w okresie zimowym trzeba dogrzać mieszkanie farelką lub klimatyzacją z opcją grzania. Nasz koszt zużycia mediów za dwa tygodnie wyniósł 65 €.

Booking.com

Wypożyczenie samochodu na Cyprze

Samochód wypożyczyliśmy w firmie SIXT. Za 14 dni opłata za wynajem wyniosła nas 92 €. W wynajem nie jest wliczone ubezpieczenie, ponieważ korzystamy z zewnętrznego. Rezerwując samochód, weźcie pod uwagę czy dana firma wymaga od Was karty kredytowej. Jeśli tak to bezwzględnie pamiętajcie, aby karta kredytowa należała do głównego kierowcy! Nie może ona należeć do innej osoby, nawet jeśli ta osoba będzie drugim kierowcą. Pamiętajcie o tym, aby uniknąć dodatkowych kosztów związanych z obowiązkowym wykupieniem ubezpieczenia lub zmianą rezerwacji. Dlaczego to jest ważne? Może się wydawać, że jest to jasne jak słońce. Niestety z doświadczenia nabytego na lotnisku w Larnacie wiemy, że wiele osób popełnia ten błąd. Stojąc w kolejce po odbiór samochodu, KAŻDA osoba przed nami nie zarezerwowała prawidłowo samochodu i musiała ponieść ekstra koszty związane ze zmianą rezerwacji.

Co warto wiedzieć wypożyczając samochód?

Ruch na Cyprze jest lewostronny, co jest pozostałością po okresie kolonizacji wyspy przez Wielką Brytanię. Dlatego jeśli nie jesteście pewni swoich umiejętności przy prowadzeniu samochodu po „złej” stronie jezdni, to zarezerwujcie auto z automatyczną skrzynią biegów. Lepiej się skupić na jeździe prawidłową stroną drogi niż na zmianach biegów lewą ręką. Po odbiorze kluczyków należy bezwzględnie sprawdzić stan samochodu. Każdą rysę i obicie karoserii zgłosić obsłudze. Obsługa wypożyczalni posiada specjalny formularz, w którym zaznacza miejsca, gdzie auto jest obite, zarysowane itd. Polecamy także zawsze zrobić zdjęcia samochodu.
Wszystkie samochody należące do wypożyczalni mają na Cyprze czerwone tablice rejestracyjne, co wyraźnie odróżnia je od samochodów, którymi jeżdżą mieszkańcy wyspy (białe lub żółte).

Transport publiczny na Cyprze

Transport publiczny na wyspie istnieje, ale korzystanie z komunikacji miejskiej nie należy do łatwych. Na przystankach autobusowych nie ma rozkładów jazdy i tym samym nie są podane godziny, w których autobus pojawia się na przystanku. Jeśli znamy trasę autobusu, co oczywiście można sprawdzić w internecie, to na podstawie obliczeń, o której godzinie autobus wyruszył z przystanku początkowego, można domyślać się, o której pojawi się na danym przystanku. Tu znajdziecie więcej informacji o transporcie publicznym w Pafos, a tu w Larnace. Po więcej informacji na temat transportu publicznego na Cyprze odsyłam do Hani, która przemieszczała się autobusem po Cyprze. Natomiast w TYM wpisie, znajdziecie informacje odnośnie transportu publicznego na Cyprze, którymi dzieli się Ewelina mieszkająca tam od kilku lat.

Pogoda na Cyprze w styczniu

W ciągu dnia temperatury powietrza osiągają maksymalnie 17-18 stopni Celsjusza. W słońcu jest bardzo przyjemnie, można bez problemu wyjść w bluzce z krótkim rękawem, ale zdarzają się dni kiedy pada deszcz. Wieczory są już o wiele chłodniejsze, bo termometr wskazuje od 8 do 10 stopni Celsjusza. Nocą natomiast temperatura powietrza spada do 4-5 stopni Celsjusza.
Ponadto jeśli macie w planie wypad w Góry Troodos to warto wiedzieć, że zimą w górach leży śnieg. Pokrywa śnieżna jest całkiem spora, a temperatury spadają nawet to – 8 stopni Celsjusza. Najniższa temperatura, jakiej doświadczyliśmy podczas pobytu to – 3 stopnie Celsjusza. Najwyższa to +18 stopni w Cape Greco. W tym wpisie znajdziecie miejsca, które warto zobaczyć na Cyprze.

cypr
Deptak w Pafos

Jakie ubrania zabrać ze sobą?

Z całą pewnością przydadzą się ciepłe ubrania. Pomimo tego, że w dzień jest ciepło to wieczorem ciepła bluza/sweter i kurtka bardzo się przydadzą. Warto także mieć pełne buty, aby nie marzły Wam stopy podczas wieczornych spacerów. Dodatkowo jeśli jesteście entuzjastami jazdy na nartach, to warto rozważyć zabranie ciuchów narciarskich, aby szusować na stokach zlokalizowanych na zboczach góry Olimp.

cypr
Cypryjska zima prezentuje się całkiem ładnie 🙂

Cypr dla aktywnych

Jeśli przy planowaniu podróży bierzecie pod uwagę miejsca, gdzie można na świeżym powietrzu uprawiać sport, to z całą pewnością Cypr będzie dobrym wyborem. Wzdłuż wybrzeża Pafos (pisze o Pafos, bo właśnie tu mieszkaliśmy przez 2 tygodnie) ciągnie się deptak, gdzie zarówno rano jak i wieczorem bardzo przyjemnie uprawia się jogging. Deptak jest szeroki na tyle, że nie trącamy innych biegaczy czy osób uprawiających nordic walking. Przy deptaku nieopodal portu znajdują się drabinki do podciągania, a także ławki gdzie można poćwiczyć. Z całą pewnością trening w takich okolicznościach przyrody jest świetną opcją na rozpoczęcie czy zakończenie dnia 🙂 Polecamy!

Narty na Cyprze

Ze sportów zimowych na Cyprze można uprawiać narciarstwo i jazdę na snowboardzie, co z całą pewnością jest dla wielu osób dużym zaskoczeniem. W Górach Troodos czynne są zimą stoki narciarskie, które zlokalizowane są na zboczach najwyższej góry Cypru, czyli Olimpu, mającego wysokość 1951 m n.p.m. Do dyspozycji turystów są cztery trasy wyciągi narciarskie. Jeden krzesełkowy o nazwie Zeus (380 m) i trzy orczykowe o nazwach Hera (262 m), Afrodyta (125 m) i Hermes (140 m). Trasy narciarskie otwierają się o godzinie 9 rano. Sezon trwa tu od początku stycznia do końca marca. Trasy narciarskie są przeznaczone zarówno dla osób początkujących, średniozaawansowanych jak i zaawansowanych narciarzy. Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu narciarskiego. Wypożyczalnia zlokalizowana jest w rejonie „Sun Valley” nieopodal stoku Hermes i prowadzą ją członkowie Cyprus Ski Club. Czynna jest w sezonie narciarskim przez 7 dni w tygodniu. Poniżej na zdjęciu widoczny jest cennik, który obowiązuje w sezonie 2020.

cypr
Wyciąg narciarski Zeus

Jedzenie na Cyprze

Podczas pobytu na Cyprze, zajadaliśmy się serem halloumi. Halloumi to rodzaj półtwardego sera, który wytwarzany jest z mleka owczego. Ser dostępny jest także w zmiksowanej wersji mleka owczego, koziego i krowiego. Najlepiej smakuje grillowany lub smażony na patelni. Nam szczególnie do gustu przypadł zapiekany z miodem. Tego specjału możecie spróbować np. w Pafos, w knajpce Koutourou Ouzeri.

Warto także spróbować różnego rodzaju pit, które szczególnie polecamy dwóch miejscach. W Larnace — knajpka „souvlaki.gr”, oraz w miejscowości Steni, w knajpce „Neromylos Watermill Caffee”. Popularne są także dania „meze” czyli lokalne zakąski np. oliwki, feta, owoce morza, pieczywo. Ze słodkości koniecznie polecamy spróbować ciastka z tahini. Jest to dość dużych rozmiarów placek à la ślimak cynamonowy, z tym że zamiast cynamonu wypełniony jest sezamową pastą. Palce lizać. Na mapie poniżej zaznaczone są miejsca, w których jedliśmy, a także dwie alternatywne kawiarnie, w których napijecie się naprawdę dobrej kawy — Paul’s Coffee Roasters w Larnace oraz Beanhaus Coffee Roasters w Pafos.

Fotografia i latanie dronem na Cyprze

Zapewne większość osób, które wybierają się na Cypr ma w planie robić zdjęcia. Warto wiedzieć, że na wyspie obowiązuje całkowity zakaz robienia zdjęć w pobliżu obiektów wojskowych. Takie tabliczki są np. w Górach Troodos, przy brytyjskich bazach wojskowych w Limassol czy obok bazy wojskowej na Cape Greco. Jeśli będziecie w pobliżu obiektów militarnych, to pamiętajcie o tym zakazie.
Jeśli planujecie na Cyprze latać dronem, to można robić to legalnie, tylko po wcześniejszym zarejestrowaniu urządzenia. W tym celu należy wypełnić formularz na TEJ STRONIE. Zezwolenie jest bezpłatne. Latać nie można oczywiście w pobliżu obiektów wojskowych np. w takich miejscach jak Cape Greco, Governor’s Beach czy Góry Troodos. W pobliżu lotnisk, nad stanowiskami archeologicznymi, szpitalami. TU dostępna jest mapa z zaznaczonymi miejscami, gdzie są bezwzględne zakazy lotów dronem.

cypr

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 26

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

4 komentarze

  1. Wyczerpujący wpis. Skorzystam z poleceń jedzeniowych na 100 % 🙂

    1. Pięknie dziękuję! 🙂 Cieszę się, że zebrane przez nas informacje będą przydatne! 🙂

  2. Wyczerpujący wpis! Szacunek za to co robicie! Prosiłbym bym o link z podobnym opisem o Maderze! Serdecznie pozdrawiam z Imbrama! 🙂

    1. Dziękujemy pięknie za tak miłe słowa 🙂 O Maderze pisaliśmy tu: https://travelovelove.pl/category/kraje/portugalia/madera/
      Znajdziesz we wpisach polecenia miejsc, które warto zobaczyć oraz opis różnej trudności szlaków trekkingowych 🙂 Pozdrawiamy!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności