Zingaro — najstarszy obszar chroniony na Sycylii. Ostoja wielu gatunków roślin. Doskonałe miejsce na widokowy trekking oraz odpoczynek na uroczych plażach oblewanych turkusową wodą. Miejsce, gdzie znaleziono ślady życia człowieka z mezolitu. O tym, co zobaczyć w Zingaro, ile kosztuje wejście oraz jak wygląda rezerwat, przeczytasz w tym wpisie.
Rezerwat Zingaro jest doskonałym celem na wędrówkę po szlakach Sycylii. Wybraliśmy się tam na niezwykle widokowy trekking, który połączyliśmy z odpoczynkiem na plaży i wizytą na stanowisku archeologicznym Grotta dell’Uzzo.
- Proponowany szlak jest pętlą o długości to 13,5 km.
- Czas przejścia wraz z przerwami to 5,5 godziny.
- Najwyższy punkt na szlaku to 410 m n.p.m.
- Suma podejść 630 metrów, suma zejść 630 metrów
Na poniższej mapie zaznaczyłam przebieg wybranego przez nas szlaku przez rezerwat Zingaro.
Rezerwat Zingaro — informacje praktyczne
- Cena za bilet wstępu do Rezerwatu Zingaro to 5 euro (grudzień 2022).
- Można płacić kartą.
- Aby wejść do Zingaro, należy być odpowiednio przygotowanym i mieć zapas wody i prowiant. Ponadto okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem i nakrycie głowy.
- Do rezerwatu nie można wchodzić w obuwiu takim jak klapki czy japonki. Koniecznie trzeba mieć na nogach buty odpowiednie na górskie wędrówki. W przeciwnym razie nie zostaniemy wpuszczeni na szlaki!
- Szlak, który opisuję w tym wpisie, nie należy do bardzo wymagających, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że jest to teren, w którym trzeba zarówno podchodzić pod górę, jak i schodzić w dół po kamienistej, a miejscami śliskiej ścieżce. Technicznie nie jest wymagający, jednak osoby, które nie chodzą regularnie po górach, mogą odczuć zarówno jego długość: 13,5 km, jak i podejścia i zejścia.
- Rezerwat Zingaro odwiedziliśmy 5 grudnia 2022 roku. Temperatury oscylowały w granicach 20-23 stopni Celsjusza. Było słonecznie i bardzo przyjemnie. Aura wręcz doskonała na trekking w otoczeniu natury.
- Warto wziąć pod uwagę, że latem temperatury są znacznie wyższe, a słońce grzeje niemiłosiernie. W związku z tym polecam wycieczkę rozpocząć jak najwcześniej. Ponadto popularność tego miejsca sprawia, że w sezonie parking zapełnia się bardzo szybko.
- Godziny otwarcia rezerwatu: od października do marca 8-16, od kwietnia do września 7-19.
- W rezerwacie obowiązuje zakaz palenia papierosów.
- W Rezerwacie Zingaro znajduje się 6 zatoczek i plaż, do których można zejść i zażyć kąpieli w morzu. Dlatego warto na wycieczkę zabrać ręcznik i strój kąpielowy.
- Zanim odwiedzisz Zingaro zapoznaj się z aktualnymi informacjami na oficjalnej stronie rezerwatu.
Szlak przez Rezerwat Zingaro
Parkujemy przy wejściu do rezerwatu od południowej strony — Ingreso Sud. Wejście zlokalizowane jest mniej więcej 1 km od miejscowości Scopello. Już z parkingu można podziwiać piękne widoki na okolicę. Zapoznajemy się z tablicami informacyjnymi, w budce biletowej kupujemy bilety wstępu. Miły pan z obsługi wręcza nam papierową mapę i udziela informacji na temat szlaków. Sprawdza, czy mamy odpowiednie na szlak obuwie oraz zapas wody. Trasa, którą zaplanowaliśmy, jest otwarta, także ruszamy przed siebie.
Ingresso Sud – Pizzo Corvo
Najpierw idziemy szeroką drogą w kierunku wykutego w skale tunelu. Jednocześnie jest to ścieżka Sentiero Costiero. Tunel to pozostałość z 1980 roku, kiedy to istniał jeszcze projekt budowy drogi pomiędzy Scopello a San Vito lo Capo. Na szczęście dzięki determinacji lokalnej społeczności i protestom przeciwko budowie drogi, projekt nie został zrealizowany, a w miejscu tym powstał pierwszy na Sycylii rezerwat przyrody. Warto przy okazji wędrówki zapoznać się z tablicami informacyjnymi i przybliżyć sobie historię tego miejsca.
Centro di Educazione Ambientale
Przez kilka minut wędrujemy wygodną ubitą ścieżką, rozkoszując się przy okazji widokami. Na skrzyżowaniu szlaków skręcamy w lewo, w kierunku Centro di Educazione Ambientale. Tu można skorzystać, z toalety. Następnie przechodzimy wzdłuż budynku i skręcamy w lewo na wąską ścieżkę. Znajduje się tu tablica z nazwami szczytów. My kierujemy się na Pizzo Corvo.
Warto wiedzieć: Miejsce to jest, szczerze mówiąc, mało widoczne. Dlatego, jeśli ktoś będzie mieć problem z namierzeniem skrętu, to warto zapytać osoby z obsługi centrum, gdzie dokładnie jest szlak łącznikowy pomiędzy Sentiero Costiero i Sentiero di Mezza Costa lub podać nazwę kolejnego punktu, na który się udajemy. W naszym przypadku jest to Pizzo Corvo.
Po wkroczeniu na wąską ścieżkę zaczynamy piąć się pod górę, szybko nabierając wysokości. Podchodzimy zakosami, które biegną nieopodal granicy rezerwatu. Pomimo że jest grudzień, to temperatura powietrza przekracza 20 stopni, a słońce miło przygrzewa. To z kolei powoduje, że szybko robi się nam bardzo ciepło :).
Z każdym krokiem widoki stają się coraz bardziej rozległe i przepięknie widać wybrzeże i otulające je zielone pagórki.
Docieramy do skrzyżowania szlaków i skręcamy w prawo na szlak Sentiero di Mezza Costa/Sentiero delle orchidee. Tu znajduje się tablica informacyjna dotycząca gatunków kwiatów, które rosną w rezerwacie. Tuż obok stoją dwa kamienne budynki. Przechodzimy obok nich i podążamy w kierunku Pizzo Corvo. Ścieżka pnie się delikatnie pod górę. Nie ma tu stromych, morderczych podejść. Jest pięknie i przyjemnie. Co jakiś czas pojawiają się kolejne znaki kierunkowe. Po 1 godzinie 10 minutach od wyruszenia z parkingu docieramy do Pizzo Corvo.
Pizzo Corvo w Rezerwacie Zingaro
Jest to najwyższy punkt na naszej trasie. Robimy tu przerwę na posiłek i zdjęcia, a także rozkoszowanie się widokami. Okolica jest przepiękna. Dookoła zieleń, kolorowe kwiaty i buszujące w zaroślach jaszczurki. W dole piękna linia brzegowa i tafla Morza Tyrreńskiego.
Pizzo Corvo – Grotta preistorica dell’Uzzo
Po przerwie rozpoczynamy zejście w stronę Grotta preistorica dell’Uzzo. Najpierw kontynuujemy wędrówkę żółtym szlakiem Sentiero do Mezza Costa. Wąską, wijącą się wśród niskich zarośli ścieżką zmierzamy w dół, szybko tracąc na wysokości. Po drodze natrafiamy na modliszkę oraz na niewielkiego węża.
Po 30 minutach wędrówki docieramy do Contrada Sughero. Znajdują się tu przewrócone, prawdopodobnie przez zwierzęta tablice informacyjne. Jest tu także niewielki budynek i małe poletka oraz studnia. W tym miejscu kończymy wędrówkę żółtym szlakiem.
Skręcamy w prawo zgodnie ze znakami kierunkowymi na Sentiero Costiero. Najpierw schodzimy krótkim szlakiem łącznikowym (na mapie kolor jasnoniebieski). W dole widać już jedną z plaż i zatoczek, które znajdują się w Rezerwacie Zingaro. Kolor wody i jasna plaża zachwycają! Schodzimy zakosami, szybko tracąc na wysokości. Miejscami jest stromo i ślisko — zalecam ostrożność! Docieramy do skrzyżowania szlaków i skręcamy w lewo, w kierunku Grotta dell’Uzzo. Wąską ścieżką zabezpieczoną barierkami podążamy ku jaskini.
W jaskini znajduje się stanowisko archeologiczne, a także tablice informacyjne. Po krótki zwiedzaniu kontynuujemy wędrówkę szlakiem Sentiero Costiero. Kierujemy się w stronę północnego wejścia do Zingaro, czyli Ingresso San Vito. Jednak to nie wejście do rezerwatu jest naszym celem, ale plaża, która znajduje się nieopodal. W oddali widać drogę dojazdową. W dole kamienny budynek Museo delle Attivita Marinare. My kierujemy się na plażę Cala Tonnarella dell’Uzzo. Na plaży robimy sobie 20-minutową przerwę na posiłek.
Cala Tonnarella dell’Uzzo — Ingresso Sud
Z plaży Cala Tonnarella dell’Uzzo rozpoczynamy wędrówkę ku południowemu wejściu do Rezerwatu Zingaro. Najpierw wędrujemy granatowym szlakiem łącznikowym: Sentiero de accesso alle calette w stronę plaży Cala dell’ Uzzo i jaskini Grotta dell’Uzzo. Na plaży robimy krótką przerwę i brodzimy w przyjemnie chłodnej wodzie.
Następnie podchodzimy do jaskini i skręcamy w lewo na szlak Sentiero Costiero. Szlakiem tym będziemy wędrować aż do parkingu Ingresso Sud. Przez kolejne 1,5 godziny maszerujemy wznoszącą się ku górze ścieżką. W przeciwieństwie do wcześniejszej wędrówki ten fragment jest już zacieniony i momentami robi się chłodno. Ze szlaku jest możliwość zejścia na plaże. Widoki są piękne, jednak krajobraz delikatnie zaburzają postawione przy ścieżce słupy energetyczne.
Na parkingu kończymy naszą wycieczkę i udajemy się do uroczego mieszkania, nieopodal Monte Cofano. Jeśli interesują Was inne piękne szlaki trekkingowe na Sycylii, to z całego serca polecam trekking na górę Monte Monaco, a także szlaki w Rezerwacie Monte Cofano.
Kolec
30 stycznia 2024 at 8:43 AMTa kontrola obuwia to chyba tylko poza sezonem letnim, bo latem, tłumy podążające na Cala Capreria są raczej wyposażone w obuwie specyficzne dla celu pobytu na tej plaży 😉