Wąwóz Masca to jedno z najpopularniejszych miejsc na Teneryfie. Wędrówka wąwozem jest niezapomnianą przygodą i prawdziwą ucztą dla zmysłów. Podziwiać tu można wysokie, bazaltowe ściany, na których gołym okiem widać kolejne warstwy skał i przecinające je żyły wulkaniczne. Wąwóz Masca jest prawdziwym dziełem natury, które od ponad 5 milionów lat poddawane jest sile wiatru i wody. Z całą pewnością warto tu zajrzeć i na własne oczy przekonać się, co zmalowała Matka Natura.
Opis szlaku, wskazówki i widoczne na zdjęciach warunki są z dnia 6.11.2021. Wtedy jeszcze przejście przez Wąwóz Masca było bezpłatne. Obecnie koszt za osobę dorosłą to 30€.
Wąwóz Masca – pozwolenie na wejście i trekking.
Zanim wyruszysz na szlak, musisz zapoznać się z kilkoma istotnymi informacjami. W marcu 2021, po kilku latach zamknięcia, Wąwóz Masca został ponownie udostępniony dla turystów. Wejść do niego można tylko w weekendy i święta, a ilość osób, która wpuszczana jest na szlak, jest ograniczona. Ponadto nie ma już możliwości powrotu promem z Playa de Masca do Los Gigantes! Aby wejść do wąwozu, należy kupić bilet wstępu. W tym celu należy wejść na TĘ STRONĘ, wybrać datę wędrówki, podać swoje dane i zapisać PDF z rezerwacją w telefonie (lub mieć na e-mailu). Nie wiem, kiedy i jak aktualizowany jest kalendarz. Piszę ten post w listopadzie i widzę, że bilety na grudzień już się rozeszły, a na styczeń nie ma jeszcze możliwości rezerwacji. W razie pytań polecam kontaktować się bezpośrednio z obsługą Teno Rural Park.
Wąwóz Masca – dojazd autobusem lub samochodem.
Do wioski Masca, w której zaczyna się szlak, najlepiej dojechać autobusem lub taxi. Jeżeli planujesz przyjazd autem, to musisz wiedzieć, że parking możliwy jest przez maksymalnie dwie godziny. Dlatego też znacznie lepszym wyborem będzie albo przyjazd autobusem, albo zaparkowanie auta w najbliższym możliwym miejscu i przyjazd taxi lub wędrówka na nogach. My do wsi Masca jechaliśmy autobusem z Puerto de la Cruz. Podróż zajęła mniej więcej dwie godziny. Do wąwozu wchodziliśmy na godzinę 11. O godzinie 10:30 mieliśmy stawić się na miejscu, aby dopełnić wszelkich formalności. Podróż autobusem bez problemu zaplanujesz przy pomocy Google Maps, które dosłownie poprowadzą Cię za rękę. Dodatkowe informacje znajdziesz na TEJ stronie.
Wąwóz Masca – przygotowanie do trekkingu.
Po przyjeździe do wioski należy udać się do Informacji Turystycznej: Masca Visitors’ Centre. Tam miła pani z obsługi sprawdza pozwolenie na wejście, dokument tożsamości oraz buty, które mamy na nogach. Buty koniecznie muszą być odpowiednie w teren — podeszwa z bieżnikiem. Żadne płaskie adidasy, New Balance i inne tego typu obuwie. Nie mogą to też być sandały trekkingowe. Więcej informacji na temat obuwia znajdziesz na stronie Wąwozu Masca.
Jeśli ktoś nie ma odpowiedniego obuwia, to nie zostaje wpuszczony. Jedyną możliwością jest zakup butów w pobliskim sklepie. Podczas naszej wizyty taka sytuacja spotkała dwie osoby, więc nie są to żarty i obsługa naprawdę dba o to, jak wyposażeni wchodzimy do wąwozu. Jeśli czytasz ten wpis, będąc już na Teneryfie i nie masz ze sobą butów trekkingowych, to bez problemu dostaniesz je np. w sklepie Decathlon.
Kolejno następuje krótka prezentacja szlaku i tego, co wolno, czego nie wolno. Następnie dostajemy drewnianą cyferkę, która upoważnia nas do odbioru kasku. W wąwozie jest obowiązek poruszania się w kasku ze względu na możliwość oberwania w głowę spadającymi skałami.
Wyposażeni w kaski ruszamy w kierunku wejścia do wąwozu. Tam podajemy strażnikowi nasze dane i możemy rozpocząć wędrówkę.
Trekking w Wąwozie Masca
Trasa ma 5 km w jedną stronę. Najpierw schodzimy do plaży Playa de Masca. Panie w Informacji Turystycznej powiedziały nam, że nie można wejść na plażę. Okazało się jednak, że plaża była dostępna, a obecni na niej strażnicy wskazywali miejsce, gdzie można pójść, a gdzie nie, bo faktycznie jedna ściana klifu się mocno sypie i to miejsce jest ogrodzone taśmą.
Źródło: www.caminobarrancodemasca.com
W drodze powrotnej czeka nas oczywiście podejście. Przyznam jednak, iż pomimo tego, że do suma podejść wynosi 650 metrów, to idzie się bardzo wygodnie. Szlak, którym obecnie poruszamy się w Wąwozie Masca, jest nowym szlakiem. Biegnie inaczej niż ten stary, który został zamknięty w 2018 roku. Są schodki, wygodne przejścia, w kilku miejscach są łańcuchy. Są również sypkie fragmenty oraz miejsca, gdzie, aby przejść, trzeba się troszkę schylić, żeby nie obić o głowy o skały.
Trasa jest bardzo dobrze oznaczona. Na ponumerowanych tabliczkach znajduje się oś czasu, która ilustruje, ile kilometrów już przeszliśmy i ile kilometrów jeszcze przed nami. Są także informacje czy w danym miejscu jest zasięg, aby w razie potrzeby móc wezwać pomoc. W połowie trasy spotkasz dwóch strażników, którzy dbają o bezpieczeństwo i porządek na szlaku.
Warto wiedzieć, że jeśli po godzinie 13 pojawisz się w okolicy budki strażników (idąc z wioski na plażę), to zostaniesz poproszony o powrót do wioski. Dlatego też warto na szlak wyjść jak najwcześniej, aby spokojnie i we własnym tempie móc go przejść. Natomiast plażę Playa de Masca należy opuścić o godzinie 14, po to, aby zdążyć wrócić i oddać kask. Na plaży stacjonuje dwóch strażników, którzy również sprawdzają listę obecności i gratulują przejścia szlaku.
Co zabrać na szlak?
Odpowiednie w teren buty, kanapki i przekąski, minimum 2 litry wody na osobę. Na trasie nie ma dostępu do pitnej wody! Zabierz także krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne, kije trekkingowe (bardzo się przydają). Ubiór dostosuj do panujących warunków atmosferycznych. Na początku wędrówki było nam dość chłodno i mieliśmy na sobie bluzy. Jednak z każdym kolejnym krokiem robiło się coraz cieplej i finalnie bluzy wylądowały w plecaku.
Czas przejścia.
Sugerowany przez pracowników Teno Rural Park czas przejścia w dwie strony to 7 godzin. Dużo, ale wszystko zależy od Twojej kondycji. Nam przejście szlaku wraz z 35-minutową przerwą na posiłek przy plaży zajęło 3 godziny 40 minut. Zaznaczam jednak, że chodzimy szybko i mamy doświadczenie w górskich wędrówkach!
Dodatkowe informacje:
- Na szlak nie można wejść z psem.
- Zarówno w wiosce, jak i w Wąwozie Masca nie można latać dronem.
- Obowiązuje zakaz palenia papierosów, rozpalania ognisk oraz biwakowania.
- WC dostępne jest w Informacji Turystycznej.
Kiedyś było inaczej!
Być może komuś te wszystkie zasady wydadzą się dziwne, jednak zważając na to, że w przeszłości dochodziło tu do wypadków śmiertelnych, władze parku zdecydowały się na zmiany. Mieliśmy okazję wędrować starym szlakiem w Wąwozie Masca w 2017 roku. Trasa była o wiele bardziej dzika, mniej zabezpieczona i zdecydowanie bardziej zatłoczona. Nie było tylu barierek, schodów i łańcuchów. Na trasie pojawiały się miejsca, gdzie trzeba było się albo podciągnąć, albo opuścić i siła rąk oraz sprawność fizyczna grały wtedy dużą rolę. Do Wąwozu Masca wchodził każdy, kto miał na to ochotę. W związku z tym pojawiało się wiele przypadkowych turystów, którzy byli zupełnie nieprzygotowani, ale za wszelką cenę chcieli „zaliczyć” trekking w wąwozie. Generowało to zatory na szlaku, wypadki oraz niebezpieczne sytuacje.
Sami byliśmy świadkami, kiedy kilku Brytyjczyków w mokasynach próbowało pokonać trudniejsze fragmenty trasy. Mężczyźni nie byli w stanie ani podciągnąć się na głazach, ani na nich utrzymać. Inni turyści musieli im pomagać. Z jednej strony wyglądało to śmiesznie, ale z drugiej strony panowie stwarzali zagrożenie zarówno dla siebie, jak i dla innych. Podobna sytuacja dotyczyła również pary wędrującej z psem. Pies bardzo skaleczył sobie łapę i mocno krwawił. Opiekunowie, zamiast wrócić do wioski i pozwolić psu odpocząć, za nic nie chcieli odpuścić trekkingu i ciągnęli psa do plaży. Tam na szczęście był strażnik, który opatrzył ranę i założył psu opatrunek.
Teraz jest inaczej. Nie gorzej, nie lepiej, ale inaczej. Dużym plusem jest mała ilość osób, dzięki czemu można w ciszy i spokoju delektować się pięknem wąwozu. Zabezpieczenia szlaku są także bardzo pomocne dla osób, które mają obawy przed taką wędrówką, bo np. boją się, że spadną lub mają lęk przestrzeni.
Czy warto odwiedzić wąwóz i wybrać się na szlak? Zdecydowanie!
Szukasz noclegu na Teneryfie?
Miło nam będzie, jeśli zarezerwujesz swój nocleg poprzez naszą stronę. Dzięki temu zyskamy kilka groszy, na prowadzenie i udoskonalanie naszego bloga 🙂
Dziękujemy i mamy nadzieję, że nasze treści są pomocne przy planowaniu Twoich wędrówek!
Udanego pobytu i pięknych wspomnień!
Elmek
16 sierpnia 2023 at 2:34 PMW zupełności rozumiem i popieram limitowanie liczby uczestników, czy sprawdzanie obuwia, ale dlaczego została zlikwidowana możliwość odpłynięcia z plaży łodzią? Można było za jednym zamachem zaliczyć i Mascę i rejs na Los Gigantos.
Marta
25 sierpnia 2023 at 10:14 AMOdnośnie dostępności biletów – kontaktowałam się z obsługą i bilety na dany miesiąc pojawiają się parę dni przed jego rozpoczęciemz. I dziś to zweryfikowałam – jest 25 sierpnia i dopiero mogłam zarezerwować wejście na początek września.
Dziękuję za ten tekst 🙂
Paulina
19 stycznia 2024 at 10:10 PMDziękuję za ten tekst. Przyznam szczerze, że te obostrzenia to dla mnie miłe zaskoczenie. Sama byłam świadkiem kiedy wąwozem schodziły małe dzieci.. w sandałach. 🙈 A innych rannych zabierał helikopter. Jestem też wdzięczna za to, że zdążyłam załapać się na piękny powrót na wodzie. 🙂 Niezapomniane widoki i tego trochę szkoda. Pozdrawiam
dofinansowanie pup
27 grudnia 2023 at 3:06 PMŚwietnie napisany tekst. Jestem na Teneryfie na dłuższy czas i na spokojnie mogę zaplanować wyjście. Turystom „z doskoku” trochę współczuję, bo zdobycie biletu grudzień/styczeń to już wyczyn 🙂
RENATA
6 stycznia 2024 at 12:49 PMBardzo dużo przydatnych informacji dla kogoś kto się tam wybiera po raz pierwszy. Masca super miejsce gorąco polecam. Niesamowite doznania podczas wędrówki. Wyczerpujące ostatnie podejście w drodze powrotnej zwłaszcza w pełnym słońcu dla osób mało zaawansowanych w wędrówkach 🙂
Kinga
28 października 2024 at 12:07 PMWspaniały wpis i zdjęcia, chciałam zapytać czy coś zmieniło się w 2024 roku, bo jak wchodzę na ich stronę przez podany tutaj link, to pojawia mi się możliwość rezerwacji, ale za 30 euro. Czy teraz wstęp jest płatny, czy to muszę gdzieś głębiej poszukać na stronie darmowego wejścia?
Ola
9 listopada 2024 at 2:14 PMCześć. Od niedawna wstęp jest płatny, więc niestety darmowe przejście przez Wąwóz Masca to już historia 🙁