Benijo – El Draguillo. Widokowa trasa pętla w Górach Anaga

Benijo El Draguillo
5
(3)

Benijo — El Draguillo to przepiękna widokowo trasa pętla w Górach Anaga, która urzeka widokami, szumem fal Oceanu Atlantyckiego i wszechobecnym spokojem.

Trudność trasy w naszej ocenie: technicznie łatwa, miejscami jest sypko i stromo, są momenty z ekspozycją.

 • Dystans: trasa pętla o długości 5.5 km,
 • Czas przejścia wraz z przerwami: +/- 2 godziny,
 • Suma podejść: 577 metry,
 • Suma zejść: 577 metry,
 • Przebieg trasy: Benijo – El Draguillo – skrzyżowanie szlaków PR.TF 6.2 z PR.TF 6 – Camino del Hediondo – punkt widokowy – Benijo,
 • Trasę można oczywiście przejść w odwrotnym kierunku.

Benijo – El Draguillo

Wędrówkę rozpoczynamy w miejscowości Benijo na północy Teneryfy. Auto zostawiamy na niewielkim parkingu znajdującym się przy końcu asfaltowej drogi. Maszerujemy w kierunku El Draguillo drogą dojazdową do miasteczka — wjazd możliwy jest tylko dla pojazdów uprzywilejowanych. Trasa prowadzi po betonowej nawierzchni, która od czasu do czasu zamienia się w szutrową drogę. Już po kilku minutach marszu za naszymi plecami wyłania się widok, na poszarpane klifami wyrzeże, czarną plażę i miasteczko.

Benijo El Draguillo

El Draguillo

Po 25 minutach wędrówki docieramy do El Draguillo, gdzie witają nas kolorowe domki zlokalizowane na stromych zboczach gór. W oceanie widać charakterystyczne formacje skalne Roques de Anaga. Przechodzimy przez miasteczko i 5 minut później stajemy na skrzyżowaniu szlaków Benijo PR.TF6.2 z Chamorga/Roque Bermejo PR.TF6. W lewo szlak prowadzi w kierunku wioski Chamorga i zlokalizowanej na krańcu Teneryfy wioski Roque Bermejo. My kontynuujemy wędrówkę wyznaczoną trasą i kierujemy się ku samotnie stojącemu smoczemu drzewu. Mijamy domek z kamienia, obok którego rośnie intensywnie różowa bugenwilla.

El Draguillo — skrzyżowanie szlaków — punkt widokowy

Lekką trasę zostawiamy za sobą i rozpoczynamy najbardziej pod względem wysiłku fizycznego wymagające podejście. Po kamiennych stopniach, które po chwili zamieniają się w ubitą ziemistą ścieżkę, wznosimy się ku górze. Po 25 minutach od opuszczenia El Draguillo docieramy do kolejnego skrzyżowania szlaków. W lewo biegnie szlak w kierunku wioski Chamorga. My natomiast kierujemy się na prawo, w kierunku Benijo, od którego dzieli nas jeszcze 2.5 km.

Ścieżka staje się zdecydowanie mniej stroma, jednak z każdym krokiem węższa. Maszerujemy wśród skąpej roślinności i po kilku minutach wkraczamy na duże i niestabilne osuwisko. Wędrujemy jeszcze przez kilka minut i docieramy do najwyższego na trasie punktu — charakterystycznej skały, która bez wątpienia jest najlepszym miejscem do podziwiania całej okolicy.

Punkt widokowy — Benijo

Po kilkuminutowej przerwie rozpoczynamy zejście w kierunku Benijo. Początkowo ścieżka jest bardzo komfortowa, jednak już po chwili zamienia się w stromą, sypką i niestabilną drogę. O ile przebyta dotąd trasa dała w kość pod względem podejścia, o tyle zejście w kierunku Benijo na długo pozostaje w pamięci. Widoki są przepiękne. Warto jednak przez cały czas być czujnym, bo szlak nie dość, że jest stromy, to momentami materiał skalny dosłownie wysuwa się spod nóg. Pojawiają się także mocno eksponowane fragmenty trasy. Wąska ścieżka biegnie od czasu do czasu blisko krawędzi.

Jeśli dotychczasowe zejście był upierdliwe, to po 20 minutach okazuje się, że mogło być co najwyżej uciążliwe. Najgorszy fragment dopiero przed nami! Stroma i mocno sypka ścieżka wije się zakosami, a skały dosłownie wyjeżdżają spod butów. Kije trekkingowe okazują się być na wagę złota!

Po pokonaniu tego niewiarygodnie uciążliwego fragmentu trasa staje się przyjemniejsza. Ponownie wkraczamy na przyzwoitą, ubitą ścieżkę, a następnie pokonując ostatnie na trasie podejście, docieramy do parkingu, gdzie dwie godziny wcześniej pozostawiliśmy samochód.

Informacje praktyczne

 • Trasę można oczywiście przejść w odwrotnym kierunku. W zależności od tego czy wolisz strome zejścia, czy strome podejścia.
 • Na szlak zabrać trzeba zapas wody, przekąski, naładowany telefon z mapą offline, która w razie załamania pogody pomoże w nawigacji
 • Polecam mieć kije trekkingowe, które znacznie ułatwiają wędrówkę. Niezmiennie rekomenduję lekkie i kompaktowe kije Sky Run od Spokey, które towarzyszyły mi podczas wędrówek na Teneryfie.
 • Przydatne będą okulary przeciwsłoneczne, krem z filtrem i czapeczka/kapelusz.
 • Warto wiedzieć, że z El Draguillo można pójść w kierunku Chamorga i Roque Bermejo. Trasa znacznie się wydłuży i będzie zdecydowanie bardziej wymagająca!

Mapa trasy

Szukasz noclegu na Teneryfie?
Miło nam będzie, jeśli zarezerwujesz swój nocleg poprzez naszą stronę. Dzięki temu zyskamy kilka groszy, na prowadzenie i udoskonalanie naszego bloga 🙂
Dziękujemy i mamy nadzieję, że nasze treści są pomocne przy planowaniu Twoich wędrówek!
Udanego pobytu i pięknych wspomnień!

Booking.com

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności