Park Narodowy Teide – szlak na Alto de Guajara 2718 m n.p.m.

Park Narodowy Teide
5
(7)

Park Narodowy Teide – przepiękna i niesamowicie widokowa trasa, prowadząca na szczyt Alto de Guajara. Podczas wędrówki można podziwiać rozległe widoki na wulkan Teide oraz sąsiednie wyspy.  Jest to bez wątpienia najbardziej widokowa trasa w obrębie parku. 

Trudność trasy w naszej ocenie: umiarkowana.
Ze względu na wędrówkę po sypkim i miejscami niestabilnym podłożu konieczne są buty trekkingowe. Na trasie pojawiają się eksponowane fragmenty, kilka stromych podejść, strome zejście. Kije trekkingowe są bardzo przydatne.

Trasa pętla. Suma podejść 666 metrów. Suma zejść 679 metrów.
Czas przejścia 3 godziny 30 minut szybkim tempem*. 
Przebieg szlaku: Parador del Teide/ Cañada Blanca – Degollada de Guajara – Alto de Guajara– Degollada de Ucanca – Parador del Teide
.

Park Narodowy Teide: Jak przygotować się do wyjścia na szlak?

  • Trekking na Alto de Guajara rozpoczyna się z wysokości 2131 m n.p.m.
  • Przede wszystkim trzeba sprawdzić prognozę pogody.
  • Z pewnością warto zwrócić uwagę na prędkość wiatru i temperaturę powietrza.
  • Koniecznie należy mieć buty trekkingowe, odpowiednie w kamienisty i sypki teren. Szlak bardzo się kurzy, przez co po zakończonej wędrówce buty będą oblepione dużą ilością pyłu.
  • Na trasę trzeba zabrać minimum 2 litry wody na osobę, kanapki i przekąski, takie, które dodadzą energii.
  • W upalne dni warto zabrać krem z wysokim filtrem, który ochroni skórę przed poparzeniami słonecznymi.
  • Przydatne będą czapeczka lub inne nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne.
  • W chłodne dni konieczne będzie ciepłe ubranie, czapka, rękawiczki oraz chusta osłaniająca twarz.
  • Opis trasy i warunki widoczne na zdjęciach z dnia 30.10.2021 roku.

Parador del Teide – Alto de Guajara: mapa trasy

Parador del Teide – skrzyżowanie tras S-4/S-5

Szlak rozpoczyna się przy przystanku autobusowym Parador del Teide, z którego kursują linie 342 i 348. Tuż obok znajduje się informacja turystyczna i duży hotel Parador de Cañadas del Teide. Kierujemy się na południe, ścieżką, która oznaczona jest jako S-4. Maszerujemy 800 metrów i docieramy do szutrowej drogi. Skręcamy w lewo, mijamy kamienny domek i szlaban. Przez 40 minut wędrujemy szeroką szutrową drogą. Szlak raz pnie się nieznacznie do góry, raz biegnie w dół. Cały czas towarzyszy nam widok na wulkan Teide, skąpa, rosnąca na wulkanicznym podłożu roślinność i palące październikowe słońce.

Degollada de Guajara

Po 50 minutach od wyruszenia z Parador del Teide docieramy do skrzyżowania szlaków S-4 i S-5. Skręcamy w prawo na szlak S-5, którym dotrzemy na przełęcz Degollada de Guajara. Znaki pokazują, że od przełęczy dzieli nas dystans 1,2 km. Szlak S-5 już od pierwszych kroków pnie się mocno w górę. Maszerujemy wijącą się wśród wulkanicznych skał i surowej roślinności ścieżką. Gorące powietrze wdziera się w nozdrza. W upalny dzień fragment ten daje popalić. Podejście na przełęcz Degollada de Guajara zajmuje nam 30 minut. Robimy 10-minutową przerwę na posiłek. W tym czasie podziwiamy widoki na Ocean Atlantycki i idealnie widoczne w dole El Medano.

Degollada de Guajara – Alto de Guajara

Z przełęczy Degollada de Guajara ruszamy ścieżką S-15 w kierunku szczytu Alto de Guajara. Według znaków dzielą nas od niego 2 km. Trasa początkowo pnie się delikatnie pod górę. Po prawej stronie widzimy wulkan Teide. Po lewej otwiera się widok na sąsiednią wyspę — Gran Canarię. Docieramy do niewielkiej przełęczy, z której podziwiać można rozległy widok na Gran Canarię, szczyt Teide oraz Obserwatorium Astronomiczne położone na terenie Parku Narodowego Teide.

Znajduje się tu duża tabliczka, która wskazuje nam kierunek dalszej trasy. Zgodnie z nią skręcamy w prawo i przez 35 minut podchodzimy sypką, usłaną różnej wielkości materiałem skalnym ścieżką. Po tym czasie osiągamy wysokość 2651 m n.p.m. Od szczytu Alto de Guajara dzieli nas tylko 5 minut marszu. Skręcamy w prawo i już po chwili cieszymy się niesamowitymi widokami, które roztaczają się z Alto de Guajara.

Park Narodowy Teide: Alto de Guajara 2718 m n.p.m.

Szczyt ma wysokość 2718 m n.p.m. i jest fantastycznym punktem widokowym. Jak na dłoni widzimy wulkan Teide. Tuż obok Teneryfy wyłaniają się z Oceanu Atlantyckiego: La Gomera, El Hierro i La Palma, która w dniu naszej wędrówki odznacza się doskonale widoczną chmurą ciemnych pyłów wydobywających się z wulkanu Cumbre Vieja. W dole idealnie widać szlak Roques de Garcia oraz hotel Parador de Cañadas del Teide.

Alto de Guajara – Parador del Teide

Chwila refleksji nad pięknem tego niesamowitego krajobrazu i rozpoczynamy zejście. Najpierw schodzimy do rozstaju szlaków na wysokości 2651 m n.p.m. Ponieważ chcemy urozmaicić sobie wędrówkę, schodzimy innym szlakiem, niż ten, którym dotarliśmy na szczyt.
W związku z tym skręcamy w prawo i przez 10 minut wędrujemy dość płaską ścieżką. Po tym czasie trasa staje się coraz bardziej stroma. Schodzimy po wysokich kamiennych stopniach oraz po luźnej, sypiącej się jak kruszonka z drożdżówki ścieżce. Momentami szlak jest mocno eksponowany i prowadzi wzdłuż monumentalnej ściany. Po 30 minutach od wyruszenia ze szczytu docieramy do przełęczy Degollada de Ucanaca. Przechodzimy przez wykuty w skałach przesmyk i stromą, wijącą się zakolami ścieżką schodzimy ku Parador del Teide, gdzie kończymy wędrówkę.

Na szlaku bardzo przydatne są kije trekkingowe. Niezmiennie polecam moje ulubione kije Sky Run od Spokey

Park Narodowy Teide – dojazd autobusem z Puerto de la Cruz

Z Puerto de la Cruz w piątki, soboty i niedziele, raz dziennie, do Parku Narodowego Teide kursuje autobus linii 348. Bilet można kupić u kierowcy lub skorzystać z biletu dziennego. My już na lotnisku zaopatrzyliśmy się w kartę TITSA (jednorazowy koszt 2€) i w dniu wycieczki doładowaliśmy ją kwotą 10€, dzięki czemu mogliśmy korzystać z niej przez 24 godziny.

Z dworca autobusowego w Puerto de la Cruz, autobus linii 348 wyrusza o godzinie 9:30. Do Parador del Teide przyjeżdża o godzinie 11:30. Czas przejazdu w zależności od ilości wsiadających i wysiadających osób może być krótszy lub dłuższy. Trzeba jednak liczyć, że dojazd zajmie dwie godziny. Zważając na to, że autobus powrotny z Parador del Teide odjeżdża do Puerto de la Cruz o godzinie 16:00, na miejscu mamy zaledwie 4,5 godziny. W tym czasie można wybrać się na szlak. Warto jednak wziąć pod uwagę, że warunki atmosferyczne mogą znacznie różnić się od tych, jakie my mieliśmy podczas wędrówki. Trasę autobusu, a także przystanki na których się zatrzymuje, bez problemu znajdziecie na Google Maps.

Park Narodowy Teide
Park Narodowy Teide – autobus z Puerto de la Cruz i Costa Adeje.

* 3 godziny 30 minut to nasz czas przejścia. Szliśmy szybko, ponieważ przez cały czas mieliśmy z tyłu głowy, że musimy zdążyć na autobus. Według mapy i informacji, które znaleźliśmy w internecie, przejście szlaku zajmuje zwykle 4 godziny 30 minut. Mogliśmy iść wolniej lub dłużej pobyć na szczycie, jednak nie wiedzieliśmy ile czasu faktycznie zajmie nam zejście. W związku z szybkim tempem, które sobie narzuciliśmy, na dole mieliśmy do zagospodarowania godzinę, którą poświęciliśmy na odpoczynek w kawiarni. Warto wiedzieć, że z rachunkiem z kawiarni można bezpłatnie skorzystać z WC. W przeciwnym razie toaleta jest płatna 1€ za osobę.

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 7

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

1 Comment

  1. Niesamowite miejsce. Czułem się jak na innej planecie 🙂 Ale na sam szczyt nie wchodziłem. Trochę żałuję. Ale co się odwlecze 😉

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności