Jaworz i Sałasz szlakiem z Pisarzowej

jaworz
5
(6)

Wędrówka podczas której wejdziemy na dwa szczyty w Beskidzie Wyspowym – Sałasz i Jaworz będący najwyższym wzniesieniem Pasma Łososińskiego. Po drodze czekają na nas wspaniałe widoki na Gorce i Tatry. Wisienką na torcie jest wieża widokowa pod Jaworzem oraz piękne panoramy, które się z niej roztaczają.

Trudność trasy w naszej ocenie.

Rating: 1 out of 5.
jaworz

Pisarzowa – Sałasz – Jaworz

Wędrówkę rozpoczynamy przy budynku stacji kolejowej w miejscowości Pisarzowa. Podążamy zgodnie z zielonym szlakiem, najpierw w stronę głównej szosy, a następnie skręcamy w prawo i wkraczamy na asfaltową drogę dojazdową do posesji. Ten fragment szlaku można sobie jednak skrócić idąc wzdłuż torów kolejowych.
Drogą dojazdową maszerujemy kilka minut. Szlak stopniowo pnie się pod górę. Po 20 minutach marszu docieramy do miejsca, w którym szlak skręca w lewo. Wkraczamy do lasu, a następne polną ścieżką kierujemy się przez rozległą polanę przy której stoi pojedynczy dom. Następnie znów wkraczamy do lasu. Mijamy dużą, białą kapliczkę i maszerujemy leśną ścieżką. Po 15 minutach wędrówki docieramy na kolejną polanę. Mijamy ostatnie zabudowania, spotykamy przyjaznego psiaka i kierujemy się zgodnie ze szlakiem, ponad zabudowania.

Polana z widokiem na Tatry

Warto w tym miejscu zerknąć za siebie, ponieważ za naszymi plecami pojawił się przepiękny widok na Tatry. Widać także pięknie Mogielicę oraz Babią Górę. W związku z tym, że chcemy nacieszyć nim oczy, siadamy na chwilę na ławce, która znajduje się obok szlaku. Tu uczulamy na wszechobecne kleszcze!

Widok na Babią Górę
jaworz
Widok na Tatry, Gorce i Beskidy
jaworz
W oddali Mogielica wraz z wieżą widokową.


Po 30 minutach ruszamy dalej. Wkraczamy ponownie do lasu, szlak wiedzie mocno w dół. Następnie wychodzimy znów na rozległą polanę. Mijamy po naszej lewej stronie pojedynczy dom letniskowy, obchodzimy go łukiem, a następnie skręcamy zgodnie ze znakami w prawo do lasu.

Najbardziej wymagające podejście na szlaku

Fragment szlaku, który prowadzi przez las jest zdecydowanie najbardziej wymagający kondycyjnie na całej trasie. Podejście lasem jest dość strome, dlatego z każdym krokiem tętno nam przyspiesza, a mięśnie w łydkach dają o sobie znać 🙂 Dodatkowym utrudnieniem na szlaku są leżące wszędzie gałęzie i konary drzew. Szlak jest nimi wręcz usłany. Sądząc po tym, że w kilku miejscach „wjazdy” na szlak były zablokowane gałęziami, wysnuliśmy teorię, że jest to zabezpieczenie szlaku przez quadami i motocrossami. Po 15 minutach wysiłku docieramy do skrzyżowania szlaku zielonego z niebieskim. Tym samym przeszliśmy już całą długość szlaku zielonego z Pisarzowej.

Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i kontynuujemy wędrówkę niebieskim szlakiem, który zaprowadzi nas najpierw na Sałasz 905 m n.p.m., a następnie na Jaworz 921 m n.p.m. Trasa ta jest także fragmentem ścieżki przyrodniczej „Limanowa – Jaworz”. Cała ścieżka od skrzyżowania szlaków, aż na szczyt Jaworza jest bardzo łatwa. Szlak biegnie grzbietem, który jest praktycznie płaski. Wędrując mijamy po drodze drewnianą wiatę oraz ławki. Po 40 minutach od odejścia od skrzyżowania szlaków, docieramy na Jaworz.

jaworz

Jaworz – wieża widokowa pod Jaworzem

Szczyt Jaworza jest całkowicie zalesiony, widoków niestety stąd nie doświadczymy. Dlatego też od razu ruszamy niebieskim szlakiem w dół, w stronę wieży widokowej. Zejście jest strome, a pod nogami mamy dużą ilość materiału skalnego. Po kilku minutach stajemy na polanie przy 20 metrowej wieży widokowej pod Jaworzem. Oprócz wieży zlokalizowane są tu drewniane stoły oraz ławki. Zaraz obok znajduje się pole biwakowe.
Widoki stąd są przepiękne, warto więc wejść na wieżę widokową. Podziwiać z niej można Zalew Rożnowski, Tatry, Beskidy.

Widok na Zalew Rożnowski z wieży widokowej pod Jaworzem
jaworz
Widok na Tatry i Gorc, Modyń, Ostrą i Wielką Górę z wieży widokowej pod Jaworzem

Trasa powrotna

Do Pisarzowej z Jaworza wracamy dokładnie tą samą trasą. Po drodze jeszcze raz podziwiamy piękne widoki na otaczające nas szczyty.

Mapa

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 6

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

2 komentarze

  1. Piękne widoczki 🙂 Dzięki za ten wpis, chyba się skuszę i skorzystam w przyszłości 😉 Czy na trasie było dużo ludzi?

    1. Dzięki! Widoki są mega. My się naprawdę nie spodziewaliśmy takich panoram, a tu proszę! Na zielonym szlaku z Pisarzowej nie było poza nami nikogo (tylko piesek) :). Na niebieskim od skrzyżowania szlaków do Jaworza było kilka osób. Bez tłumów i tłoku, także polecamy! Najwięcej osób było oczywiście w okolicy wieży 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności