Bystra Ławka, to niewielka przełęcz, która oddziela Dolinę Młynicką i Dolinę Furkotną. Na przełęcz proponujemy wędrówkę szlakiem znad Szczyrbskiego Jeziora. Po drodze miniemy Wodospad Skok, piękne tatrzańskie stawy oraz nacieszymy oczy widokami Tatr Wysokich. Wędrówka nie jest wybitnie trudna, jednakże warto mieć na uwadze, że wymaga dobrej kondycji i obycia z ekspozycją.
Szczyrbskie Jezioro – Wodospad Skok
Wędrówkę rozpoczynamy w okolicy Szczyrbskiego Jeziora — Štrbské pleso 1346 m n.p.m. Kierujemy się w stronę żółtego szlaku, który poprowadzi nas Doliną Młynicką pod Wodospad Skok. Początkowo trasa może być mocno zatłoczona, bowiem okolica Szczyrbskiego Jeziora jest jednym z najpopularniejszych miejsc w Tatrach Słowackich. Kiedy miniemy już wszystkie okoliczne atrakcje, sklepy i hotele, szlak poprowadzi nas na leśną, szeroką ścieżkę. Po kilkunastu minutach ścieżka stanie się węższa, a las gęściejszy. Na szlaku zrobi się troszkę luźniej, aczkolwiek aż do Wodospadu Skok nie będziemy wędrować w samotności 🙂
Po kolejnych kilkunastu minutach wychodzimy z lasu, i wkraczamy w pasmo kosówki. Odtąd wędrować będziemy po kamiennej ścieżce, która wznosząc się coraz wyżej, zaprowadzi nas pod kaskadę Wodospadu Skok. Po godzinie i 10 minutach wędrówki znad Szczyrbskiego Jeziora i pokonaniu sumy podejść 498 metrów docieramy do Wodospadu Skok 1782 m n.p.m.
Wodospad Skok – Capi Staw
Wodospad Skok jest jednym z najładniejszych tatrzańskich wodospadów, przynajmniej w naszym odczuciu. Opada z 25-metrową kaskadą z progu skalnego Doliny Młynickiej. Latem ilość wody jest zdecydowanie większa niż jesienią. Zimą zaś, wodospad zamarza, tworząc idealne warunki do wspinaczki po lodzie. Nad Wodospadem Skok wypoczywa wielu turystów. W związku z tym może być tu dość tłoczno.
Po krótkiej przerwie na posiłek ruszamy w dalszą drogę. Obchodzimy wodospad z jego lewej strony i podchodzimy po mocno wygładzonych przez lodowiec skalnych płytach. Podejście jest dość mocno eksponowane, ale ubezpieczone ciągiem łańcuchów. Skała miejscami jest mokra, dlatego zalecamy zachować ostrożność. Odcinek ten bez problemów pokonujemy dość szybko i wychodzimy na skalny próg, z którego opada kaskada Wodospadu Skok.
Po wyjściu na próg skalny warto zerknąć za siebie i rzucić okiem na widok okolicy Szczyrbskiego Jeziora. Przed nami natomiast znajduje się Staw nad Skokiem 1801 m n.p.m. Obchodzimy go z lewej strony, a następnie kierujemy się zgodnie z żółtymi znakami w kierunku Capiego Stawu. Początkowo stopniowo nabieramy wysokości, natomiast więcej energii będzie trzeba włożyć w ostatnie podejście nad Capi Staw. Wędrówka zajmuje nam około 50 minut. W tym czasie maszerujemy w iście surowym, skalnym otoczeniu mając po prawej stronie otuloną chmurami Grań Baszt. Pod nogami mamy różnej wielkości wygładzone przez lodowiec głazy, po których maszeruje się bardzo wygodnie. Również podejście nad Capi Staw pokonuje się bardzo przyjemnie, po skalnych, bardzo wygodnie ułożonych schodach.
Tuż przed rozpoczęciem podejścia nad Capi Staw, po lewej stronie mijamy duży głaz, do którego przytwierdzona jest tablica z nazwiskami ofiar katastrofy helikoptera Mi-8. Helikopter rozbił się w 1979 roku. Leciał na pomoc rannej turystce. W wyniku katastrofy zmarło siedmiu ratowników.
Podejście po skalnych stopniach nad Capi Staw Pomnik ofiar katastrofy helikoptera Mi-8
Capi Staw – Bystra Ławka
Capi Staw, znajduje się na wysokości 2075 m n.p.m., i jest największym stawem w Dolinie Młynickiej. Jego wody wypełniają misę polodowcową. Otoczony jest iście surowym krajobrazem i szczytami: Szczyrbskim Szczytem oraz Hrubym Wierchem. Wraz z Kolistym Stawem, który znajduje się w najwyższej części Doliny Młynickiej — będziemy oglądać go już za chwilę, na podejściu na Bystrą Ławkę, są idealnym przykładem cyrków/kotłów polodowcowych.
Capi Staw Otoczenie Capiego Stawu. W tle Grań Baszt.
Znad Capiego Stawu ruszamy zgodnie z żółtym szlakiem w kierunku Bystrej Ławki. Obchodzimy staw od południowej strony, a następnie zaczynamy podejście wygodnymi skalnymi stopniami. Od tej pory będziemy bardzo szybko nabierać wysokości. Na odcinku Capi Stawi — Bystra Ławka mamy do pokonania niespełna 250 metrów przewyższenia. Szlak dość mocno pnie się pod górę, a dookoła nas roztaczają się coraz rozleglejsze panoramy. Po chwili za nami wyłania się w całej okazałości Capi Staw. Kilka minut później podziwiać możemy także Kolisty Staw.
Capi Staw Po lewej Kolisty Staw, po prawej brzeg Capiego Stawu W oddali Bystra Ławka Kolisty Staw. W oddali Koprowy Wierch
Wędrówka nie nastręcza żadnych trudności. Po około 25 minutach od wyruszenia znad Capiego Stawu, na głazach pojawiają się strzałki, które skierują nas w lewo, w kierunku Bystrej Ławki. Kilka minut później docieramy do skalnego kominka i ciągu łańcuchów, którymi asekurować będziemy się przy ostatniej prostej na Bystrą Ławkę. Wejście skalnym kominkiem nie nastręcza trudności i chwilę później stajemy na wąskiej tatrzańskiej przełęczy — Bystra Ławka – Bystrá lávka 2315 m n.p.m.
Tu skręcamy w lewo Skalny kominek i ciąg łańcuchów
Bystra Ławka
Bystra Ławka to niewielka, wąska przełęcz, która oddziela od siebie Furkot i Solisko. Przebiega przez nią żółty szlak, który prowadzi nas z Doliny Młynickiej do Doliny Furkotnej. Ze względu na to, że na przełęczy nie ma zbyt wiele miejsca, polecamy ewentualny odpoczynek zaplanować niżej, po zejściu w stronę Doliny Furkotnej. Z Bystrej Ławki w kierunku Doliny Młynickiej roztacza się widok na mijane wcześniej stawy — Capi i Kolisty, Koprowy Wierch, Mięguszowieckie Szczyty, Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem czy Szczyrbski Szczyt. Nam niestety widoki zasłaniały nisko wiszące chmury, aczkolwiek taka aura ma swój klimat 🙂 Jeśli spojrzymy w kierunku Doliny Furkotnej, to ujrzymy Krywań, Liptowską Turnię i Wielkie Stawy Furkotne.
Bystra Ławka. Widok od strony Doliny Młynickiej. Bystra Ławka. Widok od strony Doliny Furkotnej.
Bystra Ławka – Dolina Furkotna – Szczyrbskie Jezioro
Z Bystrej Ławki schodzimy w kierunku Doliny Furkotnej. Szlak ubezpieczony jest łańcuchami, a zejście strome i prowadzące zakosami po niezbyt stabilnym i osuwającym się podłożu. Na szczęście ten niewygodny odcinek szlaku jest dość krótki. Po jego przejściu wkraczamy na wygodniejsze skalne stopnie, które ułożone są na rozległym piarżysku i szybko tracimy na wysokości. Przed nami roztacza się widok na Wyżni Wielki Furkotny Staw, który podczas dalszej wędrówki będziemy obchodzić od zachodniej i południowej strony.
Wyżni Wielki Furkotny Staw Bystra Ławka – zejście w kierunku Doliny Furkotnej Bystra Ławka – zejście w kierunku Doliny Furkotnej Wyżni Wielki Furkotny Staw
Po 15 minutach od rozpoczęcia zejścia z przełęczy docieramy do brzegu Wyżniego Wielkiego Furkotnego Stawu, a po kolejnych 5 minutach marszu mijamy Niżni Wielki Furkotny Staw.
Wyżni Wielki Furkotny Staw Niżni Wielki Furkotny Staw
Następnie maszerując skalistą ścieżką, schodzimy z progu Doliny Furkotnej, wkraczamy na coraz bardziej porośniętą trawami oraz kosodrzewiną część Doliny Furkotnej. Krajobraz staje się mniej surowy, a my spokojnie docieramy do skrzyżowania szlaku żółtego z niebieskim. Szlak niebieski prowadzi do Chaty pod Soliskiem, z której dotrzeć można na Skrajne Solisko. My jednak kontynuujemy wędrówkę żółtym szlakiem. Znaki informują nas, że nad Szczyrbskie Jezioro mamy 1 godzinę 30 minut wędrówki.
Dolina Furkotna w jesiennych barwach
Szczyrbskie Jezioro – Štrbské Pleso
Informacje praktyczne
- W okolicy Szczyrbskiego Jeziora znajdują się płatne parkingi. Cena za dzień wynosi 7€ – dane na maj 2023.
- Proponowana trasa ma około 16 km długości. Na szlaku nie ma schroniska. Polecamy więc zabrać odpowiednią ilość wody oraz prowiantu.
- Szlak powyżej Wodospadu Skok czynny jest od 16 czerwca do 31 października.
- Na trasie znajdują się trzy miejsca z ekspozycją. Są one ubezpieczone łańcuchami. Nie są to długie odcinki szlaku, jednakże warto wziąć to pod uwagę przy planowaniu wędrówki.
- Przejście trasy wraz z przystankami na posiłki zajęło nam niecałe 6 godzin.
- Jeżeli zgłodniejecie po wędrówce, to polecamy obiad/kolację w knajpce Furkotka. Nam bardzo smakowało 🙂
Leave a Reply