Kościelec i Karb szlakiem z Hali Gąsienicowej

KOŚCIELEC
5
(4)

Kościelec – wspaniały szczyt, który swoim kształtem wyróżnia się na tle otaczających gór. Szlak zdecydowanie dla osób doświadczonych w górach, bez lęku wysokości, nie wrażliwych na ekspozycję oraz o bardzo dobrej kondycji fizycznej.

Kuźnice – Przełęcz między Kopami

Wędrówkę rozpoczynamy w Kuźnicach. Niebieskim szlakiem przez Boczań kierujemy się do Przełęczy między Kopami. Wędrówka na tym odcinku zajmuje około 50 minut. Szlak niebieski w naszym odczuciu jest o wiele przyjemniejszy do podejścia niż alternatywna trasa żółtym szlakiem przez Dolinę Jaworzynki. O ile niebieski szlak najpierw pnie się mocno pod górę, a później trasa staje się bardziej płaska, o tyle żółty szlak jest bardziej stromy i męczący 😉

Przełęcz między Kopami – Murowaniec

kościelec

Z Przełęczy między Kopami (1499 m n.p.m) kierujemy się dalej niebieskim szlakiem do Hali Gąsienicowej (1514 m n.p.m) i Schroniska Murowaniec (1500m n.p.m). Przejście tej trasy zajmuje nam około 20 minut.

W Murowańcu robimy krótką przerwę na posiłek, skorzystanie z toalety, a także na uzupełnienie zapasów wody.

Murowaniec – Czarny Staw Gąsienicowy

Ze schroniska kierujemy się niebieskim szlakiem w stronę Czarnego Stawu Gąsienicowego. Wędrówka zajmuje kolejne 20 minut.
Podejście delikatnie pnie się pod górę. Podczas wędrówki możemy podziwiać Kościelec, Granaty, Kozi Wierch. Ostatnie podejście na tym szlaku jest bardziej strome niż dotychczas przebyta trasa z Murowańca.
Po jego pokonaniu naszym oczom ukazuje się Czarny Staw Gąsienicowy (1620 m n.p.m).

Czarny Staw Gąsienicowy

Czarny Staw Gąsienicowy – Karb

Znad Czarnego Stawu Gąsienicowego ruszamy w prawo czarnym szlakiem na Karb. Szlak jest wymagający kondycyjnie. Jednakże idzie się po nim bardzo dobrze, a dodatkowym plusem jest fakt, że bardzo szybko nabieramy wysokości. Tym samym odsłaniają się przed nami coraz piękniejsze panoramy. Ponadto kamienne stopnie na szlaku są “wygodne” i brak tu trudności technicznych. Pokonując ten odcinek trasy po lewej stronie roztacza się piękny widok na Czarny Staw Gąsienicowy.

Po wejściu na grań Małego Kościelca (1866 m n.p.m) po naszej prawej stronie roztacza się widok na Zielone Stawy Gąsienicowe. Po 25 minutach wędrówki docieramy do przełęczy Karb (1853 m n.p.m). Z tego miejsca ruszamy dalej czarnym szlakiem na Kościelec. Trasa dedykowana jest na 50 minut wędrówki, a na przełęczy widnieje informacja “Szlak turystyczny bardzo trudny, uwaga na spadające kamienie”.

Szlak zaliczany jest do trudnych tatrzańskich szlaków ze względu na dużą ekspozycję, elementy wspinaczki i brak jakichkolwiek sztucznych zabezpieczeń.

Karb – Kościelec

Początkowo szlak prowadzi przez rumowisko skalne oraz po wygodnych kamiennych stopniach. Już na początku pnie się dość mocno pod górę. Powoli zaczyna się wędrówka zakosami i przejścia po dość płaskich skalnych płytach, które z początku mogą wydawać się gładką ścianą.
Jednak nie ma tu żadnych trudności technicznych jest natomiast duża ekspozycja. Jeśli nie masz lęku wysokości i nie boisz się ekspozycji to nic Ci nie grozi i będzie to dla Ciebie sama przyjemność.

Pierwszy skalny kominek

Maszerujemy dalej i docieramy do pierwszego komina którego przejście wbrew pozorom jest łatwe. Skały są tak ułożone, że bez problemu można się wspiąć i zawsze jest gdzie postawić stopę. Ten skalny komin jest pierwszym z trzech punktów na szlaku, gdzie dominują elementy wspinaczki i należy użyć rąk. Należy tu oczywiście zachować jak największą ostrożność! Na spokojnie, z rozwagą należy wybrać miejsca gdzie się chwycić.

Pierwszy skalny komin na szlaku na Kościelec
Drugi skalny kominek

Kolejno znów czeka na nas odcinek szlaku który może wydawać się płaską kamienną płytą. Jednak w rzeczywistości jest to wygodna ścieżka i przejście po niej nie sprawia żadnych trudności. Wędrujemy dalej, po kilku minutach czeka na nas kolejne przejście – komin gdzie znów musimy pomóc sobie przy użyciu rąk. Ten fragment także nie jest trudny i bez problemu można sobie poradzić. Wystarczy dobrze zaplanować ruchy i zobaczyć gdzie najwygodniej będzie nam postawić stopę. Spokojna analiza i przemyślane ruchy pozwolą bez problemu przejść ten fragment szlaku.

Stroma ściana i ostatnia prosta na szczyt

Idziemy kawałek dalej i przed nami wyłania się prawie pionowa ściana po której należy się wspiąć. Jest to ostatnia prosta na szczyt. W tym miejscu jest dość wąsko należy więc zachować ostrożność i spokojnie czekać na swoją kolej.
Szlak prowadzi w lewo – jest tam jednak zator ponieważ ludzie schodzą ze szczytu. W tym miejscu można się bez problemu wspiąć. Po pokonaniu tego komina naszym oczom ukazuje się szczyt Kościelca – jesteśmy na miejscu.

Ostatnia prosta (wspinaczka) na szczyt 😉

Szczyt Kościelca 2155 m n.p.m

Dotarcie na szczyt zajęło nam 35 minut i nie sprawiło żadnych trudności. Szlak był suchy, a warunki mieliśmy idealne. Na szczycie jest sporo miejsca i można wygodnie się rozsiąść. Widoki są wspaniałe. Widać pięknie szczyty od Giewontu przez Kasprowy Wierch, Świnicę aż do Granatów. Z obu stron rozciąga się widok na Czarna Dolinę Gąsienicową oraz Zieloną Dolinę Gąsienicową. W oddali pokazują się także Słowackie szczyty.

kościelec

Panoramy z Kościelca

Trasa powrotna

Schodzimy tym samym szlakiem do przełęczy Karb. Dalej wybieramy niebieski szlak do Zielonej Doliny Gąsienicowej. Po dotarciu do skrzyżowania niebieskiego szlaku z czarnym możemy dalej pójść w lewo na Świnicką Przełęcz i Świnicę oraz w prawo do Hali Gąsienicowej.
My wybieramy powrót do Hali Gąsienicowej. Kolejno mijamy Stawy Gąsienicowe i czarnym (a następnie żółto czarnym) szlakiem kierujemy się do Murowańca.

Zejście ze szczytu Kościelca

W Murowańcu jemy obiad, a następnie niebieskim szlakiem idziemy do Przełęczy między Kopami. Stamtąd, tym razem żółtym szlakiem przez Jaworzynkę schodzimy do Kuźnic.
W Kuźnicach w ramach „nagrody” za wędrówkę kupujemy sobie pamiątkowy magnes na lodówkę z drogowskazem na Kościelec 😉

Informacje praktyczne

 • Trasę przeszliśmy 29.06.2019 oraz 13.06.2020 – warunki w tych dniach były idealne, skała sucha i na takiej podstawie sporządzony jest opis szlaku.
 • Na czarnym szlaku z Karbu na Kościelec nie ma żadnych sztucznych zabezpieczeń, ekspozycja jest duża i w trzech miejscach konieczna jest wspinaczka przez skalne kominy oraz ścianę przy użyciu rąk.
 • Jeśli masz lęk wysokości, lęk przestrzeni lub nie jesteś pewien swojej kondycji fizycznej to nie idź na ten szlak. Widzieliśmy ludzi którzy trzęsąc się ze strachu wchodzili na czworaka – to z pewnością nic przyjemnego i lepiej odpuścić.
 • Do wejścia na Kościelec przydadzą się rękawiczki (trzeba chwycić się skały).
 • Zabierz dużo wody – co najmniej 2 litry na osobę. Wodę można uzupełnić za darmo w schronisku w Murowańcu.
 • Weź także prowiant np. kanapki, przekąski, żele energetyczne.
 • Bilet wstępu do TPN to koszt 7 PLN za bilet normalny, 3.5 PLN za bilet ulgowy. Aby uniknąć kolejek przy kasach polecam zakupić bilet on-line lub przez aplikację SkyCash.
 • Bus z Kuźnic do Zakopanego kosztuje 3 zł (w jedną stronę). 

Mapa

Powyższy opis szlaku to nasze subiektywne odczucia i doświadczenia. Jeśli nie jesteś obyty z wędrówkami w Tatrach, ekspozycją stoku oraz szczytami gdzie do przejścia niezbędna jest wspinaczka to nie wybieraj Kościelca jako celu swojej pierwszej tatrzańskiej góry.
Nic na siłę. Zacznij od łatwiejszych szlaków w Tatrach i zdobycia doświadczenia np. Giewontu a następnie stopniowo oswajaj się z ekspozycją terenu.

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

2 komentarze

 1. Czy gdy nie mam w planach zdobywania Kościelca reszta trasy jest odpowiednia na październikowy dzień ?

  1. Jak najbardziej 🙂 Można pominąć wejście na Kościelec i z Karbu zejść prosto do Doliny Zielonej Gąsienicowej 🙂 Trasa będzie w sam raz na jesienne wędrówki. Warto jednak sprawdzić przed wyjściem panujące na szlaku warunki – w szczególności zwróć uwagę na oblodzenia i ewentualną pokrywę śnieżną. Szliśmy kiedyś w połowie listopada i pomimo że nie było śniegu, to rano trasa od Murowańca nad Czarny Staw Gąsienicowy i Karb była mocno oblodzona :/ Dopiero jak promienie słońca zaczęły ogrzewać szlak, to szło się spokojnie 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności