Góry Lovcen i okolice Zatoki Kotorskiej, to doskonały kierunek na niezwykle widokowe wędrówki. W tym wpisie przedstawiam cztery szlaki, które są zarówno krótkie, przyjemne i na tyle łatwe, że śmiało nadadzą się dla osób początkujących, czy rodzin z dziećmi. Przedstawione poniżej wędrówki odbyliśmy w paździeniku 2024 roku w towarzystwie kilkunastomiesięcznego dzidziusia. Zarówno pogoda, jak i temperatury powietrza były doskonałe, dlatego śmiało mogę polecić ten miesiąc na górskie harce w tych okolicach.
Pestingrad, czyli szczyt górujący nad Kotorem
Pestingrad oferuje wybitne widoki na Zatokę Kotorską, którą, stojąc na szczycie mamy dosłownie u stóp. Wznoszący się na wysokość 1009 m n.p.m. szczyt, to doskonały cel na krótką, ale ciekawą wędrówkę zwieńczoną świetną panoramą. Szlak na Pestingrad nad Zatoką Kotorską można podzielić na trzy etapy. Pierwszy to wędrówka z parkingu do starej kamiennej chaty Lanista barracks. Ten fragment wiedzie szeroką szutrową drogą oraz wygodną kamienistą ścieżką. Podczas wędrówki mamy cały czas widok na szczyt Mrajanik, a także na Góry Lovcen z doskonale widocznym ich najwyższym szczytem — Stirovnikiem.
Kolejny etap to dość uciążliwe przejście przez las. O ile trasa, chociaż wiedzie wąską i kamienistą ścieżką, nie nastręcza trudności, o tyle wszechobecne krzewy i niskie krzaczki dają momentami w kość. Odcinek ten jest najbardziej mozolny. Po drodze pojawia się jeden punkt widokowy. Jednak chwilę po minięciu go, szlak ponownie wkracza w las i wiedzie nim aż do podnóża szczytu Derinski Vrh.
Podnóże szczytu Derinski Vrh
Miejsce to, dla osób mających lęk przed ekspozycją może być końcowym przystankiem. Warto jednak wiedzieć, że widoki stąd są naprawdę świetne. Co prawda nie aż tak wybitne jak z Pestingradu, ale naprawdę jest na czym oko zawiesić!
Spod szczytu Derinski Vrh już tylko kilka minut dzieli nas od dotarcia na niezwykle widokowy Pestingrad. Najpierw wąską, trawiastą ścieżką schodzimy ku przełęczy oddzielającej Derninski Vrh od Pestingradu. Jest to najbardziej eksponowany odcinek całej trasy. Są tu zamontowane liny, które pomagają zarówno przy zejściu jak i ponownym wyjściu. Z szerokiej, trawiastej przełęczy kamienistą ścieżką podchodzimy na szczyt Pestingrad. Stąd roztacza się jeden z najpiękniejszych widoków na Zatokę Kotorską. Doskonale widać całą okolicę w tym Góry Lovcen czy kolejkę linową Kotor Cable Car. Ponadto dostrzec można słynny szlak zygzak, który prowadzi do miejscowości Njegusi aż z Kotoru. Warto wiedzieć, że również tym szlakiem można dotrzeć na Pestingrad. Wycieczka wtedy znacznie się wydłuży i z całą pewnością będzie świetnym wyzwaniem dla miłośników górskich wędrówek!
Na parking wracały taką samą trasą. Alternatywnie, aby uniknąć przedzierania się przez zarośla, można rozważyć przejście przez szczyt Derninskiego Vrhu, jednak szlak przez niego nie jest oficjalnie umieszczony na mapie.
Informacje praktyczne
- Parking: bezpłatny parking znajduje się przy kompleksie hotelowym Etno Selo Sveti Georgije w miejscowości Njegusi.
- Czas przejścia w dwie strony + pobyt na szczycie to około 3 godziny. Być może Wam zajmie to mniej czasu, ponieważ my już na Pestingrad podchodziliśmy na raty. Jedno szło, a drugie czekało z dzidziusiem 🙂
- Suma podejść to około 260 metrów.
- Długość szlaku 5,8 km w dwie strony.
Mapa szlaku
Warto wiedzieć
Jadąc od strony Kotoru pokonujemy słynne wąskie i widokowe serpentyny na drodze P1. Widoki z tej trasy są wspaniałe, jednak dla osób mających chorobę lokomocyjną będą niemałym wyzwaniem.
Góry Lovcen i wejście na niesamowicie widokowy Trestenicki Vrh
Wędrówka należy do bardzo łatwych i nie nastręcza żadnych trudności. Doskonale nada się dla rodzin z małymi dziećmi. Początkowo szlak wiedzie przez gęsty bukowy las, który na pierwszy rzut oka kojarzy nam się z Ojcowskim Parkiem Narodowym. Kolejno wędrujemy szerokim leśnym traktem, wybudowanym przed I wojną światową. Następnie szlak wznosi się ponad linię drzew, a ścieżka z szerokiego leśnego traktu zmienia się w wąską i kamienistą. Pojawiają się pierwsze widoki. Doskonale widać dwa najwyższe szczyty Gór Lovcen, czyli Stirovnik i Jezerski Vrh, który znany jest przede wszystkim z mieszczącego się na nim mauzoleum władcy Czarnogóry Piotra II Pietrowicia Niegosza.
Po godzinie spokojnej wędrówki docieramy na szczyt Trestenicki Vrh 1489 m n.p.m. Widoki są fenomenalne! Widać stąd prawie całą Czarnogórę! Na horyzoncie wyróżniają się poszarpane szczyty Gór Przeklętych, Jezioro Szkoderskie, Góry Rumija, Morze Adriatyckie, szczyty Gór Lovcen, a także Durmitor. Krótko mówiąc, Trestenicki Vrh zapewnia rewelacyjne widoki przy niewielkim wysiłku, który trzeba włożyć w wędrówkę.
Informacje praktyczne
- Wstęp do Parku Narodowego Lovcen to koszt 3€ za osobę.
- Parking: Ivanowa Korita przy drodze R-25. Parking jest darmowy.
- Czas przejścia w dwie strony + pobyt na szczycie to około 2,5 godziny — oczywiście zależy od tempa marszu.
- Suma podejść 244 m.
- Długość szlaku: około 3 km w jedną stronę.
- Widoki — bezcenne! Naprawdę warto!
Mapa szlaku
Warto wiedzieć
Przy okazji pobytu w Parki Narodowym Lovcen można odwiedzić Jezerski Vrh, gdzie znajduje się mauzoleum, a także podjechać do górnej stacji kolejki linowej Kotor Cable Car. Widoki z obydwu tych miejsc są świetne. Aktualnie — październik 2024 wejście do mauzoleum to koszt 8€ za osobę. Widoki z tego miejsca są wybitne! Można również z bliska podziwiać Stirovnik — najwyższy szczyt Gór Lovcen, który niestety nie jest dostępny dla turystów, a to za sprawą znajdującej się na nim bazy wojskowej.
Sv. Ilija w masywie Vrmac — wędrówka z miejscowości Gornija Lastva nad Tivatem
Wędrówkę na najwyższy szczyt masywu Vrmac – Sveti Ilija 766 m n.p.m rozpoczynamy w wiosce Gornija Lastva. Parkujemy w zatoczce przy szosie i zgodnie ze znakami wkraczamy na wąską leśną ścieżkę. Szlak początkowo wiedzie pomiędzy zaroślami. Pojawia się kilka zakosów, ostrzejszych podejść, a finalnie docieramy do szerokiej szutrowej drogi, którą będziemy podążać aż pod sam szczyt Sveti Ilija. Chociaż początkowo wędrówka może wydawać się mozolna i mało widokowa, to po mniej więcej godzinie spokojnego marszu otwiera się piękny widok na Adriatyk i usytuowane nad jego brzegiem miasta. Im wyżej, tym widoki są bardziej spektakularne. Szlak na ostatnie kilka minut podejścia zmienia swój charakter i z szutrowej szerokiej drogi wkraczamy na węższą kamienistą ścieżkę. Pokonujemy krótki, znacznie ostrzej nachylony odcinek trasy i docieramy na szczyt Sveti Ilija.
Widok, który mamy przed sobą jest fenomenalny! Doskonale widać Góry Lovcen, Kotor wraz z murami i twierdzą, Dobrotę i inne okoliczne miejscowości nad Zatoką Kotorską. Z drugiej strony podziwiać można Tivat i okolicę oraz bezkres Adriatyku. Na szczycie jest sporo miejsca, więc bez problemu można usiąść i zjeść posiłek, przy okazji rozkoszując się widokiem. Charakterystyczne elementy Sveti Ilija to ogromny bilbord z flagą Czarnogóry, a także pozostałości wojskowych zbudowań. Znajduje się tu także sporo kozich bobków, także polecam rozejrzeć się dookoła, zanim wygodnie się rozsiądziemy 🙂 Ze szczytu do wioski Gornija Lastva wracamy taką samą trasą.
Informacje praktyczne
- Parking: w wiosce Gornija Lastva lub bliżej wejścia na szlak, w jednej z zatoczek.
- Suma podejść około 500 metrów.
- Czas przejścia w dwie strony + pobyt na szczycie to około 4 godziny.
- Długość szlaku w dwie strony to niespełna 10 km.
Mapa szlaku
Warto wiedzieć
Droga, którą wędrujemy jest dostępna dla samochodów 4X4. Można nią podjechać praktycznie pod sam szczyt. Przy okazji wejścia na Sveti Ilija można zwiedzić uroczą wioskę Gornija Lastva. Polecam szczególnie podczas zachodu słońca. Ponadto w okolicy Tivatu znajdują się saliny, które są ostoją wielu gatunków ptaków. Warto zajrzeć, a przy okazji pospacerować i wytężyć wzrok w poszukiwaniu tamtejszych mieszkańców.
Fort Sv.Andrija — wędrówka z miasteczka Perast
Szlak do twierdzy Sv.Andrija to propozycja niezwykle widokowej trasy, jednak różniącej się od poprzednich propozycji. Przede wszystkim charakterem trasy — już od początku biegnący zygzakiem szlak znacznie wznosi się ku górze, a wysokości nabieramy bardzo szybko. Ponadto do pokonania mamy 700 metrów podejścia, co wymaga zarówno kondycji, jak i dobrego zaplanowania wycieczki — w szczególności w ciepłe dni, bo słońce daje popalić, a zacienionych miejsc nie ma zbyt wiele. Poza sumą podejść uporczywe są wszechobecne trawy i krzewy, które rosną tuż przy szlaku i smagają nogi i ręce. Z pozytywów — widoki, wspaniałe! Wybitne wręcz i towarzyszące już od pierwszych kroków, aż do końca wycieczki. Myślę, że miłośnicy górskich wędrówek będą w 100% zadowoleni 🙂
Szlak do twierdzy Sv.Andrija rozpoczyna się tuż przy głównej drodze M-1 nad Perastem. Dosłownie z szosy wchodzimy do lasu i rozpoczynamy wędrówkę. Podążamy za dobrze widocznymi znakami i mozolnie pokonujemy kolejne zakręty górskiego zygzaka. Raz na czas pojawi się jakieś małe drzewko rzucające cień. Poza tym wędrujemy w pełnym słońcu. Po mniej więcej 1:20 h wędrówki docieramy do kamiennego domku, którego zacieniona okolica jest dobrym miejscem na krótką przerwę.
Następnie przez mniej więcej godzinę pokonujemy dalszą część szlaku i docieramy do ruin twierdzy Sv.Andrija, wznoszącej się na wysokość 743 m n.p.m. Przed twierdzą spotykamy pasące się krowy i byki. Jest także tablica informacyjna. Wchodzimy do środka, rozsiadamy się wygodnie i rozkoszujemy widokiem i posiłkiem.
Mając przed sobą widok na Zatokę Kotorską, wiemy, że wejście było warte każdego kroku. Panorama z twierdzy jest super. Dostrzegamy nasze poprzednio zdobyte szczyty: Pestingrad i Sv.Ilija. Pięknie widać też Góry Lovcen. Na parking wracamy taką samą trasą.
Informacje praktyczne
- Parking: w wyznaczonym miejscu przy głównej drodze M-1 nad Perastem. Miejsc jest niewiele i o ile poza sezonem nie ma problemu z parkowaniem, o tyle w sezonie może być to kłopot. Minusem jest bardzo ruchliwa droga i szybko jeżdżące samochody — trzeba zachować dużą ostrożność. W mieście są także dostępne płatne parkingi.
- Suma podejść 700 metrów.
- Długość szlaku 8 km.
- Czas podejścia z Perastu do twierdzy + krótka przerwa: 2,5 godziny.
- Czas przejścia w dwie strony wraz z piknikiem: 5 godzin.
Leave a Reply