Jezioro Szkoderskie i okolice. Co warto zobaczyć?

Jezioro Szkoderskie
5
(2)

Jezioro Szkoderskie — największy śródlądowy zbiornik wodny na Półwyspie Bałkańskim. Ostoja wielu gatunków ptaków, w tym pelikanów. Miejsce, które wygląda jak z pocztówki — zieleń, słońce i wznoszące się ponad taflę jeziora wapienne wzgórza porośnięte lasem. Ponadto Jezioro Szkoderskie i jego okolica to wijące się fantazyjnie rzeki, które zasilają zbiornik. Co warto zobaczyć nad Jeziorem Szkoderskim i dlaczego nie polecam rejsu łodzią po jeziorze. O tym przeczytasz w tym wpisie. 

Jezioro Szkoderskie — co warto wiedzieć?

Jezioro Szkoderskie to największy śródlądowy zbiornik wodny na Półwyspie Bałkańskim. Jego powierzchnia zmienia się w zależności od pór roku. Latem wynosi około 410 km kwadratowych. Zimą zwiększa się do nawet 540 km kwadratowych. Co ciekawe dno jeziora znajduje się poniżej poziomu morza, czyli tworzy kryptodepresję. Dlaczego? Ponieważ lustro wody znajduje się na wysokości 6 m n.p.m., natomiast maksymalna głębokość jeziora wynosi 8 metrów.

Jezioro bardzo przypomina mi widoki z Tajlandii, gdzie podziwiać można kras tropikalny. Podobnie jak w Kraju Uśmiechu, Jezioro Szkoderskie może poszczycić się wysokimi wapiennymi wzgórzami, które wznoszą się ponad jego taflę. Dodam do tego wijące się rzeki, które okalają wapienne szczyty oraz małe wysepki, które urozmaicają linię brzegową. Krótko mówiąc: Jezioro Szkoderskie i jego okolica są piękne i zdecydowanie warto odwiedzić te rejony, będąc w Czarnogórze.

Akwen przecina granica pomiędzy Czarnogórą i Albanią. Aż 62% powierzchni jeziora należy do Czarnogóry. 38% przypadło w udziale Albanii. Panujące tu w lecie wysokie temperatury i wysoka wilgotność powietrza sprawiają, że faktycznie można poczuć się jak w Azji. Jednak warto wiedzieć, że właśnie taki klimat spowodował, że okolice Jeziora Szkoderskiego to idealne miejsce do uprawy winorośli. Znajduje się tu wiele winnic. Warto do nich zajrzeć i spróbować lokalnych trunków tym samym wspierając małych winiarzy.

Jezioro Szkoderskie

Park Narodowy Jeziora Szkoderskiego

W roku 1983 utworzono w Czarnogórze Park Narodowy Jeziora Szkoderskiego. Park obejmuje zarówno akwen, jak i jego wybrzeże. Jezioro Szkoderskie jest ostoją wielu gatunków ptaków, w tym pelikanów. Zimą stanowi ważne miejsce dla migrującego ptactwa. Ponadto znajduje się tam pięć ptasich rezerwatów objętych ścisłą ochroną. Bez wątpienia jezioro jest idealnym miejscem do obserwowania ptaków i stanowi popularny cel wśród ornitologów. Na wodach jeziora spotkać można pelikany kędzierzawe, rybitwy, czaple: białą i siwą, kormorany, orły czy myszołowy. W wodach jeziora żyje wiele gatunków ryb, a w okolicznych zaroślach wiele ssaków i gadów. Z pewnością największe emocje wywoła zobaczenie pelikana 🙂

Rejs po Jeziorze Szkoderskim — dziękuję, ale nie!

Przyznam szczerze, że intencja ochrony tego obszaru brzmi pięknie. Jednak po wizycie w 2021 roku i wykupieniu rejsu po Jeziorze Szkoderskim z Viprazar poddałam w wątpliwość, czy park narodowy faktycznie spełnia swoją rolę. Zachęceni bliskością przyrody i wieloma rekomendacjami w internecie, zdecydowaliśmy się na rejs po Jeziorze Szkoderskim. Wszystko szło dobrze, aż do momentu kiedy wsiedliśmy na klasyczną, drewnianą łódkę i w towarzystwie innych turystów oraz przewodnika rozpoczęliśmy rejs. Już po kilku minutach miałam wyrzuty sumienia, że głośno pracujący silnik łódki zakłóca spokój ptactwa, które de facto jest pod ochroną. Oliwy do ognia dodał fakt, że nasz przewodnik podczas rejsu zaczął zrywać lilie wodne i rozdawać je uczestnikom wycieczki.

Być może ja czegoś nie zrozumiałam, ale skoro jesteśmy w parku narodowym i tak cennym przyrodniczo obszarze, to raczej nie powinniśmy aż tak ingerować w przyrodę? Wisienką na torcie było dopłynięcie do zatoki, w której mieliśmy „czas wolny”. Głośna muzyka, głośni turyści — nie moja bajka. Było mi zwyczajnie głupio, że dołożyłam do tego swoją cegiełkę i czułam się wobec chronionego ptactwa jak intruz. Dlatego też rejsom głośnymi łodziami mówię stanowcze nie!

Z jednej strony te rejsy to zarobek dla lokalnej ludności i ja to rozumiem. Z drugiej — park narodowy ma na celu ochronę przyrody, a ludzie są tu tylko gośćmi. Myślę jednak, że spokojnie można obejść się bez głośnych łodzi, krzyków i zrywania roślin. Zdecydowanie lepszym wyborem byłoby pływanie po Jeziorze Szkoderskim kajakiem lub łodzią bez silnika 🙂 Świetnym rozwiązaniem jest także podziwianie jeziora i jego okolicy z góry. Polecam wybrać się na wycieczkę rowerową. Widoki są fantastyczne, a przy okazji można poznać różne zakątki Czarnogóry i na własne oczy zobaczyć małe wioski zlokalizowane z dala od miast. Pomysł na widokową wycieczkę rowerową w okolicy Jeziora Szkoderskiego znajdziecie w TYM WPISIE.

Jezioro Szkoderskie — informacje praktyczne

 • Najpopularniejszym miejscem nad Jeziorem Szkoderskim jest Virprazar.
 • Warto jezioro i okolice podziwiać z perspektywy małych miasteczek np. Rijeki Crnojevića (tu odsyłam do wpisu o tych okolicach).
 • W Virprazar z pewnością natkniecie się na osoby, które będą namawiać Was na rejs. Wystarczy, chociażby stanąć na poboczu — natychmiast zostaniecie namierzeni, a potencjalny przewodnik szybkim krokiem będzie zmierzać w Waszą stronę 🙂
  Tak tam jest i doświadczyliśmy tego na własnej skórze kilka razy.
 • Latem nad jeziorem jest bardzo gorąco. Do tego dochodzi wysoka wilgotność powietrza. Warto więc wybierając się w te okolice mieć okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy i zapas wody.
 • Bardzo ładna widokowo trasa prowadzi z Virprazar w kierunku Rijeki Crnojevića. Zdecydowanie warto zaplanować przejazd 🙂
  Po drodze znajdują się punkty widokowe i urocza kawiarnia Macalov Brijeg.
 • Nocleg w okolicy Jeziora Szkoderskiego: my spaliśmy w klimatycznej posiadłości Skadar Lake Family Resort. Nocleg był fajny, w cenie było śniadanie. Poza tym ceny w restauracji dość wysokie.
 • Jeśli przy okazji pobytu w tej okolicy wybieracie się do Cetyni to polecamy restaurację Ugostiteljska radnja Crna Gora. Mają pyszne jedzenie i przystępne ceny. Więcej o polecanych restauracjach oraz o cenach w Czarnogórze w sezonie 2022 przeczytacie w TYM WPISIE.
 • Park Narodowy Jeziora Szkoderskiego to jeden z 5 parków narodowych w Czarnogórze. Ze swojej strony polecam także zwiedzić Park Narodowy Durmitor.

Mapa okolicy Jeziora Szkoderskiego

Szukasz noclegu w Czarnogórze?
Miło nam będzie jeśli zarezerwujesz swój nocleg poprzez naszą stronę. Dzięki temu zyskamy kilka groszy na prowadzenie i udoskonalanie naszego bloga  🙂
Dziękujemy i mamy nadzieję, że nasze treści są pomocne przy planowaniu Twoich wędrówek!  
Udanego pobytu i pięknych wspomnień!
Booking.com

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności