Szukasz pomysłu na prezent dla miłośnika gór i osoby, która każdą podróż spędza aktywnie? Poniżej znajdziesz naszą subiektywną listę, na której umieściliśmy pomysły na drobne upominki, przydatne gadżety, elementy garderoby które posłużą zarówno na szlaku jak i podczas podróży. Ponadto kursy, szkolenia i wycieczki z przewodnikiem. Z wielu tych produktów korzystamy podczas naszych wędrówek po górach, dlatego też, ta lista stworzona jest w oparciu o nasze doświadczenia. Ponadto znajdziecie tu produkty tworzone przez ludzi z pasją, których albo poznaliśmy osobiście, albo mamy od dawna kontakt przez social media. Znajdziecie także książki i przewodniki, które czytamy i polecamy.
Prezent dla miłośnika gór – zakres cen
W poniższym wpisie znajdziesz produkty, których ceny zaczynają się od 6 PLN, a kończą na ponad 1000 PLN. Lista jest stworzona przede wszystkim z myślą podrzucenia pomysłu na prezent i mamy nadzieję, że pomoże Ci dokonać wyboru 🙂
Książki, drobne gadżety i ozdoby idealne na prezent dla miłośnika gór
1. Mapa zdrapka
A gdyby tak po powrocie z gór zaznaczyć na mapie miejsca, które właśnie odwiedziliśmy? Mapa zdrapka będzie do tego idealna. Czarno na białym widać, które szczyty, przełęcze i doliny już odwiedziliśmy, a które pozostały nam do zobaczenia. Dzięki temu możemy inspirować się i planować swoje następne wędrówki po górach. Przy okazji zdrapywania kolejnych miejsc, możemy utrwalić sobie topografię Tatr. Mapy zdrapki Polskich Gór, Tatr Polskich i Słowackich, Bieszczad oraz Korony Gór Polski dostaniecie na Allegro, a także u ArtTravel.pl
Ceny zaczynają się od 84.99 PLN za sztukę.
2. Książki o tematyce górskiej
Na długie jesienne i zimowe wieczory, a także podczas podróży czy zwyczajnie, kiedy tylko najdzie nas ochota, książka będzie dobrym pomysłem. Literatury górskiej jest na rynku wydawniczym bardzo dużo. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.
Ja ze swojej strony polecam przede wszystkim książki o Tatrach: „TOPR – żeby inni mogli przeżyć„, „TOPR – 2 – nie każdy wróci„, a także „Niech to szlak! Kronika śmierci w górach„. Te dwie pozycje będą idealne dla osób, które kochają Tatry i wędrują po nich już od dawna. Będą także świetną lekturą dla każdego, kto planuje rozpoczęcie swojej przygody z Tatrami. Historie, opisy akcji ratowniczych i wspomnienia tych, którzy zginęli w górach, będą dużą dawką wiedzy oraz pokory. Ponadto uświadomią każdego czytelnika, jak cienka jest granica błędu podczas złych warunków atmosferycznych i jak smutne konsekwencje może mieć pchanie się w góry na siłę. Miłośnicy Tatr z całą pewnością będą również zadowoleni z lektury „Pięć Stawów. Dom bez adresu„. Książka o tematyce Tatr będzie także świetnym pomysłem na prezent dla najmłodszych miłośników gór. W maju 2022 premierę miała najnowsza książka pani Beaty-Sabały Zielińskiej: TOPR Tatrzańska przygoda Zosi i Franka.
Dobrym pomysłem na prezent dla miłośnika gór, a w szczególności Beskidów będzie książka GOPR – na każde wezwanie.
Literaturę górską idealną na prezent dla miłośnika gór dostaniecie np. w księgarni internetowej Bezdroża lub Tania Książka.
3. Personalizowana mapa Korony Gór Polski
Personalizowana mapa Korony Gór Polski to idealny prezent dla miłośnika gór, a w szczególności dla osoby, która postawiła sobie za cel zdobycie wszystkich 28 szczytów będących na liście. Na mapie wydrukowany jest wybrany przez właściciela nagłówek oraz jego imię. Mapa ma wymiary 40 × 90 cm. Wydrukowana jest na płótnie canvas, a pod spodem znajduje się tablica korkowa, dzięki czemu z łatwością można zaznaczać pinezkami zdobyte szczyty. Szczerze polecam, ponieważ jest solidnie wykonana, ma piękne kolory i świetnie prezentuje się zawieszona na ścianie 🙂
Mapa dostępna jest w sklepie Doroty, która prowadzi blog „Weekendówka”.
Cena mapy: 399 PLN.
Aby obniżyć cenę mapy, zastosuj kod ZBROJKA50.
Kod działa bezterminowo na mapy i na pinezki w pełnej cenie we wszystkich rozmiarach i wzorach (KGP, świat, Europa i Polska). Obniży cenę wybranej mapy o 50 zł.
4. Poradnik i przewodniki po via ferratach
„Najpiękniejsze ferraty — Jezioro Garda.” Pola i Darek zebrali w całość i opisali swoje wieloletnie doświadczenie na via ferratach nad Jeziorem Garda we Włoszech. Ich autorski przewodnik zawiera opisy żelaznych dróg, zarówno dla osób początkujących jak i zaawansowanych. W przewodniku zawarte są praktyczne informacje, mapy, graficzne opisy dróg wspinaczkowych, zdjęcia, a także opisy podejść, zejść i wskazówki dojazdu. Przewodnik jest istną gratką dla fanów via ferrat. Dzięki niemu będzie można idealnie zaplanować swój aktywny urlop nad Jeziorem Garda.
Dostępny jest także przewodnik Najpiękniejsze ferraty – na weekend z Polski. Znajdziecie w nim opisy żelaznych dróg w Austrii, na Słowacji, Węgrzech i w Czechach.
Do kupienia w sklepie Climb2Change. Cena 69 PLN.
Via ferraty. Spacer na wysokości. To pozycja dla każdego, kto chce spróbować swoich sił na via ferratach, a także każdego, kto chce pogłębić swoją wiedzę na temat żelaznych dróg. Jest to pierwszy w Polsce poradnik na ten temat. Miałam zaszczyt dorzucić tam swoje trzy grosze i podzielić się doświadczeniem zarówno górskim, jak i na żelaznych drogach.
Podpowiadam, jak i gdzie zacząć swoją przygodę z ferratami, jakie szlaki warto przejść, zanim ruszymy na ferraty — po to, aby upewnić się, że ekspozycja i przepaści nas nie sparaliżują.
Cena 95 PLN.
5. Przewodnik po Tatrach i Pieninach autorstwa Józefa Nyki
Przewodniki autorstwa Józefa Nyki, to najbardziej kompleksowa i naszprycowana informacjami pozycja na rynku. Dokładne opisy tras, ciekawostki, ważne informacje, fakty historyczne, opisy panoram i mapy. Dla miłośników Tatr polecamy przewodniki po Tatrach Polskich i Tatrach Słowackich. Miłośnicy Pienin z całą pewnością docenią zawartość przewodnika, po tym paśmie górskim. Z doświadczenia wiem, że te przewodniki to idealny prezent dla miłośnika gór!
Przewodniki dostać można na Allegro lub na stronie podhalanka.pl
Ceny zaczynają się od około 27-30 PLN za sztukę.
6. Prenumerata górskich magazynów
Na rynku wydawniczym widnieje kilka magazynów, których kartkowanie i czytanie sprawi przyjemność miłośnikowi gór. Prenumerata jednego z nich będzie dobrym pomysłem na prezent. Do wyboru są np. Magazyn Tatry, Magazyn na Szczycie, Góry Magazyn. Każdy z nich można zakupić zarówno w Empiku jak i na stronach wydawnictw. Ceny zaczynają się od 60 PLN za roczną prenumeratę.
„Beskidy idealne na jesień!” – mój artykuł, który ukazał się w magazynie Na Szczycie.
7. Gry planszowe z motywem gór
Na jesienne i zimowe wieczory, a także towarzyskie spotkania z przyjaciółmi, gry planszowe z motywem gór będą świetną propozycją. Na rynku dostaniemy kilka różnych planszówek. Tatrzański Park Narodowy wydał górską wersję Monopoly “Tatry i Zakopane”. Cena 149 PLN.
Obecnie dostępne są także inne planszówki z motywem gór. Np. “K2”, której autorem jest Adam Kałuża. “W grze K2 każdy z uczestników kieruje zespołem 2 himalaistów, którzy, rywalizując z innymi zespołami, starają się zdobyć szczyt i przetrwać do końca 18-dniowej wyprawy.” Cena na Allegro od 89 PLN. Do gry dostępne są także dodatki: Broad Peak oraz Lhotse.
8. Puzzle – mapa Tatr
Edukacyjne puzzle z mapą Tatr. Złożone z 1000 elementów z całą pewnością umilą wieczór miłośnikom tatrzańskich wycieczek. Puzzle po ułożeniu można oprawić i zawiesić w mieszkaniu — będą oryginalną dekoracją wnętrza. Ponadto podczas układania będziemy mogli sprawdzić naszą wiedzę o topografii Tatr 🙂 W ofercie ArtTravel dostępne są również puzzle Bieszczady.
Cena 89.99 PLN. Źródła zdjęć: arttravel.pl
9. Mapa ścienna z górami
Mapa gór zawieszona na ścianie w pokoju czy biurze góromaniaka? Jak najbardziej! Prosty, klasyczny element wystroju, a jednocześnie pobudzający wyobraźnie i pozwalający zaplanować kolejne wędrówki.
Mapy dostaniecie w sklepie arttravel.pl lub na Allegro
Ceny zaczynają się od 49.99 PLN.
10. Papierowa, niezniszczalna mapa Tatr
Na wycieczkę w Tatry warto zabrać mapę papierową. Ze swoje strony polecam Survivalową Mapę Tatr — Tyvek. Mapa jest odporna na wiele czynników np. Promienie UV, wilgoć czy wodę. Nie ściera się, jest wiatroszczelna, a wszystko dzięki temu, że jest wydrukowana na materiale syntetycznym Tyvek👌 Skala 1:30 000. Do kupienia np. W sklepie Compass.
11. Kalendarz ścienny dla miłośnika Tatr
Kalendarz na ścianę niewątpliwie przyda się każdemu. Góromaniacy z całą pewnością będą zadowoleni z takiego prezentu. Miłośnikom Tatr polecamy kalendarz ścienny TATRY 2023, w którym znajdują się biało czarne fotografie autorstwa Michała Kasperczyka. Kalendarz można kupić w Wydawnictwie RM. Cena 49,99 PLN. Aktualnie w promocji za 10 zł!
12. Planery i kalendarze górskie
Codzienne zapiski prowadzi wiele osób. Wielbiciele gór z całą pewnością docenią książkowy kalendarz 2022 z Tatrami, który nabyć można na Allegro. W kalendarzu znajdują się 32 zdjęcia Tatr, 16 stron z tatrzańskimi ciekawostkami, informacjami na temat bezpieczeństwa w górach, porady i propozycje wycieczek.
Kalendarz ma format A5, cena to 99,90 PLN.
Źródło zdjęcia: sklep-tatromaniak.pl
13. Plakat z motywem gór
Kultowe plakaty, których autorem jest Ryszard Kaja — malarz, grafik i scenograf. Wybór jest bardzo bogaty i z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Ceny zaczynają się od 90 PLN. Plakaty dostaniecie w sklepie Galeria Plakatu
Górskie plakaty dostaniecie także w sklepie CrazyShop oraz HunnyBadger.
Źródło – galeriaplakatu.com.pl
14. Breloki i magnesy z motywem gór
Drewniane magnesy i breloki z charakterystycznymi dla Tatrzańskiego Parku Narodowego kierunkowskazami. Drobny, gustowny i zarazem świetny upominek dla każdego, kto lubi wędrówki po Tatrach. Tatrzański Park Narodowy ma w swojej ofercie mini kierunkowskazy z Rysami, Kasprowym Wierchem czy Giewontem.
Do nabycia w kasach biletowych TPN, w punkcie informacji turystycznej przy Rondzie Kuźnickim w Zakopanem oraz w sklepie internetowym TPN.
Ceny od 12 PLN. Źródła zdjęć: sklep.tpn.pl
15. Magnes Giewont i plakaty z tatrzańskimi schroniskami od Sycko.pl
Sycko.pl to dzieło polskich artystów, którzy cenią jakość i lubią ładne rzeczy. To połączenie zaowocowało powstaniem miniaturki Giewontu — najpopularniejszego tatrzańskiego szczytu. Giewont dostępny jest jako magnes, a także jako model. Drugi produkt od Syćko to przepiękne ilustracje tatrzańskich schronisk przeniesione na papier. Do wyboru są plakaty oraz pocztówki, które z całą pewnością podbiją serca miłośników Tatr!
16. Biżuteria inspirowana górami
Delikatne ozdoby jubilerskie z motywem gór — jak najbardziej! Tu polecę Wam biżuterię, która tworzona jest z pasji przez osoby kochające góry i górskie wędrówki. Obie dziewczyny tworzą piękne ozdoby, wkładając w to całe serce.
Emilia stworzyła markę Parvati z myślą o aktywnych i pełnych
pasji ludziach. W jej sklepie dostaniecie kolczyki, wisiorki i bransoletki z motywem górskim i folkowym. Delikatne i kobiece, będą pięknym dodatkiem na co dzień.
Ceny od 70 PLN do 228 PLN. Do nabycia w sklepie Parvati.
Klaudia, działająca pod nazwą Las Polski, tworzy swoją autorską, unikatową biżuterię, opartą o dary Matki Natury. Łączy drewno z elementami metalu oraz z żywicą. Każdy produkt, który tworzy, jest niepowtarzalny, stworzony przez Klaudię początku do końca. Dzięki temu, że biżuteria wykonywana jest ręcznie, wszystko, co powstaje w jej pracowni, jest unikatowe. Proces twórczy rozpoczyna się od momentu znalezienia kawałka drewna, przez obróbkę i rzeźbienie kształtu góry, która na końcu zostaje wtopiona w żywicę i wprawiona będzie w bransoletkę czy wisiorek.
Biżuterię nabyć można bezpośrednio u Klaudii. Tu zostawiam Wam namiary.
Kolekcja LUNG THA
We wrześniu 2021 miała miejsce premiera nowej, subtelnej kolekcji LUNG THA, którą Klaudia opisuje w ten sposób: Nowa kolekcja inspirowana jest himalajskimi flagami LUNG THA. Ich historia sięga czasów przedbuddyjskich. Miały za zadanie harmonizować ciało, ducha i umysł, oczyszczać przestrzeń oraz sprawiać, że wokół wzrośnie pokój, siła, mądrość i powodzenie, a zniknie zagrożenie. To tylko część treści, jaką nosi w sobie ta inspiracja. Dlatego w moim odczuciu odnosi się nie tylko do górskich podróży, ale także do naszej drogi życiowej.
Kolekcja składa się z trzech różnych projektów od najmniej oczywistego i najdelikatniejszego, do najbardziej widocznego i kolorowego. Biżuteria jest wykonywana ręcznie ze srebra, a kamienie, jakie się w niej znajdują to lapis, lazuli, howlit, koral, szmaragd i opal.
17. Etui na telefon
Motyw gór zawsze pod ręką! Drewniane obudowy od bewood.pl będą fajnym pomysłem na prezent. Estetyka wykonania, piękny projekt i motyw z górami czy naturą. Etui dostępne są dla wielu modeli telefonów, także każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.
Ceny zaczynają się od 99 PLN.
Drobne akcesoria i wyposażenie na wędrówkę
18. Termos turystyczny
Ciepła herbata podczas zimowej wędrówki smakuje wyśmienicie! Wie o tym każdy miłośnik gór. Dlatego warto zawsze mieć w plecaku termos z ciepłym i rozgrzewającym napojem. My od lat używamy termosu QUECHUA i naprawdę sprawdza się wyśmienicie. Herbata pozostaje ciepła, a wręcz gorąca przez kilka godzin. Termos ma bardzo wygodny, częściowo odkręcany korek, a zewnętrzna zatyczka służy za kubek. U nas na dwie osoby sprawdza się świetnie pojemność 0,7 litra.
Termos dostępny jest w sklepach Decathlon. Cena 49.99 PLN za pojemność 0,7 litra oraz 34.99 PLN za pojemność 0,4 litra. My mamy dokładnie TEN.
Źródła zdjęć: decathlon.pl
Idealnie podczas wędrówek sprawdził nam się termos HOTTY od firmy Spokey. Testowaliśmy go latem — nic tak nie smakuje, jak łyk zimnej wody podczas wędrówki w upale 🙂 Na szlakach w Bośni i Hercegowinie służył nam bardzo dzielnie. Termos rewelacyjnie trzyma temperaturę i sprawdził nam się w różnych warunkach. Pojemność 0,5 litra. Polecamy!
Ps. Z kodem ZBROJKA20 w sklepie Spokey macie 20% zniżki na wszystkie produkty.
19. Bidon na wodę
Nawadnianie się podczas górskiej wędrówki jest bardzo ważne. Z całą pewnością warto mieć pod ręką bidon ze świeżą wodą, która ukoi pragnienie. Duży rodzaj bidonów turystycznych jest w sklepach Decathlon. W zależności od rodzaju ceny wahają się od kilku do kilkudziesięciu PLN.
Źródła zdjęć: decathlon.pl
20. Emaliowany kubek Paproć lub Jeleń od Droga Wolna
Emaliowany, ręcznie wytwarzany kubek z piękną grafiką od polskiej marki Droga Wolna. Urocze i wykonane z najwyższą starannością kubeczki emaliowane, noszą na sobie grafiki zaprojektowane przez polskich artystów. Kubki są lekkie, mają pojemność 400 ml. Idealnie nadają się na górską wędrówkę, biwak, czy też do codziennego użytku. Kubeczki otrzymaliśmy jako prezent od marki i używamy ich każdego dnia. Z czystym sumieniem polecamy! 🙂
Do wyboru jest kubek Paproć i kubek Jeleń — ciężko stwierdzić, który jest piękniejszy!
21. Emaliowany kubek na herbatę z motywem gór
To, że herbatka na szlaku smakuje wyśmienicie — już wiemy. Ale można się nią delektować, popijając parujący napar z pięknego, emaliowanego kubka. Na rynku jest mnóstwo tego typu produktów. Możecie je znaleźć między innymi w sklepach Lisia Nora czy koszulkowo.com. Ceny kubków, w zależności od sklepu zaczynają się od 25 PLN.
Źródło zdjęcia: Lisia Nora
22. Ceramiczny kubek na herbatę z motywem gór
W domowym zaciszu miło wypić kawę czy herbatę z pięknego kubka, który na myśl przywodzi tatrzańskie szlaki. Śliczne kubki z górskim motywem znajdziecie u Glinianej Kury. Do wyboru są kubki z kozicą, góralami, oraz niedźwiedziem. Ceny zaczynają się od 26 PLN. Źródło zdjęcia: sklep Gliniana Kura.
23. Termiczny kubek z motywem gór
Gliniana Kura ma w swojej ofercie również śliczne kubki termiczne. Wykonane są z porcelany, a motywem przewodnim są Tatry. Do nabycia na Allegro. Cena 75 PLN.
Źródło zdjęcia: sklep Gliniana Kura.
24. Górskie podkładki pod kubek
Przepiękne podkładki pod kubek z tatrzańskim motywem. To ponownie dzieło Glinianej Kury. W ofercie dostępne są różne warianty: kozica, Giewont nocą, niedźwiedź, Morskie Oko, czy kolejka na Kasprowy.
Cena za jedną podkładkę to 10 PLN.
Źródło zdjęcia: sklep Gliniana Kura.
25. Bukłak na wodę
Bukłak na wodę, to świetne rozwiązanie na długie wędrówki. Wędrując, nie musimy sięgać do plecaka, aby wyciągnąć butelkę z wodą. Pijemy natomiast przez wygodny ustnik, który mamy tuż przy ramieniu. Ponadto z moich obserwacji wynika, że bukłak jest o wiele bardziej wygodny niż noszenie w plecaku, dużej, 2 litrowej butelki z wodą. Świetnie układa się na plecach i nigdzie nas nie gniecie 🙂 Używamy bukłaków od kilku lat i bardzo sobie chwalimy. Dlatego też polecamy każdemu, kto ceni sobie wygodę podczas wędrówki. Planując zakup bukłaka, pamiętajcie, żeby w plecaku mieć na niego kieszeń oraz przelotkę na rurkę 🙂 Bukłak dostaniecie w sklepach Decathlon. Pojemność 2 litry kosztuje 34.99 PLN. Polecamy także bukłak Deuter Streamer. Tu koszt jest już wyższy: 159 PLN, aczkolwiek zdarzają się dobre promocje 🙂
Źródła zdjęć: decathlon.pl
26. Mała kuchenka turystyczna
Świeża kawa w górskiej scenerii lub ciepły obiad na szczycie — jak najbardziej! Żeby tego dokonać, trzeba mieć odpowiednie narzędzia 🙂 A wiadomo, że bez palnika może być ciężko. Dlatego też taki prezent będzie idealny dla górskiego włóczykija, który lubi dobrze zjeść podczas wędrówki. Można też dobrze zjeść po wędrówce — coś o tym wiemy. I śmiało możemy powiedzieć, że posiłki w plenerze, to jest złoto!
Palniki i kuchenki turystyczne dostaniecie w sklepach Decathlon.
Wariant mniejszy to np. kuchenka turystyczna Bleuet. Cena 89.99 PLN. Wariant większy, kempingowy, to kuchenka turystyczna „Camp bistro 2”. Cena 89.99 PLN. My jesteśmy z niej bardzo zadowoleni!
Źródła zdjęć: decathlon.pl
27. Menażka i sztućce turystyczne
Skoro mamy już palnik, to warto mieć w czym podgrzać posiłek. Do tego przyda się lekka i poręczna menażka. Ponadto zestaw sztućców, którymi posłużmy się podczas posiłku.
Menażkę i sztućce w komplecie dostaniecie w sklepach Decathlon. Cena za zestaw to 39.99 PLN.
My na wyjazdach używamy także talerzy turystycznych. Cena za sztukę to około 7 PLN.
Źródła zdjęć: decathlon.pl
28. Przekąski i żywność liofilizowana
Na długie wędrówki, które trwają np. kilka dni, świetnie sprawdzi się lekka i dodająca energii żywność liofilizowana. Czym ona jest? Jest to taka żywność, z której podczas procesu liofilizacji, czyli odwadniania zamrożonego wcześniej jedzenia, usunięto ponad 90% wody. Podczas całego procesu żywność nie traci swoich właściwości, smaku, koloru. Zredukowaniu ulega jedynie ilość wody. Cały proces ma na celu zredukowanie wagi oraz objętości dań 🙂 Tym samym podczas wędrówki będziemy nieść na plecach znacznie mniejszy ciężar, niż gdybyśmy mieli nosić posiłki na kilka dni. Żywność liofilizowana dostępna jest w wielu sklepach zarówno stacjonarnie jak i z możliwością zamówienia on-line. Np. w sklepach Decathlon dostaniecie dania obiadowe, których ceny zaczynają się od 24.99 PLN.
Źródła zdjęć: decathlon.pl
29. Mata trekkingowa do siedzenia
Z całą pewnością miło jest przycupnąć na szczycie czy podczas odpoczynku, ale nie zawsze jest na czym. Dlatego też świetnie sprawdzi się mała, lekka i poręczna mata trekkingowa, która uchroni górołaza przed „dostaniem wilka”. Dzięki niej rozsiądziemy się wygodnie, będzie nam ciepło i przyjemnie, bez zbędnych zmartwień 🙂 Maty dostać można w sklepach z ekwipunkiem górskim np. w sklepie Regatta czy Wish. Ceny zaczynają się już o 6 PLN.
Źródło zdjęcia: regatta.pl
30. Kije trekkingowe
Kije trekkingowe są świetną podporą podczas górskich wędrówek. Stanowią dodatkowy punkt podparcia i są nieocenione podczas stromych podejść i zejść. Z kijami się nie rozstaję i zawsze zabieram je na górskie wędrówki. Kije trekkingowe poleciały ze mną nawet na Teneryfę, gdzie bardzo mi się przydały. Ze swojej strony polecam model Sky Run firmy Spokey, bo nie dość, że są lekkie, to składają się na cztery części, dzięki czemu bez problemu mieszczą się do plecaka i walizki 🙂 Testowaliśmy także ultralekkie kije Carbon, a w użyciu mamy również kije Zion, które bardzo polecamy — mają miłą w dotyku i miękką rączkę z pianki EVA, szybko się rozkładają i są lekkie.
Źródło zdjęcia: spokey.pl
31. Plecak na górskie wycieczki
Buddy 35 l, to bardzo wygodny, i pojemny plecak, który super sprawdza nam się podczas górskich wędrówek. Ma dwie komory, w tym jedna jest dostosowana do umieszczenia w nim bukłaka z wodą. Z przodu plecak ma małą, zamykaną kieszonkę, która idealnie sprawdzi się jako schowek na telefon czy chusteczki. Dzięki pasom: biodrowemu i piersiowemu niesiony na plecach ciężar jest idealnie rozłożony, co bardzo wpływa na komfort wędrówki. Buddy odwiedził z nami Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę oraz Teneryfę. Jest niezawodny także podczas wędrówek po Tatrach czy Beskidach. Polecamy!
32. Raczki na zimowe wędrówki
Raczki — niezbędne i nieocenione na oblodzonych i śliskich szlakach. Są stałym elementem podczas zimowych wycieczek w dolinach i niższych partiach gór. Podnoszą komfort wędrówki i pozwalają na spokojne i bezpieczne pokonanie oblodzonych odcinków. Raczków używamy już kilka lat i jesteśmy z nich bardzo zadowoleni. Sprawdziły się na szlakach w Gorcach, Karkonoszach, Beskidach oraz w Tatrach. Model, którego używamy to: Climbing Technology Ice Traction Crampons Plus. Pamiętaj, aby rozmiar raczków dopasować do rozmiaru butów! Np. Raczki do rozmiaru 35-37 są w kolorze żółtym, raczki na buty w rozmiarach 38-40 są zielone, natomiast raczki niebieskie są odpowiednie dla butów w rozmiarze 41-43.
Uwaga! Raczki to nie są raki! Raczki spełnią swoją funkcję na oblodzonych szlakach np. w Dolinie Kościeliskiej czy Dolinie Lejowej, a także w niższych partiach Tatr np. na szlaku na Wielki Kopieniec czy Gęsią Szyję. Oczywiście pod warunkiem, że na szlaku zalega lód lub trochę śniegu. W wyższe partie Tatr zimą konieczne są raki! Na TYM FILMIE można zobaczyć, w jakich warunkach sprawdzą się raczki.
Prezent dla miłośnika gór: odzież i bielizna sportowa
33. Sprawdzona koszulka oddychająca w góry i na rower
Oddychające i wygodne koszulki techniczne, które stworzyła z pasją polska marka Droga Wolna, czyli pozytywni Jadzia i Mirek — osoby kochające naturę i aktywne spędzanie czasu. Koszulki od nich testujemy zarówno na tatrzańskich szlakach, jak i podczas wycieczek rowerowych czy treningu biegowego. I z najczystszym górskim sumieniem polecam te produkty, bo naprawdę świetnie odprowadzają wilgoć, są wygodne, miłe w dotyku, a dodatkowo mają przepiękne grafiki! Także jeśli szukasz idealniej koszulki w góry i koszulki, która sprawdzi się jako prezent dla miłośnika gór, to bierz w ciemno! Tzn. najpierw wybierz rozmiar 🙂 Ps. Warto również zajrzeć na bloga Droga Wolna, gdzie Jadzia i Mirek wyjaśniają jak dbać o koszulki techniczne i dlaczego jest to ważne!
34. Bielizna termoaktywna
Odpowiednio dobrana i skrojona bielizna, zapewnia komfort podczas górskich wycieczek. Osobiście bardzo cenię sobie produkty bezszwowe. Są niesamowicie wygodne i super sprawdzają się zarówno na szlaku, jak i podczas wspinaczki na via ferratach. Ze swojej strony polecić mogę figi oddychające ze sklepu Decathlon, a także figi termoaktywne, polskiej marki Nessi Sportswear. Świetnie podczas wędrówek sprawdzą się także oddychające koszulki — szczególnie na zimowe wyjścia w góry. Zarówno w sklepach Decathlon, jak i Nessi Sportswear znajdziecie bieliznę dla kobiet i dla mężczyzn, która z całą pewnością będzie dobrym pomysłem na prezent.
Źródła zdjęć: Nessi Sportswear
35. Odzież sportowa
Komfort ruchów i wygoda, to dość ważny aspekt wędrówek górskich. Warto na szlak ubrać się tak, abyśmy czuli się dobrze, a przede wszystkim komfortowo. Bo cóż to za przyjemność, kiedy coś nas ugniata, obciera i sprawia, że tylko marzymy o momencie zakończenia wędrówki. Raczej żadna 🙂 Ze swojej strony polecić mogę produkty polskiej marki NessiSportswear. Odzież jest wygodna, dobrze skrojona, ma niedrapiące szwy lub jest bezszwowa. Materiał jest elastyczny, cienki, a legginsy są wręcz jak druga skóra, co super sprawdziło mi się na ferratach w Słowenii. Poza tym, dużym plusem jest fakt, że wszystko produkowane i szyte jest w Polsce 🙂
Poza tą firmą polecę Wam także produkty ze sklepu Decathlon, których używamy już kilka lat. Kurtki zimowe i przeciwdeszczowe, spodnie trekkingowe czy bluzy. U nas się sprawdzają, także na prezent powinny być jak znalazł 🙂
36. Odzież od GoGlobe!
GoGlobe! To polska firma, której pomysłodawczynią jest Karolina — autorka bloga www.smartblonde.pl. Linia odzieży streetwearowej stworzona została dla ludzi z pasją do podróżowania i otwartych na świat. Twórcy GoGlobe tak piszą o swojej marce: Kochamy wszelkie podróże i właśnie stąd wziął się pomysł na niebanalną odzież. Znasz to uczucie, kiedy widzisz jakikolwiek przedmiot w mapę świata lub związany z tematyką travel i od razu wiesz, że chcesz go mieć! Mamy tak samo! Dlatego stworzyliśmy streetwearową markę inspirowaną podróżami. Sami wymyślamy wszystkie projekty, dbając o każdy szczegół i detal. Mamy nadzieję, że nasze produkty spełnią Twoje oczekiwania i chętnie do nas wrócisz 🙂
37. Skarpety turystyczne z podróżniczym i zwierzęcym motywem od polskiej marki Droga Wolna
Wygodne z nieuciskającym nogi ściągaczem i płaskimi szwami skarpety, które z powodzeniem będą towarzyszyć każdemu podczas górskich wędrówek, jazdy na rowerze lub spaceru. Do tego okraszone są pięknymi grafikami, które zaprojektowane zostały przez polskich artystów. Dodam do tego, że skarpety są dziełem polskiej marki Droga Wolna, która dba nie tylko o komfort i estetykę, ale także dużo serca i działań wkłada w to, aby produkty były jak najbardziej przyjazne dla środowiska! Skarpety powstają w polskiej szwalni, którą Jadzia i Mirek — twórcy marki, mają tuż za rogiem. Pięknie polecam! Do wyboru jest kilka wzorów: Podróżnik, Lis, Łoś. Zerknijcie! 🙂
38. Skarpety z tatrzańskimi kozicami
Udanym i przydatnym prezentem, będą kolorowe skarpetki z kozicami. Bardzo ładne, ciepłe i miłe w dotyku są akcesoria ze sklepu Gliniana Kura, które projektowane i produkowane są w Polsce.
Cena: 25 PLN.
Prezent dla miłośnika gór: kursy, szkolenia wycieczki z przewodnikiem
39. Pobyt w klimatycznym apartamencie w górach
Weekend w klimatycznym apartamencie w górach. Toż to idealny prezent dla miłośnika gór! Czy to w Tatrach, Gorcach czy Sudetach, pomysł ten będzie jak znalazł i połączy przyjemne z pożytecznym 🙂 Najpierw góry, a wieczorem odpoczynek w przytulnym i klimatycznym miejscu. Ofert takich znajdziecie w internecie wiele, ale ja Wam polecę wspaniały apartament moich serdecznych znajomych — U nas w Sudetach. Mieszkanie znajduje się w Szklarskiej Porębie, rzut beretem od słynnej skały Chybotek i jednego z najpiękniejszych widokowo miejsc w Karkonoszach: Złoty Widok. Bezpośrednio z mieszkania można udać się np. nad Wodospad Szklarki albo na Śnieżne Kotły. Apartament jest niezwykle przytulny, funkcjonalny i tak pięknie urządzony, że najzwyczajniej w świecie chce się, w nim przebywać 🙂 Bardzo polecam! Pobyt możesz zarezerwować TU.
40. Karnet na 1. Internetowy Festiwal Górski
1.Internetowy Festiwal Górski, to jedyne takie wydarzenie w Polsce. W czasie trwania pandemii, kiedy wszystkie imprezy i spotkania zostały odwołane, ekipa Climb2Change postanowiła działać. Zorganizowali górski festiwal, na który zaprosili wspaniałych prelegentów, przygotowali fantastyczny materiał i sprawili, że mogliśmy chłonąć porządną dawkę górskiej wiedzy. Mieliśmy przyjemność zostać ambasadorami festiwalu i z całego serca Wam go polecamy. Dostęp można kupić do jednego lub dwóch dni festiwalowych wykładów. Polecamy zdecydowanie nabyć dostęp do wszystkiego. Sprzedaż trwa do 6 grudnia 2020, a platforma festiwalowa będzie dostępna przez kolejne trzy miesiące.
Cena za karnet na jeden dzień to 59 PLN. Cena za karnet na dwa dni to 99 PLN. Bilety do nabycia na stronie festiwalu.
41. Kursy turystyki zimowej w Tatrach
Zimowe górskie wędrówki, szczególnie w wyższych partiach Tatr, powinny być podparte podstawową wiedzą odnośnie poruszania się po terenie jak i umiejętnego posługiwania się sprzętem. Taką wiedzę nabyć można na kursach turystyki zimowej, które prowadzone są przez wykwalifikowanych instruktorów i ratowników TOPR. Z całą pewnością wiedza ta, a także umiejętności przydadzą się podczas zimowych wędrówek. Kursy trwają zazwyczaj od 2 do 4 dni. Na kursie dowiesz się jak hamować czekanem, jak użyć detektora lawinowego czy jak poruszać się w rakach po stromym stoku. Kursy pozwalają nabyć wiedzę praktyczną — w terenie, oraz teoretyczną podczas wykładów w schronisku.
Zimowy kurs turystyki wysokogórskiej można odbyć np. u Climb2Change. Cena to 1100 PLN za 4 dni. Jako prezent można także podarować bon podarunkowy na dowolną kwotę.
42. Kursy wspinaczki w okolicach Krakowa lub za granicą
Dla fanów mocnych wrażeń i nowych doświadczeń kurs wspinaczki będzie super prezentem. Z całą pewnością nabyte na kursie umiejętności pozwolą na dalszy rozwój górskiego hobby. Kursy skałkowe organizują zarówno na Jurze Krakowsko Częstochowskiej jak i w Hiszpanii, na Sardynii, Sycili czy w Maroko, Pola i Darek Climb2Change. Ich wieloletnie doświadczenie i sprawdzona kadra podczas kursu nauczą Was między innymi jak wspinać się „na wędkę”, budować stanowiska asekuracyjne na drogach nieubezpieczonych czy jak założyć własny punkt asekuracyjny.
Cena za kurs zaczyna się od 1100 PLN. Czas trwania to 5-6 dni.
Zdjęcie: climbingacademy.pl
43. Wspinaczka w Tatrach z przewodnikiem
Z całą pewnością idealnym pomysłem na prezent dla miłośnika gór, który jest obyty z ekspozycją, będzie wspinaczka na jeden z tatrzańskich szczytów. Mnich, Grań Kościelców, Żabi Koń czy Gerlach to propozycje, które znaleźć można w ofertach wykwalifikowanych tatrzańskich przewodników. Ceny są bardzo różne — od około 800 PLN do 1200 PLN za dwie osoby. Dlatego warto bezpośrednio skontaktować się z przewodnikiem i ustalić szczegóły takiej wyprawy.
Warto wiedzieć, że przykładowo na Mnicha przewodnik może zabrać maksymalnie dwie osoby. Natomiast na wyjście na Gerlach, maksymalnie trzy osoby. Za zdjęcie pięknie dziękuję Joannie, która wspinała się zarówno na Gerlach jak i na Mnicha, i udzieliła mi wszelkich informacji.
44. Wyjście w Tatry z przewodnikiem
Dla osób, które kochają wędrówki po górach, ale nie są pewni swoich umiejętności, wyjście z wykwalifikowanym przewodnikiem będzie idealnym prezentem. Z całą pewnością jest grupa osób, które chcą pójść wyżej, ale się boją. Dlatego też warto pierwsze „poważne” wyjście w góry odbyć z kimś, kto doradzi, pomoże, a przy okazji ciekawie opowie o Tatrach. My polecamy wyjście z naszym znajomym, a konkretnie kolegą Oli ze studiów — Pawłem Krążem. Tu zostawiamy namiary. Tylko uwaga – koleś dużo mówi i rzuca żarcikami 🙂
45. Masaż relaksacyjny po intensywnym dniu w górach
Masaż jako prezent dla miłośnika gór? Jak najbardziej! Po całym dniu w górach taki prezent będzie strzałem w dziesiątkę. Rozluźni, ukoi zmęczone mięśnie i pozwoli ciału się zregenerować. Masaż możesz podarować w formie vouchera Prezent Marzeń np. do salonu NABE SPA w Zakopanem.
Wpis zawiera linki afiliacyjne. Oznacza to, że jeśli zakupisz produkt bezpośrednio z naszego linka, otrzymamy kilka procent prowizji od sprzedaży, które przeznaczamy na opłaty związane z prowadzeniem bloga. Dziękujemy!
Kuba Sądecki Włóczykij
24 listopada 2020 at 11:50 AMTyle inspiracji!
Nieźle się napracowałaś, Ola! 🙂 Szacun. A ja mam gotowca, gdzie w jednym miejscu mam ceny i opisy pomysłów na święta i nie tylko. Generalnie z połowę rzeczy by się kupiło, ale portfel za chudy:P
Ola
24 listopada 2020 at 5:00 PMDzięki! Będzie ściąga na zaś! 🙂
Sylwia
3 grudnia 2020 at 6:23 PMPlakaty z galerii plakatu są cudne 😁 A kubki emaliowane, górską biżuterię (ja akurat mam w domu biżuterię ze sklepu Hilly Sheep) i koszulki/bluzy górskie i podróżnicze (te nosimy od krakowskiego Power Canvas) uwielbiam 🙂
Zbiorny
19 grudnia 2022 at 9:23 PMmoże komuś podsunę pomysł, ale sam jestem bardzo zadowolony ze swojego zakupu powerbanka. Lamax journey . A podoba mi się przez latarkę i panele słoneczne. Całkiem fajna sprawność ich plus ta latarka robi z tego fajny wygodny gadżet kilka w jednym.