Słowenia – trekking na Grintovec, Alpy Kamnickie

Grintovec
5
(5)

Długa, piękna widokowo, aczkolwiek wymagająca kondycyjnie wędrówka na najwyższy szczyt Alp Kamnickich — Grintovec 2558 m n.p.m. Brak tu trudności technicznych, dużych ekspozycji czy przejść skalnymi półkami lub kominkami. Jednakże z całą pewnością dadzą się we znaki wszechobecne piarżyska, które wysuwają się spod nóg. Da o sobie znać także suma podejść, która wynosi 1958 metrów. Całe szczęście wszelki trud i wysiłek wynagradzają piękne widoki zarówno podczas wędrówki jak i ze szczytu.

Grintovec
Szczyt Grintovca 2558 m n.p.m. – za nami Skuta i Koroška Rinka.

Początek szlaku: Kamniška Bistrica

Wędrówkę rozpoczynamy w miejscowości Kamniška Bistrica. Samochód zostawiamy na bezpłatnym parkingu, który znajduje się tuż obok schroniska “Dom v Kamniški Bistrici” – “Hut in Kamniška Bistrica”. Znaki informują nas, że na Grintovec czeka nas 5 godzin 30 minut wędrówki. Kierujemy się najpierw na przełęcz Kokrsko sedlo, skąd będziemy dalej wspinać się na Grintovec. Przed nami do pokonania 1193 metry przewyższenia oraz +/- 2 godziny 30 minut wędrówki.
Najpierw maszerujemy asfaltową drogą, a następnie szlak wprowadza nas na leśną ścieżkę. Kroczymy nią kilkanaście minut i docieramy do szutrowej drogi, którą idziemy aż do momentu, kiedy zobaczymy kolejne czerwone znaki. Tym razem znaki informują nas, że na Grintovec pozostało 4 godziny 30 minut wędrówki.

Wędrówka lasem

Rozpoczynamy podejście lasem. Sierpniowe poranki w Alpach Kamnickich są ciepłe i dość parne, co też szybko daje się odczuć. Już od samego początku temperatura i wysoka wilgotność powietrza dają się we znaki. Wędrując lasem, bardzo szybko nabieramy wysokości. Idzie się tu dość wygodnie, po skalnych stopniach, które od czasu do czasu urozmaicone są przejściami z drewnianych schodów czy belek. Później wygodne skalne stopnie przeplatają się z piarżystą ścieżką. Wędrówka przez las zajmuje nam 1 godzinę 20 minut wraz z przerwami na złapanie oddechu i otarcie czoła 🙂

Piarżysko na Kokrsko sedlo

Po wyjściu z lasu docieramy do progu piarżyska, którym wchodzić będziemy na przełęcz Kokrsko sedlo. Tu zaznaczę, że ten fragment jest najbardziej mozolnym i upierdliwym fragmentem całej trasy na Grintovec. Szlak bardzo mocno pnie się pod górę, wędrujemy w pełnym słońcu, które nawet o poranku nie zna litości 🙂 Ale najbardziej męczącym elementem tego szlaku są wszechobecne tu piarżyska. Ścieżka na przełęcz wiedzie cały czas po bardzo grząskim i sypkim materiale skalnym, który non stop wysuwa się spod nóg. Mówiąc wprost — jest to najbardziej niewygodne podejście, a zarazem zejście, jakim kiedykolwiek szliśmy 🙂 Przejście tego odcinka szlaku, zajmuje nam około 30 minut. Tuż pod samą przełęczą mogą robić się zatory, ponieważ zmęczeni podejściem turyści co chwilę się zatrzymują, aby nabrać sił na dalszą wędrówkę.

Grintovec

Kokrsko sedlo

Przełęcz Kokrsko sedlo znajduje się na wysokości 1793 m n.p.m. Przełęcz otulona jest od południa ścianami Kalskego Grebenia, a od północy zboczami szczytów Grintovec oraz Jezerska Kočna. Na przełęczy stoi schronisko górskie Cojzova koča na Kokrskem sedlu, w którym znajduje się restauracja z dość sporą ilością miejsc do siedzenia oraz bezpłatne toalety. Przed schroniskiem znajdują się drewniane ławki i stoły oraz leżaki. W schronisku odpoczywamy około 45 minut. Uzupełniamy zapasy wody i jemy drugie śniadanie.

Pięknie położone na przełęczy Kokrsko sedlo schronisko.

Kokrsko sedlo – Grintovec

Ze schroniska ruszamy szlakiem, który zaprowadzi nas na Grintovec. Znaki informują nas, że na szczyt mamy 2 godziny wędrówki. Przed nami do pokonania zostało 765 metrów przewyższenia. Początkowo szlak mocno pnie się pod górę, aby później prowadzić nas po w miarę płaskiej ścieżce. Maszerujemy najpierw południowymi zboczami Grintovca, a następnie szlak kieruje nas w lewą stronę, w kierunku południowo zachodnim i staje się coraz bardziej widokowy. Ścieżka z każdym krokiem wznosi się ostrzej pod górę. Warto od czasu do czasu zerknąć za siebie i rzucić okiem na piękne położenie schroniska na przełęcze Kokrsko sedlo, a także na zbocza szczytu Kalski Greben. Jeśli popatrzymy przed siebie, na północną stronę to dostrzeżemy pojawiające się sylwetki szczytów Alp Julijskich z wyraźnie wyróżniającym się Triglavem 2864 m n.p.m. – najwyższym szczytem Słowenii, na który także mieliśmy przyjemność wejść.

Po kilkunastu minutach marszu wychodzimy ponad pasmo kosówki, a teren dookoła nas staje się bardziej surowy. Jednakże pomimo wysokości i surowości klimatu, fragmenty zbocza Grintovca porośnięte są trawami, na których, z całą pewnością pasą się czasami owce. Dowodem na to są wszechobecne owcze bobki oraz zapach, który unosi się w powietrzu 🙂 Ponadto od czasu do czasu słychać owcze beczenie, które umila wędrówkę.

Po około 50 minutach marszu całkiem miła i wygodna ścieżka zmienia zupełnie swój charakter. Wkraczamy na rozległe piarżyska, które będą nam towarzyszyć już do końca wędrówki. I tak krok za krokiem, walcząc z osuwającymi się spod nóg skałami oraz robiąc sobie krótką przerwę w cieniu — który swoją drogą jest zbawienny, docieramy na szczyt Grintovca. Czas wejścia od przełęczy Kokrsko sedlo na szczyt to 1 godzina 50 minut.

Grintovec — najwyższy szczyt Alp Kamnickich

Szczyt Grintovca jest dość rozległym i płaskim terenem. Znajduje się tu sporo miejsca, gdzie można usiąść i odpocząć. Są także drewniane mini ławki oraz okrągła mapa, która pomaga zlokalizować poszczególne szczyty. Jednakże największym plusem Grintovca są przepiękne widoki, na cztery strony świata. Idealnie widać łańcuch Alp Julijskich, austriackie szczyty, a przede wszystkim szczyty Alp Kamnickich. Po południowej stronie wyraźnie wśród pofalowanego terenu Wzgórz Sawy widać najwyższe wzniesienie tamtych rejonów – Kum. Na północy miejscowość Zgorne Jezersko. Jeśli spojrzycie na południowo wschodnią stronę, to ujrzycie ciekawy budynek – Bivak Pavla Kemperla.

Droga powrotna

Ze szczytu Grintovca wracamy dokładnie tą samą trasą. Zejście piarżystym zboczem najwyższego wzniesienia Alp Kamnickich jest dość uporczywe — najzwyczajniej w świecie, schodzi się tu bardzo niewygodnie i naprawdę nietrudno o upadek. Dlatego też moim zdaniem przydatne będą kijki, których my niestety nie mieliśmy. Dalsza część trasy aż do schroniska jest już przyjemniejsza. Jednakże zdecydowanie najbardziej uporczywy fragment to zejście z przełęczy Kokrsko sedlo przez piarżysko. Tu polecam zachować szczególną ostrożność i uważnie stąpać po ścieżce. Ostatni fragment trasy to zejście przez las. Nogi, a w szczególności kolana dają tu już o sobie znać, a moment, w którym docieramy do szutrowej drogi, jest niezmiernie kojący. Ja zdecydowanie bardziej wolę podchodzić pod górę, niż wracać stromym zboczem w dół. Jednakże jakby nie było — trudy wędrówki i uporczywe piarżyska idą w zapomnienie, ponieważ fantastyczne widoki towarzyszące nam na szlaku wynagradzają wszystko! 🙂

Praktyczne informacje

Trudność trasy w naszej ocenie: bardzo wymagająca kondycyjnie.
  • Na parkingu przy Dom v Kamniški Bistrici mieści się sporo samochodów, aczkolwiek jeśli nie będzie miejsca, to polecam jechać dalej trasą za schronisko. Tam co jakiś czas znajdują się zatoczki, w których można zostawić samochód. Parkingi samochodowe są rozsiane wzdłuż szutrowej drogi, aż do momentu kiedy szlak na Grintovec skręca w lewo, w leśną ścieżkę. 
  • W upalne dni warto mieć ze sobą odpowiedni zapas wody. Na naszym przykładzie: mieliśmy po 2 litry wody na osobę i okazało się to za mało. Wodę można zakupić w schronisku na przełęczy Kokrsko sedlo. 1 litr wody w schroniskowej restauracji kosztuje 2,50€, 0,5 litra napoju Cockta to koszt 3€. 
  • Zadbajcie także o zapas prowiantu. Przydadzą się batony energetyczne, kanapki oraz musy lub żele. 
  • Wędrówka jest długa i wymagająca kondycyjnie, dlatego polecamy ją osobom, które chodzą regularnie po górach i znają swoje możliwości.
  • Szlak jest bardzo dobrze oznaczony. Kierować się należy za namalowanymi na skałach i drzewach białymi kółkami w czerwonej otoczce. Ponadto raz na czas na skałach namalowane są czerwone kreski, które wskazują kierunek szlaku.
  • Na Grintovec absolutnie nie wybierajcie się w płaskich butach typu adidasy czy trampki. Koniecznie miejcie na nogach odpowiednie w skalisty teren obuwie.
  • Nasz czas przejścia wraz z dwiema długimi przerwami w schronisku + postojami na trasie wyniósł ponad 9 godzin. 
  • Jeżeli planujecie wędrówkę latem, to koniecznie zaopatrzcie się w krem z wysokim filtrem. Słońce praży niemiłosiernie. Warto także mieć czapkę, która ochroni nas przed słońcem.

Mapa trasy

Szukasz noclegu w Słowenii?
Miło nam będzie jeśli zarezerwujesz swój nocleg poprzez naszą stronę. Dzięki temu zyskamy kilka groszy na prowadzenie i udoskonalanie naszego bloga  🙂
Dziękujemy i mamy nadzieję, że nasze treści są pomocne przy planowaniu Twoich wędrówek!  
Udanego pobytu i pięknych wspomnień!
Booking.com

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 5

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności