Babia Góra, Perć Akademików. Opis szlaku + zachód słońca

babia góra perć akademików
5
(30)

Babia Góra — Perć Akademików to zdecydowanie najciekawszy i zarazem najtrudniejszy technicznie szlak na Królową Beskidów. Dla miłośników „utrudnień” na szlakach będzie to prawdziwa przyjemność.

Przełęcz Krowiarki — Mokry Stawek — Skręt Ratowników

Ruszamy niebieskim szlakiem z parkingu samochodowego w Krowiarkach.
Szlak prowadzi ścieżką przez las, po dość płaskim terenie. Do pokonania na tym odcinku wędrówki mamy przewyższenie 200 metrów i w naszym odczuciu jest to po prostu malownicza trasa spacerowa. Po około 15 minutach marszu docieramy do miejsca, gdzie znajduje się Mokry Stawek (który na dzień 27.07.2019 roku jest zupełnie wysuszony 🙁 ). Maszerujemy dalej wśród porośniętych mchem drzew i soczystej zielonej roślinności, która porasta północne stoki Babiej Góry.
Po godzinie szybkiego marszu docieramy do rozwidlenia szlaków zwanego Skrętem Ratowników.


Skręt Ratowników — Babia Góra Perć Akademików

Przy Skręcie Ratowników niebieski szlak zmieniamy na szlak żółty. Przed nami, do pokonania 510 metrów przewyższenia. Czekają na nas: wędrówka po kamiennych stopniach pod górę, a także spacer półką skalną ubezpieczoną łańcuchami. Ponadto wspinaczka po stromych północnych stokach Babiej Góry przy użyciu łańcuchów oraz metalowych stopni.

Żółty szlak prowadzi nas najpierw wąską ścieżką po kamiennych i drewnianych stopniach. Maszerujemy wśród paproci i krzaków jagód. Aura tego odcinka szlaku jest niesamowita. Soczysta zieleń aż bije po oczach. Czujemy się jak w zaczarowanym lesie — jest pięknie i cicho. Po wygodnych kamiennych stopniach wędrujemy coraz wyżej, dość szybko nabierając wysokości.

Babi Góra Perć Akademików. Pierwsze i drugie łańcuchy na szlaku

Po 20 minutach marszu docieramy do miejsca, gdzie szlak skręca w lewo. Po naszej prawej stronie odsłania się widok na gołoborza pod szczytem Babiej Góry. Od tego miejsca wspinaczka zmienia swój charakter. Szlak pnie się zdecydowanie mocniej pod górę. Po 10 minutach intensywnego marszu docieramy do pierwszych łańcuchów i półki skalnej. Warto tu na chwilę przystanąć i podziwiać widoki, które roztaczają się po naszej lewej stronie. Kolejno czeka nas krótki marsz kamienną ścieżką, aż docieramy do drugiego punktu z łańcuchami.

Wejście po skalnym kominie nie przysparza nam trudności i już po chwili jesteśmy kilka metrów wyżej.

Drugie miejsce z łańcuchami na szlaku.

Babi Góra Perć Akademików. Trzecie łańcuchy na szlaku

Po chwili marszu docieramy do kolejnego, trzeciego na trasie punktu, gdzie znajdują się łańcuchy oraz metalowe stopnie. Utrudnieniem w tym miejscu może być wysoko zamontowany pierwszy metalowy stopień. Dla osób o niskim wzroście, metalowa klamra może przysporzyć trochę problemów. Jednakże wystarczy się tu mocno podciągnąć i zrobić duży krok. Po pokonaniu tego stopnia idzie już gładko.

Babia Góra Perć Akademików. Trzeci moment z łańcuchami + klamry.

Te trzy momenty ze sztucznymi ubezpieczeniami to wszystkie, jakie spotkamy na żółtym szlaku. Po pokonaniu trzeciego punktu wędrujemy już na szczyt Babiej Góry wygodną, kamienną ścieżką. Widoki cały czas są fenomenalne, a uroku wędrówce dodaje roślinność porastająca zbocza Babiej Góry. Wędrujemy wśród kolorowych kwiatów i rudawych traw. Po 15 minutach wędrówki docieramy do kamiennego ołtarza, który zlokalizowany jest pod szczytem. Dosłownie chwilę później jesteśmy już na szczycie Babiej Góry, skąd rozciągają się przepiękne widoki na Tatry. Ponadto widać Małą i Wielką Fatrę, Góry Choczańskie, Beskid Makowski, Beskid Mały, Beskid Śląski i jego najwyższy szczyt, czyli Skrzyczne. Doskonale widać także sąsiednie szczyty Beskidu Żywieckiego np. Pilsko.

Zachód słońca na Babiej Górze

Na szczycie spędzamy godzinę, oglądając zachód słońca i podziwiając niesamowity spektakl chmur, który rozgrywa się na niebie. Po zachodzie słońca przychodzi pora na brzask i niebo przybiera piękne barwy czerwieni i różu.

Babia Góra – Gówniak – Sokolica – Przełęcz Krowiarki

Ze szczytu Babiej Góry schodzimy w kierunku Przełęczy Krowiarki czerwonym szlakiem przez Gówniak i Sokolicę. Początkowo szlak prowadzi nas po odsłoniętym wschodnim stoku Babiej Góry. Kolejno wkraczamy w pasmo kosówki, a jeszcze później do lasu. Wędrówka czerwonym szlakiem zajmuje nam około 80 minut z licznymi przystankami na zdjęcia.

Film z wejścia na Babią Górę

Informacje praktyczne

Trudność szlaku w naszej ocenie
  • Szlak należy do średnio trudnych.
  • Na szlaku czekają na nas ułatwienia w postaci łańcuchów oraz pokonanie przewyższenia ponad 800 metrów.
  • Wstęp do Babiogórskiego Parku Narodowego kosztuje 6 zł (bilet normalny), 3 zł (bilet ulgowy).
  • Opłata parkingowa za samochód osobowy wynosi 15 zł za dzień.
  • Przed wejściem do BgPN obok kas znajdują się toalety Toi Toi.
  • Na wędrówkę zabierzcie zapas wody i prowiant.
  • Do przejścia odcinków z łańcuchami przydatne są rękawiczki.
  • Na szczycie podczas zachodu słońca jest już chłodno i wietrznie. Dlatego też ciepła bluza zdecydowanie się przyda.
  • Na drogę powrotną w nocy obowiązkowo trzeba mieć latarkę/czołówkę.

Mapa

Zobacz także czerwony szlak z Przełęczy Krowiarki na Babią Górę

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 30

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

1 Comment

  1. […] ciekawą trasą jest trasa przez Perć Akademików trasa ma około 12km.Na trasie wspinamy się po kotwach oraz łańcuchach .Trasa może i trudna ale […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności