BESKID ŻYWIECKI GÓRY

Babia Góra przez Perć Akademików

Babia Góra Percią Akademików to najciekawszy i zarazem najtrudniejszy technicznie szlak na Królową Beskidów. Dla miłośników „utrudnień” na szlakach będzie to prawdziwa przyjemność.

Przełęcz Krowiarki – Mokry Stawek – Skręt Ratowników

Ruszamy niebieskim szlakiem z parkingu samochodowego w Krowiarkach.
Szlak prowadzi ścieżką przez las, po dość płaskim terenie. Do pokonania na tym odcinku wędrówki mamy przewyższenie 200 metrów i w naszym odczuciu jest to po prostu malownicza trasa spacerowa. Po około 15 minutach marszu docieramy do miejsca gdzie znajduje się Mokry Stawek (który na dzień 27.07.2019 roku jest zupełnie wysuszony 🙁 ). Maszerujemy dalej wśród drzew porośniętych mchem drzew i soczystej zielonej roślinności porastającej północne stoki Babiej Góry.
Po godzinie szybkiego marszu docieramy na rozstaje szlaków, do Skrętu Ratowników. Skręt łatwo przeoczyć, dlatego jeśli dotrzecie do tabliczki ze szlakowskazami to wejście na żółty szlak macie za swoim lewym ramieniem 😉


Perć Akademików czyli Skręt Ratowników – Babia Góra

W tym miejscu niebieski szlak zmieniamy na żółty. Na żółtym szlaku mamy do pokonania 510 metrów przewyższenia. Czekają na nas: wędrówka po kamiennych stopniach pod górę, spacer półką skalną ubezpieczoną łańcuchami, wspinaczka po stromych północnych stokach Babiej Góry przy użyciu łańcuchów oraz metalowych stopni.

Najpierw podążamy wąską ścieżką po kamiennych i drewnianych stopniach i maszerujemy wśród paproci i krzaków jagód. Aura tego odcinka szlaku jest niesamowita. Soczysta zieleń aż bije po oczach 😉 Czujemy się jak w zaczarowanym lesie – jest pięknie i cicho 😉 Cały czas powoli po kamiennych stopniach wędrujemy coraz wyżej.

Po 20 minutach docieramy do miejsca gdzie szlak skręca w lewo, a po naszej prawej stronie odsłania się widok na gołoborza pod szczytem Babiej Góry. Od tego miejsca wspinaczka zmienia swój charakter i szlak pnie się o wiele mocniej pod górę. Po 10 minutach intensywnego marszu docieramy do pierwszych łańcuchów i półki skalnej. Warto tu na chwilę przystanąć i podziwiać widoki które roztaczają się po naszej lewej stronie. Kolejno czeka nas krótki marsz kamienną ścieżką i docieramy do drugiego punktu z łańcuchami.

Wejście po skalnym kominie nie przysparza nam trudności i już po chwili jesteśmy kilka metrów wyżej.

Drugie miejsce z łańcuchami na szlaku.

Po chwili marszu docieramy do trzeciego punktu gdzie znajdują się łańcuchy oraz metalowe stopnie. Utrudnieniem w tym miejscu może być wysoko zamontowany pierwszy metalowy stopień. Aby na niego wejść należy zrobić bardzo duży krok i mocno się podciągnąć. Ja mam 164 cm wzrostu i musiałam znacznie się nagimnastykować aby zrobić ten pierwszy krok 😉 Grzesiek wyższy ode mnie o kilkanaście cm także nie miał łatwo 😉 Po pokonaniu tego stopnia idzie już gładko 😉

Trzeci moment z łańcuchami + klamry.

Te trzy momenty ze sztucznymi ubezpieczeniami to wszystkie jakie spotkamy na żółtym szlaku. Po pokonaniu trzeciego punktu wędrujemy już na szczyt Babiej Góry wygodną kamienną ścieżką pnącą się pod górę. Widoki cały czas są fenomenalne, a uroku wędrówce dodaje roślinność porastająca zbocza Babiej Góry. Wędrujemy wśród kolorowych kwiatów i rudawych traw. Po 15 minutach wędrówki docieramy do kamiennego ołtarza zlokalizowanego pod szczytem, a chwilę później jesteśmy już na szczycie Babiej Góry skąd rozciągają się widoki na Tatry.

Zachód słońca na Babiej Górze

Na szczycie spędzamy godzinę oglądając zachód słońca i podziwiając niesamowity spektakl chmur, który rozgrywa się na niebie. Po zachodzie słońca przychodzi pora na brzask i niebo przybiera piękne barwy czerwieni i różu.

Babia Góra – Gówniak – Sokolica – Przełęcz Krowiarki

Ze szczytu Babiej Góry schodzimy w kierunku Przełęczy Krowiarki czerwonym szlakiem przez Gówniak i Sokolicę. Szlak najpierw prowadzi po odsłoniętym wschodnim stoku Babiej Góry, aby później przejść w pasmo kosówki, a następnie w las. Wędrówka czerwonym szlakiem zajmuje nam około 80 minut z licznymi przystankami na zdjęcia.

Film z wejścia na Babią Górę

Informacje praktyczne

Trudność szlaku w naszej ocenie
  • Szlak należy do średnio trudnych.
  • Na szlaku czekają na nas ułatwienia w postaci łańcuchów oraz pokonanie przewyższenia ponad 800 metrów.
  • Wstęp do Babiogórskiego Parku Narodowego kosztuje 6 zł (bilet normalny), 3 zł (bilet ulgowy).
  • Opłata parkingowa za samochód osobowy wynosi 15 zł za dzień.
  • Przed wejściem do BgPN obok kas znajdują się toalety Toi Toi.
  • Na wędrówkę zabierzcie zapas wody i prowiant.
  • Do przejścia odcinków z łańcuchami przydatne są rękawiczki.
  • Na szczycie podczas zachodu słońca jest już chłodno, dlatego ciepła bluza z pewnością się przyda. Ponadto mocno wieje!
  • Na drogę powrotną w nocy obowiązkowo trzeba mieć latarkę/czołówkę.

Mapa

Zobacz także czerwony szlak z Przełęczy Krowiarki na Babią Górę

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *