Długa, aczkolwiek piękna widokowo trasa w Tatrach Zachodnich. Podczas wędrówki wchodzimy na trzy szczyty: Kasprowy Wierch, Kopę Kondracką oraz Giewont.
Do Kasprowego Wierchu możemy wybrać trasę albo przez Myślenickie Turnie, albo przez Przełęcz między Kopami i Halę Gąsienicową.

Październik 2018
Kuźnice – Kasprowy Wierch
Trasa nr 1 przez Myślenickie Turnie
Szlak na Kasprowy Wierch rozpoczyna się w Kuźnicach. Kierujemy się w stronę zielonego szlaku, który prowadzić nas będzie wzdłuż, a właściwie pod kolejką linową PKL Kasprowy Wierch. Trasa dedykowana jest na 3 godziny i można ją podzielić na dwa etapy. Etap pierwszy to wędrówka z Kuźnic do Myślenickich Turni. Wiedzie ona głównie lasem.
Wędrując stopniowo i spokojnie nabieramy wysokości. Do pokonania mamy przewyższenie 350 metrów. Przejście tego fragmentu trasy zajmuje około godziny. Oczywiście ten czas może być krótszy lub dłuższy z zależności od tego, jakie mamy tempo.

Myślenickie Turnie (1354 m n.p.m.) kojarzą się głównie z pośrednią stacją kolejki linowej PKL na Kasprowy Wierch. Stacja kolejki zlokalizowana jest na charakterystycznej czubie, która mieści się na północnych stokach Kasprowego Wierchu. Na Myślenickich Turniach znajdują się drewniane ławki oraz taras widokowy.
Drugi etap wędrówki to szlak z Myślenickich Turni na Kasprowy Wierch. Trasa dedykowana jest na 1 godzinę i 45 minut marszu, a suma podejść wynosi 650 metrów. Wiedzie najpierw lasem, gdzie stąpając po wygodniej ścieżce, szybko nabieramy wysokości.
Na tym odcinku trasy tętno z pewnością przyspieszy i zdecydowanie poczujemy pracujące mięśnie. Po wyjściu z lasu docieramy do pasma kosówki i wciąż wygodnymi stopniami pniemy się w górę.
Po około 1 godzinie od wyruszenia z Myślenickich Turni docieramy do górnej części Kolei Linowej Goryczkowa. W czerwcu leży tu jeszcze duży płat śniegu, dlatego też warto, przechodząc po nim, zachować ostrożność.
Maszerujemy jeszcze chwilę pod górę, a następnie po kolejnych 12 minutach docieramy na szczyt Kasprowego Wierchu.
Na poniższych zdjęciach porównanie trasy przy pochmurnej i bezchmurnej pogodzie.
Po lewej wejście na Kasprowy Wierch w czerwcu 2020. Po Prawej zejście z Kasprowego Wierchu przez Myślenickie Turnie w czerwcu 2019.
Mapa oraz profil trasy Kuźnice — Myślenickie Turnie — Kasprowy Wierch
Trasa nr 2 przez Boczań lub Dolinę Jaworzynki i Halę Gąsienicową
Startujemy z Kuźnic żółtym szlakiem przez Dolinę Jaworzynki.
Szlak najpierw prowadzi nas dnem doliny, przez polanę Jaworzynka gdzie stoją drewniane szałasy. Następnie trasa zaczyna mocno piąć się pod górę, a my bardzo szybko nabieramy wysokości. Do pokonania mamy przewyższenie 500 metrów. Trasa wiedzie głównie przez las i aż do podejścia na Przełęcz między Kopami nie doświadczymy tu rozległych panoram. Po mniej więcej godzinie intensywnego marszu docieramy do Przełęczy między Kopami (1499 m n.p.m.). W tym miejscu szlak żółty łączy się ze szlakiem niebieskim, który jest alternatywą na dotarcie z Kuźnic do Przełęczy między Kopami.
Naszym zdaniem podejście niebieskim szlakiem przez Boczań jest mniej męczące i przyjemniejsze niż szlak przez Dolinę Jaworzynki. Trasa niebieskim szlakiem najpierw mocno pnie się pod górę, aby następnie prowadzić nas po delikatnie nachylonym podejściu. Jest też bardziej widokowa.
Przełęcz między Kopami — Hala Gąsienicowa
Z Przełęczy między Kopami kontynuujemy wędrówkę niebieskim szlakiem w stronę Hali Gąsienicowej. Jest to bardzo przyjemny odcinek trasy, ponieważ maszeruje się po nieznacznie nachylonym terenie, a następnie schodzi w dół w kierunku Hali Gąsienicowej i Murowańca.
Jeszcze przed Halą Gąsienicową naszym oczom ukazują się cudowne widoki na Tatry Wysokie oraz Tatry Zachodnie. Oczywiście uwagę najbardziej przykuwa majestatyczna sylwetka Kościelca.
Czas przejścia z Przełęczy między Kopami to około 20- 30 minut w zależności od tempa marszu. Suma podejść to 110 metrów.
Sierpień Październik
Hala Gąsienicowa/Murowaniec – Kasprowy Wierch

Z Hali Gąsienicowej możemy skierować się od razu na prawo w stronę Kasprowego Wierchu, na który zaprowadzi nas żółty szlak. Aby do niego dotrzeć, należy podążać najpierw za znakami czarnymi w stronę Świnickiej Przełęczy.
Szlak czarny na wysokości stacji kolejki krzesełkowej Gąsienicowa łączy się z żółtym, a następnie pnie się w stronę Kasprowego Wierchu. Natomiast szlak czarny odbija w lewo ku Zielonej Dolinie Gąsienicowej i Świnickiej Przełęczy.
Jeżeli jednak macie ochotę na wizytę w Schronisku Murowaniec, to od schroniska na Kasprowy Wierch prowadzi bezpośrednio żółty szlak.
Podejście żółtym szlakiem na Kasprowy Wierch nie nastręcza żadnych trudności. Maszeruje się wygodnie, szybko nabierając wysokości.
Suma podejść na tym odcinku trasy wynosi 450 metrów.
Po godzinie marszu pod górę docieramy do Suchej Przełęczy (1950 m n.p.m), skąd jest już tylko kilka minut na Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m).
Mapa oraz profil trasy: Kuźnice — Hala Gąsienicowa — Kasprowy Wierch
Kasprowy Wierch 1987 m n.p.m.
Kasprowy Wierch jest jednym z najpopularniejszych szczytów w Tatrach. Mieści się tu górna stacja kolejki linowej PKL. Z tego powodu w piękne i ciepłe dni potrafi tu być naprawdę tłoczno. Przy dobrej widoczności z Kasprowego Wierchu roztaczają się przepiękne panoramy na Tatry Zachodnie, a także na Tatry Wysokie. Wspaniale obserwuje się tu także szalejące chmury i mgły, które widowiskowo opadają ku dolinom. Na Kasprowym Wierchu nie ma schroniska. Znajduje się tu restauracja, w której można smacznie zjeść i nabrać sił przed kolejnym etapem wędrówki.


Kasprowy Wierch – Kopa Kondracka
Z Kasprowego Wierchu ruszamy czerwonym szlakiem w stronę Goryczkowej Czuby. Szlak cały czas wiedzie delikatnie w dół, a my przed oczami mamy piękną trasę, która prowadzić nas będzie granią. Przy dobrej widoczności podziwiać można fantastyczne tatrzańskie panoramy.
Szlak jest niesamowicie widokowy! Podczas wędrówki będziemy widzieć nasze kolejne cele: Kopę Kondracką, która pięknie wtapia się w sylwetkę Małołączniaka, a także Giewont.
Cały czas aż do Goryczkowej Czuby tracimy na wysokości.
Następnie wdrapujemy się na jej szczyt, aby po chwili znów skierować się w dół.
Goryczkowa Czuba Widok z Goryczkowej Czuby w kierunku Kasprowego Wierchu
Trasa nie nastręcza żadnych trudności. Maszeruje się po niej bardzo wygodnie. Jedyny rozpraszacz na szlaku to piękne widoki, a także wytężanie wzroku w poszukiwaniu kozic tatrzańskich.
Dlatego jeżeli chcecie obserwować je w naturalnym środowisku, to polecam raz na czas zerkać na lewo w kierunku Słowacji. Kozice lubią wygrzewać się stadami na wystających skałach południowych stoków.
Po przejściu Goryczkowej Czuby znów tracimy na wysokości. Kierujemy się dalej czerwonym szlakiem w kierunku Przełęczy pod Kopą Kondracką.
Po drodze czeka nas zejście stromą skalną ścianą. Jest to jedyne na tym odcinku trasy utrudnienie techniczne. Po zejściu ze ściany idziemy jeszcze chwilę po dość płaskim fragmencie trasy, a następnie podchodzimy stromym odcinkiem do Przełęczy pod Kopą Kondracką.
Po +/- dwóch godzinach wędrówki docieramy na Kopę Kondracką.
Kozice tatrzańskie w jesiennym słońcu Pan Bałwan spotkany na szlaku Giewont Skalna ściana Ostatnia prosta na Przełęcz pod Kopą Kondracką

Kopa Kondracka 2005 m n.p.m.

Kopa Kondracka — Giewont
Z Kopy Kondrackiej schodzimy żółtym szlakiem do Kondrackiej Przełęczy. Idzie się tu wygodnie. Szybko tracimy na wysokości.
Kolejno z Kondrackiej Przełęczy kierujemy się niebieskim szlakiem na Wyżnią Kondracką Przełęcz, a następnie wspinamy się na Giewont.
Myślę, że warto pamiętać o tym, że szlak na Giewont od pewnego momentu jest jednokierunkowy. Niestety nie wszyscy zwracają na to uwagę i idą pod prąd, stwarzając zagrożenie dla siebie i innych 🙁
Poza ułatwieniami, jakimi są łańcuchy, to na podejściu wydrążone są w skale stopnie/schody. Jeśli nie macie lęku wysokości, to wejście na szczyt Giewontu z całą pewnością sprawi Wam dużo frajdy.
Giewont – Hala Kondratowa – Kalatówki – Kuźnice
Z Giewontu schodzimy niebieskim szlakiem w stronę Kondrackiej Przełęczy, a następnie kontynuujemy wędrówkę do Hali Kondratowej. Z Hali Kondratowej wracamy niebieskim szlakiem do Kuźnic. Tym samym zatoczyliśmy dużą pętelkę po Tatrach Zachodnich.
Informacje praktyczne
- Samochód zaparkować można na jednym z płatnych parkingów niedaleko Kuźnic.
- Z Zakopanego do Kuźnic można przejść pieszo lub podjechać busem. Cena za kurs w jedną stronę to 4 PLN.
- Szlak z wejściem na Kasprowy Wiech przez Myślenickie Turnie ma około 19 km i ponad 1500 metrów przewyższenia.
- Szlak z wejściem przez Dolinę Jaworzynki i Halę Gąsienicową ma około 19 km i ponad 1600 metrów przewyższenia.
- Warto pamiętać, że w górach pogoda jest bardzo zmienna. Wiosną, a także jesienią polecam mieć ze sobą ciepłe ubrania oraz w razie potrzeby raczki.
- Bilet wstępu do TPN to koszt 8 PLN za bilet normalny, 4 PLN za bilet ulgowy. Aby uniknąć kolejek przy kasach, polecam zakupić bilet on-line lub przez aplikację SkyCash.
Mapy proponowanych tras
Wariant z wejściem przez Myślenickie Turnie
Wariant z wejściem przez Dolinę Jaworzynki i Halę Gąsienicową
Leave a Reply