GÓRY TATRY

Kasprowy Wierch – Kopa Kondracka – Giewont. Zjawiskowa trasa w Tatrach.

Piękna widokowo trasa w Tatrach Zachodnich. Podczas wędrówki wchodzimy na trzy szczyty i odwiedzamy trzy tatrzańskie schroniska.

Kuźnice- Przełęcz między Kopami – Hala Gąsienicowa

Startujemy z Kuźnic żółtym szlakiem przez Jaworzynkę, aż do Przełęczy między Kopami.
Po drodze mijamy Polanę Jaworzynki z charakterystycznymi drewnianymi chatami. Żółty szlak biegnie głównie przez las i jego przejście zajmuje około godzinę.
Alternatywą jest niebieski szlak z Kuźnic przez Boczań do Przełęczy między Kopami.

Z Przełęczy między Kopami (1499 m n.p.m) udajemy się niebieskim szlakiem w stronę Hali Gąsienicowej. Jest to bardzo przyjemny odcinek trasy. Maszeruje się po praktycznie płaskim terenie oraz schodzi w dół w kierunku Hali Gąsienicowej i Murowańca.
Czas przejścia to około 20- 30 minut w zależności od tempa marszu.

Hala Gąsienicowa – Kasprowy Wierch

Z Hali Gąsienicowej idziemy dalej w stronę Kasprowego Wierchu. Szlak jest suchy, idzie się przyjemnie. Jedynie wiejący wiatr daje w kość 😛 Po godzinie docieramy do Suchej Przełęczy (1950 m n.p.m), skąd jest już tylko kilka minut na Kasprowy Wierch (1985 m  n.p.m).
Po dotarciu na Kasprowy Wierch stołujemy się w kolejkowej restauracji i ruszamy dalej.

Kasprowy Wierch – Kopa Kondracka

Z Kasprowego Wierchu ruszamy czerwonym szlakiem w stronę Kopy Kondrackiej. Jest to niesamowicie widokowa trasa prowadząca granią. Po drodze spotykamy kozice tatrzańskie, które wygrzewają się w jesiennym słońcu. Jedno stado liczy sobie aż sześć sztuk, a w kolejnym miejscu widzimy dwie kozice zajadające rośliny 🙂 Po około dwóch godzinach wędrówki docieramy na Kopę Kondracką.

Kopa Kondracka – Giewont

Dalej zółtym szlakiem schodzimy z Kopy Kondrackiej do Kondrackiej Przełęczy. Kolejno idziemy na Wyżnią Kondracką Przełęcz, a następnie wspinamy się na Giewont. Podejście na Giewont jest niemal puste. Na odcinku z łańcuchami byliśmy sami. A zawsze myślałam, że kolejki na szczyt tej góry to jest już jej nieodłączny element – bardzo miło było się tak zaskoczyć 🙂

Myślę, że warto pamiętać o tym, że szlak na Giewont od pewnego momentu jest jednokierunkowy. Niestety nie wszyscy zwracają na to uwagę i idą pod prąd, stwarzając zagrożenie dla siebie i innych 🙁 Poza ułatwieniami jakimi są łańcuchy to na podejściu wydrążone są w skale stopnie/schody. I naprawdę, jeśli nie macie lęku wysokości to wejście jest łatwe i przyjemne. Ale jak nagle musisz się minąć z kimś idącym pod prąd to już nie jest tak fajnie.. Także pamiętajcie – w górach należy mieć głowę na karku i stosować się do poleceń zamieszczonych na tabliczkach przy szlaku.

Giewont – Hala Kondratowa – Kalatówki – Kuźnice

Z Giewontu schodzimy szlakiem w stronę Hali Kondratowej a stamtąd przez Kalatówki wracamy do Kuźnic.

Informacje praktyczne

  • Samochód zaparkowaliśmy w Zakopanem.
  • Z Zakopanego do Kuźnic i z powrotem przyjechaliśmy busem (koszt 3 zł za osobę w jedną stronę).
  • Cała trasa ma około 19 km i dość spore przewyższenia.
  • Czas przejścia z/do Kuźnic to około 8 godzin z przerwami na obiad i przekąski plus zdjęcia.
  • W pierwszym tygodniu października warunki na szlaku były bardzo dobre. Pamiętajcie jednak, że w górach pogoda jest bardzo zmienna i warto mieć ze sobą ciepłe ubrania oraz w razie potrzeby raczki.
  • Wstęp do TPN kosztuje 5 zł – bilet normalny. Można ominąć kolejkę do kasy i kupić bilet przez aplikację.

Mapa trasy

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *