Szczebel zielonym szlakiem z przełęczy Glisne

szczebel
5
(27)

Wędrówka podczas której wejdziemy z przełęczy Glisne na Szczebel w Beskidzie Wyspowym. Po drodze zahaczymy o Małą Górę. Szlak należy do bardzo łatwych i idealnie nada się na wędrówkę z dziećmi, a także dla osób które pierwszy raz ruszają na szlak. Ze szczytu rozciągają się piękne widoki na Kasinkę Małą, a także pobliskie szczyty.

Trudność szlaku w naszej ocenie
szczebel
Widok z polanki pod Szczeblem na Kasinkę Małą

Przełęcz Glisne – Mała Góra

Wycieczkę rozpoczynamy na przełęczy Glisne, która zlokalizowana jest pomiędzy Szczeblem i Luboniem Wielkim. Tu też zostawiamy samochód i ruszamy zgodnie z zielonym szlakiem. Drogowskaz informuje nas, że na Szczebel czeka nas godzina marszu.
Początkowo szlak prowadzi betonową dróżką dojazdową do domków letniskowych. Domki mamy po lewej stronie, natomiast po prawej stronie rozciągają się widoki na Mszanę Dolną. Za to za naszymi plecami pięknie prezentuje się widok na Luboń Wielki i zlokalizowane na jego szczycie schronisko oraz wieżę. Po kilku minutach marszu betonowa droga zamienia się w ubitą, leśną ścieżkę, która usłana jest sporą ilością materiału skalnego. Wędrujemy wygodną trasą, stopniowo nabierając wysokości. Szlak raz prowadzi mocniej pod górę, raz wiedzie bo względnie płaskim terenie.

Mała Góra – Szczebel

Po około 30 minutach marszu docieramy do pierwszego szczytu na szlaku – Małej Góry 883 m n.p.m. Jest ona jednym z czterech szczytów w masywie Szczebla. Teren dookoła jest całkowicie zarośnięty lasem i nie roztaczają się stąd żadne widoki. Ruszamy dalej. Kolejne 15 minut marszu prowadzi nas przez gęsty las po dość płaskim terenie. Następnie pojawia się przed nami małe podejście, które pokonujemy bardzo szybko i po 2 minutach stajemy na szczycie Szczebla.

Szczebel

Szczebel ma dość rozległy i płaski szczyt. Znajduje się tu drewniana infrastruktura turystyczna: ławki, stoły, miejsce na ognisko. Są także tablice informacyjne oraz mapa. Tuż przy szczycie zlokalizowany jest jeden z punktów widokowych. Jednakże o niebo lepsze widoki są z drugiego punktu widokowego, który znajduje się pod szczytem. Jest to rozległy teren będący jednocześnie miejscem skąd startują paralotniarze. Przy pięknej pogodzie widać idealnie Lubogoszcz, Śnieżnicę i Ćwilin. W dole natomiast zlokalizowana jest Kasinka Mała.

Polanka pod Szczeblem, z której startują paralotniarze.

Mieliśmy kiedyś przyjemność lecieć ze Szczebla na paralotni – niezapomniane wrażenia! Bardzo polecamy jeżeli tylko będziecie mieć okazję 🙂

Droga powrotna

Ze Szczebla do Przełęczy Glisne schodzimy dokładnie tą samą trasą. Jeśli jednak chcecie sobie przedłużyć wędrówkę, to można ze szczebla zejść czarnym szlakiem w kierunku Małego Szczebla. Na jego zboczach znajduje się jaskinia Zimna Dziura. Jeżeli natomiast macie jeszcze zapasy siły i energii, to z Przełęczy Glisne możecie udać się w dalszą wędrówkę na Luboń Wielki. Szlak dedykowany jest na godzinę marszu.

Mapa

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 27

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności