Mała Rawka, Wielka Rawka, Krzemieniec

Bieszczady, Mała Rawka
5
(7)

Piękna widokowo i malownicza trasa aż do granic 🙂 Po drodze wejście na trzy szczyty, cudowne widoki, dające w kość podejście i dotarcie do styku granic Polski, Słowacji i Ukrainy.

Przełęcz Wyżniańska — Bacówka Pod Małą Rawką — Mała Rawka

Ruszamy z parkingu samochodowego na Przełęczy Wyżniańskiej zielonym szlakiem w stronę Bacówki pod Małą Rawką. Szlak wiedzie po płaskim terenie wśród łąk. Dojście do bacówki zajmuje około 15 minut. 

Przy Bacówce pod Małą Rawką skręcamy w prawo i wciąż zielonym szlakiem kierujemy się w stronę Małej Rawki. Czeka nas tu strome podejście przez las. Do pokonania mamy 362 metry przewyższenia. Wydaje się, że to mało, ale momentami jest bardzo stromo (zdjęcia tego nie oddają!).

Z pewnością ten odcinek trasy jest najcięższy kondycyjnie. W upalny dzień i przy dużej wilgotności powietrza daje mocno w kość. Najpierw idziemy po ubitej ziemi ścieżką przez las, kolejno czekają na nas, drewniano kamienne schody, które doprowadzą nas aż na sam szczyt. Wysiłek się opłaca, bo już pod szczytem Małej Rawki rozpościerają się przepiękne widoki na połoniny. Wejście na Małą Rawkę zajmuje nam 45 minut.

Profil trasy na Małą Rawkę
źródło https://mapa-turystyczna.pl

Mała Rawka 1272 m n.p.m.

Na szczycie Małej Rawki pomimo upalnej pogody wieje zimny wiatr, warto więc mieć ze sobą coś do ochrony przed wiatrem. Można tu usiąść na jednej z kilku ławek i rozkoszować się widokami — widać pięknie Tarnicę, Połoninę Wetlińską oraz Połoninę Caryńską.

Mała Rawka — Wielka Rawka

Z Małej Rawki wybieramy żółty szlak w stronę Wielkiej Rawki i maszerujemy wygodną ścieżką po grani wśród zielonych traw połonin. W przeciwieństwie do poprzedniego podejścia ten fragment szlaku jest wręcz jak spacer 😉 W oddali widać już charakterystyczny kamienny posąg, który znajduje się na trasie „pomiędzy rawkami”. Podczas wędrówki można się zatrzymać i napawać widokami dookoła (dostępne są ławki). Przechodzimy przez zagajnik i po chwili czeka nas niewielkie podejście na niższy punkt Wielkiej Rawki (1303 m n.p.m.), poza tym szlak jest bardzo łatwy. Dalej idziemy płaską ścieżką w stronę Wielkiej Rawki, mijamy kamienny obelisk (kiedyś było to stanowisko geodezyjne). Po około 25 minutach marszu z Małej Rawki docieramy do Wielkiej Rawki (1304 m n.p.m.).

Profil trasy na Wielką Rawkę
źródło https://mapa-turystyczna.pl

Wielka Rawka — Krzemieniec

Z Wielkiej Rawki wybieramy niebieski szlak w kierunku Krzemieńca. Po chwilowym marszu docieramy do granicy Polsko – Ukraińskiej (tu przede wszystkim pamiętajcie aby nie przekraczać granicy i nie robić sobie za nią zdjęć!) i dalej kierujemy się szlakiem prowadzącym w dół przez las. Szlak cały czas biegnie obok granicy państw, co widać wyraźnie po słupach granicznych.
Po około 40 minutach marszu przez las docieramy do celu.

Profil trasy na Krzemieniec
źródło https://mapa-turystyczna.pl

Krzemieniec — Trójstyk granic Polski, Słowacji i Ukrainy

W tym miejscu zbiegają się granice trzech państw — Polski, Słowacji i Ukrainy. Znajduje się tu tabliczka informująca o trójstyku granic oraz kamienny obelisk wyznaczające miejsce zbiegu granic. Na obelisku znajdują się godła państw oraz nazwy szczytu. Znajduje się tu także polski słupek graniczny nr 1. Ponieważ szczyt Krzemieńca (1221 m n.p.m.) jest zalesiony, nie roztaczają się stąd żadne widoki.
Na Krzemieńcu ustawione są ławki i można tu odpocząć i posilić się przed powrotną wędrówką. Z Krzemieńca do Przełęczy Wyżniańskiej wracamy tą samą trasą.

Filmik z naszej trasy

Informacje praktyczne

Trudność szlaku w naszej ocenie
  • Szlak nie jest trudny, nie ma tu trudności technicznych, jednak podejście na Małą Rawkę z pewnością da się we znaki 😉
  • Opłata parkingowa na Przełęczy Wyżniańskiej wynosi 16 zł za samochód.
  • Wejście do BdPN kosztuje 6,50 zł za bilet normalny.
  • Na parkingu znajduje się bezpłatna toaleta.
  • Przejście szlaku tam i z powrotem zajęło nam 4,5 godziny.
  • Na wędrówkę zabierzcie zapas wody i prowiant.
  • W upalne dni przyda się czapka z daszkiem, okulary przeciwsłoneczne oraz obowiązkowo krem z filtrem przeciwsłonecznym.
  • Przede wszystkim pamiętajcie o wyłączeniu danych sieci komórkowej — telefony łapią Ukraińską sieć, a co za tym idzie, rachunki za telefon mogą zaskoczyć.
  • Warto mieć ze sobą dokument tożsamości dlatego, że zdarzają się kontrole wzdłuż granicy.

Mapa

Zobacz także trasę pętelkę Wołosate – Halicz- Tarnica – Wołosate

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 7

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności