Jasień i Kutrzyca z miejscowości Łętowe – Beskid Wyspowy

jasień
4.8
(4)

Przyjemna, piękna widokowo, i w dodatku nietrudna wędrówka, podczas której wejdziemy na Jasień i Kutrzycę. Po drodze mijamy Polanę Folwarczną i Polanę Łąki. Zwieńczeniem wędrówki są piękne widoki na Gorce i Tatry z Polany Skalne pod Kutrzycą.

Trudność trasy w naszej ocenie

Rating: 1 out of 5.
jasień

Łętowe – Polana Folwarczna

Wędrówkę rozpoczynamy przy szosie w miejscowości Łętowe. Skręcamy z szosy zgodnie z zielonym szlakiem w drogę dojazdową do pól i łąk. Maszerujemy nią kilka minut – teren jest dość płaski. Po prawej stronie roztaczają się widoki na Babią Górę, Luboń Wielki i Szczebel. Następnie wkraczamy do lasu i maszerujemy ścieżką solidnie usłaną materiałem skalnym, stopniowo nabierając wysokości. Szlak staje się coraz bardziej stromy. Docieramy do miejsca w którym trasa krzyżuje się z leśną drogą. Brak tu oznaczeń szlaku, jednak my nie zbaczamy z naszej trasy i skręcamy delikatnie w lewo. Szlak od tego momentu staje się bardziej stromy. Pokonujemy niewielkie podejście, a następnie kierujemy się zgodnie z oznaczeniami szlaku. Po prawej stronie mijamy polanę z rozległymi widokami na wcześniej wspomniane szczyty.

Wiosenne panoramy z zielonego szlaku

Po około 45 minutach spokojnego marszu docieramy do skrzyżowania szlaków zielonego i czarnego przy Polanie Folwarcznej. Polana oferuje piękne widoki na pobliskie szczyty oraz Gorce. Znajduje się tu miejsce na ognisko, drewniany stół oraz prowizoryczne ławki. Miejsce jest bardzo przyjemne i świetnie nada się na chwilę odpoczynku lub na piknik.

  • jasień
  • jasień
  • jasień

Polana Folwarczna – Jasień – Kutrzyca – Polana Skalne

Z Polany Folwarcznej kontynuujemy wędrówkę szeroką trasą, która wiedzie przez las. Po kilku minutach docieramy do miejsca gdzie nasz szlak skręca mocno w lewo. Przeskakujemy niewielki ciek wodny i wkraczamy na wąską ścieżkę, która dość stromo pnie się pod górę. Następnie maszerujemy kilka minut lasem i docieramy do Polany Łąki, z której roztaczają się rozległe widoki między innymi na Ćwilin i Lubogoszcz.

Tu pokonujemy niewielkie wzniesienie i wkraczamy w ostatni etap wędrówki na Jasień. Maszerujemy przez las szlakiem, który delikatnie pnie się pod górę. Po 20 minutach od opuszczenia Polany Łąki stajemy na zalesionym szczycie Jasienia. Nie zabawimy tu długo, ponieważ widoki są mocno ograniczone. Zza drzew wyłania się jedynie Mogielica. Schodzimy więc w dół żółtym szlakiem w kierunku Kutrzycy i rozległej oraz pięknej widokowo Polany Skalne.

Kutrzyca i Polana Skalne

W przeciwieństwie do ograniczonych widoków z Jasienia, panoramy z Polany Skalne naprawdę pozwolą nacieszyć oko. Widoczne jak na dłoni są Gorce wraz z wieżami widokowymi na Lubaniu i Gorcu. Pięknie prezentują się także Tatry. W oddali dostrzec można Pieniny, natomiast po północnej stronie widać Mogielicę wraz z Polaną Stumorgową.
Polanę Skalne charakteryzuje także jeden z niewielu w Beskidzie Wyspowym drewnianych szałasów, który nazywany jest „Bacówką na Skalnym”. Niegdyś pełnił funkcję stajenno – mieszkalną. Obecnie szałas jest własnością prywatną.

jasień
Tatry widziane z Polany Skalne
Zachód słońca na Polanie Skalne pod Jasieniem

Droga powrotna

Z Polany Skalne wracamy do miejscowości Łętowe dokładnie tą samą trasą. Przejście trasy w dwie strony wraz z długimi przerwami zajęło nam 4 godziny. Trasa jest bardzo łatwa. Brak tu trudności technicznych. Jej największym atutem są zdecydowanie przepiękne widoki z kilku mijanych polan.

Mapa

Na Jasień można także wybrać się szlakiem z Półrzeczki. Jednakże trasa jest zdecydowanie mniej widokowa – prowadzi za to pięknym lasem.

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 4

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

2 komentarze

  1. Bardzo dobry opis trasy , zwięzły ale podkreślający jej najważniejsze walory. Zachęca do wędrówki 🙂 Wykorzystamy w najbliższy weekend jeśli będzie pogoda.

    1. Dziękuję bardzo! Udanego wędrowania 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności