Gorc czerwonym szlakiem z Zasadnego

Gorc
4.7
(15)

Gorc to najbardziej na wschód wysunięty szczyt Gorczańskiego Parku Narodowego. Na szczycie w 2015 roku wybudowano wieżę widokową, dzięki czemu, pomimo gęstego lasu, który znajduje się na Gorcu, można podziwiać panoramę Tatr, Pienin czy Beskidu Wyspowego. Na Gorc prowadzi kilka szlaków pieszych. Poniżej przedstawiamy trasę czerwonym szlakiem z Zasadnego, czyli ścieżkę „Wyrusz z nami w Gorce”.

Gorc

Zasadne — Wierch Młynne

Wędrówkę rozpoczynamy w miejscowości Zasadne. Parkujemy samochód na małym parkingu dla turystów, który znajduje się tuż obok drewnianej wiaty oraz tablicy informacyjnej z cyklu ” Wyrusz z nami w Gorce”. Ruszamy w kierunku mostu na Potoku Zasadne. Przekraczamy mostek i asfaltową drogą kierujemy się pod górę. Do pokonania mamy około 500 metrów. Ten fragment szlaku, pomimo że jest asfaltowy i wygodny, z pewnością będzie dobrą rozgrzewką przed dalszą wędrówką. Warto jednak wiedzieć, że kiedy na drodze tej panują dobre warunki, można podjechać samochodem aż do Przełęczy Wierch Młynne (750 m n.p.m). Na przełęczy znajduje się wydzielone miejsce na parking, toaleta toi-toi, tablica informacyjna oraz oznakowanie szlaków pieszego i rowerowego. Tym samym można skrócić sobie wędrówkę.

Wierch Młynne — Wierch Lelonek

Po dotarciu na Przełęcz Wierch Młynne kierujemy się w prawo i polną drogą idziemy zgodnie z oznakowaniem czerwonego szlaku. Po chwili wkraczamy do lasu, a nachylenie terenu coraz bardziej wzrasta. Kroczymy po leśnej ścieżce, powoli nabierając wysokości. Przed nami pierwsze, z dwóch bardziej stromych podejść na czerwonym szlaku. Po około 25 minutach marszu docieramy do Wierchu Lelonek (955 m n.p.m.). Stąd przy dobrej widoczności dostrzec można już wieżę na Gorcu, Lubań oraz Mogielicę. My niestety nie widzimy tym razem nic, opady śniegu i mała widoczność zdecydowanie nie sprzyjają podziwianiu panoram.

Gorc
Wojna na śnieżki, to zdecydowanie obowiązkowy punkt każdej zimowej wędrówki 🙂

Wierch Lelonek — Gorc

Po przejściu przez polanę na Wierchu Lelonek ponownie wkraczamy do lasu i dość szybko nabieramy wysokości. Czeka na nas drugie, strome podejście na szlaku oraz niesamowita zimowa aura, która zagościła w Gorcach na Święta Bożego Narodzenia. Opady śniegu nie ustępują, a momentami zapadamy się w nim aż po kolana 🙂 Po 40 minutach wędrówki i przecierania szlaku docieramy do rozwidlenia szlaków. Tu skręcamy w prawo zgodnie z oznaczeniem trasy oraz strzałką kierującą nas na wieżę widokową na Gorcu. Z tego miejsca mamy jeszcze 300 metrów wędrówki na szczyt. Maszerujemy czerwonym szlakiem, aż do skrzyżowania ze szlakiem niebieskim, którym dotrzeć można na Gorc z Rzek. Na skrzyżowaniu kontynuujemy wędrówkę na szczyt już niebieskim szlakiem. Po bardzo krótkiej wędrówce niebieskim szlakiem, po naszej lewej stronie zza drzew wyłania się sylwetka wieży widokowej na Gorcu. Tym samym po niespełna dwóch godzinach od wyruszenia z Zasadnego, stajemy na szczycie Gorca.

Gorc i wieża widokowa na Gorcu

Na szczycie Gorca znajdują się drewniane ławki, tabliczka z informacją o wysokości szczytu oraz szlakowskazy. Jednakże największą uwagę przykuwa tu drewniana, turystyczna wieża widokowa. Konstrukcja została oddana do użytku turystów w 2015 roku. Drewniana wieża jest osadzona na betonowym fundamencie, a wejście po schodach zostało obudowane dla bezpieczeństwa drewnem tak jak i taras widokowy. Na tarasie znajdują się tablice z opisami poszczególnych szczytów oraz pasm górskich, które widoczne są z wieży. Na dachu wieży są zamontowane kamery, dzięki czemu można sprawdzić, jakie warunki pogodowe panują w danym dniu. Z pewnością kamery online z wieży na Gorcu będą pomocne przy planowaniu wędrówki.

Droga powrotna do Zasadnego

Do Zasadnego wracamy takim samym szlakiem. Najpierw schodzimy w dół niebieskim szlakiem, a następnie kontynuujemy wędrówkę szlakiem czerwonym, aż do parkingu, gdzie zostawiliśmy samochód.

Gorc – informacje praktyczne

Trudność szlaku w naszej ocenie
  • Parkingi, które znajdują się przy szlaku, są bezpłatne.
  • Wędrówka w dwie strony zajęła nam 3 godziny 40 minut.
  • Długość szlaku w dwie strony to około 10 km.
  • W okolicy nie ma schroniska czy restauracji, dlatego polecamy zabrać ze sobą prowiant oraz zapas wody.
  • Zimą na wędrówkę należy zabrać odpowiednio ciepłą odzież, rękawiczki, czapkę. Przydać się może chusta lub buff, aby osłonić twarz przed wiatrem.

Mapa

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 15

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności