Koziarz zielonym szlakiem z Tylmanowej – Beskid Sądecki

koziarz
4.9
(10)

Niedługa, aczkolwiek piękna widokowo wędrówka z Tylmanowej na Koziarz w Beskidzie Sądeckim. Po drodze roztaczają się cudowne panoramy na Gorce, Tatry i Pieniny. Na szczycie Koziarza zaś znajduje się wieża widokowa, z której podziwiać można zarówno bliższą jak i dalszą okolicę.

koziarz
Atuty wieży widokowej? Przede wszystkim piękne panoramy!

Tylmanowa – polana Kolebisko

Wędrówkę zielonym szlakiem rozpoczynamy w okolicy szkoły podstawowej w Tylmanowej na osiedlu Mastalerze. Ruszamy wąską asfaltową drogą zgodnie ze znakami. Po krótkiej chwili skręcamy w lewo i maszerujemy wzdłuż zabudowań aż do końca asfaltu. Wkraczamy na leśną ścieżkę, a po chwili docieramy do pierwszego na trasie stromego podejścia, które usłane jest dość sporą ilością materiału skalnego. Z pewnością już podczas tego podejścia poczujemy jak przyspiesza nam tętno 🙂 Po przejściu tego odcinka teren wypłaszcza się, a my docieramy w okolice osiedla Brzezie. Tu schodzimy delikatnie w dół i skręcamy w lewo zgodnie z oznakowaniem szlaku. Po chwili, po naszej prawej stronie mijamy zbiorniki retencyjne oraz polanę na której pasą się owce. Następnie skręcamy w prawo i rozpoczynamy kolejne podejście, które zdecydowanie jest najbardziej stromym odcinkiem zielonego szlaku.

Po pokonaniu podejścia docieramy do miejsca, w którym znajduje się prywatna chatka letniskowa. Z tego miejsca roztaczają się piękne widoki na okolice. Po chwili wkraczamy ponownie do lasu i stromym podejściem maszerujemy pod górę. Szlak od tej pory będzie raz prowadzić przez las wąwozami, a raz ścieżką pomiędzy polanami, z których roztaczać się będą widoki na pobliskie szczyty. Po godzinie od wyruszenia z Tylmanowej docieramy do przepięknie widokowej polany Kolebisko.

Warto wiedzieć, że pokonany dotąd odcinek szlaku jest równocześnie drogą dojazdową do prywatnych domków letniskowych.

Polana Kolebisko – Jaworzynka – Koziarz

Z polany Kolebisko roztaczają się panoramy na Tatry, Pieniny oraz Pasmo Lubania. Dlatego też zatrzymujemy się tu na moment aby rozkoszować się widokiem. Po krótkiej chwili na polanie, kontynuujemy wędrówkę zielonym szlakiem w kierunku szczytu Jaworzynka. Maszerujemy lasem, a po około 10 minutach docieramy do skrzyżowania szlaków zielonego z żółtym. Tu skręcamy w lewo. Od wieży widokowej na Koziarzu dzieli nas już niespełna kilometr. Na skrzyżowaniu szlaków znajduje się miejsce postojowe dla samochodów, a także drewniana wiata ze stołem i ławkami.

Ruszamy w stronę wieży zgodnie z żółtym szlakiem. Po prawej stronie roztaczają się widoki na okolice Nowego Sącza. Maszerujemy rozległym terenem, przechodzimy obok szlabanu, a następnie wkraczamy na zalesiony odcinek szlaku, który pnie się dość znacznie pod górę. Jednocześnie jest to ostatnie podejście na naszej trasie. Po chwili stajemy na szczycie Koziarza u stóp wieży widokowej.

Wieża widokowa na Koziarzu

Wieża widokowa na Koziarzu oferuje przepiękne panoramy na Beskid Wyspowy, Beskid Żywiecki, Beskid Sądecki, Pieniny, Tatry i Gorce. Z wieży widać także Kamienicę, Tylmanową i Ochotnicę Dolną. Konstrukcja została postawiona w tym miejscu w 2015 roku i od tej pory Koziarz zyskał „drugie życie”. Wieża widokowa z całą pewnością spowodowała, że szczyt zyskał na popularności wśród turystów. Nie ma się co dziwić – drewniana konstrukcja jest bardzo solidna, mocno wtapia się w otoczenie i nie „szpeci” okolicy, a panoramy, które się z niej roztaczają są bezsprzecznie cudowne.

Wieża na Koziarzu podobnie jak na Gorcu, Magurkach czy Lubaniu jest obudowana, dlatego też nawet osoby z lękiem wysokości mogą poczuć się na niej pewniej 🙂

Z Koziarza do Tylmanowej wracamy dokładnie tą samą trasą.

Mapa

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów: 10

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

I accept the Privacy Policy