Hala Stoły z Doliny Kościeliskiej – Tatry Zachodnie

hala stoły
4.9
(10)

Przyjemna, bardzo łatwa i niedługa wycieczka w Tatrach Zachodnich.
Z Kir u wylotu Doliny Kościeliskiej przejdziemy do Lodowego Źródła, a następnie na piękną Halę Stoły gdzie znajdują się najlepiej zachowane w Tatrach drewniane szałasy.

Trasa świetnie nadaje się zarówno na letnie jak i na zimowe wędrówki po Tatrach.

Trudność trasy w naszej ocenie
hala stoły

Kiry – Lodowe Źródło

Wędrówkę rozpoczynamy w Kirach (927 m n.p.m.) u wylotu Doliny Kościeliskiej. Mijamy budkę z kasami. Okazujemy zakupione bilety wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego i rozpoczynamy marsz dnem Doliny Kościeliskiej. Nasz pierwszy cel to Hala Stoły. Zanim jednak dotrzemy do niebieskiego szlaku, który zaprowadzi nas na halę, czeka nas około 30 minut marszu. Drepcząc Doliną Kościeliską, po drodze mijamy skręt w lewo na czarny i czerwony szlak, którymi dotrzemy np. na Przysłop Miętusi i na Ciemniak. Następnie mijamy po prawej stronie czarny szlak prowadzący na Niżnią Kominiarską Polanę. 500 metrów dalej po lewej stronie mijamy drewniany mostek na Kościeliskim Potoku i odejście na czarny szlak prowadzący do Jaskini Mroźnej. Kilka kroków dalej, po prawej stronie pojawia się niebieski szlak, którym będziemy podchodzić na Halę Stoły.
Po lewej stronie zaś znajduje się duże wywierzysko — Lodowe Źródło.

Lodowe Źródło – Hala Stoły

Z zielonego szlaku, który prowadził nas Doliną Kościeliską, skręcamy w prawo na niebieski szlak. Znaki informują nas, że z tego miejsca na Halę Stoły mamy 1 godzinę i 10 minut marszu. Na początku maszerujemy wygodną i utwardzoną ścieżką, bardzo spokojnie nabierając wysokości. Następnie ścieżka zamienia się w klasyczny tatrzański szlak, który prowadzi nas nierównościami. Po chwili spokojnego marszu szlak zaczyna mocniej piąć się pod górę, a my coraz szybciej nabieramy wysokości.
O ile wcześniejsza wędrówka była zwykłym spacerem, o tyle zaczynające się podejście z całą pewnością sprawi, że poczujemy łydki, a nasze tętno przyspieszy.

Wędrując na Halę Stoły, dookoła roztacza się smutny widok na zniszczony las. Wiatrołomy są dosłownie wszędzie.
Jest to efekt wichury, która szalała na tym obszarze w grudniu 2013 roku. Zniszczenia po nawałnicy były na tyle poważne, że szlak na Halę Stoły został zamknięty na prawie dwa lata!

Po +/- 30 minutach marszu krętą ścieżką, docieramy do Niżnej Polany Stoły. Niegdyś stał tu drewniany szałas. Obecnie nie ma po nim ani śladu. Szlak przez polanę jest bardzo wygodny — prowadzi szerokimi stopniami, które wzmocnione są drewnianymi belkami. Po przejściu przez polanę wkraczamy ponownie do lasu. Po kolejnych 10 minutach docieramy do Hali Stoły, na której znajdują się trzy drewniane szałasy.

Hala Stoły

Hala Stoły to bardzo przyjemne dla oka, a także dla ducha miejsce. Znajdują się tu trzy najlepiej zachowane w Tatrach drewniane szałasy. Budynki niegdyś niszczejące — dziś zadbane, od 1977 roku wpisane są do krajowego rejestru zabytków.
Na polanie poza szałasami znajdują się drewniane siedziska, na których można usiąść i odpocząć po wędrówce. Z hali rozciąga się piękny widok na Czerwone Wierchy, Giewont, Tomanową Kopę, Gubałówkę, Przysłop Miętusi czy Butorowy Wierch.

Hala Stoły
W doborowym towarzystwie Oli ŚWIAT Na Własną Rękę

A tak pięknie prezentuje się Hala Stoły w zimowej odsłonie!

Warto wiedzieć, że niebieski szlak na Halę Stoły jest pierwszym znakowanym szlakiem turystycznym w Tatrach Zachodnich. Został on wytyczony w 1892 roku przez Mieczysława Karłowicza — kompozytora i taternika, który w 1909 roku zginął pod lawiną u stóp Małego Kościelca. Dziś w miejscu jego śmierci znajduje się tablica pamiątkowa.
Jeżeli będziecie szli od Hali Gąsienicowej nad Czarny Staw Gąsienicowy, to z pewnością zauważycie tę tablicę.

Hala Stoły – Kiry

Z Hali Stoły nie prowadzi wyżej już żaden szlak. Niebieskim szlakiem możemy jedynie podejść jeszcze trochę wyżej w stronę Suchego Wierchu.
W związku z tym do Doliny Kościeliskiej i Kir wracamy dokładnie tym samym szlakiem.
Jednakże jeśli chcemy urozmaicić sobie wędrówkę i poznać inne miejsca w Dolinie Kościeliskiej to z całego serca polecam wybrać się do Wąwozu Kraków.

Informacje praktyczne

  • Parkingi w okolicy Kir zaczynają się od 10 PLN za dzień za samochód.
  • Do Kir można dojechać busami z Zakopanego, które kursują co kilka minut.
  • Bilet wstępu do TPN to koszt 8 PLN za bilet normalny, 4 PLN za bilet ulgowy. Aby uniknąć kolejek przy kasach, polecam zakupić bilet on-line lub przez aplikację SkyCash.
  • Istnieje możliwość zakupu biletu 7-dniowego w cenie 40 PLN za bilet normalny i 20 PLN za bilet ulgowy.
  • Kolejki do kas potrafią być długie, dlatego polecamy kupić bilet przez aplikację SkyCash i okazać go pracownikowi TPN na wejściu do Doliny Kościeliskiej.

Mapa

Szukasz noclegu pod Tatrami?
Miło nam będzie jeśli zarezerwujesz swój nocleg poprzez naszą stronę. Dzięki temu zyskamy kilka groszy na prowadzenie i udoskonalanie naszego bloga  🙂
Dziękujemy i mamy nadzieję, że nasze treści są pomocne przy planowaniu Twoich wędrówek!  
Udanego pobytu i pięknych wspomnień!
Booking.com

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów: 10

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

2 komentarze

  1. W tym roku mam nadzieje, że znaczę te miejsca, powoli robię przymiarkę na taki wyjazd. Bardzo podobają mi się miejsca na zdjęciach, aż chce się wziąć oddech i czuć tą przyrodę. Dla mnie to duża odmienność bo mieszkam nad samym morzem to góry są czymś zupełnie fantastycznym.

    1. To życzę aby się udało zrealizować te górskie plany 🙂 Z pewnością Tatry będą dobrym pomysłem na wycieczkę! 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności