Wąwóz Kraków – uroczy zakątek Tatr Zachodnich

Wąwóz Kraków
5
(5)

Wąwóz Kraków to przepiękne miejsce, będące odnogą Doliny Kościeliskiej. Fantastyczny klimat tego wapiennego wąwozu z całą pewnością zachwyci każdego turystę. Poza walorami krajobrazowymi znajdują się tu ciekawe przejścia w postaci drabinki i wspinaczki po łańcuchach. Wędrówka obejmuje także przejście jaskinią Smocza Jama lub obejście jej przy pomocy ciągu łańcuchów.

Wąwóz Kraków – jak dotrzeć?

Wycieczkę rozpoczynamy w Kirach u wylotu Doliny Kościeliskiej. Maszerujemy dnem doliny i po drodze mijamy rozwidlenia szlaków, które po kolei prowadzą na Przysłop Miętusi, do Jaskini Mroźnej, na Halę Stoły. Po około 50 minutach wędrówki mijamy Polanę Pisaną, a chwilę później przechodzimy przez dwa drewniane mostki i docieramy do skrzyżowania, gdzie znajduje się tabliczka, która wskaże nam trasę do Wąwozu Kraków.

Wąwóz Kraków – Smocza Jama

Już od postawienia pierwszych kroków na szlaku, który prowadzi przez Wąwóz Kraków, można poczuć się jak w innej krainie. Po pozostawieniu za sobą tłocznej i gwarnej Doliny Kościeliskiej, wkraczamy w iście spokojny obszar-oczywiście pod warunkiem, że nie przechodzi tędy akurat szkolna wycieczka 🙂
Usłany różnej wielkości skałami szlak, prowadzi nas dnem wąwozu. Początkowo kroczymy po dość płaskim terenie, a im dalej, tym trasa zaczyna lekko piąć się pod górę. Po intensywnych opadach deszczu dnem wąwozu płynie okresowy potok-warto mieć to na uwadze jeśli wybieramy się w deszczowy dzień.

Wapienne ściany wąwozu wznoszą się wysoko ponad nami. Są porośnięte niewielkimi paprociami, soczyście zielonym mchem i świerkami. Wiosną i latem Wąwóz Kraków zamienia się w zieloną krainę. Jest także wspaniałym miejscem, gdzie można schłodzić się podczas upalnych dni. Wąskie i wysokie ściany wąwozu zapewniają dużo upragnionego cienia.

Po przejściu odcinka, który prowadzi nas dnem wąwozu, wychodzimy na o wiele bardziej rozległy teren. Tu, po lewej stronie zamontowana jest metalowa drabinka, która wyprowadzi nas wyżej, ku odcinkowi z klamrami i łańcuchami, a następnie do Smoczej Jamy. Tu też szlak staje się jednokierunkowy. Jeśli nie macie ochoty na wchodzenie po drabince i zabawę z łańcuchami, to w tym miejscu musicie zawrócić i Wąwozem Kraków wrócić do Doliny Kościeliskiej. Jeżeli jednak chcecie pójść dalej, to czeka na Was przyjemne przejście, które na myśl przywodzi trasy w Słowackim Raju.

Metalowa drabinka nie jest bardzo wysoka, ale zdecydowanie warto zachować tu odstęp między uczestnikami wycieczki 🙂 Po wyjściu ponad drabinkę wkraczamy w skalny teren, których charakteryzuje się zwiększoną ekspozycją. Fragment ten jest ubezpieczony ciągiem łańcuchów. Wspinamy się po wapiennych skałach, które są dość mocno wyślizgane. Trasa poprowadzona jest wygodnym, skalnym kominkiem.

Smocza Jama

Po pokonaniu krótkiego ciągu łańcuchów stajemy przed wejściem do jaskini Smocza Jama. W tym momencie mamy dwie opcje przejścia dalej.
Pierwsza opcja to przejście przez jaskinię. Należy mieć ze sobą latarkę, ponieważ w jaskini jest bardzo ciemno. Jaskinia ma długość 40 metrów. Uwaga! Zimą w jaskini występują liczne oblodzenia! Wyjście na drugą stronę ubezpieczone jest łańcuchem.

Druga opcja to obejście jaskini po zewnętrznej stronie. Na skałach zamontowane są łańcuchy i metalowe klamry, które pozwalają na szybkie i sprawne pokonanie tego odcinka.

Smocza Jama – Polana Pisana – Kiry

Od Smoczej Jamy szlak zmienia swój charakter. Zostawiamy za sobą ekspozycje i skalisty teren, i wkraczamy na leśną ścieżkę, która stopniowo będzie sprowadzać nas ku Polanie Pisanej i Dolinie Kościeliskiej. Trasa jest bardzo łatwa i brak tu jakichkolwiek utrudnień. Po dotarciu do Polany Pisanej kończymy przygodę z Wąwozem Kraków. Podczas dalszej wędrówki możemy pójść dalej w kierunku Hali Ornak. Możemy także udać się w drogę powrotną do Kir i przy okazji zahaczyć o Halę Stoły. Dobrą opcją jest połączenie tych dwóch wycieczek 🙂

Mapa trasy

Szukasz noclegu pod Tatrami?
Miło nam będzie jeśli zarezerwujesz swój nocleg poprzez naszą stronę. Dzięki temu zyskamy kilka groszy na prowadzenie i udoskonalanie naszego bloga  🙂
Dziękujemy i mamy nadzieję, że nasze treści są pomocne przy planowaniu Twoich wędrówek!  
Udanego pobytu i pięknych wspomnień!
Booking.com

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 5

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności