Jakie buty trekkingowe wybrać na górskie wędrówki? Czym się kierować przy wyborze? Na co zwracać uwagę? Przed takimi dylematami staje każdy miłośnik górskich wędrówek, a decyzja z całą pewnością należy do ważnych. To właśnie buty na szlak, są kluczowym elementem całego górskiego ekwipunku. Wygodne i odpowiednio dopasowane obuwie, to gwarancja udanych wycieczek po górach.
Zanim wybrałam buty dla siebie, przymierzyłam kilka modeli i przeczytałam niezliczoną ilość opinii o produkcie. W tym wpisie przedstawię Wam najważniejsze moim zdaniem rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, decydując się na zakup butów trekkingowych.
Wygoda, komfort i odpowiednio dobrany rozmiar
Wygodne i komfortowe buty trekkingowe to moim zdaniem klucz do sukcesu.
Bez tego ani rusz! Przemierzając górskie szlaki, musimy czuć się dobrze. Stopa nie powinna się niepotrzebnie męczyć, but nie powinien jej uciskać, a także obcierać i powodować powstawania pęcherzy. Wygoda ponad wszystko! Dlatego też podejmując decyzję o zakupie, nie warto robić tego na szybko, tylko przymierzyć kilka różnych modeli butów. Warto podczas przymiarki mieć na stopach skarpety, które będziecie ubierać na szlak. Nie przymierzajcie butów na gołą stopę, rajstopy czy cienką skarpetkę. Podczas wędrówki, chociażby w letni, gorący dzień, wasza stopa może spuchnąć, tym samym powodując duży dyskomfort, a uwierzcie, że to nic przyjemnego.
Także podczas wyboru rozmiaru obuwia trekkingowego weźcie pod uwagę, że w zależności od producenta, rozmiary mogą się troszkę różnić. Warto więc przymierzyć kilka modeli z różnych firm.
Wybierając buty trekkingowe, zdecydowanie warto zapoznać się z opiniami o nich. Nie tylko w internecie, ale także wśród znajomych. Być może w waszym otoczeniu są osoby, które po górach chodzą już jakiś czas? W związku z tym mogą się wypowiedzieć na temat tego, co się sprawdza, a co nie?
Jednakże tu zaznaczam, że nie należy brać na ślepo tych opinii. Na moim przykładzie mogę wam powiedzieć, że buty trekkingowe, które sama uwielbiam i uważam, że są wręcz stworzone na miarę mojej stopy, dla innych osób okazały się zbyt wąskie. I tu kolejna ważna rzecz – jeśli macie szeroką stopę, to absolutnie nie kupujcie butów na siłę. Nie myślcie kategorią, „rozbiją się, jak trochę pochodzę”. Znane mi jest kilka przypadków, kiedy buty, chociaż wydawałoby się, że są idealnie dobrane, okazały się zbyt wąskie. W efekcie powodowały duży dyskomfort podczas wędrówek. Mierzyłam buty, które polecało mi sporo osób, ale niestety dla mnie nie było one odpowiednie.
Dlatego pamiętajcie, że zanim kupicie buty trekkingowe, należy je zmierzyć, założyć grubszą skarpetę, przejść się w nich i sprawdzić, czy gdzieś nie uciskają.
Wędrówki latem czy zimą?
Kolejną ważną rzeczą przy wyborze butów jest ich przeznaczenie. Wiadomo, że kupujemy je w góry, ale trzeba wziąć pod uwagę, w której porze roku będziemy w nich najwięcej chodzić? Tu pojawiają się kolejne dylematy – czy kupić buty niskie, czy wysokie ponad kostkę? Czy mają być wodoodporne, czy jednak nie jest to konieczne?
Pytań nasuwa się wiele, ale ja wam powiem na moim przykładzie, że latem preferuję buty niskie i bez membrany. Uważam, że są wygodniejsze i lepiej oddychają. Są dla mnie bardziej komfortowe, a stopa nie czuje się jak w garnku z gorącą zupą. Chodziłam latem zarówno w niskich, jak i w wysokich, i to właśnie niskie buty wygrywają w tej kategorii.
Na zimę obuwie zamieniam na wysokie i z membraną, bo jednak chodzenie po śniegu i wczesno wiosenne roztopy nie znają litości. Ponadto w wysokich butach śnieg ma mniejszą szansę dostać się do środka, a jak wiadomo, roztapiający się na skarpecie zimny śnieg to nic przyjemnego. Plusem wysokich butów jest także możliwość podpięcia pod nie raków.
Decydując się na buty z membraną, koniecznie sprawdźcie ich parametry. Poza tym, że nie powinny przepuszczać wody, to zdecydowanie powinny być oddychające! Bo zapach stóp, które wyciągniecie z butów o słabej oddychalności, może rozłożyć na łopatki! A już inną sprawą jest pozbycie się z butów tegoż zapachu – nie jest to prosta sprawa.
Buty trekkingowe – po jakim podłożu najczęściej wędrujesz?
Istotną kwestią jest także to, po jakich górach planujecie wędrówki? Czy będą to szlaki bardziej skaliste jak np. w Tatrach, czy Pieninach? Czy jednak trasy, które wiodą w zdecydowanej mierze po wygodnych szlakach Beskidów lub Sudetów?
Jeżeli buty trekkingowe mają służyć Wam głównie na skalistych trasach, to koniecznie zwróćcie uwagę czy mają otok. Otok to gumowa osłona na palce. Osobiście mam tendencję do uderzenia przodem stopy o skałę i gumowe osłonki na palcach nieraz uratowały mnie przed mocnymi obiciami i bólem. Bardzo ważną kwestią jest także przyczepność podeszwy do podłoża, a tym samym materiał, z którego podeszwa jest wykonana. Buty, które „kleją” się do skały to prawdziwe błogosławieństwo zarówno przy podchodzeniu, jak i schodzeniu. Ważna jest także amortyzacja. Istotna jest także grubość podeszwy, bo wiadomo, że cienka warstwa sprawi, iż będziemy czuć podczas wędrówki każdy kamyk. Dlatego też wybierając obuwie w skaliste góry, warto zakupić takie z twardszą podeszwą. Tu uczulam, że nie może być zbyt twarda i sztywna, bo będzie dla Was niekomfortowa i nie zapewni swobody ruchów.
Na wędrówki po niższych górach, szczególnie osobom początkującym polecam zakupić buty z bardziej elastyczną podeszwą, która zapewni Wam komfort ruchu. Z całą pewnością lekkie i wygodne buty umilą Wam czas na szlaku i sprawią, że nabierzecie ochoty na jeszcze więcej wędrówek.
Buty trekkingowe – wybierz je dobrze!
Jak widać na moim przykładzie, wygodne i solidne buty trekkingowe to konieczność. Nie wyobrażam sobie chodzić w źle dobranych butach, które mogłyby uprzykrzać moje wędrówki, powodować otarcia i dyskomfort. Warto przed wyborem poświęcić czas zarówno na zapoznanie się z ich parametrami, jak i na przymierzenie i przekonanie się, czy to właśnie ten model będzie wam towarzyszył na szlaku.
Mam nadzieję, że ten wpis był dla was pomocny i dzięki temu wasze trekkingi będą jeszcze piękniejsze!
Artykuł partnera – powstał we współpracy z e-horyzont.pl
Stanley
26 czerwca 2021 at 7:06 PMBardzo pomocny wpis, jeśli chodzi o wybór odpowiedniego obuwia trekkingowego. Gdzieś czytałem, że aby pozbyć się przykrego zapachu z butów należy wsypać do nich sody oczyszczonej 🙂 Osobiście jednak nie testowałem tego rozwiązania. Pozdrawiam 🙂
Ola
29 czerwca 2021 at 3:13 PMDzięki! Ciesze się, że Ci się podoba 🙂 Ja testowałam pozbywanie się przykrego zapachu z butów przy pomocy wymrożenia – działa i mogę polecić 😀 Buty wystawiłam zimą za okno, podczas mroźnej nocy i zapach zniknął 🙂
Weronika
6 grudnia 2021 at 12:09 PMSuper tekst! Właśnie upatrzyłam sobie fajne buty i zastanawiałam się czy warto je kupić! Teraz już wiem, że zdecydowanie warto 😀