Nosal – łatwy szlak i piękne widoki!

Nosal
5
(3)

Nosal to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych szczytów reglowych Tatr. Nie ma się co dziwić. Szlak jest łatwo dostępny, wędrówka niezbyt długa, a z jego szczytu roztacza się przepiękna panorama Tatr. Jeżeli jeszcze nigdy nie wędrowaliście po Tatrach, a macie zamiar rozpocząć swoją tatrzańską przygodę, to Nosal z całą pewnością świetnie się sprawdzi!

Tama pod Nosalem – Nosal

Wędrówkę na Nosal rozpoczynamy przy końcu drogi Bulwary Słowackiego. Tam znajduje się Tama pod Nosalem, która będzie naszym punktem początkowym. Zielonym szlakiem wędrujemy w stronę kasy biletowej TPN, a następnie pniemy się pod górę, już od początku szybko nabierając wysokości. Trasa usłana jest ubitą ziemią oraz skałami, które po remoncie we wrześniu 2019 orku są dodatkowo ubezpieczone drewnianymi schodami. Dodatkowym udogodnieniem na szlaku jest poręcz. Miejscami skalne stopnie są bardzo wygodne do podchodzenia. Miejscami jednak są znacznie od siebie oddalone, to też trzeba stawiać duże kroki. Na trasie znajduje się także krótki, bardzo stromy fragment, który prowadzi nas po bardzo mocno „wyślizganych” skałach! Uważajcie tam na siebie, bo znam przypadek fatalnego upadku, który skończył się złamaniem nogi i uwięzieniem w gipsie na 10 tygodni!

Po około 30 minutach wędrówki docieramy na szczyt Nosala (1206 m n.p.m.) będący najwyższym punktem naszej trasy. Z Nosala rozpościera się piękny widok na całe Tatry – od Giewontu, przez Czerwone Wierchy, Kasprowy Wierch, Świnicę, Kościelec, Kozi Wierch, Granaty

Widok ze szczytu Nosala
Nosal

Nosal – Nosalowa Przełęcz

Ze szczytu Nosala schodzimy stromym skalistym uskokiem – zdecydowanie warto tu zachować ostrożność, szczególnie jeśli skały są śliskie! Następnie kierujemy się wygodną ścieżką w stronę Nosalowej Przełęczy.

Nosalowa Przełęcz – Polana Olczyska – Jaszczurówka

Na Nosalowej Przełęczy wybieramy żółty szlak w stronę Polany Olczyskiej.
Żółtym szlakiem idziemy ścieżką przez las. Po lewej stronie pięknie prezentuje się Wielki Kopieniec, a w dole, widać już drewniane budynki pasterskie, które znajdują się na polanie.

Trasa ta pięknie prezentuje się także zimą 😉

Z Polany Olczyskiej (1037 m n.p.m.) wybieramy zielony szlak w stronę Jaszczurówki.
Tam też, przy końcu szlaku mieści się Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów. Na terenie ośrodka poprowadzona jest ścieżka dydaktyczna. Z pewnością warto tu wstąpić i zapoznać się z informacjami odnośnie płazów i gadów żyjących w Tatrach.

Informacje praktyczne

Trudność szlaku w naszej ocenie
  • Szlak należy do łatwych, jednak osoby nie mające kondycji fizycznej z całą pewnością poczują mięśnie nóg i spiętą łydkę 🙂
  • Koniecznie załóżcie dobre buty trekkingowe ! Czeka Was wejście po skałach, które w zależności od warunków atmosferycznych mogą być śliskie – nie ryzykujcie skręcenia kostki czy złamania nogi. Płaskie buty zostawcie w domu!
  • Woda oraz mała przekąska z pewnością przydadzą się na wędrówkę.
  • Bilet wstępu do TPN to koszt 7 PLN za bilet normalny, 3.5 PLN za bilet ulgowy. Aby uniknąć kolejek przy kasach polecam zakupić bilet on-line lub przez aplikację SkyCash.

Mapa

Szukasz noclegu pod Tatrami?
Miło nam będzie jeśli zarezerwujesz swój nocleg poprzez naszą stronę. Dzięki temu zyskamy kilka groszy na prowadzenie i udoskonalanie naszego bloga 🙂 
Dziękujemy i mamy nadzieję, że nasze treści są pomocne przy planowaniu Twoich wędrówek! 🙂 
Udanego pobytu i pięknych wspomnień!

Jak oceniasz przydatność tego wpisu?

Kliknij gwiazdki, aby ocenić ten wpis.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Akceptuję zasady Polityki prywatności